Duże zmiany w 500 plus. Jest decyzja Sejmu

Z kraju

Sejm uchwalił nowelizację ws. rozszerzenia programu 500 plus na pierwsze dzieckotvn24
wideo 2/5

W nocy z czwartku na piątek Sejm uchwalił rządową nowelizację w sprawie rozszerzenia programu Rodzina 500 plus. Zgodnie z nią prawo do świadczenia będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 lat, również jedynacy, bez względu na dochody rodziny. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Za ustawą głosowało 379 posłów, 20 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu.

Obecnie 500 plus jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Po rozszerzeniu programu świadczenie 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia zyskają również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18. roku życia).

Premier: program prospołeczny

Podczas wieczornej debaty premier Mateusz Morawiecki apelował do wszystkich parlamentarzystów i całej opozycji o przyjęcie nowelizacji.

- 500 plus na każde dziecko jest programem prospołecznym, solidarnościowym; jest programem, który w tej nowej odsłonie potwierdzi naszą tezę, że Polska przedsiębiorcza i Polska solidarna nie muszą stać wobec siebie w sprzeczności, że Polska solidarna i Polska przedsiębiorcza to jest jedna Polska – powiedział premier.

- Takie programy jak ten budują szansę na rozwój dla naszej ojczyzny, dlatego ja bardzo się cieszę, że ten program zyskuje coraz większą akceptację całej opozycji – dodał.

ZOBACZ > Od kiedy można składać wnioski, kiedy pieniądze trafią na konta?

Podczas wystąpień klubowych parlamentarzystka z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Urszula Rusecka, przedstawiając stanowisko klubu, podkreśliła, że w latach 2015-2017 skrajne ubóstwo wśród dzieci spadło niemal o połowę - "z poziomu 9 proc. na 4,7 proc., a wśród rodzin wielodzietnych z 12,2 do 6,4 proc., a wśród samotnych rodziców o ponad połowę". Dodała, że jest to wynik najlepszy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Samotne matki

Marzena Okła-Drewnowicz (PO) ubolewała jednak, że "dopiero w takich okolicznościach samotne matki, niepełnosprawni czy dzieci z domów dziecka zostaną potraktowani jak inni, którzy nawet przy wielkich dochodach pobierali 500 plus". Zadeklarowała, że "obecnie skonstruowany w duchu odpowiedzialności program" zostanie poparty przez PO.

Poseł Krystian Jarubas z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Unii Europejskich Demokratów także poparł w imieniu klubu rozszerzenie programu. Pytał jednak, "czy nie byłoby sprawiedliwie wyrównać tym rodzinom, które od 2015 roku do dziś straciły to świadczenie na pierwsze dziecko z powodu niewielkiego przekroczenia progu dochodowego".

Brak poparcia dla rozszerzenia programu 500 plus zapowiedziała natomiast w imieniu klubu Nowoczesna posłanka Ewa Lieder, motywując to brakiem weryfikacji programu przez sejmową komisję finansów.

Propozycje poprawek

Odrzucone zostały dwie poprawki, które do nowelizacji programu 500 plus zgłosił Ryszard Petru w imieniu klubu Teraz!. Pierwsza zakładała, że osoby "wpadające" w drugi próg podatkowy nie będą otrzymywały świadczenia.

- Ta poprawka jest zgodna z oczekiwaniami Polaków i zasadą, że trzeba pomagać tylko tym, którzy tej pomocy potrzebują. Na tej poprawce możemy zaoszczędzić 5 mld zł - mówił Petru.

Druga poprawka dotyczyła ograniczenia świadczenia na pierwsze dziecko o połowę. - 250 zł da oszczędność około 9,4 mld zł, a to wystarczy na podwyżki dla nauczycieli około 1000 zł - stwierdził poseł.

Minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreśliła, że pieniądze na rozszerzenie programu 500 plus są w budżecie państwa zapewnione. - Te świadczenia, które będą przyznane od 1 lipca dla tych dzieci, które z powodu przekroczenia kryterium dochodowego nie otrzymywały tego świadczenia, będą obowiązywały nie przez rok, a przez 23 miesiące - poinformowała.

Wnioski o 500 plus na pierwsze dziecko - kiedy i jak składać

Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej – od 1 sierpnia 2019 r., a w wersji elektronicznej – od 1 lipca 2019 r.

W razie złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień 2019 r. świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 r. Złożenie wniosku po 30 września 2019 r. będzie skutkowało przyznaniem świadczenia od miesiąca złożenia wniosku.

Znowelizowana ustawa wprowadza trzymiesięczny termin – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Wtedy świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Obecnie świadczenie 500 plus przysługuje – co do zasady – od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Projekt umożliwi także przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu rodzicowi dziecka w razie śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem wniosku.

Obecnie w takiej sytuacji drugi rodzic musi złożyć "swój" wniosek o świadczenie.

Ustawa przewiduje, że przyznanie 500 plus nie będzie już miało formy decyzji administracyjnej. Informację potwierdzającą prawo do świadczenia na dany okres otrzymamy na adres poczty elektronicznej (obecnie list polecony).

Zmiany w 500 plus. Co trzeba wiedzieć

Koszt programu

Jak wynika z danych Centrum Informacyjnego Rządu, od 1 kwietnia 2016 r., czyli od uruchomienia programu, przeznaczono na niego około 70 mld zł (stan na marzec 2019 r.). Obecnie z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci, czyli 52 proc. wszystkich do 18. roku życia.

Szacuje się, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci. Po zmianach w 2019 r. na program trzeba będzie przeznaczyć około 31 mld zł, a w 2020 r. – około 41 mld zł

Autor: tol//dap / Źródło: PAP