W związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie kredytów frankowych Rada Przedsiębiorczości z niepokojem odnotowuje możliwy negatywny wpływ rozstrzygnięcia dla całej gospodarki i wszystkich podatników - podkreślili przedsiębiorcy w apelu.
"W związku z wyrokiem TSUE z 15 czerwca br. C-520/21 w sprawach dotyczących kredytów walutowych Rada Przedsiębiorczości z niepokojem odnotowuje możliwy negatywny wpływ rozstrzygnięcia dla całej gospodarki i wszystkich podatników, gdyż banki absorbując straty związane z tym wyrokiem TSUE, nie będą w stanie w najbliższym czasie finansować rozwoju polskiej gospodarki na dotychczasowym poziomie" - napisano w apelu Rady Przedsiębiorczości.
Wyroki TSUE - apel Rady Przedsiębiorczości
Dodano, że "banki będą musiały znacząco zwiększyć poziom rezerw na trudne do odzyskania kredyty, co oznacza, że środki, które mogłyby być przeznaczone na bieżące kredytowanie różnych przedsięwzięć w gospodarce, zostaną zamrożone".
Przedsiębiorcy wskazali za Komisją Nadzoru Finansowego, że "erozja kapitałów banków, jaka dokona się w związku z tym rozstrzygnięciem, będzie miała jednak negatywny wpływ na zdolność banków do dalszego finansowania potrzeb mieszkaniowych polskich gospodarstw domowych, a także całej gospodarki".
Kwestia konwersji kredytów frankowych na złotowe
"Dlatego Rada Przedsiębiorczości apeluje o systemowe, sprawiedliwe społecznie rozwiązanie problemu walutowych kredytów mieszkaniowych w postaci ugód z bankami, których istotą jest propozycja Przewodniczącego KNF z grudnia 2020 r. zakładająca konwersję kredytów frankowych na złotowe na takich zasadach, aby kredyt frankowy był traktowany tak, jakby był od początku kredytem złotowym" - czytamy w apelu.
Według przedsiębiorców "ugody klientów z bankami z punktu widzenia gospodarki, są najbardziej atrakcyjną i racjonalną alternatywą dla kosztownych i długotrwałych procesów sądowych angażujących wymiar sprawiedliwości na lata" oraz "są rozwiązaniem bezkosztowym i szybkim (ugoda możliwa jest do zawarcia w ciągu jednego miesiąca) oraz całkowicie usuwającym ryzyko kursowe z umowy".
"Rada Przedsiębiorczości popiera działania zmierzające do zawarcia ugód publicznie adresowane przez Komitet Stabilności Finansowej, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny" - napisano w apelu, pod którym podpisali się: Marek Kłoczko, Krajowa Izba Gospodarcza; Marek Kowalski Federacja Przedsiębiorców Polskich; Janusz Dziurzyński, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych – ABSL; Maciej Witucki, Konfederacja Lewiatan; Wojciech Kostrzewa, Polska Rada Biznesu; Rafał Dutkiewicz, Pracodawcy RP; Łukasz Bernatowicz, Związek Pracodawców, Business Centre Club; Tadeusz Białek, Związek Banków Polskich; Jan Gogolewski, Związek Rzemiosła Polskiego.
Wyroki TSUE
Trybunał Sprawiedliwości UE wydał w ubiegłym tygodniu dwa wyroki w sprawach wytoczonych bankom przez konsumentów, którzy zaciągnęli kredyty denominowane we frankach szwajcarskich. TSUE uznał, że bank nie ma prawa żądać od konsumenta rekompensaty wykraczającej poza zwrot wypłaconego kapitału oraz że sądy mogą zarządzać środek tymczasowy w postaci zawieszenia spłaty rat kredytu w trakcie trwania procesu o ustalenie nieuczciwego charakteru warunków umowy.
Czytaj więcej: Co wyroki TSUE oznaczają dla frankowiczów? >>>
Po ogłoszeniu wyroku UKNF podał w komunikacie, że oczekuje od banków uwzględnienia rozstrzygnięcia TSUE w ich modelach tworzenia rezerw na ryzyko prawne związane z portfelem hipotecznych kredytów walutowych i nadal oczekuje aktywnej postawy banków w zakresie systemowego rozwiązania tego problemu w postaci oferowania klientom ugód.
Z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) wynika, że liczba aktywnych kredytów frankowych spadła w 2022 r. o blisko 46,5 tys., a wartość środków do spłaty zmalała o ponad 5,5 mld zł. Przybywa natomiast pozwów w sprawach dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich. Według ekspertów ich liczba może się jeszcze zwiększyć po korzystnym dla kredytobiorców wyroku TSUE.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock