Wiza – do jakich państw jest potrzebna?

Źródło:
TVN 24 Biznes
Planuję urlop w egzotycznym kraju, gdzie wymagane są szczepienia na lokalne choroby. Czy mogą zaszczepić się przeciw COVID-19?
Planuję urlop w egzotycznym kraju, gdzie wymagane są szczepienia na lokalne choroby. Czy mogą zaszczepić się przeciw COVID-19?TVN24
wideo 2/4
Planuję urlop w egzotycznym kraju, gdzie wymagane są szczepienia na lokalne choroby. Czy mogą zaszczepić się przeciw COVID-19?TVN24

Wiza wciąż jest obowiązkowa podczas wjazdu na terytorium wielu państw. Wymogi formalne związane z jej wystawieniem bywają różne, ale aby ubiegać się o wizę, zawsze potrzebny jest paszport. Co warto wiedzieć o wizach?

Wiza jest zezwoleniem na przekroczenie granicy i pobyt na terenie kraju, który ją wystawił.Wjazd do kraju na podstawie wizy obwarowany jest pewnymi ograniczeniami wynikającymi z rodzaju wizy.Z obowiązkiem wizowym trzeba liczyć się, chcąc zwiedzić większość krajów Azji.

Co to jest wiza?

Wiza to rodzaj formalnego potwierdzenia zgody władz danego państwa, udzielanego cudzoziemcom na przekroczenie granicy lub pobyt na jego terenie. Wystawianiem wiz zajmują się przedstawicielstwa dyplomatyczne lub konsulaty krajów, do których zamierzamy wjechać. Niektóre państwa umożliwiają otrzymanie wizy przy odprawie granicznej. Dotyczy to przede wszystkim wiz turystycznych. W ten sposób uzyskamy wizę, podróżując np. na Zanzibar. 

Wizy mają swoje ograniczenia: przede wszystkim cel podróży musi być zgodny z rodzajem wizy, jaką dostaliśmy. Jeżeli podejmiemy pracę zarobkową, podróżując na podstawie wizy turystycznej, nasz pobyt stanie się nielegalny i musimy liczyć się z konsekwencjami. Wizy mają także datę ważności oraz określony czas, w którym można się nimi posługiwać, wjeżdżając na terytorium kraju. Jeżeli nasz pobyt będzie trwał dłużej niż maksymalny czas dozwolonego pobytu, również może to oznaczać dla nas kłopoty (choć najczęściej czas ważności wizy może zostać przedłużony przez władze imigracyjne danego kraju).

Co jest potrzebne, aby otrzymać wizę?

Różne państwa mają różne wymogi formalne związane z wystawieniem wizy, ale aby ubiegać się o nią, zawsze potrzebny jest paszport. Władze konsularne mogą odrzucić wniosek i odmówić wydania wizy. Czas oczekiwania na decyzje jest różny i może się wahać od kilku dni do nawet kilkunastu tygodni.

W jakiej formie otrzymujemy wizę?

Wiza może zezwalać na jednokrotny wjazd (traci ważność po opuszczeniu danego kraju) lub też umożliwiać wielokrotny wjazd i wyjazd w całym okresie, na jaki została wydana. Zwykle ma formę naklejki umieszczanej w paszporcie, ale czasem jest przyznawana w postaci stempla lub wpisu, może mieć również formę elektroniczną

Rodzaje wiz

Najczęściej spotykane rodzaje wiz to: 

wiza turystyczna – wydawana podróżującym w celach turystycznych lub niezwiązanych bezpośrednio z pracą zarobkową, – wiza biznesowa – przeznaczona dla osób wjeżdżających do danego kraju w celach biznesowych, np. w celu dokonania transakcji handlowej, – wiza pracownicza – ubiegają się o nią osoby, które zamierzają wyjechać do danego kraju w celu podjęcia pracy zarobkowej, – wiza Schengen – rodzaj wizy uznawanej przez wszystkie państwa należące do strefy Schengen; wymagana od obywateli krajów niebędących członkami Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a podróżujących do krajów należących do strefy, – wiza studencka – wydawana dla celów edukacyjnych, – wiza tranzytowa – wydawana na krótki czas, najczęściej kilku dni, w celu umożliwienia przejazdu przez terytorium danego państwa, do kraju trzeciego, – wiza na granicy – wydawana bezpośrednio przy wjeździe, na przejściu granicznym; ogranicza do maksimum formalności związane z wcześniejszym ubieganiem się o wizę w konsulacie, – wiza elektroniczna – wydawana jedynie w formie elektronicznej, bez zostawiania fizycznego śladu w paszporcie, chociaż przypisana do konkretnego paszportu; ma postać wpisu w systemie komputerowym służb granicznych, – wiza dyplomatyczna – przeznaczona jedynie dla podróżujących posługujących się paszportem dyplomatycznym.

Gdzie jest potrzebna wiza?

O tym, czy podróż do danego kraju wymaga ubiegania się o wizę, decydują umowy międzynarodowe zawierane w tym względzie między państwami. Często działa tu wzajemność – jeżeli jedno z państw zezwala na wjazd na swoje terytorium obywatelom drugiego w ramach ruchu bezwizowego, to najprawdopodobniej posiadanie wizy przez obywateli kraju pierwszego nie będzie również wymagane, gdy będą oni podróżowali do kraju drugiego. Od reguły tej są wyjątki np. w wypadku Stanów Zjednoczonych, które wymagają wiz od obywateli wielu państw, mimo że obywatele USA mogą podróżować do nich jedynie na podstawie paszportu. 

Kolejnym po ruchu bezwizowym stopniem ułatwień w przemieszczaniu się między państwami jest brak konieczności posługiwania się paszportem – wówczas przekraczanie granicy może odbywać się wyłącznie na podstawie dokumentu tożsamości (dowodu osobistego). Z ułatwień takich korzystają np. obywatele państw, które przystąpiły do strefy Schengen, a także Białorusini i Rosjanie przekraczający granicę dzielącą te dwa państwa.  Dla obywateli Polski (a także wszystkich państw UE) podróżujących w celach turystycznych najłatwiejsze jest poruszanie się po Europie – wizy są konieczne jedynie w przypadku podróży do Rosji i na Białoruś

Planując wyjazd za Atlantyk również prawdopodobnie nie będziemy potrzebowali wizy – niedawno Polska została włączona do Programu Ruchu Bezwizowego USA i obecnie przemieszczanie się w celach turystycznych wymaga ubiegania się o wizy tylko w przypadku kilku państw Ameryki: Kuba, Gujana, Surinam i Montserrat. 

Z formalnościami wizowymi trzeba z kolei liczyć się, chcąc zwiedzić większość krajów Azji (wiz nie wymagają Izrael, Gruzja, Tajlandia, Japonia, Malezja, Brunei, Filipiny, Tajwan, Japonia i Korea Południowa) oraz Afryki (wśród nielicznych państw umożliwiających wjazd jedynie na podstawie paszportu są m.in. Tunezja, Maroko i RPA).

Warto pamiętać, że niektóre państwa, np. Japonia, zniosły cześć ułatwień związanych z ruchem bezwizowym w reakcji na zagrożenie epidemiczne COVID-19. Z podstawowymi przepisami dotyczącymi przekraczania granicy i wjazdu na terytorium kraju, do którego planujemy podróż, należy zapoznać się przed wyjazdem na stronach konsulatów lub wydziałów konsularnych ambasad.

Ile kosztuje wiza?

Złożenie wniosku wizowego wiąże się z opłatą pobieraną za formalności związane z wydaniem wizy. W większości przypadków koszt wydania wizy turystycznej to równowartość od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Nieco droższe od turystycznych są wizy umożliwiające podjęcie pracy i biznesowe. Najwyższą opłaty wizowe mają: Nigeria, Lesotho, Arabia Saudyjska, Kamerun, Ghana, Kongo, Demokratyczna Republika Konga, Czad, Sierra Leone i Chiny. 

Zdarza się, że wiza jest bezpłatna, np. gdy ubiegamy się o wizę dla dziecka, lub gdy na terytorium, do którego podróżujemy, wystarczy wiza elektroniczna. 

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN 24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek restrykcje na 118 osób i podmiotów z sektora finansowego Rosji, w tym pełne sankcje na Gazprombank, ostatni duży rosyjski bank, który dotąd nie został objęty pełną blokadą - ogłosił w czwartek Biały Dom.

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Źródło:
PAP

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w październiku 2024 roku na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 9,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 1,9 procent w stosunku do września 2024 roku.

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Źródło:
GUS, tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk i były kandydat na prezydenta Vivek Ramaswamy zapowiedzieli w tekście na łamach "Wall Street Journal", że kierowany przez nich zespół DOGE zamierza przedstawić Donaldowi Trumpowi listę tysięcy bezprawnych, ich zdaniem, regulacji i zaproponować masowe zwolnienia urzędników federalnych.

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Źródło:
PAP

Luka płacowa pozostaje bez zmian, czyli przewaga zarobków mężczyzn nad tym, ile zarabiają kobiety - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza". - Tylko w 26 z 380 powiatów w Polsce to kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni - zauważa ekspert cytowany przez dziennik.

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

"Komediant", czyli dzieło sztuki w postaci banana przyklejonego taśmą do ściany, został sprzedany za ponad sześć milionów dolarów. Kontrowersyjne dzieło tym samym zyskuje na wartości niczym najlepsza inwestycja - odkąd pięć lat temu sprzedano je po raz pierwszy, podrożało już ponad pięćdziesięciokrotnie.

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Źródło:
CNN, PAP

Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie Gautam Adani, prezes korporacji Adani Group, której spółki notowane są między innymi na nowojorskiej giełdzie, został oskarżony przez sąd w USA o korupcję. Zarzuca mu się proponowanie indyjskim urzędnikom łapówek na kwotę 265 milionów dolarów.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Źródło:
PAP, BBC