Oddzielny budżet strefy euro? Minister: niepokojąca informacja


Z punktu widzenia Polski to jest niepokojąca informacja - tak minister finansów Teresa Czerwińska skomentowała w środę doniesienia o zamiarach tworzenia odrębnego budżetu strefy euro.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel uzgodnili we wtorek, że Paryż i Berlin chcą solidarnej, europejskiej odpowiedzi na kryzys migracyjny oraz wspólnego budżetu strefy euro. Szefowa niemieckiego rządu mówiła, że budżet strefy euro ma służyć inwestycjom oraz zmniejszać różnice między państwami UE. Budżet eurolandu ma także chronić należące do niego kraje strefy przed kryzysami. Według Macrona budżet strefy euro może obowiązywać już w 2021 roku.

"Niepokojąca tendencja"

Szefowa MF, pytana na środowej konferencji o koncepcję tworzenia oddzielnego budżetu strefy euro, podkreślała, że polski rząd nie zna w tej chwili szczegółów tej koncepcji.

Czerwińska zaznaczyła jedynie, że "to niepokojąca tendencja, aby tworzyć budżet w budżecie Unii". Będzie się jednak można do tego odnieść, dodała, jeśli poznamy więcej szczegółów.

Do sprawy odniósł się również minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

- Takie pomysły pojawiają się już od wielu miesięcy - powiedział. Jego zdaniem są one często efektem wysokich ambicji niektórych polityków czy niektórych krajów.

Minister zaznaczył jednak, że od przedstawienia propozycji do jej realizacji jest długa droga. I zapewne "będzie ona przedmiotem debat, rozmów i negocjacji wszystkich krajów członkowskich". Przypomniał też, że budżet UE wszystkie kraje muszą zaakceptować.

- To jest budżet dla wszystkich krajów, a nie tylko dla wybranych - podkreślił Kwieciński. Dodał również, że Polska wkłada do budżetu UE coraz większe kwoty, mając nadzieję, że pieniądze te będą służyć rozwiązaniu problemów całej Unii.

Przypomniał, że nowa perspektywa finansowa zacznie się w roku 2021, więc jest wiele miesięcy na negocjacje.

Inicjatywę oceniał dziś również wiceszef MSZ Konrad Szymański. Wskazał on, że o ile stanowi ona na pewno polityczną inwestycję w sojusz niemiecko-francuski, to "pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi". Fragment deklaracji dotyczący tej kwestii jest - jego zdaniem - "najbardziej spektakularny, ale i bardzo ogólnikowy".

- Brak jasnych deklaracji w sprawie wielkości, roli i zasilania tego budżetu oznacza, że dotychczasowe sprzeczności stanowisk Niemiec i Francji pozostały w mocy - przekonywał wiceszef MSZ ds. europejskich. Jego zdaniem pozostałe elementy zaproponowanych działań antykryzysowych są "odłożone na później, albo stanowią powtórzenie uzgodnień z 2016 roku".

Według Szymańskiego perspektywa powołania jakiejś formy budżetu strefy euro "jest groźna przede wszystkim dla fiskalnych interesów bogatych państw Północy (UE), które są dziś pod polityczną presją na ograniczanie takich wydatków". - Takie plany były krytykowane przez wiele krajów strefy euro. Spodziewam się też krytyki dokumentu w samej koalicji rządowej w Niemczech - mówił wiceminister.

Jak ocenił presja na dodatkowe transfery w strefie euro "jest też groźna dla Unii Europejskiej, która wbrew zapowiedziom może mieć trudności z przyjęciem własnego budżetu wieloletniego". - Dopiero w dalszej perspektywie mogłaby być groźna dla Polski, jeśli oznaczałaby poważniejsze zmiany architektury UE - dodał wiceszef MSZ. Tymczasem - w jego ocenie - uważna analiza pokazuje, że taki scenariusz jest bardzo wątpliwy. - Konflikt interesów w strefie euro pozostaje w mocy, a niektóre zmiany wymagałyby zmiany traktatów - argumentował Szymański.

Wiceszef MSZ zapewnił jednocześnie, że "Polska jest zainteresowana uzdrowieniem sytuacji wewnętrznej w strefie euro", która - jak zaznaczył - jest głównym partnerem handlowym naszego kraju. - Destabilizacja euro jest zła dla UE - dodał.

Ważna reforma

Marek Grela, były ambasador RP przy Unii Europejskiej ocenił w TVN24 BiS, że stworzenie odrębnego budżetu strefy euro będzie znaczącą reformą. - To będzie ważne dla Europy. Mamy dowód na to, że Europa będzie Europą dwóch prędkości: twardego jądra, krajów zamierzających przystąpić do euro i krajów peryferyjnych. W tej ostatniej grupie plasuje się Polska - mówił Marek Grela i dodał, że budżetem strefy euro będzie administrować Komisja Europejska a strategię będą określać kraje członkowskie.

Grela podkreślił, że Polska nie ma wyboru i powinna dołączyć do strefy euro. - Kraje, które będą w strefie euro będą miały włączoną dodatkową ochronę swojej waluty - dodał.

Autor: msz//bgr / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl