Warto mieć tę kartę za granicą. Wszystko, co trzeba wiedzieć o EKUZ

Źródło:
PAP
Do piątku można było aktywować bon turystyczny
Do piątku można było aktywować bon turystycznyTVN24
wideo 2/4
Do piątku można było aktywować bon turystycznyTVN24

Nadeszła wiosna, za progiem lato, a to czas, gdy chętniej wyjeżdżamy za granicę. Zarówno na krótsze, jak i dłuższe pobyty. Chociaż nie zakładamy, że na wycieczce coś nam się stanie, to jednak lepiej być przezornym i wyposażyć się w specjalną kartę EKUZ. Pomoże nam ona uniknąć dodatkowych kosztów, a także stresu związanego z wysokimi rachunkami za leczenie.

Gdzie obowiązuje karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli w skrócie EKUZ, to unijny dokument, dzięki któremu mamy prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych do większości krajów europejskich. Są to: kraje Unii Europejskiej oraz Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria i Wielka Brytania.

Karta jest również ważna na terytoriach zamorskich: francuskich (Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska), portugalskich (Azory i Madera), hiszpańskich: (Baleary i Wyspy Kanaryjskie).

EKUZ nie obowiązuje natomiast na Wyspach Normandzkich i wyspie Man, w Monaco, San Marino i Watykanie.

Karta EKUZ wydawana jest za darmo. Trzeba przy tym zaznaczyć, że EKUZ może zostać wydana tylko tym osobom, które są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego lub mają prawo do świadczeń zdro­wotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi. Co więcej, karta EKUZ będzie ważna razem z dowodem tożsamości. Bez niego nie będziemy mogli z niej skorzystać.

Karta EKUZ. Co zapewnia?

Przepisy ustanawiające kartę EKUZ uprawniają posiadacza do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które są niezbędne w danym momencie w czasie pobytu w danym kraju. To może być kwestia wypadku na drodze, udaru, złamanej nogi, czy też opieka medyczna związana z przewlekłą lub już rozpoznaną chorobą, a także ciążą i porodem.

Karta EKUZ zapewnia dostęp do leczenia według takich samych zasad z jakich korzystają obywatele danego kraju. To nie zawsze oznacza zero kosztów, bo w niektórych państwach Unii Europejskiej jest obowiązek opłacania części z nich w związku z wizytą u lekarza. Np. w Niemczech jest 10 euro za dzień pobytu w szpitalu, a we Francji trzeba zapłacić 30 proc. honorarium lekarza.

Przeważnie jest tak, że rozliczenie leczenia odbywa się między odpowiednimi instytucjami - NFZ i jego odpowiednikiem w danym kraju. Jednak może dojść do takiej sytuacji, że pomimo posiadania karty EKUZ za leczenie będziemy musieli zapłacić sami, a potem trzeba będzie złożyć wniosek o refundację. Trzeba też przy tym podkreślić, że tak jak w Polsce nie wszyscy lekarze mają podpisane umowy z ubezpieczycielem. Dlatego zanim skorzystamy z usług lekarza trzeba się upewnić, że trafimy do takiego, który ją posiada i uzna kartę EKUZ.

Jakich kosztów nie pokrywa EKUZ?

Warto pamiętać, że karta EKUZ nie obejmuje wydatków związanych z leczeniem planowanym. Jeśli chcielibyśmy skorzystać z takiej opcji, np. z powodu niedostępności jakiejś metody leczenia w Polsce, to trzeba ubiegać się o to oddzielnie składając odpowiedni wniosek w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

W przypadku np. nagłego problemu z zębami to dentysta nam pomoże, ale nie ma co liczyć na usługę premium za darmo, dostaniemy najtańsze wypełnienie.

Co do zasady karta EKUZ nie pokryje kosztów związanych z powrotem do kraju w przypadku nagłego zachorowania. Jednak, jeśli leczenie w ramach EKUZ byłoby długie i kosztowne i okaże się, że transport do Polski wyjdzie taniej, to możemy wówczas złożyć wniosek o pokrycie kosztów transportu do miejsca, w którym będzie odbywać się dalsze leczenie.

Jeśli planujemy wyjazd na narty, to i tak warto zaopatrzyć się w dodatkowe prywatne ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszt transportu ze stoku czy pomocy ratowników. Np. w Austrii taka pomoc jest uznawana za świadczenie prywatne, które potrafi słono kosztować.

Jak dostać kartę EKUZ?

Karta EKUZ wydawana jest dla każdego obywatela z osobna. Jeśli jedziemy na rodzinne wakacje, to każdy członek rodziny musi mieć własną - dzieci też.

Żeby otrzymać EKUZ musimy złożyć odpowiedni wniosek w Narodowym Funduszu Zdrowia. Możemy to zrobić na kilka sposobów: osobiście w oddziale, pocztą tradycyjną, wysłać e-mail, złożyć wniosek online za pomocą ePUAP lub za pomocą Internetowego Konta Pacjenta.

Złożenie wniosku osobiście ma ten plus, że wówczas kartę EKUZ dostaniemy od ręki. W pozostałych przypadkach trwa to od kilku do kilkunastu dni. Dłużej w okresie wakacyjnym (od czerwca do września), kiedy wniosków może być więcej.

Jak długo ważna jest karta EKUZ?

Okres ważności karty może wynosić od raptem 42 dni do aż 20 lat i jest zależny od kilku czynników, m.in. wieku czy statusu zatrudnienia. Jak podaje NFZ okresy te wynoszą:

- 20 lat, karta wydana dla osób, które pobierają świadczenie emerytalne i osiągnęły wiek emerytalny - 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni.

- do 18. roku życia, karta wydana dla osób, które: - są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny - mają własny tytuł do ubezpieczenia lub pobierają rentę

- 5 lat, karta wydana dla osób, które: - pobierają świadczenia emerytalne i nie osiągnęły wieku emerytalnego – 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni - nie mają skończonych 18 lat i ubezpieczenia, ale mają obywatelstwo polskie;

- 3 lata, karta wydana dla osób ubezpieczonych, które: - są zatrudnione, - prowadzą pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą, - pobierają zasiłek / świadczenie przedemerytalne;

- 18 miesięcy, karta wydana dla osób ubezpieczonych, które: - pobierają rentę i mają więcej niż 18 lat, - są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku powyżej 18 lat, - są studentami, uczniami, doktorantami, - są uczniami, mają więcej niż 18 lat i własny tytuł do ubezpieczenia;

- 6 miesięcy, karta wydana dla: - nieubezpieczonych kobiet w okresie ciąży i porodu, które mają obywatelstwo polskie i mieszkają na terytorium RP, - nieubezpieczonych kobiet w okresie ciąży i porodu, które mają status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą albo zezwolenie na pobyt czasowy oraz mieszkają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, - dzieci, które uzyskały status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą albo zezwolenie na pobyt czasowy i mieszkają na terytorium RP, - osób zatrudnionych na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług osób wykonujących pracę nakładczą;

- 2 miesiące, karta wydana dla bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy oraz niewymienionych wcześniej osób ubezpieczonych,

- 90 dni, karta wydana dla osób, które spełniają kryterium dochodowe do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej i są uprawnione na podstawie art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,

- 42 dni, karta wydana dla kobiet w okresie połogu, które mają obywatelstwo polskie i mieszkają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Czy trzeba mieć dodatkowe dokumenty składając wniosek o kartę EKUZ?

W niektórych przypadkach składając wniosek o wydanie karty EKUZ będziemy musieli posiadać dodatkowe dokumenty:

- legitymację potwierdzająca kontynuację nauki w sytuacji, gdy mamy skończone 18 lat, a wciąż pozostajemy uczniem, studentem lub na studiach doktoranckich i zostaliśmy zgłoszeni do ubezpieczenia jako członek rodziny,

- dokument A1, który wydaje ZUS lub KRUS w związku z wykonywaniem pracy (jest on wydawany w formie elektronicznej),

- dokument U2, który jest wydawany przez urząd pracy, gdy wyjeżdżamy za granicę w poszukiwaniu pracy;

- upoważnienie - w sytuacji, gdy wniosek o kartę EKUZ składamy za inną osobę.

W pozostałych przypadkach to Narodowy Fundusz Zdrowia zajmuje się potwierdzeniem prawa do świadczenia na podstawie danych ze swojej bazy. Fakt ubezpieczenia potwierdza np. aktualne zaświadczenie wypełnione przez płatnika składki, zaświadczenie z KRUS lub ZUS, legitymacja emeryta lub rencisty.

Autorka/Autor:JW

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Alessio Catelli / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

W 2024 roku przeciętny oczekiwany czas aktywności zawodowej w państwach Unii Europejskiej osiągnął prawie 37,2 roku - podał Eurostat. W ciągu ostatniej dekady wzrósł o 2,4 roku. Dla Polski wskaźnik ten był poniżej średniej UE.

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Źródło:
PAP

Współpraca Rosji z Koreą Północną wykracza poza sferę wojskową, obejmując kolejne dziedziny takie jak handel czy inwestycje infrastrukturalne - informuje "Financial Times". Dodaje, że efekty ożywienia są już widoczne, dzięki czemu reżim w Pjongjangu wychodzi z międzynarodowej izolacji.

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do pięciu milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 19 lipca 2025 roku.

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Źródło:
Lotto.pl

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

W pierwszym półroczu 2025 roku Pop Mart, chiński producent zabawek, odnotował wzrost zysków o 350 procent. Kluczem do sukcesu okazały się pluszowe lalki Labubu, których ceny na rynku wtórnym sięgają nawet setek tysięcy dolarów.

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Źródło:
PAP

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP