Pilotaż czterodniowego tygodnia pracy. Oto efekt

Autor:
kris/dap
Źródło:
CNN
Dr Warski: czterodniowy tydzień pracy to pomysł bardzo futurystyczny
Dr Warski: czterodniowy tydzień pracy to pomysł bardzo futurystycznyTVN24
wideo 2/5
TVN24Dr Warski: czterodniowy tydzień pracy to pomysł bardzo futurystyczny

Werdykt zapadł: czterodniowy tydzień pracy jest dobry dla biznesu - pisze portal amerykańskiej stacji CNN. Takie są wnioski z półrocznego pilotażowego programu, w którym brały udział 33 firmy i 903 pracowników. Pomimo zmniejszonego wymiaru czasu pracy pensja zatrudnionych została na tym samym poziomie.

Żadna z 27 uczestniczących firm, które odpowiedziały na ankietę, nie stwierdziła, że ​​skłania się lub planuje powrót do pięciodniowego tygodnia pracy. Także około 97 proc. z 495 pracowników opowiedziało się za kontynuowaniem czterodniowego tygodnia pracy - podał CNN.

Czterodniowy tydzień pracy

Dziennikarze portalu CNN zwrócili uwagę, że większość firm biorących udział w badaniu miała siedziby w Stanach Zjednoczonych i Irlandii, a osoby, które odpowiedziały na ankietę, oceniły swoje ogólne wrażenia na 9 w 10-stopniowej skali na podstawie produktywności i wydajności.

Pracownicy zgłaszali niższy poziom stresu, zmęczenia, bezsenności i wypalenia oraz poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego.

Okazało się, że program okazał się także dobry dla firm. Średni przychód wzrósł o 38 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku - podał portal.

"Czterodniowy tydzień pracy był rewolucyjny dla naszej firmy"

Badanie zorganizowała 4 Day Week Global - organizacja non-profit. Współpracowała z naukowcami z Boston College, University College Dublin i Cambridge University.

Juliet Schor, profesor socjologii w Boston College, stwierdziła, że ​​pracownicy nie zgłaszali wzrostu intensywności pracy. - Sugeruje to, że strategia reorganizacji pracy powiodła się, a wydajność nie została osiągnięta poprzez przyspieszanie pracy, co nie jest ani trwałe, ani pożądane - podkreśliła w rozmowie CNN.

Jon Leland, dyrektor ds. strategii w Kickstarterze, serwisie crowdfundingowym biorącym udział w badaniu, opisał harmonogram jako "prawdziwie korzystny dla obu stron".

- Czterodniowy tydzień pracy był rewolucyjny dla naszej firmy i naszych pracowników. Personel jest bardziej skoncentrowany, bardziej zaangażowany i oddany, co pomaga nam osiągać nasze cele lepiej niż wcześniej - stwierdził.

Pilotaż w Wielkiej Brytanii

Jednocześnie zakończył się oddzielny sześciomiesięczny pilotaż w Wielkiej Brytanii, także prowadzony przez 4 Day Week Global - wzięło w nim udział 70 firm i 3300 pracowników. Wyniki tego badania - największego do tej pory na świecie - mają być podane w lutym.

Na początku tego roku pracownicy w brytyjskiej wersji badania opisali CNN, jak dodatkowy dzień wolny zmienił ich życie na lepsze i dał im więcej czasu na załatwianie spraw, hobby i regenerację.

Wezwania do skrócenia tygodnia pracy w ostatnich latach pojawiają się coraz częściej. Miliony pracowników przestawiły się na pracę zdalną podczas pandemii, co dodatkowo skróciło uciążliwy czas i koszty dojazdów do pracy - napisał portal.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości