Fed podniósł główną stopę procentową w USA o 75 punktów bazowych do przedziału 2,25-2,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie.
Na ostatnich trzech posiedzeniach Fed podnosił stopy proc. odpowiednio o 75 pb, 50 pb i 25 pb. Ostatnie dwie podwyżki o 75 pb to największy wzrost stóp procentowych w USA od początku lat 80., gdy na czele Fedu stał Paul Volcker.
Komunikat po posiedzeniu Fed
"FOMC postanowił podnieść docelowy zakres stopy funduszy federalnych do 2,25-2,50 proc. i przewiduje, że dalsze podwyżki w docelowym zakresie będą właściwe. Ponadto Komitet będzie kontynuował proces zmniejszania swoich zasobów skarbowych papierów wartościowych, agencyjnych papierów dłużnych i agencyjnych papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką" - napisano w komunikacie po posiedzeniu.
"Oceniając właściwe nastawienie polityki pieniężnej, Komitet będzie nadal monitorował wpływ napływających informacji na perspektywy gospodarcze. Komitet jest przygotowany do odpowiedniego dostosowania nastawienia polityki pieniężnej w przypadku pojawienia się zagrożeń mogących utrudnić realizację celów Komitetu. Oceny Komitetu uwzględnią szeroki zakres informacji, w tym odczyty dotyczące zdrowia publicznego, warunków na rynku pracy, presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz wydarzeń finansowych i międzynarodowych. Komitet jest mocno zaangażowany w przywrócenie inflacji do celu na poziomie 2 proc." - dodano.
Fed postanowił podnieść stopę oprocentowania od nadwyżkowych rezerw (IOER) o 75 punktów bazowych do 2,40 proc.
Fed o ryzykach inflacyjnych
Fed powtórzył, że jest bardzo wyczulony na ryzyka dla perspektyw inflacyjnych.
"Wojna Rosji z Ukrainą powoduje ogromne trudności ludzkie i gospodarcze. Wojna i związane z nią wydarzenia wywierają dodatkową presję na wzrost inflacji i obciążają globalną aktywność gospodarczą. Komitet zwraca szczególną uwagę na zagrożenia inflacyjne" - napisano w komunikacie.
Fed poinformował, że wydatki konsumentów i produkcja przemysłowa osłabły od ostatniego posiedzenia.
"Ostatnie odczyty wydatków i produkcji pokazały spadek tych wskaźników. Niemniej jednak w ostatnich miesiącach wzrost liczby miejsc pracy był znaczny, a stopa bezrobocia pozostaje niska. Inflacja pozostaje na wysokim poziomie, odzwierciedlając nierównowagę podaży i popytu związaną z pandemią COVID-19, wyższymi cenami żywności i energii oraz szerszą presją cenową" - napisano w komunikacie.
Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 20-21 września.
Źródło: Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock