Jest nowe pismo. Tauron o "ryzyku sporu" ze światowym gigantem

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Wyburzanie chłodni kominowej w należącej do Grupy Tauron Elektrowni Łagisza w Będzinie
Wyburzanie chłodni kominowej w należącej do Grupy Tauron Elektrowni Łagisza w BędzinieTVN24
wideo 2/8
Wyburzanie chłodni kominowej w należącej do Grupy Tauron Elektrowni Łagisza w BędzinieTVN24

Tauron otrzymał od ArcelorMittal pismo w sprawie przyjęcia oferty kupna przez Tauron udziałów w spółce Tameh Holding - poinformowano w komunikacie giełdowym. Wcześniej to Tauron informował, że przyjął ofertę ze strony ArcelorMittal. W związku z tą sytuacją, Tauron widzi ryzyko sporu z grupą ArcelorMittal.

Tauron Polska Energia S.A. poinformował, że we wtorek otrzymał pismo od AM Global Holding (AMGH), które w ocenie spółki z grupy ArcelorMittal ma stanowić oświadczenie o przyjęciu oferty kupna przez Tauron wszystkich należących do spółek z grupy kapitałowej ArcelorMittal udziałów w spółce Tameh Holding za kwotę 598 098 090,30 zł.

Zamieszanie wokół Tameh Holding

Wcześniej, w raporcie giełdowym z 2 stycznia br., to Tauron poinformował, że w siedzibie AM Global Holding pozostawił oświadczenie o przyjęciu oferty kupna przez AMGH wszystkich posiadanych udziałów w Tameh Holding za 598 098 090,30 zł.

Polska spółka energetyczna wyjaśniała, że z upływem 31 grudnia 2023 roku zmaterializowała się jedna z przesłanek wskazanych w umowie wspólników dotycząca Tameh Holding, umożliwiająca skorzystanie przez Tauron z oferty kupna złożonej mu w umowie wspólników z dnia 11 sierpnia 2014 roku zawartej pomiędzy spółkami z grupy Tauron a spółkami z grupy ArcelorMittal.

Tauron zaznaczał, że zgodnie z umową przeniesienie własności udziałów następuje w momencie trafienia pieniędzy na wskazane konto, a to z kolei powinno nastąpić nie później niż 30. dnia roboczego od przyjęcia oferty, czyli od dnia złożenia oświadczenia.

W odpowiedzi na tamten raport giełdowy, ArcelorMittal napisał, że nie zgadza się z oświadczeniem Tauronu i nie nabył żadnego pakietu akcji Tauronu w Tameh Holding. Grupa zapowiedziała kontakt z polską spółką w celu omówienia sytuacji. AMGH zakwestionowała skuteczność doręczenia oświadczenia Tauronu o przyjęciu oferty kupna przez spółkę z grupy ArcelorMittal należących do Tauronu udziałów w Tameh Holding.

Tauron o ryzyko sporu z ArcelorMittal

Tauron we wtorek powtórzył, że widzi ryzyko sporu z grupą ArcelorMittal w sprawie Tameh Holding.

"W świetle czynności podjętych przez Emitenta (Tauron), o których mowa w raporcie bieżącym nr 2/2024 z dnia 2 stycznia 2024 r. oraz w nawiązaniu do raportu bieżącego nr 3/2024 z dnia 4 stycznia 2024 r., Emitent identyfikuje ryzyko wystąpienia sporu pomiędzy stronami w zakresie skuteczności złożenia oświadczeń dotyczących przyjęcia ofert kupna udziałów w Tameh Holding" - czytamy we wtorkowym komunikacie giełdowym.

Tauron tłumaczył wcześniej, że wobec impasu związanego z przyjęciem biznesplanu dla spółki Tameh Holding, postanowił skorzystać z zapisu umowy wspólników, dotyczącej możliwości sprzedaży udziałów w Tameh Holding należących do Tauronu, wspólnikom z grupy ArcelorMittal. Spółka oceniła, że w przypadku złożenia ofert przez obu wspólników, wiążąca jest oferta, która została dostarczona jako pierwsza. 

O Tameh Holding

Tameh Holding jest spółką joint venture, w której obecnie Tauron oraz dwie spółki z Grupy ArcelorMittal mają po 50 proc. udziałów.

Głównym przedmiotem działalności Tameh jest dostawa mediów energetycznych do zakładów ArcelorMittal: tzw. dmuchu wielkopiecowego, sprężonego powietrza, pary technologicznej. Jest też producentem i sprzedawcą energii elektrycznej oraz ciepła grzewczego.

Tameh Holding jest właścicielem 100 proc. udziałów w dwóch spółkach operacyjnych: Tameh Polska i Tameh Czech. W grudniu 2023 roku wniosek o ogłoszenie upadłości złożyła spółka Tameh Czech, co wynikało z braku płatności należności przez hutę Liberty Ostrava, która jest jedynym klientem czeskiej spółki.

Tauron Polska Energia to spółka akcyjna, zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Skarb Państwa ma w niej nieco ponad 30 proc. akcji.

ArcelorMittal to globalny koncern hutniczy. W Polsce to największy producent stali, ma około połowę krajowego potencjału produkcyjnego, jest też największym producentem koksu w Europie.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Longfin Media / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Uruchomienie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski oznacza, że nie ma miejsca na duże nowe wydatki, jak np. podniesienie kwoty wolnej - oceniają ekonomiści ING. Większość analityków uważa, że procedura nie będzie się jednak wiązała z koniecznością szybkiego i głębokiego skorygowania wydatków. Z kolei Sławomir Dudek stwierdził we wpisie na X "ta procedura to ocena 'osiągnięć' rządu premiera Mateusza Morawieckiego".

Zabraknie na podniesienie kwoty wolnej? Analitycy o rachunku za nadmierny deficyt

Zabraknie na podniesienie kwoty wolnej? Analitycy o rachunku za nadmierny deficyt

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) stwierdziła, że rozpoczęcie procedury nadmiernego deficytu (EDP) wobec Polski jest uzasadnione. Samo formalne rozpoczęcie procedury może nastąpić później. Bruksela zapowiada taki krok na lipiec - informuje korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski, powołując się na komunikat prasowy.

Bruksela rozpoczyna unijną procedurę wobec Polski

Bruksela rozpoczyna unijną procedurę wobec Polski

Źródło:
TVN24, PAP

Spar Group, właściciel Spar Polska, podjął decyzję o opuszczeniu polskiego rynku. Spółka znalazła już nowego nabywcę, który przejmie sklepy oraz będzie kontynuował rozwój biznesu pod tym samym szyldem. Transakcja zostanie sfinalizowana do końca bieżącego roku.

Duża sieć zmienia właściciela. Co ze sklepami w Polsce?

Duża sieć zmienia właściciela. Co ze sklepami w Polsce?

Źródło:
tvn24.pl

Projektowanie lotniska w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego jest zrealizowane w 50 procentach - poinformował w środę prezes spółki Filip Czernicki. Dodał, że "prace projektowe przez cały czas trwają, a spółka ma środki na to, aby płacić projektantom, natomiast nie ma zapewnionego finansowania na dalsze etapy tej inwestycji".

Prezes CPK: projektowanie lotniska zrealizowane w połowie. Spółce brakuje pieniędzy na więcej

Prezes CPK: projektowanie lotniska zrealizowane w połowie. Spółce brakuje pieniędzy na więcej

Źródło:
PAP

Rząd planuje wprowadzenie opłaty gazowej finansującej utrzymywanie zapasów strategicznych gazu - podano w projekcie ustawy, którą resort klimatu wysłał do konsultacji.

Rząd chce wprowadzić nową opłatę

Rząd chce wprowadzić nową opłatę

Źródło:
PAP

Inflacja w Wielkiej Brytanii spadła w maju do 2 procent i po raz pierwszy od prawie trzech lat znalazła się w granicach celu Banku Anglii. Do tej sytuacji przyczyniły się między innymi spadające ceny żywności, rozrywki oraz artykułów gospodarstwa domowego.

Inflacja na Wyspach najniższa od kilku lat

Inflacja na Wyspach najniższa od kilku lat

Źródło:
PAP

Szczyt inflacji ma być na koniec pierwszego kwartału 2025 roku na poziomie lekko poniżej 6 procent rok do roku - przewidują ekonomiści PKO BP. Zdaniem analityków, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) powróci do obniżek stóp procentowych dopiero w lipcu 2025 roku.

Kiedy obniżka stóp procentowych? Prognoza największego banku w Polsce

Kiedy obniżka stóp procentowych? Prognoza największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję. Garmin Polska - przedstawiciel producenta między innymi smartwatchów - mógł zawrzeć zmowę cenową z dystrybutorami swoich produktów - napisał UOKiK w komunikacie.

Garmin Polska pod lupą UOKiK. Możliwa zmowa cenowa

Garmin Polska pod lupą UOKiK. Możliwa zmowa cenowa

Źródło:
tvn24.pl

Skutki zmian w podatku od nieruchomości odczują przedsiębiorcy z wielu branż, przy czym zapłacą gminnemu fiskusowi więcej - podał "Dziennik Gazeta Prawna". Dodał, że skorzystają właściciele miejsc w garażach wielostanowiskowych. 

Ważne zmiany w podatku od nieruchomości

Ważne zmiany w podatku od nieruchomości

Źródło:
PAP

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wpłynęło zawiadomienie od firmy 4Kraft o wadliwych fotelikach samochodowych. Akcja dotyczy kilku modeli. Firma uruchomiła bezpłatny program wymiany .

Foteliki samochodowe do wymiany. "Jeden z elementów może się luzować"

Foteliki samochodowe do wymiany. "Jeden z elementów może się luzować"

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek zaczęły obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, które z przewozu osób wykluczyły kierowców nieposiadających polskiego prawa jazdy, ale także tych, którzy w naszym kraju przebywają krócej niż 185 dni. Jak podaje środowa "Rzeczpospolita", nowe przepisy odsunęły nawet jedną czwartą zagranicznych kierowców. "Bez strategii migracyjnej biznes ma problem" - czytamy w gazecie.

Tę branżę dopadł paraliż. "Skala chaosu jest potężna"

Tę branżę dopadł paraliż. "Skala chaosu jest potężna"

Źródło:
PAP

We wtorek 32-letnia Marlena Engelborn, będąca potomkinią Fredricha Engelhorna, założyciela przedsiębiorstwa chemiczno-farmaceutycznego BASF, rozdała majątek odziedziczony po swojej babci. Spadek w wysokości prawie 25 milionów euro został podzielony pomiędzy kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. 

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Źródło:
PAP

300 złotych na wyprawkę szkolną w ramach programu Dobry Start otrzymają rodzice dzieci w wieku szkolnym. Aby dostać świadczenie, trzeba jednak wcześniej złożyć wniosek. - Dofinansowanie na wyprawkę przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność to do ukończenia 24 lat - przypomniał rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

300 złotych na dziecko. Ważny termin

300 złotych na dziecko. Ważny termin

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 190 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to nagrody piątego stopnia wynoszące po prawie 19 tysięcy złotych. Najbliżej rozbicia kumulacji było we Włoszech i Holandii. Oto liczby, jakie wylosowano 18 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 18 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 18 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja liczona według HICP w Polsce w maju 2024 roku wyniosła 2,8 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie ceny rosły w tempie 2,7 procent rok do roku.

Inflacyjna mapa Europy. Tak wypadła Polska na tle UE

Inflacyjna mapa Europy. Tak wypadła Polska na tle UE

Źródło:
tvn24.pl, PAP

CVC Capital Partners, właściciel sieci Żabka Polska chce, by spółka jeszcze w tym roku wkroczyła na giełdę. Według agencji Bloomberg wycena firmy może sięgnąć nawet 8 miliardów dolarów.

Żabka bliżej giełdy. Padła możliwa wycena

Żabka bliżej giełdy. Padła możliwa wycena

Źródło:
PAP

Ostatnimi laty w dyskusjach o turystyce dominuje jedna kwestia - nadmiar przyjezdnych. Kolejne miasta i podróżnicze regiony prześcigają się w pomysłach na ograniczenie fali turystów. W niedawnym badaniu sprawdzono, które europejskie atrakcje są najbardziej zatłoczone. Okazało się, że najwięcej turystów oblega Wersal.

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zdecydował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie akcji protestacyjnej sieci Euronet - przekazał Urząd. Dodał, nie przesądza to, czy doszło do naruszeń, a UOKiK zbada sytuację przede wszystkim pod kątem przepisów ochrony konkurencji.

Protest Euronetu. Jest decyzja w sprawie postępowania wyjaśniającego

Protest Euronetu. Jest decyzja w sprawie postępowania wyjaśniającego

Źródło:
PAP

Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski odwołał z dniem 24 czerwca tego roku Piotra Wielowieyskiego ze składu rady nadzorczej Orlenu - podał koncern w komunikacie giełdowym. Nie podano przyczyny odwołania.

MAP odwołuje członka rady nadzorczej Orlenu

MAP odwołuje członka rady nadzorczej Orlenu

Źródło:
PAP

Rzecznik Praw Dziecka apeluje do przedsiębiorców, sieci handlowych i właścicieli sklepów o nieprzeprowadzanie akcji rabatowych za wysoką ocenę bądź czerwony pasek na świadectwie. "Oceny nie świadczą o wartości dziecka ani o jego potencjale" - pisze RPD.

Firmy kuszą uczniów rabatami za czerwony pasek. Apel Rzecznika Praw Dziecka

Firmy kuszą uczniów rabatami za czerwony pasek. Apel Rzecznika Praw Dziecka

Źródło:
tvn24.pl

PKP Cargo i Polregio podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia do 300 pracowników. Program ma być realizowany jeszcze w czerwcu tego roku. To efekt problemów, między innymi finansowych, PKP Cargo.

Kolejowa solidarność. Polregio przejmie setki pracowników PKP Cargo

Kolejowa solidarność. Polregio przejmie setki pracowników PKP Cargo

Źródło:
PAP

Prezentacja dotycząca przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) zostanie przedstawiona w tym lub przyszłym tygodniu - przekazał wiceszef resortu aktywów państwowych Robert Kropiwnicki. Podkreślił także, że w ciągu kilku miesięcy powstanie raport dotyczący nieprawidłowości w spółkach Skarbu Państwa.

Wiceszef MAP: w najbliższym dniach przedstawiona zostanie prezentacja na temat CPK

Wiceszef MAP: w najbliższym dniach przedstawiona zostanie prezentacja na temat CPK

Źródło:
PAP

Próba "nieudolnego zniekształcania" badania na wykrywaczu kłamstw i oskarżenie o korupcję. W tle wątek podsłuchiwania Zygmunta Solorza - to zarzuty wobec Marka Chrzanowskiego, byłego już szefa Komisji Nadzoru Finansowego - poinformowała we wtorek "Gazeta Wyborcza", która opisała, co znalazło się w akcie oskarżenia przeciwko Chrzanowskiemu. W tekście podkreślono, że "korupcyjna propozycja, która przewodniczący KNF złożył bankierowi Leszkowi Czarneckiemu, nie miała i nie ma precedensu".

"Korupcyjna propozycja, która nie miała i nie ma precedensu". Co zarzuca się byłemu szefowi KNF?

"Korupcyjna propozycja, która nie miała i nie ma precedensu". Co zarzuca się byłemu szefowi KNF?

Źródło:
PAP