URE odmówiło zatwierdzenia taryfy Polskiej Spółce Gazownictwa - wynika z decyzji prezesa Urzędu. Jak wyjaśnił regulator spółka chciała podwyższyć taryfę za usługi dystrybucji paliw gazowych.
Rzecznik prasowa URE Agnieszka Głośniewska wyjaśniła PAP, że spółka miała zatwierdzoną taryfę, ale chciała ją zwiększyć. Prezes URE uznał, że byłoby to nieuzasadnione i odmówił zatwierdzenia zmiany. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) decyzją z 30 czerwca br. odmówił zatwierdzenia zmiany w taryfie dla usług dystrybucji paliw gazowych, świadczonych przez Polską Spółkę Gazownictwa (PSG).
URE ocenia, że wniosek PSG nie spełnia wymagań
"Decyzją z dnia 30 czerwca 2023 r. Prezes URE odmówił zatwierdzenia zmiany NR 2 taryfy nr 11 dla usług dystrybucji paliw gazowych. W ocenie Prezesa URE, w toku przeprowadzonego postępowania administracyjnego Przedsiębiorstwo w szczególności nie wykazało, aby przedmiotowy wniosek spełniał wymagania określone w art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego" - napisało URE.
Prezes URE zatwierdził w grudniu taryfę na dystrybucję paliwa przez Polską Spółkę Gazownictwa w 2023 r.
URE podaje, że spółka wnioskowała o podwyższenie taryfy.
"Jednak po przeanalizowaniu wniosku i argumentów przedsiębiorstwa uznaliśmy, że wzrost taryfy nie byłby zasadny. Stąd odmowa zmiany taryfy" - napisało URE.
Zgodnie z tym art. "decyzja ostateczna, na mocy, której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony". Polska Spółka Gazownictwa jest operatorem systemu dystrybucyjnego gazu w Polsce. Kluczowym zadaniem spółki jest transport paliw gazowych siecią dystrybucyjną na terenie całego kraju do odbiorców końcowych oraz sieci innych operatorów lokalnych. PSG dystrybuuje gaz przez ponad 200 tys. km gazociągów. PSG zajmuje się też rozbudową, konserwacją oraz remontami sieci i urządzeń, pomiarami, jakości i ilości transportowanego gazu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP