Kryzys ukraiński przynosi władzom Białorusi nie tylko polityczne, ale także gospodarcze korzyści – podkreślił niezależny Białoruski Instytut Badań Strategicznych (BISS) w najnowszym raporcie.
Analitycy Instytutu podkreślają, że w ostatnich miesiącach doszło do ważnych wydarzeń w sferze wymiany handlowej, które będą korzystne dla Białorusi w krótszej i dłuższej perspektywie.
Energetyczny odwrót
BISS zwraca uwagę, że jeszcze w październiku Ukraina, która była tradycyjnie eksporterem energii elektrycznej na Białoruś, wstrzymała jej dostawy z powodu deficytu wynikającego z problemów w przemyśle węglowym na skutek wojny w Donbasie. „Co więcej, Kijów wyraził zainteresowanie importem energii elektrycznej z Białorusi” – podkreślono w raporcie.
Analitycy zwracają też uwagę, że z powodu wspomnianego deficytu węgla oraz problemów z dostawami rosyjskiego gazu na Ukrainie rozpatruje się możliwość przejścia części elektrowni na mazut.
- Większą część mazutu proponuje się importować z Białorusi. Oprócz tego (ukraiński koncern gazowy) Naftohaz rozpatruje możliwość przetwarzania ropy Ukrnafty w rafinerii w Mozyrzu (na południu Białorusi). Odpowiednia propozycja została przedstawiona białoruskiemu przedsiębiorstwu pod koniec stycznia – podkreśla BISS.
Nowa umowa
Ponadto w styczniu doszło do ważnego wydarzenia w dwustronnych stosunkach handlowych, a mianowicie Białoruś i Ukraina przeszły na rozliczenia długoterminowych kontraktów oraz dostaw produktów naftowych w hrywnach.
- MSZ Białorusi uzasadniło to niewystarczającymi środkami dewizowymi w realizacji umów międzynarodowych. Jest to decyzja niejednoznaczna z ekonomicznego punktu widzenia z powodu skokowych dewaluacji ukraińskiej waluty, ale większość ekspertów uważa, że w długoterminowej perspektywie pomoże ona Białorusi umocnić się na rynku ukraińskim – podkreśla BISS.
Priorytety
W raporcie zaznaczono, że Białorusi zależy na utrzymaniu jednego z największych rynków zbytu swojej produkcji, jakim jest Ukraina, i „mimo poważnych problemów w ukraińskiej gospodarce spadku obrotów handlowych nie zanotowano”.
BISS zwraca uwagę, że Mińsk konsekwentnie reprezentuje niezmienne stanowisko odnośnie konfliktu na Ukrainie: popiera integralność terytorialną Ukrainy, nie uznaje z prawnego punktu widzenia aneksji Krymu i demonstruje przyjazne nastawienie do kierownictwa Ukrainy. Jeśli chodzi o konflikt w Donbasie, to postawa Białorusi jest „dość ostrożna, ale generalnie ma charakter proukraiński”.
Gospodarcza dyplomacja
Ponadto władze białoruskie wkładają maksymalne wysiłki w utrzymanie statusu platformy negocjacyjnej w sprawie Ukrainy, aby umocnić własne bezpieczeństwo, zachować dobre stosunki z Rosją i Ukrainą, a jednocześnie poprawić swój wizerunek międzynarodowy.
BISS uważa jednak, że w najbliższych miesiącach może dojść do zaostrzenia stosunków Białorusi z Rosją, jeśli nastąpi eskalacja konfliktu na Ukrainie. W takim wypadku zdaniem ekspertów Białorusi „będzie trudno utrzymać neutralne stanowisko w kwestii ukraińskiego kryzysu”.
Tymczasem według raportu władzom białoruskim zależy na tym, by stosunki z Rosją nie pogorszyły się przed jesiennymi wyborami prezydenckimi na Białorusi, gdyż „do momentu zawarcia nowego programu współpracy z MFW Rosja pozostaje jedynym wiarogodnym kredytodawcą Białorusi”.
Autor: /gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP