Warto mieć tę kartę za granicą. Wszystko, co trzeba wiedzieć o EKUZ

Źródło:
PAP
Do piątku można było aktywować bon turystyczny
Do piątku można było aktywować bon turystycznyTVN24
wideo 2/4
Do piątku można było aktywować bon turystycznyTVN24

Nadeszła wiosna, za progiem lato, a to czas, gdy chętniej wyjeżdżamy za granicę. Zarówno na krótsze, jak i dłuższe pobyty. Chociaż nie zakładamy, że na wycieczce coś nam się stanie, to jednak lepiej być przezornym i wyposażyć się w specjalną kartę EKUZ. Pomoże nam ona uniknąć dodatkowych kosztów, a także stresu związanego z wysokimi rachunkami za leczenie.

Gdzie obowiązuje karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli w skrócie EKUZ, to unijny dokument, dzięki któremu mamy prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych do większości krajów europejskich. Są to: kraje Unii Europejskiej oraz Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria i Wielka Brytania.

Karta jest również ważna na terytoriach zamorskich: francuskich (Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska), portugalskich (Azory i Madera), hiszpańskich: (Baleary i Wyspy Kanaryjskie).

EKUZ nie obowiązuje natomiast na Wyspach Normandzkich i wyspie Man, w Monaco, San Marino i Watykanie.

Karta EKUZ wydawana jest za darmo. Trzeba przy tym zaznaczyć, że EKUZ może zostać wydana tylko tym osobom, które są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego lub mają prawo do świadczeń zdro­wotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi. Co więcej, karta EKUZ będzie ważna razem z dowodem tożsamości. Bez niego nie będziemy mogli z niej skorzystać.

Karta EKUZ. Co zapewnia?

Przepisy ustanawiające kartę EKUZ uprawniają posiadacza do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które są niezbędne w danym momencie w czasie pobytu w danym kraju. To może być kwestia wypadku na drodze, udaru, złamanej nogi, czy też opieka medyczna związana z przewlekłą lub już rozpoznaną chorobą, a także ciążą i porodem.

Karta EKUZ zapewnia dostęp do leczenia według takich samych zasad z jakich korzystają obywatele danego kraju. To nie zawsze oznacza zero kosztów, bo w niektórych państwach Unii Europejskiej jest obowiązek opłacania części z nich w związku z wizytą u lekarza. Np. w Niemczech jest 10 euro za dzień pobytu w szpitalu, a we Francji trzeba zapłacić 30 proc. honorarium lekarza.

Przeważnie jest tak, że rozliczenie leczenia odbywa się między odpowiednimi instytucjami - NFZ i jego odpowiednikiem w danym kraju. Jednak może dojść do takiej sytuacji, że pomimo posiadania karty EKUZ za leczenie będziemy musieli zapłacić sami, a potem trzeba będzie złożyć wniosek o refundację. Trzeba też przy tym podkreślić, że tak jak w Polsce nie wszyscy lekarze mają podpisane umowy z ubezpieczycielem. Dlatego zanim skorzystamy z usług lekarza trzeba się upewnić, że trafimy do takiego, który ją posiada i uzna kartę EKUZ.

Jakich kosztów nie pokrywa EKUZ?

Warto pamiętać, że karta EKUZ nie obejmuje wydatków związanych z leczeniem planowanym. Jeśli chcielibyśmy skorzystać z takiej opcji, np. z powodu niedostępności jakiejś metody leczenia w Polsce, to trzeba ubiegać się o to oddzielnie składając odpowiedni wniosek w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

W przypadku np. nagłego problemu z zębami to dentysta nam pomoże, ale nie ma co liczyć na usługę premium za darmo, dostaniemy najtańsze wypełnienie.

Co do zasady karta EKUZ nie pokryje kosztów związanych z powrotem do kraju w przypadku nagłego zachorowania. Jednak, jeśli leczenie w ramach EKUZ byłoby długie i kosztowne i okaże się, że transport do Polski wyjdzie taniej, to możemy wówczas złożyć wniosek o pokrycie kosztów transportu do miejsca, w którym będzie odbywać się dalsze leczenie.

Jeśli planujemy wyjazd na narty, to i tak warto zaopatrzyć się w dodatkowe prywatne ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszt transportu ze stoku czy pomocy ratowników. Np. w Austrii taka pomoc jest uznawana za świadczenie prywatne, które potrafi słono kosztować.

Jak dostać kartę EKUZ?

Karta EKUZ wydawana jest dla każdego obywatela z osobna. Jeśli jedziemy na rodzinne wakacje, to każdy członek rodziny musi mieć własną - dzieci też.

Żeby otrzymać EKUZ musimy złożyć odpowiedni wniosek w Narodowym Funduszu Zdrowia. Możemy to zrobić na kilka sposobów: osobiście w oddziale, pocztą tradycyjną, wysłać e-mail, złożyć wniosek online za pomocą ePUAP lub za pomocą Internetowego Konta Pacjenta.

Złożenie wniosku osobiście ma ten plus, że wówczas kartę EKUZ dostaniemy od ręki. W pozostałych przypadkach trwa to od kilku do kilkunastu dni. Dłużej w okresie wakacyjnym (od czerwca do września), kiedy wniosków może być więcej.

Jak długo ważna jest karta EKUZ?

Okres ważności karty może wynosić od raptem 42 dni do aż 20 lat i jest zależny od kilku czynników, m.in. wieku czy statusu zatrudnienia. Jak podaje NFZ okresy te wynoszą:

- 20 lat, karta wydana dla osób, które pobierają świadczenie emerytalne i osiągnęły wiek emerytalny - 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni.

- do 18. roku życia, karta wydana dla osób, które: - są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny - mają własny tytuł do ubezpieczenia lub pobierają rentę

- 5 lat, karta wydana dla osób, które: - pobierają świadczenia emerytalne i nie osiągnęły wieku emerytalnego – 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni - nie mają skończonych 18 lat i ubezpieczenia, ale mają obywatelstwo polskie;

- 3 lata, karta wydana dla osób ubezpieczonych, które: - są zatrudnione, - prowadzą pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą, - pobierają zasiłek / świadczenie przedemerytalne;

- 18 miesięcy, karta wydana dla osób ubezpieczonych, które: - pobierają rentę i mają więcej niż 18 lat, - są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku powyżej 18 lat, - są studentami, uczniami, doktorantami, - są uczniami, mają więcej niż 18 lat i własny tytuł do ubezpieczenia;

- 6 miesięcy, karta wydana dla: - nieubezpieczonych kobiet w okresie ciąży i porodu, które mają obywatelstwo polskie i mieszkają na terytorium RP, - nieubezpieczonych kobiet w okresie ciąży i porodu, które mają status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą albo zezwolenie na pobyt czasowy oraz mieszkają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, - dzieci, które uzyskały status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą albo zezwolenie na pobyt czasowy i mieszkają na terytorium RP, - osób zatrudnionych na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług osób wykonujących pracę nakładczą;

- 2 miesiące, karta wydana dla bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy oraz niewymienionych wcześniej osób ubezpieczonych,

- 90 dni, karta wydana dla osób, które spełniają kryterium dochodowe do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej i są uprawnione na podstawie art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,

- 42 dni, karta wydana dla kobiet w okresie połogu, które mają obywatelstwo polskie i mieszkają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Czy trzeba mieć dodatkowe dokumenty składając wniosek o kartę EKUZ?

W niektórych przypadkach składając wniosek o wydanie karty EKUZ będziemy musieli posiadać dodatkowe dokumenty:

- legitymację potwierdzająca kontynuację nauki w sytuacji, gdy mamy skończone 18 lat, a wciąż pozostajemy uczniem, studentem lub na studiach doktoranckich i zostaliśmy zgłoszeni do ubezpieczenia jako członek rodziny,

- dokument A1, który wydaje ZUS lub KRUS w związku z wykonywaniem pracy (jest on wydawany w formie elektronicznej),

- dokument U2, który jest wydawany przez urząd pracy, gdy wyjeżdżamy za granicę w poszukiwaniu pracy;

- upoważnienie - w sytuacji, gdy wniosek o kartę EKUZ składamy za inną osobę.

W pozostałych przypadkach to Narodowy Fundusz Zdrowia zajmuje się potwierdzeniem prawa do świadczenia na podstawie danych ze swojej bazy. Fakt ubezpieczenia potwierdza np. aktualne zaświadczenie wypełnione przez płatnika składki, zaświadczenie z KRUS lub ZUS, legitymacja emeryta lub rencisty.

