Ubezpieczenie turystyczne. Ile kosztuje i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Źródło:
TVN24
Gdzie najtaniej na wakacje?
Gdzie najtaniej na wakacje?tvn24
wideo 2/8
Gdzie najtaniej na wakacje?tvn24

Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje myślimy często już tylko o odpoczynku i relaksie, ale musimy pamiętać, że i w trakcie urlopu możemy zachorować lub ulec wypadkowi. I chociaż wolimy nie dopuszczać do siebie takiej myśli, to lepiej być przezornym i zakupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. To stosunkowo niewielki koszt, a może uchronić nas przed dużymi wydatkami za świadczenia medyczne.

Jak wynika z niedawno przeprowadzonego badania na zlecenie Nationale-Nederlanden ponad połowa Polaków zadeklarowała chęć skorzystania z ubezpieczenia turystycznego lub ubezpieczenia rezygnacji z podróży. Ankietowani pytani o to, czego oczekują od tych ubezpieczeń odpowiedzieli, że najważniejsze dla nich jest pokrycie kosztów leczenia (60 proc.), wysokość składki ubezpieczeniowej (38 proc.) oraz zwrot kosztów w razie niespodziewanych zdarzeń takich jak odwołanie podróży czy kradzież (34 proc.).

Wyniki pokazują jednocześnie, że 60 proc. badanych ma świadomość, że koszty leczenia za granicą potrafią być duże i dlatego warto wykupić dodatkową polisę.

Karta Ekuz to podstawa, ale to za mało

Owszem jest tzw. karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), czyli unijny dokument, dzięki któremu mamy prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych do większości krajów europejskich. Jest ona wydawana za darmo i daje posiadaczowi prawo do korzystania ze do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które są niezbędne w danym momencie w czasie pobytu w danym kraju.

Więcej informacji o karcie EKUZ znajdziesz w "Warto mieć tę kartę za granicą. Wszystko, co trzeba wiedzieć o EKUZ".

Jednak karta EKUZ nie ochroni nas przed wszystkimi dodatkowymi kosztami albo konsekwencjami nieprzewidzianych i nieprzyjemnych zdarzeń, jak np. utrata bagażu czy przede wszystkim skomplikowane leczenie lub transport medyczny. Poza tym w ramach EKUZ nie działają szpitale prywatne, a to właśnie do nich możemy trafić, jeśli karetka zawiezie nas do takiej jednostki, na przykład dlatego, że był najbliżej, a pomocy trzeba było pilnie udzielić.

Poza tym każde państwo ma swoje zasady. W wielu krajach pacjent musi dopłacać do wizyty u lekarza, badań laboratoryjnych, czy leczenia szpitalnego.

Koszty leczenia za granicą mogą iść w setki tysięcy

Bez dodatkowego prywatnego ubezpieczenia możemy być zmuszeni do pokrycia wydatków związanych z transportem czy skomplikowanym leczeniem. Najlepiej pokazują to konkretne przykłady, o których podanie poprosiliśmy Towarzystwa Ubezpieczeniowe, które oferują polisy na zagraniczną podróż.

I tak np. Generali wskazało kilka powszechnych szkód, które wcale nie były najwyższymi wypłatami w historii ubezpieczyciela. W Niemczech wizyta ambulatoryjna na ostrym dyżurze, np. z powodu urazu, to koszt 500 euro. To kwota jeszcze do przełknięcia, ale wydanie 25 tysięcy euro z własnej kieszeni, a taki jest koszt pomocy związanej z zawałem czy udarem i 10-dniową hospitalizacją po nim, już nie. Z kolei klientowi, który miał wypadek samochodowy w USA towarzystwo pokryło w ramach polisy koszty hospitalizacji w wysokości 128 tysięcy dolarów. To ponad pół miliona złotych.

- W ostatnim czasie jeden z naszych klientów wymagał hospitalizacji podczas pobytu w Egipcie. Dzięki ubezpieczeniu koszty hospitalizacji i transportu powrotnego do Polski, tj. około 350 tys. zł, zostały w całości pokryte przez Nationale-Nederlanden – przytacza przykład Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy tego towarzystwa.

