Pracownicy "na śmieciówkach" będą mogli należeć do związków. Pracodawcy krytykują projekt ustawy

[object Object]
Pracownicy na „śmieciówkach” mogą być w związkach zawodowychTVN
wideo 2/4

Osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnieniu będą mogły należeć do związków zawodowych - przewiduje projekt nowelizujący ustawę o związkach zawodowych. Pracodawcy twierdzą, że zmiany zaszkodzą zarówno przedsiębiorcom, jak i pracownikom. Związkowcy odpowiadają, że nowe prawo jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że nie wolno ograniczać prawa do działania w związkach żadnej grupie pracowników.

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem zmieniającym ustawę o związkach zawodowych, który zakłada, że zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych będą mieli możliwość tworzenia i wstępowania do związków zawodowych.

To realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w czerwcu 2015 roku orzekł, że niezgodne z konstytucją jest odbieranie prawa do zrzeszania się w związkach zawodowych osobom na umowach cywilnoprawnych (zlecenie i o dzieło) oraz samozatrudnionym (prowadzącym własną działalność gospodarczą). Trybunał nakazał wykonanie wyroku niezwłocznie po jego ogłoszeniu i zmianę przepisów tak, aby tworzyć i zrzeszać się w związkach zawodowych mogli pracownicy bez względu na rodzaj zatrudnienia.

Trzy lata zwłoki

"Niezwłocznie" w polskich warunkach trwa już blisko trzy lata. Zmiany przepisów nie przeprowadził pod koniec rządów ani gabinet Ewy Kopacz (rząd PO-PSL), ani rząd PiS, na co zwracał uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. Prace nad projektem przyśpieszyły dopiero jesienią zeszłego roku. Rząd w październiku 2017 roku przyjął projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych przedłożony przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej i skierował go do prac w Sejmie. W kwietniu tego roku sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie podkomisji ds. rynku pracy na temat rządowego projektu ustawy, a na początku maja, już po drugim czytaniu, w dodatkowym sprawozdaniu komisja odrzuciła poprawki do ustawy zgłoszone przez Nowoczesną.

Krytyczny głos

Projekt zmieniający ustawę o związkach zawodowych nie podoba się jednak przedsiębiorcom i pracodawcom. Zrzeszeni w Konfederacji Lewiatan twierdzą, że wejście nowego prawa "jeszcze bardziej skomplikuje prawo związkowe", na czym ucierpią nie tylko pracodawcy, ale i sami pracownicy. - Regulacja przyjęta w tym kształcie nie wzmocni reprezentacji pracowniczej. Może prowadzić do osłabienia ruchu związkowego przez organizacje tworzone przez incydentalnie zatrudnianych, którzy nie czują więzi prawnej i odpowiedzialności za swój zakład pracy. Utrudni to dialog i relacje w zbiorowych stosunkach pracy, co podkreślały wszystkie organizacje pracodawców - mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. Dodaje, że podstawowy cel nowelizacji, czyli rozszerzenie prawa do koalicji, nie budzi zastrzeżeń pracodawców. Kontrowersje budzi zaś zrównanie "uprawnień do reprezentacji pracowników oraz osób wykonujących pracę zarobkową". - Osoba wykonująca incydentalnie zlecenie trwające kilka miesięcy, świadcząc usługę nawet w wymiarze kilku godzin miesięcznie będzie traktowana jako nie tylko uprawniona do tworzenia i reprezentowania organizacji związkowej, ale także uzyska uprawnienia ochronne - tłumaczy Jacek Męcina, były wiceminister pracy. - Zatrudniający będzie musiał udowadniać, że wypowiedzenie kontraktu nie ma związku z funkcją związkową. W przypadku stosunku pracy można wyobrazić sobie ochronę, w przypadku więzi cywilnoprawnej trudno - dodaje.