Autorka/Autor:JW

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Alessio Catelli / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

W związku z cłami w Ameryce rośnie liczba zamówień u małych i średnich producentów - pisze "Wall Street Journal". Dziennik podkreśla jednak, że firmy mają duży problem ze znalezieniem pracowników, co stawia pod znakiem zapytania realizację zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczących powrotu fabryk i miejsc pracy do USA. Liczba wakatów w zakładach produkcyjnych sięga obecnie ponad pół miliona.

Setki tysięcy wakatów. "Czy ktoś podejmie pracę?"

Setki tysięcy wakatów. "Czy ktoś podejmie pracę?"

Źródło:
PAP

Hiszpania nakazała platformie Airbnb usunięcie ponad 65 tysięcy ofert wynajmu wakacyjnego, które naruszały obowiązujące przepisy - podaje Reuters. To część szeroko zakrojonych działań wymierzonych w sektor najmu krótkoterminowego, który jest obwiniany o pogłębianie kryzysu mieszkaniowego w kraju.

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

Źródło:
tvn24.pl

- Każdy powinien mieć możliwość zapłacenia za żywność, opiekę zdrowotną i leki zarówno za pomocą płatności cyfrowych, jak i gotówką - powiedział prezes Riksbanku Erik Thedéen. Szef szwedzkiego banku centralnego zwrócił uwagę na coraz bardziej niestabilną sytuację na świecie, w tym na groźby cyberataków i awarii.

Szef banku zabiera głos. "Każdy powinien mieć taką możliwość"

Szef banku zabiera głos. "Każdy powinien mieć taką możliwość"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk zaczął schodzić na dalszy plan - zauważa w poniedziałek portal Politico. Mimo że bliski współpracownik prezydenta USA Donalda Trumpa nie zniknął całkowicie z życia politycznego, to republikanie przestali o nim wspominać.

"Znacząca zmiana" dla Elona Muska

"Znacząca zmiana" dla Elona Muska

Źródło:
PAP

W poniedziałek weszły w życie cła antydumpingowe w wysokości do 74,9 procent na import polioksymetylenu (POM), tworzywa sztucznego wykorzystywanego między innymi w podzespołach samochodowych i urządzeniach AGD - przekazało chińskie ministerstwo handlu. Są one następstwem dochodzenia w sprawie domniemanych praktyk dumpingowych.

Odwet drugiej gospodarki świata

Odwet drugiej gospodarki świata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przedsiębiorcy, którzy korzystali z maksymalnej ceny energii w drugiej połowie 2024 roku, mają czas do 30 czerwca, by złożyć odpowiednie oświadczenie u swojego sprzedawcy energii - przypomniał resort klimatu. Brak dokumentu grozi korektą rozliczeń oraz naliczeniem odsetek.

Brak tego dokumentu grozi korektą rachunku za prąd i odsetkami

Brak tego dokumentu grozi korektą rachunku za prąd i odsetkami

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Decora, podejrzewając, że producent paneli podłogowych naruszał konkurencję poprzez ustalanie cen produktów oraz podział rynku sprzedaży - przekazała firma w komunikacie. Zdaniem spółki postępowanie "jest nieuzasadnione".

Znany producent pod lupą urzędu

Znany producent pod lupą urzędu

Źródło:
PAP

Obniżka podatków, podniesienie drugiego progu podatkowego, duże fundusze inwestycyjne czy zmiany w popularnych świadczeniach - to miedzy innymi proponują kandydaci na prezydenta, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów. Przypominamy, jakie gospodarcze obietnice złożyli Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki.

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stacje TVN24 i TVN, należące do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, były w trakcie ogłaszania sondażowych wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich najchętniej oglądanymi w Polsce. W grupie widzów powyżej czwartego roku życia odnotowały łącznie prawie 22 procent udziału w rynku - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Rewelacyjne wyniki osiągnął także portal tvn24.pl.

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2025 rok z 3,6 do 3,3 procent. Szacuje również, że w 2026 roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 3 procent. Jednocześnie KE przewiduje wyhamowanie inflacji i utrzymanie się stopy bezrobocia na poziomie 2,8 procent.

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Od marca 2024 do marca 2025 roku z rejestru podatkowego urzędy skarbowe wykreśliły prawie 132,5 tysiąca firm. Aż 9,3 tysiąca dlatego, że nie można było się z nimi w żaden sposób skontaktować. Co ciekawe, jak informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna", ewidentnych oszustów nakryto stosunkowo mało.

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

Źródło:
PAP

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego.

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl