Szydło: nie ma żadnego opóźnienia we wprowadzaniu programu 500 plus

Z kraju

TVN24 BiSSzydło: nie ma żadnego opóźnienia we wprowadzaniu programu 500 plus

Nie ma żadnego opóźnienia, jeśli chodzi o harmonogram wprowadzania programu 500 plus. W tej chwili program jest konsultowany. Już niebawem zostanie przyjęty przez rząd i wtedy skierowany do prac parlamentarnych - poinformowała w piątek premier Beata Szydło.

- Te konsultacje, które schodzą na poziom wojewódzki, chcemy, żeby przyniosły jak najszersze spektrum uwag (...) po to, żeby ten program spełniał oczekiwania, które w nim pokładamy - tzn. z jednej strony wsparcia materialnego dla polskich rodzin, a z drugiej strony wymiar demograficzny - powiedziała Szydło na konferencji prasowej. - Wierzę, że będzie to bardzo dobry program. Jeszcze raz podkreślam: wszystko biegnie zgodnie z kalendarzem - dodała.

Priorytety resortu

Premier była też pytana przez internautów, czy jest planowana reforma systemu ubezpieczeń społecznych. - W tej chwili pani minister (rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta) Rafalska i ministerstwo pracuje nad programem 500 plus i nad innymi projektami, które dotyczą z kolei rynku pracy. Przypomnę m.in. podwyższenie minimalnej stawki godzinowej - powiedziała Szydło. Zapowiedziała, że rząd ma też zamiar rozpocząć "debatę i eksperckie przygotowanie" do założeń reformy systemu ubezpieczeń. - Najważniejszą kwestią, która dzisiaj jest też do procedowania, to prezydencki projekt ustawy (...) obniżenia wieku emerytalnego - dodała. - Mamy pewien harmonogram działań, który chcemy wypełniać (...) i na pewno wszystko to, co zakładaliśmy i co prezentowaliśmy w kampanii wyborczej będzie realizowane - zapewniła premier.

Założenia programu

Program Rodzina 500 plus przewiduje wprowadzenie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko. W przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko. Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadzić ma to rozwiązanie, jest w konsultacjach społecznych. Od piątku w urzędach wojewódzkich trwają konsultacje społeczne ustawy wprowadzającej program Rodzina 500 plus. Konsultacje społeczne projektu mają się zakończyć pod koniec stycznia. Wcześniej projekt przeszedł przez uzgodnienia międzyresortowe. Najważniejsza zmiana, jaką wprowadzono na tym etapie, to rezygnacja z wliczania świadczenia wychowawczego do dochodu podczas ubiegania się o innego rodzaju świadczenia zależne od kryterium dochodowego (np. z pomocy społecznej, z funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, stypendiów dla uczniów i studentów, dodatków mieszkaniowych).

500 zł na dziecko tylko na specjalnej karcie?

500 zł na dziecko tylko na specjalnej karcie? Wiceminister zaprzecza: wypłata w gotówceTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: