Były doradca ministra Kowalczyka: on sam nie do końca wierzył w to, co mówił

Źródło:
TVN24 Biznes
Mładanowicz, były pełnomocnik ministra rolnictwa: minister Kowalczyk nie do końca wierzył w to, co mówił
Mładanowicz, były pełnomocnik ministra rolnictwa: minister Kowalczyk nie do końca wierzył w to, co mówiłTVN24
wideo 2/9
Mładanowicz, były pełnomocnik ministra rolnictwa: minister Kowalczyk nie do końca wierzył w to, co mówiłTVN24

W mojej opinii jako eksperta on sam nie do końca wierzył w to, co mówił (...) i okłamywał sam siebie - powiedział Rafał Mładanowicz, były pełnomocnik ministra rolnictwa ds. rozwoju współpracy z Ukrainą, pytany o działania byłego ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka. Jerzy Plewa, ekspert Team Europe, były wiceminister rolnictwa, ocenił, że sytuacja w kraju jest bardzo poważna, a "doraźne działania nie przynoszą rezultatów".

Robert Telus, minister rolnictwa, powiedział dziś po spotkaniu z rolnikami, że "doszliśmy do pewnego porozumienia". Dodał, że pozostała grupa postulatów rozbieżnych, których "nie da się zrealizować".

- Jednak gdybyśmy procentowo policzyli, to jest to kilka procent, raczej są postulaty zbieżne - mówił szef resortu rolnictwa.

Rafał Mładanowicz, były pełnomocnik ministra rolnictwa ds. rozwoju współpracy z Ukrainą, który dziś stoi po stronie rolników, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy rozmowy rozwiązują problem, odpowiedział, że nie.

- Nie, zdecydowanie to nie załatwia sprawy, bo to był tylko jeden z małych kroków. Największym dzisiejszym sukcesem jest kwestia zespołu negocjacyjnego. Czyli nowego modelu prowadzenia negocjacji - stwierdził.

Żywność z Ukrainy zagrożeniem dla polskiego rolnictwa

Goście "Faktów po Faktach" byli pytani o to, jak groźny dla polskiego rolnictwa jest zalew taniej żywności z Ukrainy. Jerzy Plewa stwierdził, że sytuacja w kraju jest bardzo poważna, a "doraźne działania nie przynoszą rezultatów". - Dobrze, że rolnicy rozmawiają (z ministerstwem - przyp. red.), ale czy to porozumienie będzie realizowane, to się dopiero okaże - zastrzegł.

- Jak na razie dyskusje trwają dwa tygodnie od czasu zapowiedzi, a do tej pory magazyny nadal są zapełnione i widać, że te rozwiązania jeszcze nie funkcjonują. Dobrze, że rolnicy się porozumiewają, by mogli rozpocząć prace już w polu, ale tu jest problem bardziej skomplikowany i dotyczy całego polskiego rolnictwa - wskazał Plewa.

Czy minister Kowalczyk okłamywał rolników?

Rafał Mładanowicz został zapytany o to, jak wyglądała jego praca jako pełnomocnika ministra rolnictwa w kontekście wypowiedzi ministra Kowalczyka, który twierdził, że do Polski wjeżdża tyle zboża, ile wyjeżdża i niewiele go w kraju zostaje.

- Prawda była taka, że wskazywałem bardzo dużo rozwiązań możliwych i realnych do wdrożenia, ale tutaj były zaniechania zdecydowanie ze strony rządzącej w projektach, które miałyby olbrzymie znaczenie i dzisiaj z pewnością one by już funkcjonowały i nie mielibyśmy tak dużego kryzysu. Pamiętajmy, że pełniłem tylko rolę doradczą - odpowiedział.

Mładanowicz dopytywany o kwestię wypowiedzi ministra Kowalczyka stwierdził, że "w mojej opinii jako eksperta on sam nie do końca wierzył w to, co mówił". Na pytanie, czy Kowalczyk okłamywał rolników, odpowiedział, że "i siebie samego".

- Cyfry są nieubłagalne. Jeśli mamy produkcję w danym kraju i mamy import, i wiemy, ile eksportujemy, to wiemy, ile nam zostaje w magazynie. Można prowadzić taką narrację przez dwa, trzy miesiące, ale nie można jej prowadzić przez kilkanaście miesięcy - dodał Mładanowicz.

Były pełnomocnik ministra rolnictwa pytany o to, czym minister Kowalczyk kierował się, wypowiadając się w ten sposób, odpowiedział, że "my wszyscy wiemy, że polityka polega w dużej mierze na kłamstwie, na manipulacji informacjami". Prowadzący Piotr Marciniak próbował się dowiedzieć, czy "ktoś na tym zarabia". - Z czasem będziemy otrzymywać coraz więcej informacji, o co jako samorząd rolniczy walczymy - zapewniał były doradca ministra Kowalczyka.

- Zarabiają na tym i zachodnie firmy, i polskie firmy, które nie łamiąc prawa, a wykorzystując sytuację z niedoskonałością przepisów i systemu tranzytu kanałów solidarności, mogły na tym zarabiać - powiedział Mładanowicz.

Plewa: unikano problemów w rolnictwie, chodziło o to, by kupić czas rolników
Plewa: unikano problemów w rolnictwie, chodziło o to, by kupić czas rolnikówTVN24

Rząd nie kieruje pomocy do odpowiedniej grupy rolników

Jerzy Plewa zapytany o to, czy informacje o ilości zaimportowanego zboża z Ukrainy są prawdziwe, odpowiedział twierdząco. Zaznaczył jednak, że problem leży gdzie indziej.

- Problem jest taki, że to zboże zostało w pobliżu granicy i było w tej sprawie dużo nieprawdziwych informacji i propagandy - zauważył. Dodał, że pewne rozwiązania, które wdrożono, uderzają obuchem w inne branże, np. branża mleczarska nie chce zakazu importu z Ukrainy, bo na tym traci.

- By te sprawy rozwiązać, trzeba rozmawiać z rolnikami, którzy produkują na rynek, a polityka tego rządu jest skierowana głównie na wspieranie rolnictwa najmniejszego, również jest kierowanie pomocy ze wspólnej polityki rolnej nie do rolników, ale jako pomoc społeczną - przekonywał były wiceminister rolnictwa.

Pozycja polskiego komisarza ds. rolnictwa

Goście "Faktów po Faktach" byli pytani o pozycję komisarza Janusza Wojciechowskiego. Do jego dymisji wzywał niedawno wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski.

- Komisja już dużo wcześniej monitorowała tę sytuację i 20 marca przygotowała propozycję, by wesprzeć polskich rolników, a także z Bułgarii, Rumunii i Słowacji, i dopiero potem, gdy to rozporządzenie uruchomiło pomoc w wysokości około 29,5 miliona euro dla polskich rolników, dopiero wtedy powstał list premierów, by wprowadzić działania wspierające, a nawet nie domagali się wprowadzenia ceł w tym słynnym liście pięciu premierów - odpowiedział Jerzy Plewa.

- Wydaje mi się, że mamy naszego komisarza, mamy też komisarza do spraw handlu, natomiast kwestie tranzytu, kwestie kanałów solidarności to faktycznie tu zostały stworzone złe warunki, idealne do niewyhamowania niekontrolowanego importu bezpośredniego - dodał Rafał Mładanowicz.

- To jest wina na pewno wielu elementów. Tu nie można wskazać jednej konkretnej osoby - stwierdził były pełnomocnik ministra rolnictwa.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Inflacja w czerwcu 2025 roku wyniosła 4,1 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym, szybkim szacunkiem GUS.

Wzrost cen w Polsce. "Inflacja z przytupem spadnie"

Wzrost cen w Polsce. "Inflacja z przytupem spadnie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Meta przeznaczy setki miliardów dolarów na budowę centrów danych do rozwoju sztucznej inteligencji - zapowiedział założyciel firmy Mark Zuckerberg.

Zbudują "superinteligencję" w centrum o powierzchni Manhattanu

Zbudują "superinteligencję" w centrum o powierzchni Manhattanu

Źródło:
PAP

Od początku lipca Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił blisko 420 tysiącom osób ponad 1,4 miliarda złotych brutto, z czego prawie 150 milionów złotych to kwota, o którą wzrosły wypłaty w związku ze zbiegiem świadczeń. Dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 356 złotych - poinformował ZUS.

Połączone świadczenia. Tyle można zyskać

Połączone świadczenia. Tyle można zyskać

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa ogłosiła w poniedziałek wprowadzenie ponad 17-procentowego cła na świeże pomidory sprowadzane z Meksyku. Może to spowodować wzrost cen, bo zza południowej granicy pochodzą dwie trzecie pomidorów na amerykańskich stołach.

Trump wprowadza cła na pomidory

Trump wprowadza cła na pomidory

Źródło:
PAP

Podaż lokali na wynajem była w czerwcu mniejsza o 3 procent miesiąc do miesiąca, a zainteresowanie potencjalnych najemców największe od 2020 roku - wynika z raportu Otodom. W ocenie ekspertów może to zwiastować zwiększenie oferty sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym.

Dla właścicieli mieszkań to może być idealny moment

Dla właścicieli mieszkań to może być idealny moment

Źródło:
PAP

Na portalach rekrutacyjnych w czerwcu było o 9 procent mniej ofert pracy rok do roku - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Grant Thornton i firmy Element. Jest to pierwsza ujemna dynamika od listopada ubiegłego roku.

Dołek na rynku pracy? Pierwsza taka sytuacja od listopada

Dołek na rynku pracy? Pierwsza taka sytuacja od listopada

Źródło:
PAP

Cła Donalda Trumpa mogą spowodować globalne straty w eksporcie sięgające 337 miliardów dolarów - szacują eksperci. Taryfy mają dotknąć najmocniej Wietnam, Meksyk, Kanadę, Tajlandię oraz Koreę Południową.

Setki miliardów strat. Niepokojące szacunki

Setki miliardów strat. Niepokojące szacunki

Źródło:
PAP

Komisja Europejska przedstawiła propozycję ceł na import z USA o wartości 72 miliardów euro - przekazał unijny komisarz do spraw handlu Marosz Szefczovicz. Wcześniej Waszyngton zapowiedział nałożenie 30-procentowych stawek na import z Unii Europejskiej.

Odwet za działania Trumpa. Nowy plan Brukseli

Odwet za działania Trumpa. Nowy plan Brukseli

Źródło:
PAP

Trzy miesiące po "dniu wolności" Donalda Trumpa, czyli od ogłoszenia ceł, zagraniczne rządy nadal nie wiedzą, jakie są cele prezydenta USA - zaznacza "New York Times". Z kolei gazeta "Wall Street Journal" zastanawia się, czy Trumpowi czasem nie chodzi o wyrównywanie osobistych rachunków.

Media: zagraniczne rządy nie wiedzą, o co chodzi Donaldowi Trumpowi

Media: zagraniczne rządy nie wiedzą, o co chodzi Donaldowi Trumpowi

Źródło:
PAP

Moskiewski sąd orzekł, że aktywa amerykańskiej firmy Glavprodukt zostaną przekazane państwu rosyjskiemu - podał Reuters, powołując się na agencję TASS. Decyzja kończy trwający od miesięcy spór prawny dotyczący producenta konserw.

Rosja przejmuje amerykańską firmę. To pierwszy taki przypadek

Rosja przejmuje amerykańską firmę. To pierwszy taki przypadek

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Producent sprzętu sportowego wydał ostrzeżenie przed śpiworem dla dzieci z powodu potencjalnego zagrożenia uduszeniem. Wadliwy produkt został wycofany ze sprzedaży.

Produkt dla dzieci wycofany ze sprzedaży. Zagrożenie uduszeniem

Produkt dla dzieci wycofany ze sprzedaży. Zagrożenie uduszeniem

Źródło:
tvn24.pl

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oficjalnie notyfikowały projekt inwestycyjny pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej do Komisji Europejskiej. To niezbędny krok w celu realizacji inwestycji.

Budowa elektrowni atomowej w Polsce. "Ważny kamień milowy"

Budowa elektrowni atomowej w Polsce. "Ważny kamień milowy"

Źródło:
PAP

Kopenhaga to najlepsze miasto do życia w 2025 roku - wynika z rankingu przygotowanego przez Economist Intelligence Unit. Mieszkańcy cenią sobie stolicę Danii za punktualność w komunikacji, czystość, a także łatwo dostępne i na wysokim poziomie usługi - wskazał portal stacji BBC.

"Wszystko działa jak w zegarku". Tu żyje się najlepiej

"Wszystko działa jak w zegarku". Tu żyje się najlepiej

Źródło:
BBC

Ogromny napływ zagranicznych turystów do Hiszpanii skutkuje tym, że coraz częściej lokalna ludność nie może sobie pozwolić na wakacje we własnym kraju. W zeszłym roku na wypoczynek w hiszpańskich kurortach skusiło się o 800 tysięcy Hiszpanów mniej niż rok wcześniej.

"Ceny wzrosły skandalicznie". Nie mogą sobie pozwolić na wakacje we własnym kraju

"Ceny wzrosły skandalicznie". Nie mogą sobie pozwolić na wakacje we własnym kraju

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Osoby oszukane w programie Czyste Powietrze mogą spodziewać się w niedługim czasie pakietu rozwiązań - przekazała prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorota Zawadzka-Stępniak.

Pakiet dla oszukanych. Bez tego "nie przebrniemy"

Pakiet dla oszukanych. Bez tego "nie przebrniemy"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeronimo Martins Polska, właściciel Biedronki, 32 firmy transportowe oraz osiem osób usłyszało zarzuty od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w związku z podejrzeniem zmowy na rynku pracy. Miała ona uniemożliwiać przechodzenie kierowców pomiędzy firmami transportowymi, które obsługiwały centra dystybucyjne Biedronki.

Właściciel Biedronki z zarzutami. Podejrzenie zmowy na rynku pracy

Właściciel Biedronki z zarzutami. Podejrzenie zmowy na rynku pracy

Źródło:
PAP

Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do resortu infrastruktury o pochylenie się nad problemem kierowców, którzy w niektórych parkometrach nie mogą zapłacić za postój pojazdu gotówką. Jak wyjaśnił RPO, skutkuje to wezwaniami do zapłaty kary za brak biletu.

"Pułapka" na kierowców. Apel do ministra

"Pułapka" na kierowców. Apel do ministra

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Nvidii Jensen Huang ostrzega, że sztuczna inteligencja może prowadzić do utraty miejsc pracy, "jeśli światu skończą się pomysły".

"Niektóre miejsca pracy znikną". Prezes giganta ostrzega

"Niektóre miejsca pracy znikną". Prezes giganta ostrzega

Źródło:
CNN

Nowa ustawa medialna została przekazana do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ale wciąż jest konsultowana między resortami - przekazał wiceminister kultury Maciej Wróbel. Przyznał, że wciąż trwa dyskusja dotycząca źródeł finansowania mediów publicznych, w tym kwestii abonamentu rtv.

Abonament rtv do likwidacji? "Archaiczny podatek"

Abonament rtv do likwidacji? "Archaiczny podatek"

Źródło:
PAP

Cena bitcoina przekroczyła poziom 120 tysięcy dolarów. To kolejna granica pokonana w ostatnich dniach przez najpopularniejszą kryptowalutę na świecie. Inwestorzy obstawiają polityczne decyzje, które będą korzystne dla branży w tym tygodniu.

Rajd bitcoina. Rekord wszech czasów

Rajd bitcoina. Rekord wszech czasów

Źródło:
Reuters

W 2024 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na przedsiębiorców kary w wysokości blisko miliarda złotych - przekazał prezes UOKiK Tomasz Chróstny. - Potrafimy być bardzo konsekwentni i stanowczy - dodał.

Posypały się kary. Kwota jest potężna

Posypały się kary. Kwota jest potężna

Źródło:
PAP

Zapowiedziane przez Donalda Trumpa 30-procentowe cła na eksport południowoafrykańskich produktów, w tym cytrusów, wołowiny i wina, wpłynie dotkliwie na białych właścicieli farm - ocenia rząd w Pretorii.

Skutki decyzji Trumpa mogą być dotkliwe

Skutki decyzji Trumpa mogą być dotkliwe

Źródło:
PAP

Zwyczajowe ataki wymierzone w homoseksualistów, imigrantów i Unię Europejską najwyraźniej przestają działać - pisze brytyjski tygodnik "Economist", dodając, że jednocześnie otocznie gospodarcze przestaje sprzyjać rządowi premiera Węgier Viktora Orbana.

Kłopoty Orbana. "Węgierska gospodarka zmierza donikąd"

Kłopoty Orbana. "Węgierska gospodarka zmierza donikąd"

Źródło:
PAP

Unia Europejska przedłuży zawieszenie środków odwetowych wobec USA do początku sierpnia - zapowiedziała w niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Planowo miały one wejść w życie w nocy z poniedziałku na wtorek. Jednocześnie zdystansowała się od pomysłu użycia nowego unijnego instrumentu przeciwdziałania przymusowi gospodarczemu (ACI).

Jest reakcja UE na zapowiedzi Trumpa. "Jeszcze nie jesteśmy na tym etapie"

Jest reakcja UE na zapowiedzi Trumpa. "Jeszcze nie jesteśmy na tym etapie"

Źródło:
PAP, Reuters

Sztuczna inteligencja jest regularnie wykorzystywana przez blisko 70 procent badanych Polaków - wynika z raportu firmy KPMG. Jednocześnie ponad 50 procent nie ujawnia, że korzysta z takiego narzędzia. Mimo że, chętnie korzystamy, to jesteśmy nieufni wobec niej. Zaufanie do sztucznej inteligencji zadeklarowało 41 proc. respondentów z Polski – to mniej niż średnia światowa.

Używamy jej w pracy na potęgę, ale się do tego nie przyznajemy

Używamy jej w pracy na potęgę, ale się do tego nie przyznajemy

Źródło:
PAP

Wojanek to popularny wśród dzieci napój sygnowany przez znanego twórcę internetowego. Eksperci w zakresie żywienia mówią, że można go porównać do lodów Ekipy - to średniej jakości produkt, którego główną siłą jest rozbuchany marketing. - Wiadomo, że youtuberzy to maszynka do promocji wszystkiego, mogliby jednak bardziej odpowiedzialnie wybierać, co chcą firmować - stwierdza dietetyczka Marta Kostka.

Schodzi na pniu jak lody Ekipy. "To dlatego nie chwalą się składem"

Schodzi na pniu jak lody Ekipy. "To dlatego nie chwalą się składem"

Źródło:
tvn24.pl

W środku wakacyjnego sezonu Unia Europejska bierze na celownik opłaty za bagaż podręczny. Parlament chce ukrócić dodatkowe koszty, a linie lotnicze biją na alarm - bilety mogą podrożeć. To jednak nie koniec ich kłopotów: europejscy regulatorzy baczniej przyglądają się takim praktykom jak pobieranie opłat za nadbagaż tuż przed odlotem.

Mała walizka, duży spór. "Jak nie wiadomo, o co chodzi, zazwyczaj chodzi o pieniądze"

Mała walizka, duży spór. "Jak nie wiadomo, o co chodzi, zazwyczaj chodzi o pieniądze"

Źródło:
TVN24+