Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek, że w ciągu pierwszego tygodnia z Internetowego Konta Pacjenta pobrano ponad 1 milion Unijnych Certyfikatów COVID. Zaświadczenia mają ułatwić podróżowanie po Unii Europejskiej.
Unijny Certyfikat COVID (UCC) to elektroniczne zaświadczenie, które ułatwia bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii. Polska przystąpiła 1 czerwca do systemu Unijnych Certyfikatów COVID.
"W ciągu tygodnia z Internetowego Konta Pacjenta pobrano ponad 1 mln Unijnych Certyfikatów Covid" - poinformował na Twitterze resort zdrowia.
Oprócz Polski system funkcjonuje już w: Bułgarii, Czechach, Danii, Niemczech, Grecji i Chorwacji. Certyfikaty mają obowiązywać w całej UE od 1 lipca.
Unijny Certyfikat COVID
Certyfikat jest dowodem na to, że dana osoba przebyła chorobę COVID-19, ma negatywny wynik testu COVID-19 lub została zaszczepiona przeciwko COVID-19.
Certyfikat można otrzymać przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Ma on dwie wersje: wersję elektroniczną oraz tradycyjny dokument w formacie PDF, który można wydrukować. Po 25 czerwca certyfikat będzie także dostępny w aplikacjach mojeIKP oraz mObywatel. Można go otrzymać również w podmiotach leczniczych (aplikacja gabinetowa – gabinet.gov.pl), punktach szczepień oraz od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.
Prezentacja certyfikatu jest możliwa w wersji papierowej i elektronicznej. Niezależnie od postaci, certyfikaty będą równorzędne i będą zawierały ten sam kod QR i ten sam zestaw danych.
Unijny Certyfikat COVID ma niwelować różnice w zakresie stosowanych przez państwa członkowskie obostrzeń i ograniczeń dla swobody przemieszczania się. Nie będzie on jednak warunkiem wstępnym dla ewentualnej podróży, ani nie będzie w sposób bezwarunkowy do niej uprawniał.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Alain Rolland/UE