Bernard Arnault najbogatszym człowiekiem świata. Jak zdobył fortunę szacowaną na 188 mld dolarów

Źródło:
Forbes, Business Insider, tvn24.pl
Bernard Arnault, najbogatszy człowiek świata 2023
Bernard Arnault, najbogatszy człowiek świata 2023Reuters Archiwum
wideo 2/4
Bernard Arnault, najbogatszy EuropejczykReuters Archiwum

Bernard Arnault, znany do tej pory jako najbogatszy Europejczyk, na początku grudnia został ogłoszony najbogatszym człowiekiem świata. Choć według części mediów został ponownie zdetronizowany przez Elona Muska, dane przedstawione przez "Forbesa" nie pozostawiają wątpliwości, że Arnault zgromadził rekordowy majątek. Na czym zbudował szacowaną na 188 miliardów dolarów fortunę?

Elon Musk, najbogatszy człowiek świata od 2021 roku, miał spaść na drugie miejsce po gwałtownej zniżce wartości jego udziałów w Tesli w tym roku. Wartość majątku Muska szacuje się obecnie na ok. 178 miliardów dolarów. Według agencji Bloomberg i magazynu "Forbes" nowy najbogatszy człowiek na Ziemi, Bernard Arnault, posiada majątek o wartości ok. 188 miliardów dolarów. Francuska polityczka Clemence Guette odnotowała na Twitterze, że w 2022 roku majątek Arnaulta powiększył się o 28,7 miliarda dolarów, co oznacza, że każdej minuty zarobił ok. 916 dolarów.

Siedemdziesięciotrzyletni Francuz jest właścicielem koncernu Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH), jednego z największych światowych producentów dóbr luksusowych, obejmującego ok. 70 marek, w tym: Louis Vuitton, Sephora, Tiffany & Co, Fendi, Dior, Marc Jacobs, Loewe czy Dom Perignon.

2,6 miliarda dolarów na zakup akcji

Pochodzi z miasta Roubaix na północy Francji. Studiował inżynierię na École Polytechnique, jednej z najbardziej prestiżowych szkół wyższych we Francji. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w firmie budowlanej swojego ojca. Stanął na jej czele w 1978 roku, by po kilku latach przejąć dom mody Christian Dior za kwotę 15 milionów dolarów. Niedługo później kupił dom mody Celine. Jak odnotował "Business Insider", pod koniec lat 80. Arnault zapowiedział, że jego celem jest prowadzenie największej firmy produkującej dobra luksusowe na świecie w ciągu dekady. Wydał 2,6 miliarda dolarów na zakup akcji Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH) i do 1989 roku stał się największym akcjonariuszem firmy oraz jej prezesem i dyrektorem generalnym.

ZOBACZ TEŻ: 18-latka najmłodszą miliarderką w historii. Fortuna zdobyta na grach komputerowych

"Forbes" w 2013 roku oszacował wartość jego majątku na 29 miliardów dolarów. Pięć lat później były to już 72 miliardy. LVMH w 2019 roku przeznaczył 3,2 miliarda dolarów na zakup luksusowej grupy hotelarskiej Belmond, która jest właścicielem lub zarządza 46 hotelami. Dwa lata później koncern przejął za 15,8 miliarda dolarów amerykańską firmę jubilerską Tiffany & Co, co uznano za największe przejęcie luksusowej marki w historii. W 2021 majątek biznesmena szacowano już na 150 miliardów dolarów.

Rodzinne imperium finansowe

Arnault ma pięcioro dzieci: dwoje z pierwszą żoną, Anne Dewavrin, i troje z obecną, Helene Mercier. Z niektórymi dziećmi współpracuje na co dzień. Delphine Arnault, jego najstarsza córka, jest wiceprezes wykonawczą firmy Louis Vuitton i uchodzi za potencjalną spadkobierczynię imperium LVMH. Jej młodszy brat, Antoine Arnault, stoi na czele marek odzieżowych Berluti i Loro Piana, obie należą do koncernu LVMH. Alexandre, syn Bernarda Arnault i Helene Mercier, był z kolei dyrektorem generalnym firmy Rimowa, również będącej częścią imperium finansowego najbogatszego człowieka świata. Od roku piastuje funkcję wiceprezesa Tiffany & Co do spraw produktów i komunikacji.

Miliarder jest miłośnikiem i kolekcjonerem sztuki. W swoich zbiorach posiada dzieła takich twórców, jak Jean-Michel Basquiat, Damien Hirst, Maurizio Cattelan, Andy Warhol czy Pablo Picasso. O względy swojej obecnej żony, która jest pianistką, miał zabiegać, grając dla niej na fortepianie Chopina. Mieszka w historycznym centrum Paryża, jest też właścicielem rozległej posiadłości na Lazurowym Wybrzeżu, gdzie w przeszłości widywano go podczas meczów tenisowych. Według portalu The Real Deal wydał też ponad 96 milionów dolarów na zakup nieruchomości w Los Angeles.

ZOBACZ TEŻ: Najbogatszy Europejczyk zrezygnował z prywatnego samolotu, bo internauci go śledzili

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: Forbes, Business Insider, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

- W pewnym sensie można powiedzieć, że Donald Trump manipuluje rynkiem. Wszyscy od tygodni żyją jego decyzjami w zakresie taryf - powiedział analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrad Ryczko. Ocenił w ten sposób środowe wpisy prezydenta USA w sprawie ceł. Politycy z Partii Demokratycznej pytają, kto wiedział o nagłej zmianie zdania Trumpa w sprawie taryf i kto na tym zarobił.

Ogromne kontrowersje w sprawie Trumpa. "Kto wiedział i ile pieniędzy zarobił?"

Ogromne kontrowersje w sprawie Trumpa. "Kto wiedział i ile pieniędzy zarobił?"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W Argentynie stanęły pociągi, taksówki, szkoły publiczne, śmieciarki i porty. Odwołano też część lotów. Wszystko to za sprawą 24-godzinnego strajku ogólnokrajowego przeciwko polityce zaciskania pasa prezydenta Javiera Mileia.

Paraliż komunikacji, stanęły szkoły. "Atak na republikę"

Paraliż komunikacji, stanęły szkoły. "Atak na republikę"

Źródło:
PAP

Amerykańskie cła na import z Chin wynoszą obecnie 145 procent, uwzględniając wcześniejsze podwyżki – poinformował w czwartek Biały Dom w oświadczeniu dla CNBC.

Cło wzrosło do 145 procent. Biały Dom wyjaśnia

Cło wzrosło do 145 procent. Biały Dom wyjaśnia

Źródło:
PAP

Zawsze będą przejściowe trudności - powiedział w czwartek prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do chaosu na rynkach w związku z nałożonymi cłami. Przekonywał przy tym, że państwa składają Stanom Zjednoczonym świetne oferty handlowe i wyraził chęć zawarcia układu z Chinami.

Trump mówi o "największym dniu w historii"

Trump mówi o "największym dniu w historii"

Źródło:
PAP

Płaca minimalna w państwach Unii Europejskiej waha się od 551 euro do nawet 2638 euro - wynika z danych Eurostatu. Polska pod tym względem znajduje się w środku stawki.

Płaca minimalna w krajach Unii. Tak wypada Polska

Płaca minimalna w krajach Unii. Tak wypada Polska

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe na USA na 90 dni. "Chcemy dać szansę negocjacjom. Jeżeli negocjacje okażą się niezadowalające, zastosujemy nasze środki zaradcze" - dodała. O "ochronie transatlantyckiego sojuszu" z von der Leyen rozmawiał w czwartek premier Donald Tusk.

Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe

Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe

Źródło:
PAP

Przestrzegamy przed oszustami, którzy podszywają się pod Ministerstwo Finansów i wysyłają fałszywe e-maile z informacją o nadpłacie w PIT. W ten sposób próbują wyłudzić dane podatników - ostrzega w czwartkowym komunikacie resort finansów. MF podkreśla, że nigdy nie wysyła takich e-maili.

"Próbują wyłudzić dane podatników". Ostrzeżenie

"Próbują wyłudzić dane podatników". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Lotnisko Changi w Signapurze zostało uznane najlepszym lotniskiem na świecie w najnowszej edycji rankingu Skytrax. Na pierwszym miejscu dorocznego zestawienia znalazło się już po raz 13.

Oto najlepsze lotniska świata. Jest nowy ranking  

Oto najlepsze lotniska świata. Jest nowy ranking  

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo w związku z rządowym programem "Czyste powietrze" - wynika z dokumentu, do którego dotarł dziennikarz TVN24 Radomir Wit. Chodzi o okres, w którym resortem kierował Henryk Kowalczyk z PiS. Podejrzenie przestępstwa dotyczy nadużycia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych.

Jest śledztwo w sprawie "Czystego powietrza"

Jest śledztwo w sprawie "Czystego powietrza"

Źródło:
tvn24.pl

W marcu platforma Temu wyprzedziła Allegro pod względem liczby użytkowników - wynika z raportu Mediapanelu. Allegro zachowało natomiast pozycję lidera pod względem ilości czasu spędzanego tam przez kupujących. Eksperci ostrzegają tymczasem przed wzrostem popularności chińskich platform sprzedażowych.

Nowy lider zakupów internetowych w Polsce. Już nie Allegro

Nowy lider zakupów internetowych w Polsce. Już nie Allegro

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Wstrzymanie na 90 dni taryf przez Donalda Trumpa nie oznacza pełnego zawieszenia broni w wojnie handlowej - zwraca uwagę "The Economist". Podstawowe stawki celne wciąż obowiązują, a inne mają być podwyższane. Brytyjski tygodnik wymienia trzy kluczowe obawy związane z decyzjami prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Trump wstrzymuje cła, napięcia pozostają. Trzy kluczowe obawy

Trump wstrzymuje cła, napięcia pozostają. Trzy kluczowe obawy

Źródło:
"The Economist"

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzegł przed używaniem chochli do zupy, którą można było kupić w sieci handlowej TEDi. Firma wycofała produkt ze sprzedaży, bo stwierdzono, że szkodliwe substancje z chochli przenoszą się do żywności.

Produkt wycofany z popularnej sieci. Ostrzeżenie

Produkt wycofany z popularnej sieci. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Chiny są gotowe do negocjacji ze Stanami Zjednocznymi w kwestii ceł, ale dialog musi odbywać się na zasadach wzajemnego szacunku i równości - oświadczyła w czwartek He Yongqian, rzeczniczka ministerstwa handlu w Pekinie. He przyznała, że wyzwania stojące przed chińskim handlem znacznie wzrosły.

"Nigdy nie zaakceptujemy ekstremalnej presji i zastraszania"

"Nigdy nie zaakceptujemy ekstremalnej presji i zastraszania"

Źródło:
PAP

Szef resortu infrastruktury Dariusz Klimczak powiadomił, że wystąpił do swoich odpowiedników w Austrii, by połączenie kolejowe z Polski do Rijeki w Chorwacji było realizowane od 1 lipca tego roku. Minister podał też kwotę, od której najprawdopodobniej zaczynać będą się ceny biletów.

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Tyle może kosztować najtańszy bilet

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Tyle może kosztować najtańszy bilet

Źródło:
PAP

Stosunki między Chinami i USA pogarszają się, dlatego obywatele powinni się zastanowić nad podróżami do Stanów Zjednoczonych - stwierdziło ministerstwo turystyki w Pekinie. Dodało, że szczególnej "oceny ryzyka" powinni dokonać studenci.

Chiny ostrzegają przed podróżami do USA

Chiny ostrzegają przed podróżami do USA

Źródło:
PAP

Ceny produktów wchodzących w skład koszyka codziennych zakupów wzrosły w marcu o 6,7 procent w porównaniu do poprzedniego roku, jak wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Największe podwyżki odnotowano w przypadku produktów tłuszczowych, owoców i napojów bezalkoholowych, podczas gdy artykuły sypkie potaniały.

Te produkty podrożały najbardziej

Te produkty podrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Polacy nadal nie zwracają wystarczającej uwagi na profilaktykę zdrowotną przed podróżą do krajów tropikalnych. Tylko połowa ankietowanych podróżników, którzy odwiedzili tropiki, wykonała zalecane szczepienia, a zaledwie co ósmy stosował profilaktyczne leczenie przeciwmalaryczne.

Ostrzeżenie dla polskich turystów. "Igranie z losem"

Ostrzeżenie dla polskich turystów. "Igranie z losem"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump ogłosił nałożenie ceł na Chiny w wysokości 125 procent. Jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych ceł dla innych państw.

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Źródło:
Reuters

"Wykorzystajmy jak najlepiej następne 90 dni" - tak na portalu X decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie pauzy w dodatkowych cłach skomentował w środę wieczorem premier Donald Tusk.

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl/Reuters

- Ludzie się trochę wystraszyli, trochę się bali - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump, uzasadniając decyzję o 90-dniowym wstrzymaniu wyższych ceł dla większości państw. Stwierdził przy tym, że trzeba być elastycznym.

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Źródło:
PAP

Stellantis wstrzymał produkcję w Polsce chińskiego samochodu elektrycznego T03 - podał Reuters. Informację potwierdziła tvn24.pl Agnieszka Brania, rzeczniczka prasowa fabryk Stellantis w naszym kraju.

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa, stwierdził, że sieci handlowe osiągają "nadmiarowe zyski" ze sprzedaży jaj i masła. Na zorganizowanej w środę konferencji prasowej zapowiedział, że chce w tej sprawie spotkać się z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

Źródło:
PAP

Banco Santander, hiszpański właściciel Santander Bank Polska, rozważa różne opcje, w tym sprzedaż swojej polskiej filii, wartej 8 miliardów dolarów - podał Reuters, powołując się na Bloomberga.

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Źródło:
Reuters

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem w Bydgoszczy zawarły w środę umowę z Paramount Enterprises International na dostawę trotylu dla armii amerykańskiej na lata 2027-2029. To kontrakt o wartości 1,2 miliarda złotych.

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Źródło:
PAP