Pokutycka-Mądrala zauważa, że "w momencie, gdy klient znajduje się w takiej sytuacji, przeznaczenie pełnej sumy ubezpieczenia na pokrycie kosztów leczenia jest kluczowe".

- Stąd w naszej polisie, transport powrotny osoby poszkodowanej jest nielimitowany jako stała część pakietu. Jest to ogromne wsparcie dla podróżujących, ponieważ takie transporty są dość częstym zjawiskiem, a nierzadko również bardzo kosztownym ze względu na konieczność transportu w określonych warunkach np. w pozycji leżącej, w asyście lekarza lub w konkretny sposób tj. air-ambulansem lub karetką – może to być kwota rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – wylicza i wskazuje na czynniki, które mogą mieć wpływ na koszty, rzeczniczka firmy.

Sprawdź także: Drobna "obcierka", musiał zapłacić 120 tysięcy z własnej kieszeni

Prywatne ubezpieczenie, co pokrywa?

Oferta każdego biura ubezpieczeń jest inna, różne są np. sumy ubezpieczenia – czyli kwota, do której towarzystwo bierze na siebie koszty związane z pomocą w razie zdarzenia. Zakres ubezpieczenia powinien zawierać kilka elementów. Po pierwsze pokrycie kosztów leczenia. Po drugie ubezpieczenie NNW – czyli następstw nieszczęśliwych wypadków. Po trzecie ubezpieczenie OC – czyli od odpowiedzialności cywilnej, gdy to my wyrządzimy komuś szkodę, np. podczas jazdy na stoku potrącimy innego narciarza. Często jego elementem jest także ubezpieczenie od kradzieży bagażu czy usługa assistance (w ramach której może być pokrywany koszt transportu medycznego).

Nie warto przy wyborze ubezpieczenia kierować się ceną, tylko należy dostosować je do tego, jak planujemy spędzać czas. Nic nam po najtańszym pakiecie, jeśli będziemy uprawiać sporty ekstremalne, których w nim nie uwzględniono. Przy czym trzeba pamiętać, że oferty różnią się w tym zakresie i każde towarzystwo może inaczej definiować aktywność wysokiego ryzyka. Trzeba dokładnie przeczytać tzw. OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Na przykład w Nationale-Nederlanden sporty takie jak nurkowanie do 30m, jazda na rowerze czy pływanie żaglówką lub kajakiem po jeziorze są włączone w zakres ubezpieczenia i nie jest od nich wymagana dodatkowa opłata.

- W OWU zdefiniowaliśmy te sporty i aktywności, za które pobieramy dodatkową składkę – są to sporty zimowe i ekstremalne. Wszystko inne co nie znalazło się w tych definicjach nie wymaga dodatkowej opłaty – tłumaczy przedstawicielka Nationale-Nederlanden.

Z kolei w Generali sporty, które nie wymagają rozszerzenia to m.in.: surfing, windsurfing, żeglarstwo, nurkowanie ze sprzętem specjalistycznym nie głębiej niż 15 m.

Łukasz Parkot, ekspert TU Europa Ubezpieczenia wskazuje, że "jeśli jest cień szansy, że skusi nas nurkowanie lub trekking w górach, albo chorujemy przewlekle, warto wybrać najszerszy wariant polisy".

Czytaj też: Pożary w Grecji. Jakie prawa ma turysta?

- W większości nieszczęśliwych zdarzeń suma rzędu 300 tys. zł wystarczy, aby pokryć wydatki związane z kosztami leczenia lub wypadkami. Zdarzało nam się jednak pomagać w sytuacjach, które kosztowały dużo więcej. Przykład? Ubezpieczona przebywała u córki w Hiszpanii. Przewróciła się i uszkodziła biodro. Wymagana była pilna operacja. Podczas tej operacji ubezpieczona doznała zawału i została przewieziona do kolejnego szpitala. Za pomoc zapłaciliśmy z polisy prawie 450 tys. zł – wskazuje Parkot.

Przedstawiciel Europa Ubezpieczenia zauważa, że im dalej od domu jedziemy, tym lepiej wybrać najwyższy wariant. - Najwyższe warianty polisy bezwzględnie wybieramy na dalekie destynacje, poza Europę. Wezwanie karetki, pomoc medyczna i kilka dni w szpitalu w USA, jednym z najdroższych krajów pod względem kosztów opieki medycznej, może nas kosztować nawet pół miliona złotach – dodaje.

Ubezpieczenie turystyczne wcale nie jest drogie

Dla pokazania, jak wysokie są to koszty, poprosiliśmy towarzystwa ubezpieczeniowe o podanie przykładowych ofert dla dwóch hipotetycznych sytuacji – obydwie to wyjazd na 8 dni w okresie od 19 do 26 sierpnia tego roku. Zmienia się kraj pobytu, liczba osób oraz sposób spędzania wolnego czasu.

W Wariancie pierwszym rodzina 2+1 lecimy do Hiszpanii na wypoczynek bez sportów ekstremalnych ani wysokiego ryzyka, co najwyżej planujemy uprawiać te uznawane za amatorskie. W wariancie drugim dwoje dorosłych wybiera się do Chorwacji, gdzie zamierzają aktywnie spędzać czas i mogą pojawić się sporty wysokiego ryzyka.

Podstawowe dane na temat polis prezentujemy w tabelach poniżej, przy czym należy pamiętać, że nie jest to porównanie na zasadzie rankingu. To wymagałoby bardzo szczegółowych założeń, które mogłyby zaburzyć ogólny obraz. Wszak sytuacja każdego z nas jest inna.

Ubezpieczenie turystyczne Wariant I (Hiszpania 2+1, spokojny wypoczynek)

Natomiast warto zaznaczyć, że to nie wszystko. Na przykład Generali oferuje także koszty leczenia NNW w Polsce do 5 tys. zł – w tym np. rehabilitacji. W ramach polisy turystycznej otrzymamy także ubezpieczenie "ruchomości domowych" od szkód, które powstały w wyniku kradzieży z włamaniem i rabunku w miejscu zamieszkania do 5 tys. zł. Towarzystwo zaznacza także, że zakres ubezpieczenia w assistance na 500 tys. zł jest dodatkową i niezależną od kosztów leczenia sumą, koszty assistance np. transport do Polski nie pomniejszają sumy ubezpieczenia na koszty leczenia. W ramach pokrycia kosztów leczenia uwzględniono także zaostrzenie chorób przewlekłych oraz leczenie osób, które zaraziły się COVID-19.

Ubezpieczenie turystyczne Wariant II (Chorwacja, dwoje dorosłych, aktywny wypoczynek)

Przedstawicielka Nationale-Nederlanden zaznacza, że propozycja polisy przedstawiona dla obydwu wariantów została sporządzona o ofertę systemową, a "klient ma zawsze możliwość dopasować sumy oraz zakres według swoich potrzeb, wybierając wariant ‘elastyczny’".

- Bardzo ważnym elementem naszego ubezpieczenia są kwestie związane z chorobami przewlekłymi, które pokrywane są do 20 proc. sumy ubezpieczenia, bez płacenia dodatkowej składki. Co więcej, nie pobieramy dodatkowych opłat za wiek. W procesie zakupowym klient ma zapewnione nasze doradztwo w kontekście wyboru sum ubezpieczenia w zależności od kraju, do którego się wybiera – zaznacza rzeczniczka. Warto też przypomnieć, że koszty transportu są nielimitowane.

Z kolei w przypadku oferty TU Europa poza podstawowymi elementami wymienionymi w tabelach klient dostanie także:

przymusowa kwarantanny lub izolacja związana z COVID-19 - 9 tys. zł, ubezpieczenie w przypadku chorób przewlekłych, ubezpieczenie bagażu/sprzętu sportowego do 2 tys. zł, ubezpieczenie podróży samolotem do 400 zł, ochrona w zakresie COVID-19 - 300 tys. zł, oraz ochronę dla zdarzeń pod wpływem alkoholu.

Autorka/Autor:JW

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Gimas / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Według danych Eurostatu bezrobocie w Polsce w kwietniu wyniosło 3 procent, wobec 2,9 procent w marcu. Jest to drugi najniższy wynik w Unii Europejskiej. Najniższym bezrobociem mogą pochwalić się Czesi. Unijny urząd statystyczny podał też dane dotyczące tygodniowej długości pracy. Polacy znaleźli się w czołówce tych krajów, gdzie pracuje się najwięcej.

Bezrobocie i długość pracy w Unii Europejskiej. Tak wypadła Polska

Bezrobocie i długość pracy w Unii Europejskiej. Tak wypadła Polska

Źródło:
tvn24.pl

Kraje Unii Europejskiej podjęły w czwartek ostateczną decyzję o nałożeniu wyższych ceł na zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne sprowadzane z Rosji i Białorusi. Wyższe cła mają doprowadzić do zatrzymania importu zbóż z tych krajów do UE.

Wyższe cła na rosyjskie i białoruskie zboże. Jest decyzja

Wyższe cła na rosyjskie i białoruskie zboże. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Serwis AirlineRatings.com opracował ranking najlepszych linii lotniczych świata. Czołówkę zestawienia zdominowali przewoźnicy spoza Europy. Część z nich oferuje połączenia także z polskich lotnisk.

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Źródło:
CNN

Klikając w przycisk zamówienia w internecie, konsument musi zostać wyraźnie poinformowany, jeśli zobowiązał się jednocześnie do uiszczenia opłaty, na przykład za usługę - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Zgodnie z przepisami UE przedsiębiorca faktycznie ma obowiązek poinformować konsumenta przed złożeniem przez niego zamówienia w internecie, że składając je, zobowiązuje się do zapłaty.

"Klikanie" bez niejasnych opłat. Jest ważny wyrok dla kupujących online

"Klikanie" bez niejasnych opłat. Jest ważny wyrok dla kupujących online

Źródło:
PAP

W Krajowym Planie Odbudowy (KPO) nie ma żadnych zawartych umów ani zapisów dotyczących Izery, są natomiast środki, które na ten projekt mogą zostać wydane, jest to pięć miliardów złotych - powiedziała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zwróciła uwagę, że prace nad projektem nie są tak zaawansowane.

Są miliardy na Izerę. "Projekt nie jest zaawansowany, to jakaś iluzja"

Są miliardy na Izerę. "Projekt nie jest zaawansowany, to jakaś iluzja"

Źródło:
PAP

W ramach międzynarodowej akcji organów ścigania zlikwidowano jeden z największych na świecie botnetów, czyli wykorzystywaną przez hakerów sieć komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem - poinformowało ministerstwo sprawiedliwości USA, cytowane w czwartek przez BBC.

Największa jak dotąd akcja cyberpolicji. "Poważny cios"

Największa jak dotąd akcja cyberpolicji. "Poważny cios"

Źródło:
PAP

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, złożyliśmy skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie decyzji środowiskowej dla Kopalni Turów, który zapadł 13 marca 2024 roku - przekazała PGE GiEK S.A w oficjalnym komunikacie. Teraz rozpatrzeniem sprawy zajmie się Naczelny Sąd Administracyjny.

To nie koniec sporu o kopalnię w Turowie. Jest skarga kasacyjna

To nie koniec sporu o kopalnię w Turowie. Jest skarga kasacyjna

Źródło:
PAP

Po dynamicznych wzrostach cen mieszkań, rynek wyraźnie uległ ochłodzeniu. Ceny ofertowe mieszkań spadły w kwietniu w siedmiu z 17 analizowanych miast Polski - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Wśród nich znalazła się Warszawa. W kilku miastach padły jednak kolejne rekordy przeciętnej ceny za metr kwadratowy.

Kraków goni Warszawę. Rekordy w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu

Kraków goni Warszawę. Rekordy w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu

Źródło:
tvn24.pl

Nawet 10 milionów zapytań dziennie może wpływać do rejestru zastrzeżeń PESEL - wynika z informacji Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Organizacja ta obawia się, że tak duża liczba może spowodować utrudnienia w korzystaniu z usług finansowych, choćby z pożyczki czy kredytu.

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Źródło:
tvn24.pl

W tygodniu czekają nas aż dwa dni z zakazem handlu. Sklepy będą zamknięte zarówno w czwartek, 30 maja, w Boże Ciało, jak i w niedzielę, 2 czerwca. Oznacza to, że nie zrobimy w tych dniach większych zakupów. Niektóre sklepy zdecydowały się jednak na wydłużenie godzin pracy w inne dni.

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Źródło:
tvn24.pl

Zawieszenie opłaty mocowej, o którym mowa w ustawie o bonie energetycznym ograniczy wzrost rachunków o mniej więcej jedną czwartą - przekazał prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Jednocześnie zaznaczył, że tegoroczna obniżka nie powinna wpłynąć na zwiększenie tej opłaty w 2025 roku.

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Źródło:
PAP

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta niektórzy klienci sieci sklepów Biedronka zostali wprowadzeni w błąd przy okazji akcji promocyjnej. UOKiK nałożył na właściciela sieci obowiązek przyznania im środków finansowych. Do klientów trafiają już SMS-y z informacją o przyznaniu im vouchera w kwocie 150 złotych.

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Orlenu przedstawił walnemu zgromadzeniu projekt uchwały o nieudzieleniu absolutorium za 2023 rok poprzedniemu zarządowi i radzie nadzorczej - przekazała spółka. Konsekwencją przyjęcia uchwały będzie brak premii za 2023 rok między innymi dla Daniela Obajtka.

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Złoty w środę po południu słabnie wobec głównych walut. To reakcja na najnowsze informacje dotyczące inflacji w Polsce. Zdaniem ekonomistów dane mogą wywierać presję na Radę Polityki Pieniężnej, by ta zastanowiła się nad obniżką stóp procentowych.

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Źródło:
PAP

Pod koniec maja ceny paliw są niższe niż w ubiegłym tygodniu - informują analitycy e-petrol. Jak dodali, obniżka wyniosła około 4-5 groszy zarówno na litrze benzyny 95-oktanowej, jak i diesla. Gdzie tankowanie podczas wyjazdów na długi weekend będzie najtańsze?

Dobre wieści dla kierowców na długi weekend

Dobre wieści dla kierowców na długi weekend

Źródło:
PAP

Czternaste emerytury zostaną wypłacone we wrześniu. Rozporządzenie w tej sprawie przyjął podczas wtorkowego posiedzenia rząd. Ile wyniesie czternastka brutto, a ile netto, czyli na rękę? Przedstawiamy wyliczenia głównego doradcy podatkowego w firmie inFakt Piotra Juszczyka.

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Mniej niż połowa ankietowanych chce skrócenia tygodnia pracy do czterech dni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS. Przeciwnych temu pomysłowi, nawet przy zachowaniu dotychczasowych wynagrodzeń, jest niemal 40 procent badanych.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska miała prawo do potrącenia kary w wysokości 68,5 miliona euro (290 milionów złotych) za brak wstrzymania prac w kopalni Turów po skardze Czech - zdecydował w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po rozpatrzeniu wniosku o ich anulowanie, złożonego jeszcze przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Źródło:
PAP

Policja zajęła już blisko 1,6 tysiąca samochodów kierowcom, którzy prowadzili po alkoholu. Ta kara nie ograniczyła znacząco liczby pijanych na drogach - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

Po roku obowiązywania zmian w Kodeksie pracy największą popularnością cieszą się rozwiązania dla rodziców - uważa ekspertka od rynku pracy Monika Smulewicz. Jej zdaniem kontrowersyjny jest natomiast zapis o dodatkowym wolnym z powodu siły wyższej. - Falę urlopów z tego tytułu mieliśmy w grudniu, gdy pracownicy wykorzystali już wszystkie dni wolne - tłumaczy.

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Źródło:
tvn24.pl

W ramach 800 plus Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał w środę na konta rodziców ponad pół miliarda złotych – wynika z danych udostępnionych przez ZUS. Wraz z nowym miesiącem rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy programu.

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Źródło:
PAP

W tegorocznym sezonie greckie plaże będą pod nadzorem dronów. Tamtejsze służby zaczęły je wykorzystywać do walki z próbami ograniczania dostępu do wybrzeża przez prywatne podmioty.

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Źródło:
PAP

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP