Częściej przychodzą kredytobiorcy z większymi kredytami i ci, którzy mają przed sobą jeszcze wiele lat spłaty - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" prezes zarządu BNP Paribas Przemysław Gdański, odnosząc się do zainteresowania wakacjami kredytowymi. Dodał, że największy kredyt w banku, którego posiadacz skorzystał z wakacji, miał wartość 8,7 miliona złotych. - Korzyść tej osoby to około 409 tysiące złotych - poinformował.
Przemysław Gdański pytany o to, czy zainteresowanie klientów wakacjami kredytowymi jest zgodne z szacunkami, jakie bank podawał jeszcze przed wejściem w życie przepisów (50-65 proc. uprawnionych), odpowiedział, że wolałby tego nie komentować.
Wakacje kredytowe. "Częściej przychodzą z większymi kredytami"
- Poczekajmy na ogłoszenie wyników za trzeci kwartał. Zwrócę tylko uwagę, że pojawiające się liczby na temat odsetka klientów, którzy korzystają z wakacji, tak naprawdę niewiele mówią, bo częściej przychodzą kredytobiorcy z większymi kredytami i ci, którzy mają przed sobą jeszcze wiele lat spłaty - podkreślił.
Prezes BNP Paribas był również pytany, czy banku poprawił już dostępność wniosków, do czego wcześniej zgłaszał zastrzeżenia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodziło o brak możliwości wystąpienia o wakacje kredytowe na wszystkie okresy za pomocą jednego wniosku.
- Dawno to zrobiliśmy. Ale wyjaśnijmy. Po pierwsze, od razu napisaliśmy do UOKiK, że do końca września ta możliwość we wszystkich kanałach będzie. Mimo to urząd wszczął postępowanie. Ostatecznie przyspieszyliśmy termin wdrożenia - tłumaczył. Zdaniem Gdańskiego "to nie jest aż tak kłopotliwe, żeby w kanale online złożyć najpierw jeden, a po paru tygodniach drugi wniosek". - Więc w żaden sposób nie ograniczaliśmy prawa klientów do skorzystania z wakacji w pełnym wymiarze - stwierdził.
Na uwagę, że wakacje kredytowe to dla niego "szczególnie bolesna sprawa" odpowiedział: "tak, bo pomijając aspekt wpływu na wyniki banku, one uderzają też w moje poczucie sprawiedliwości społecznej".
- Historia wyglądała tak: o wakacjach powiedział premier na konferencji. Banki zaczęły podejmować próby dialogu z rządzącymi i dość szybko przestały kontestować sam pomysł, ale mówiły bardzo wyraźnie, że to powinno być rozwiązanie tylko dla tych, którzy faktycznie potrzebują wsparcia. Czyli odetnijmy zamożnych i nie twórzmy mechanizmu wsparcia klientów "stałoprocentowych", bo oni nie są dotknięci przez wzrost stóp - powiedział.
Rekordzista w Banku BNP Paribas
Przemysław Gdański poinformował również, że po analizie transakcji klientów, którzy skorzystali z wakacji kredytowych, zaobserwowano "bardzo duży wzrost transakcji kartowych, np. o 28 proc. z miesiąca na miesiąc wzrosły wydatki na restauracje". - Gdyby te wakacje udało się ograniczyć do osób potrzebujących, one byłyby istotnie mniej kosztowne dla sektora, który zachowałby większą moc do pożyczania środków gospodarce – firmom i klientom indywidualnym, a równocześnie cel społeczny i prawdopodobnie również polityczny byłby osiągnięty. Ale zabrakło dialogu - stwierdził.
Przemysław Gdański poinformował jeszcze, że zlecił "sprawdzenie, jaki jest największy kredyt, którego posiadacz skorzystał u nas z wakacji". - To 8,7 mln zł. Jego korzyść to ok. 409 tys. zł - powiedział.
Wakacje kredytowe
Klienci banków mogą od 29 lipca składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie osiem miesięcy w tym i przyszłym roku. Spłatę kredytu można zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 r. oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy.
Możliwość skorzystania z wakacji kredytowych dotyczy między innymi takich banków jak: Alior Bank, Bank Handlowy w Warszawie, Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polska Kasa Opieki, Bank Polskiej Spółdzielczości (Grupa BPS), BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Pekao Bank Hipoteczny, PKO Bank Hipoteczny, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Santander Bank Polska, SG Bank.
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna", TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Margy Crane / Shutterstock.com