Pilotaż czterodniowego tygodnia pracy. Rząd kusi firmy
- Źródło:
- PAP
Rząd Hiszpanii planuje przekazać do 150 tysięcy euro małym i średnim firmom, które zdecydują się wziąć udział w pilotażowym projekcie skrócenia tygodnia pracy z pięciu do czterech dni. Lider partii Mas Pais Inigo Errejon tłumaczył, że skrócenie tygodnia pracy sprawiłoby, że załoga firm stałaby się bardziej efektywna.
Jak poinformowała, cytowana we wtorek przez madryckie media, minister przemysłu, handlu i turystyki Maria Reyes Maroto, warunkiem uzyskania wsparcia od państwa byłoby utrzymanie przez spółkę czterodniowego tygodnia pracy przez co najmniej dwa lata.
Firmy stałyby się bardziej efektywne
Maroto zapowiedziała, że rozpoczynający się w 2023 roku w Hiszpanii projekt skrócenia czasu pracy obejmie w pierwszej kolejności małe i średnie firmy sektora przemysłowego. Pomysł wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy wyszedł od radykalnie lewicowej partii Mas Pais, która wiosną 2021 roku zaproponowała rządowi premiera Pedro Sancheza rozważenie skrócenia czasu wykonywania zadań pracowniczych. Lider Mas Pais Inigo Errejon tłumaczył wówczas, że skrócenie o pięć godzin tygodnia pracy sprawiłoby, że załoga firm stałaby się bardziej efektywna.
Większe zaangażowanie na rzecz rodziny
Z opublikowanego w grudniu sondażu przeprowadzonego wśród hiszpańskich pracowników przez InfoJobs wynika, że 62 proc. z nich popiera krótszy tydzień pracy, ale opowiada się za zachowaniem dotychczasowej pensji.
Dla 83 proc. uczestników badania uzyskany czas w efekcie skrócenia tygodnia pracy posłużyłby im do większego zaangażowania na rzecz rodziny.
Czytaj też: Pilotaż czterodniowego tygodnia pracy. Oto efekt
Autorka/Autor:jr/dap
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Alena Veasey / Shutterstock.com
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Oświadczenie Joanny Kuciel-Frydryszak, autorki bestsellerowych "Chłopek", która zagroziła wydawcy książki sądem w związku z dysproporcją w zarobkach, wywołała gorącą dyskusję o stanie portfeli polskich twórców. Kolejną, bo o problemach autorów wiadomo od lat. - Cała grupa społeczna coraz głośniej domaga się poprawy warunków pracy i płacy - mówi w rozmowie z tvn24.pl Grzegorz Jankowicz z Instytutu Książki.
Stany Zjednoczone mierzą się z wysokimi cenami jaj z powodu ich niskiej dostępności. W ostatnim czasie zwróciły się do polskich i litewskich hodowców drobiu o eksport jaj - przekazała w piątek agencja AFP, która rozmawiała z dyrektorami izb producentów drobiu tych państw. Ta jednak wyjaśnia, że "sytuacja na rynku polskim i europejskim jest bardzo napięta".
Agencja Moody’s oceniła wiarygodność kredytową Polski w obliczu ostatnich wydarzeń. Uznano, że zagrożenia są "łagodzone przez członkostwo Polski w NATO i znacznie zwiększone zdolności do samoobrony". Ocena kredytowa kraju pozostaje na poziomie "A2", a jej perspektywa jest stabilna.
Usługa wynajmu samochodu na krótki czas za pośrednictwem aplikacji (car-sharing) staje się coraz bardziej popularna w Europie i na świecie. Ale nie w Polsce. Jak zauważa Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w ciągu 7 lat usługi, rynek w naszym kraju odnotował pięciokrotnie więcej nieudanych niż udanych debiutów w tej branży. W tym tygodniu o zawieszeniu poinformowała firma Panek.
Ich misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wydłużyła się o 278 dni. Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że astronauci otrzymają zapłatę za dodatkowy czas pracy. Dodał, że jak będzie trzeba, to pokryje koszty z własnej kieszeni.
W minionym roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszono łącznie 1,4 miliona umów o dzieło, co jest najniższym wynikiem od 4 lat. Jednak sytuacja ta nie dotyczy cudzoziemców. Bowiem w ich przypadku wzrosła liczba zawieranych umów o dzieło.
W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 450 milionów złotych. W Polsce najwyższe wygrane to te piątego stopnia, 29 osób wygrało ponad 37 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 marca 2025 roku.
Donald Trump chciałby, by ukraińskie elektrownie atomowe przeszły pod kontrolę USA. "New York Times" wskazuje, jaki może być cel amerykańskiego prezydenta i jakie znaczenie miałaby dla Stanów Zjednoczonych okupowana przez Rosję Zaporoska Elektrownia Jądrowa.
Ceny benzyny i oleju napędowego spadły do poziomów, które ostatni raz notowane były w połowie października 2024 roku - podał Reflex. Z kolei według e-petrol.pl pod koniec marca ceny paliw na stacjach będą jeszcze spadać, ale widoczny jest już koniec tego trendu.
PKO BP, Pekao, mBank, ING Bank Śląski - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z przelewami, bankowością mobilną, a także płatnościami BLIK.
Wykryto bakterię salmonelli w jednej z partii sezamu łuskanego. Chodzi o produkt pochodzący z Indii - podał Główny Inspektorat Sanitarny. GIS przypomniał, że w razie wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego należy skontaktować się z lekarzem.
Twierdzenia z ust Lewicy, że program dotyczący budownictwa społecznego to ich pomysł, są nieprawdziwe - stwierdził minister rozwoju Krzysztof Paszyk. Anna-Maria Żukowska z Lewicy zareagowała na te słowa i zwróciła się bezpośrednio do szefa resortu rozwoju: "Jesteś bezczelny".
Taryfikator mandatów może zostać zmieniony. Przedstawicielka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazała na analizę zakładającą podwyższenie wysokości grzywien. Policja chce obniżenia progu, od którego płacone są maksymalne kary za przekroczenie prędkości.
Mandaty mogą pójść w górę. Resort o zmianach
Linie lotnicze odwołują loty i modyfikują trasy w związku z zamknięciem lotniska Heathrow w Londynie. Port będzie nieczynny do północy, jednak zakłócenia mogą potrwać jeszcze przez co najmniej tydzień. Piątkowa awaria oznacza kłopoty dla niemal 300 tysięcy pasażerów. - Brak dodatkowego zasilania na lotnisku to ogromny błąd - ocenił ekspert do spraw lotnictwa Julian Bray.
- Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców uderzy w niedofinansowany system ochrony zdrowia - przekonywał w programie "Bez kitu" w TVN24 wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Mówił też o propozycji Lewicy dotyczącej wprowadzenia podatku zdrowotnego.
Lewica nie powinna łamać dotychczasowych ustaleń i zachowywać się jak piąta kolumna - stwierdziła w piątek ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska, odnosząc się do wypowiedzi polityków Lewicy w sprawie obniżenia składki zdrowotnej.
Iskrzy w koalicji. "Bunt przeciwko projektowi, który jednomyślnie został przyjęty przez rząd"
- Źródło:
- PAP
Rafał Brzoska zaprezentował w Sejmie propozycje deregulacji, które zostały podzielone na siedem bloków. Dotyczą one między innymi cyfryzacji czy prawa podatkowego. Inicjator prac zespołu zaznaczył, że w propozycjach nie ma "wrzutek lobbystycznych".
Frankowicze zyskali nawet 30 miliardów złotych dzięki ugodom i unieważnieniom kredytów - napisała w piątek "Rzeczpospolita", powołując się na szacunki ekspertów. Saga frankowa powoli się kończy, a banki liczą straty.
"Poradnik kryzysowy" powinien zachęcać obywateli do posiadania zapasów gotówki na wypadek kryzysu - rekomenduje Koalicja dla Gotówki w piśmie skierowanym do ministra spraw wewnętrznych. - Gotówka w sytuacjach kryzysowych jest bardzo ważnym wyposażeniem obywatela - uważa Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.
Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku rozpoczyna zwolnienia grupowe. W pierwszym etapie obejmą one około 100 osób, a docelowo nawet 350. - Mamy bardzo dużą konkurencję ze strony dostawców spoza Unii Europejskiej, gdzie koszty energii, pracy i koszty administracyjne są dużo niższe - wyjaśnił Andrzej Zbróg, dyrektor do spraw zasobów ludzkich.
- Nowa odsłona programu Czyste Powietrze rusza z początkiem kwietnia - zapowiedziała w czwartek minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. W programie znajdzie się między innymi obowiązkowy audyt energetyczny przed wykonaniem termomodernizacji, nie będzie też dotacji do kotłów gazowych.