Trwała więź

Zdaniem Męciny reprezentowanie interesów i szczególne uprawnienia ochronne wymagają trwałej więzi, a proponowany okres 6 miesięcy takiej trwałości nie gwarantuje.

Zarzutami do zmiany ustawy o związkach zawodowych zdziwiony jest Piotr Szumlewicz, ekspert Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. - Trudno mi pojąć, w jaki sposób przyznawanie praw osobom zatrudnianym na śmieciówkach miałoby być niekorzystne dla ruchu związkowego. Naszym zdaniem każdy pracownik powinien móc działać w organizacjach związkowych. To prawo nam daje Konstytucja RP i ten nasz pogląd podzielił Trybunał Konstytucyjny - podkreśla Piotr Szumlewicz.

Co ciekawe, zapis dotyczący wymogu 6-miesięcznego stażu pracy nie podoba się też OPZZ, ale zupełnie z innego powodu. - Taki zapis budzi kontrowersje, bo staż pracy nie powinien mieć wpływu na prawo do działalności związkowej. Konfederacja Lewiatan chce, aby pracownicy zatrudnieni na umowach niestandardowych wciąż byli dyskryminowani i mieli mniejsze uprawnienia niż etatowcy. Tymczasem wyrok TK jasno wskazuje, że taka dyskryminacja byłaby sprzeczna z konstytucją. Dla nas jest jasne, że nie powinno być pracowników czy związkowców gorszego sortu - dodaje Szumlewicz.

Informacje o firmie

Konfederacji Lewiatan w projekcie ustawy nie podobają się również kwestie finansowania przez pracodawcę etatów związkowych, zwłaszcza w przypadku osób incydentalnie świadczących pracę. - Działalność związkowa powinna być finansowana ze składek. W Polsce dodatkowo pracodawca finansuje tak zwane etaty związkowe (zależne od liczby zatrudnionych), a zgodnie z nowelizacją do tej liczby doliczać będziemy zatrudnionych na umowy cywilnoprawne członków związku - twierdzi prof. Jacek Męcina i dodaje, że dla jego środowiska niezrozumiałe są też zmiany poszerzające zakres informacji niezbędnych do działalności związkowej. Piotr Szumlewicz odpowiada, że etatów związkowych nie ma w zdecydowanej większości polskich firm i to związki zawodowe wskazują, który ich przedstawiciel ma mieć taki etat. - Mam nadzieję, że profesor Męcina, jako ekspert pracodawców, nie chce za związkowców decydować, kto reprezentuje pracowników - powiedział Szumlewicz. Ekspert OPZZ dodaje też, że związki zawodowe powinny mieć wiedzę dotyczącą kondycji ekonomicznej firmy, w której działają.

- Tak jest w większości krajów zachodnich. Poszerzenie zakresu informacji jest dosyć oczywiste, biorąc pod uwagę cele działania związków zawodowych. Jeżeli walczymy o podwyżki lub jesteśmy informowani o zmianach kadrowych w danej firmie, to powinniśmy znać jej kondycję finansową - twierdzi Szumlewicz.

Pod ścianą

W Polsce według Głównego Urzędu Statystycznego na umowach cywilnoprawnych, czyli tak zwanych śmieciówkach, w 2015 roku pracowało 1,3 miliona osób. Pod tym względem jesteśmy na niechlubnym, pierwszym miejscu w Europie. Z kolei liczba osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą według GUS wynosiła w tym okresie 1,1 mln osób. Również pod tym względem jesteśmy w europejskiej czołówce i zajmujemy 3. miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Co ciekawe, z badań GUS wynika, że 80,2 proc. osób, które są zatrudnione na umowach cywilnoprawnych, pracują w takiej formie, bo zmusił ich do tego pracodawca. Podobnie jest wśród samozatrudnionych. Az 51,3 proc. osób z tej grupy założyło własną firmę, bo od tego powierzenie pracy uzależnił pracodawca.

Autor: msz//sta / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP