Izba wyższa w nocy z wtorku na środę głosowała nad ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023, czyli nad tzw. ustawą okołobudżetową. Senatorowie zdecydowali się poprzeć ustawę, ale zaproponowali do niej 19 poprawek, z czego trzy zostały zgłoszone podczas drugiego czytania.
Poprawki Senatu
Do najważniejszych przyjętych przez Senat poprawek należy wykreślenie z ustawy zapisu, na mocy którego premier uzyskuje uprawnienia do samodzielnego blokowania środków w budżecie, aby przeznaczyć je na obsługę długu publicznego.
Senatorowie zaproponowali ponadto wykreślenie przepisu umożliwiającego przekazanie papierów skarbowych o wartości do 20 mld zł na Fundusz Reprywatyzacji.
Senat chce również podniesienia kwot bazowych, które służą do wyliczania wynagrodzenia nauczycieli, a także sędziów i prokuratorów. W przyjętym przez Sejm akcie prawnym kwota bazowa jest taka jak w roku 2022, a więc na poziomie z 2019 r. Tymczasem senatorowie chcą, aby kwoty te liczone były według warunków z 2021 r.
Izba wyższa chce także wykreślenia zapisów, na mocy których do tworzenia funduszu socjalnego funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej bierze się pod uwagę wartość środków przeznaczonych na emerytury i renty z 2019 r. (w wysokości 0,5 proc.).
Senat przegłosował także poprawkę o wykreśleniu przepisu stanowiącego, że w roku 2023 źródłem przychodu Funduszu Solidarnościowego może być również wpłata z budżetu państwa przekazana przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, przy czym środki na tę wpłatę mogą pochodzić z blokady wydatków budżetowych.
Cześć z poprawek Senatu ma charakter porządkujący i legislacyjny.
Ustawa okołobudżetowa
Ustawa okołobudżetowa jest ściśle związana z projektem budżetu na rok przyszły. Przewidziane propozycje odpowiadają kwotom ujętym w projekcie budżetu i zapewniają jego prawidłową realizację.
W ustawie zapisano m.in., że zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w sferze budżetowej zostanie utrzymany na poziomie z 2022 r., a podstawę ma stanowić 2019 r. Wprowadzona została podstawa prawna dla podwyższenia w 2023 r. kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na Krajowy Fundusz Szkoleniowy – do wysokości ok. 277,5 mln zł, co będzie stanowiło 4 proc. kwoty przychodów ze składki na Fundusz Pracy w 2021 r.
Ponadto w ustawie wprowadzono możliwość przekazania w 2023 r. przez ministra finansów skarbowych papierów wartościowych uczelniom publicznym na program "Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza" oraz wsparcie potencjału uczelni.
Po przegłosowaniu przez Senat propozycji zmian w ustawie okołobudżetowej wróci ona teraz do Sejmu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock