Na czele rankingu znajdują się kraje skandynawskie - co mało kogo dziwi. Ale zaskoczeniem jest miejsce Polski, bo okazuje się, że nasz poziom szczęścia jest powyżej europejskiej średniej. Stawkę zamykają Bułgarzy, którzy są najsmutniejszym narodem. Raport opublikował Eurostat z okazji obchodzonego dziś Międzynarodowego Dnia Szczęścia.
Zadowolenie z życia bada się w skali od 0 do 10, gdzie dziesięć oznacza najwyższy poziom. Prawie 80 proc. ankietowanych powyżej 16. roku życia zaznaczyło 6 lub wyżej. Unijna średnia wyniosi 7,1.
Geografia ma znaczenie
Polacy z wynikiem 7,3 znaleźli się powyżej europejskiej średniej.
Analizując szczegółowe wyniki dla państw, widać jednak zdecydowaną różnicę pomiędzy regionami geograficznymi Unii Europejskiej. Większość państw, w tym także Polska, mieści się w przedziale 6,6 a 7,4. Średni poziom zadowolenia z życia ocenianego na 7,5 przekroczyły jedynie kraje skandynawskie oraz Belgia, Holandia i Luksemburg.
Bezsprzecznym liderem raportu Eurostatu są Dania, Finlandia i Szwecja. We tych krajach średnie zadowolenie z życia oceniane jest na poziomie 8.
Co ciekawe, najgorzej swój poziom zadowolenia z życia oceniają mieszkańcy Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Grecji, Portugalii i Węgier. W żadnych z tych krajów średnia nie przekracza 6,5.
Najgorzej - z unijnej 28 - jest w Bułgarii, średnie zadowolenie z życia oceniane jest tam bowiem na poziomie 4,8.
International Day of Happiness: A new multi-dimensional data collection from #Eurostat http://t.co/tDRe0FPaY3 pic.twitter.com/QcPmdCvrzY
— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) marzec 19, 2015
Zdrowie najważniejsze
Jak informuje Eurostat, najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przez obywateli jest stan zdrowia. W dalszej kolejności wymienia się pozycję finansową, sytuację na rynku pracy oraz relacje społeczne. Badanie, ponadto nie wykazało większej różnicy w ocenie zadowolenia z życia między kobietami i mężczyznami.
Międzynarodowy Dzień Szczęścia został ustanowiony 28 czerwca 2012 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS