Duża sieć zamyka kolejne sklepy. Oto lista

Z kraju

Premier o podatku handlowym: byłoby przedwczesne, by o tym mówićtvn24
wideo 2/5

Tesco jest na etapie finalizacji umów sprzedaży ośmiu dużych hipermarketów. Dodatkowo, podjęto decyzję o nieprzedłużaniu umów najmu dwóch supermarketów. Jak poinformowano w komunikacie, to element planu dotyczącego skoncentrowania działań w Polsce na formatach mniejszych sklepów, które notują lepsze wyniki.

Szczegóły planu zostały już przekazane pracownikom. Głównym jego założeniem jest przebudowa największych hipermarketów w Polsce do formatu tak zwanego hipermarketu kompaktowego, który funkcjonował będzie obok istniejącego formatu supermarketów.

Pierwszy etap zmian we wszystkich dużych hipermarketach zaplanowany jest na sierpień.

Zmiany wiążą się z redukcją asortymentu w największych sklepach, aby - jak podkreślono w komunikacie - "zakupy dla klientów były prostsze i bardziej przyjazne". "Jednocześnie nowa oferta będzie także prostsza do zarządzania dla pracowników w sklepach. W hipermarketach kompaktowych oraz supermarketach gama produktów spożywczych również zostanie odpowiednio dopasowana i uproszczona" - dodano.

"Nasza decyzja, by skupić się na mniejszych formatach sklepów odzwierciedla zmieniające się oczekiwania polskich klientów i trendy na rynku detalicznym" - tłumaczył, cytowany w komunikacie, Matt Simister, prezes Tesco w Europie Środkowej.

Tesco zamyka sklepy

Poza tymi zmianami, Tesco potwierdziło, iż jest na etapie finalizacji umów sprzedaży ośmiu dużych hipermarketów. Znajdują się one w następujących lokalizacjach:

- Bydgoszcz, ul.Toruńska,

- Gdynia, ul. Nowowiczlińska,

- Gorzów Wielkopolski, ul. Słowiańska,

- Piastów, ul. Tysiąclecia,

- Rzeszów, al. Powstańców Warszawy,

- Tychy, ul. Towarowa,

- Warszawa, ul. Fieldorfa,

- Żary, ul. Broni Pancernej.

Dodatkowo firma Tesco Polska podjęła decyzję o nieprzedłużaniu umów najmu dwóch supermarketów - w Sosnowcu (ul. 1- go Maja) i Warszawie (ul. Wolska).

Na potrzebę "poprawy wyników działalności w Polsce" Tesco wskazywało już wcześniej. Pod koniec sierpnia ubiegłego roku poinformowano o planach likwidacji 13 przynoszących straty sklepów w Polsce. Na początku stycznia Tesco poinformowało o planach zamknięcia 32 nierentownych sklepów.

W maju pojawiła się informacja o zamknięciu czterech sklepów i jednego centrum dystrybucji w naszym kraju. W ubiegłym miesiącu przekazano zaś do urzędów pracy i organizacji związkowych zawiadomienie o zamiarze dokonania zwolnień grupowych.

Największe firmy handlowe

Jak wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów, największą firmą handlową w Polsce pod względem przychodów jest Jeronimo Martins. Przychody właściciela Biedronki i drogerii Hebe wyniosły w ubiegłym roku 51,2 miliarda złotych.

Na drugim miejscu znalazł się Lidl z przychodami na poziomie 16,2 miliarda złotych. Podium uzupełnia spółka Eurocash z przychodem na poziomie 16,2 miliarda złotych (różnica jest niewielka). W ramach grupy działają m.in. takie marki jak Groszek, Lewiatan, abc czy Delikatesy Centrum.

Na czwartym miejscu największych firm handlowych znalazł się Auchan. W tym przypadku przychody za ubiegły rok wyniosły 12 miliardów złotych.

Kolejne miejsca w rankingu zajęły: Tesco z przychodem 11,7 miliarda złotych, Kaufland - 10,2 miliarda złotych, Carrefour - 9,2 miliarda złotych, Rossmann - 8,3 miliarda złotych, Żabka - 7,3 miliarda złotych, LPP (właściciel takich marek jak Reserved czy House) - 6,9 miliarda złotych i Euro Net (właściciel sieci RTV Euro AGD) - 6,9 miliarda złotych.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock