Minister Obrony Narodowej, na podstawie uchwały Rady Ministrów, będzie mógł, za pośrednictwem Agencji Mienia Wojskowego, przekazywać nieodpłatnie lub zbyć siłom zbrojnym państw obcych wskazane w tej uchwale: sprzęt wojskowy, amunicję oraz materiały podwójnego zastosowania - wynika z projektu ustawy zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji. W obowiązującym stanie prawnym w tej procedurze nie ma pośrednictwa Agencji Mienia Wojskowego.
W piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) został opublikowany projekt nowelizacji ustawy o Agencji Mienia Wojskowego. Za przygotowanie projektu odpowiada Ministerstwo Obrony Narodowej.
Zmiany prawne
Założeniem projektu są zmiany odnoszące się do dwóch aspektów. Pierwszy z nich dotyczy wprowadzenia regulacji, zgodnie z którą Minister Obrony Narodowej, na podstawie uchwały Rady Ministrów, będzie mógł, za pośrednictwem Agencji Mienia Wojskowego, przekazywać nieodpłatnie lub zbyć siłom zbrojnym państw obcych wskazane w tej uchwale: sprzęt wojskowy, amunicję oraz materiały podwójnego zastosowania (tj. zastosowania zarówno wojskowego, jak i cywilnego).
W obowiązującym stanie prawnym Minister Obrony Narodowej może, na podstawie uchwały Rady Ministrów, ale bez pośrednictwa Agencji Mienia Wojskowego, przekazywać nieodpłatnie siłom zbrojnym państw obcych wskazanych w tej uchwale wyżej wymienione produkty.
Zaznaczono, że zaproponowane zmiany pozwolą Agencji Mienia Wojskowego jako podmiotowi wyspecjalizowanemu w obrocie sprzętem wojskowym, amunicją oraz materiałami podwójnego zastosowania realizować powyższe zadania odciążając z tego obowiązku Siły Zbrojne RP.
Doprecyzowane zostaną też przepisy dotyczące zadań Agencji Mienia Wojskowego. Chodzi o wskazanie, że do tych zadań należy organizowanie wspólnie z jednostkami podległymi Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanymi jako podmiotami współdziałającymi, przedsięwzięć związanych z promocją Sił Zbrojnych RP, w tym pokazów lotniczych AIR SHOW.
Konieczne porozumienia
W celu realizacji tych zadań Agencja Mienia Wojskowego będzie mogła zawierać porozumienia w szczególności z jednostkami samorządu terytorialnego, administracją rządową, organizacjami pozarządowymi, uczelniami i instytutami badawczymi oraz przedsiębiorcami.
Jako że projekt nowelizacji dotyczy regulacji zadań na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa, nie został poddany konsultacjom publicznym.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2025 r.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Michal Kosc / Forum