Wiza – do jakich państw jest potrzebna?

Źródło:
TVN 24 Biznes
Planuję urlop w egzotycznym kraju, gdzie wymagane są szczepienia na lokalne choroby. Czy mogą zaszczepić się przeciw COVID-19?
Planuję urlop w egzotycznym kraju, gdzie wymagane są szczepienia na lokalne choroby. Czy mogą zaszczepić się przeciw COVID-19?TVN24
wideo 2/4
Planuję urlop w egzotycznym kraju, gdzie wymagane są szczepienia na lokalne choroby. Czy mogą zaszczepić się przeciw COVID-19?TVN24

Wiza wciąż jest obowiązkowa podczas wjazdu na terytorium wielu państw. Wymogi formalne związane z jej wystawieniem bywają różne, ale aby ubiegać się o wizę, zawsze potrzebny jest paszport. Co warto wiedzieć o wizach?

Wiza jest zezwoleniem na przekroczenie granicy i pobyt na terenie kraju, który ją wystawił.Wjazd do kraju na podstawie wizy obwarowany jest pewnymi ograniczeniami wynikającymi z rodzaju wizy.Z obowiązkiem wizowym trzeba liczyć się, chcąc zwiedzić większość krajów Azji.

Co to jest wiza?

Wiza to rodzaj formalnego potwierdzenia zgody władz danego państwa, udzielanego cudzoziemcom na przekroczenie granicy lub pobyt na jego terenie. Wystawianiem wiz zajmują się przedstawicielstwa dyplomatyczne lub konsulaty krajów, do których zamierzamy wjechać. Niektóre państwa umożliwiają otrzymanie wizy przy odprawie granicznej. Dotyczy to przede wszystkim wiz turystycznych. W ten sposób uzyskamy wizę, podróżując np. na Zanzibar. 

Wizy mają swoje ograniczenia: przede wszystkim cel podróży musi być zgodny z rodzajem wizy, jaką dostaliśmy. Jeżeli podejmiemy pracę zarobkową, podróżując na podstawie wizy turystycznej, nasz pobyt stanie się nielegalny i musimy liczyć się z konsekwencjami. Wizy mają także datę ważności oraz określony czas, w którym można się nimi posługiwać, wjeżdżając na terytorium kraju. Jeżeli nasz pobyt będzie trwał dłużej niż maksymalny czas dozwolonego pobytu, również może to oznaczać dla nas kłopoty (choć najczęściej czas ważności wizy może zostać przedłużony przez władze imigracyjne danego kraju).

Co jest potrzebne, aby otrzymać wizę?

Różne państwa mają różne wymogi formalne związane z wystawieniem wizy, ale aby ubiegać się o nią, zawsze potrzebny jest paszport. Władze konsularne mogą odrzucić wniosek i odmówić wydania wizy. Czas oczekiwania na decyzje jest różny i może się wahać od kilku dni do nawet kilkunastu tygodni.

W jakiej formie otrzymujemy wizę?

Wiza może zezwalać na jednokrotny wjazd (traci ważność po opuszczeniu danego kraju) lub też umożliwiać wielokrotny wjazd i wyjazd w całym okresie, na jaki została wydana. Zwykle ma formę naklejki umieszczanej w paszporcie, ale czasem jest przyznawana w postaci stempla lub wpisu, może mieć również formę elektroniczną

Rodzaje wiz

Najczęściej spotykane rodzaje wiz to: 

wiza turystyczna – wydawana podróżującym w celach turystycznych lub niezwiązanych bezpośrednio z pracą zarobkową, – wiza biznesowa – przeznaczona dla osób wjeżdżających do danego kraju w celach biznesowych, np. w celu dokonania transakcji handlowej, – wiza pracownicza – ubiegają się o nią osoby, które zamierzają wyjechać do danego kraju w celu podjęcia pracy zarobkowej, – wiza Schengen – rodzaj wizy uznawanej przez wszystkie państwa należące do strefy Schengen; wymagana od obywateli krajów niebędących członkami Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a podróżujących do krajów należących do strefy, – wiza studencka – wydawana dla celów edukacyjnych, – wiza tranzytowa – wydawana na krótki czas, najczęściej kilku dni, w celu umożliwienia przejazdu przez terytorium danego państwa, do kraju trzeciego, – wiza na granicy – wydawana bezpośrednio przy wjeździe, na przejściu granicznym; ogranicza do maksimum formalności związane z wcześniejszym ubieganiem się o wizę w konsulacie, – wiza elektroniczna – wydawana jedynie w formie elektronicznej, bez zostawiania fizycznego śladu w paszporcie, chociaż przypisana do konkretnego paszportu; ma postać wpisu w systemie komputerowym służb granicznych, – wiza dyplomatyczna – przeznaczona jedynie dla podróżujących posługujących się paszportem dyplomatycznym.

Gdzie jest potrzebna wiza?

O tym, czy podróż do danego kraju wymaga ubiegania się o wizę, decydują umowy międzynarodowe zawierane w tym względzie między państwami. Często działa tu wzajemność – jeżeli jedno z państw zezwala na wjazd na swoje terytorium obywatelom drugiego w ramach ruchu bezwizowego, to najprawdopodobniej posiadanie wizy przez obywateli kraju pierwszego nie będzie również wymagane, gdy będą oni podróżowali do kraju drugiego. Od reguły tej są wyjątki np. w wypadku Stanów Zjednoczonych, które wymagają wiz od obywateli wielu państw, mimo że obywatele USA mogą podróżować do nich jedynie na podstawie paszportu. 

Kolejnym po ruchu bezwizowym stopniem ułatwień w przemieszczaniu się między państwami jest brak konieczności posługiwania się paszportem – wówczas przekraczanie granicy może odbywać się wyłącznie na podstawie dokumentu tożsamości (dowodu osobistego). Z ułatwień takich korzystają np. obywatele państw, które przystąpiły do strefy Schengen, a także Białorusini i Rosjanie przekraczający granicę dzielącą te dwa państwa.  Dla obywateli Polski (a także wszystkich państw UE) podróżujących w celach turystycznych najłatwiejsze jest poruszanie się po Europie – wizy są konieczne jedynie w przypadku podróży do Rosji i na Białoruś

Planując wyjazd za Atlantyk również prawdopodobnie nie będziemy potrzebowali wizy – niedawno Polska została włączona do Programu Ruchu Bezwizowego USA i obecnie przemieszczanie się w celach turystycznych wymaga ubiegania się o wizy tylko w przypadku kilku państw Ameryki: Kuba, Gujana, Surinam i Montserrat. 

Z formalnościami wizowymi trzeba z kolei liczyć się, chcąc zwiedzić większość krajów Azji (wiz nie wymagają Izrael, Gruzja, Tajlandia, Japonia, Malezja, Brunei, Filipiny, Tajwan, Japonia i Korea Południowa) oraz Afryki (wśród nielicznych państw umożliwiających wjazd jedynie na podstawie paszportu są m.in. Tunezja, Maroko i RPA).

Warto pamiętać, że niektóre państwa, np. Japonia, zniosły cześć ułatwień związanych z ruchem bezwizowym w reakcji na zagrożenie epidemiczne COVID-19. Z podstawowymi przepisami dotyczącymi przekraczania granicy i wjazdu na terytorium kraju, do którego planujemy podróż, należy zapoznać się przed wyjazdem na stronach konsulatów lub wydziałów konsularnych ambasad.

Ile kosztuje wiza?

Złożenie wniosku wizowego wiąże się z opłatą pobieraną za formalności związane z wydaniem wizy. W większości przypadków koszt wydania wizy turystycznej to równowartość od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Nieco droższe od turystycznych są wizy umożliwiające podjęcie pracy i biznesowe. Najwyższą opłaty wizowe mają: Nigeria, Lesotho, Arabia Saudyjska, Kamerun, Ghana, Kongo, Demokratyczna Republika Konga, Czad, Sierra Leone i Chiny. 

Zdarza się, że wiza jest bezpłatna, np. gdy ubiegamy się o wizę dla dziecka, lub gdy na terytorium, do którego podróżujemy, wystarczy wiza elektroniczna. 

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN 24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP