Na najbliższym posiedzeniu 5 marca rząd ma zająć się nowym projektem wakacji kredytowych - wynika z zapowiedzi opublikowanych na stronie kancelarii premiera. W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów nie przyjęła projektu w tej sprawie.
Ministerstwo Finansów przygotowało wcześniej projekt ustawy, który pozwala niektórym kredytobiorcom zawiesić spłatę rat w 2024 roku, ale rząd w ubiegłym tygodniu nie przyjął tej propozycji. "Trwają jeszcze prace i analizy tego projektu" - podało wówczas Centrum Informacyjne Rządu.
Sektor bankowy zgłosił inne rozwiązanie. - Jesteśmy gotowi jako sektor bankowy w przypadku odstąpienia przez rząd od pracy nad przepisami o wakacjach kredytowych na przekazanie kwoty 2,5 miliarda złotych, które w ocenie skutków regulacji podano jako koszt wakacji, na wsparcie Funduszu Wsparcia Kredytowego - przekazał prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek.
Szef MF o wakacjach kredytowych
Minister finansów Andrzej Domański tłumaczył kilka dni temu, w radiowej Jedynce, że został poproszony "o przedstawienie dodatkowych informacji, dodatkowych scenariuszy". Minister zapewniał, że intencją jest "zapewnienie rozwiązań, które chronią kredytobiorców w sytuacji wciąż wysokich stóp procentowych".
- Myślę, że wkrótce wrócimy z projektem (dot. wakacji kredytowych - red.), bardzo szybko - zapowiedział Domański.
Pod koniec lipca 2022 roku weszła w życie ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom wprowadzająca wakacje kredytowe. Przepisy umożliwiały zawieszenie spłaty czterech rat złotowego kredytu hipotecznego w skali roku (przepisy dotyczyły 2022 i 2023). Zawieszone raty przechodziły na koniec okresu spłaty, tym samym wydłużając okres kredytowania.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock