Stopy procentowe, konferencje w NBP, wakacje kredytowe. Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP
Hausner o kondycji polskiej gospodarki
Hausner o kondycji polskiej gospodarkiTVN24
wideo 2/7
Hausner o kondycji polskiej gospodarkiTVN24

W środę Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o poziomie stóp procentowych. Zwyczajowo dzień po decyzji Rady zwoływana jest konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego. Na poniedziałek zapowiedziano konferencję zarządu NBP, bez podania tematu spotkania. Sejm pracować będzie nad wakacjami kredytowymi i tak zwaną ustawą wiatrakową.

W środę w godzinach popołudniowych RPP ogłosi decyzję ws. stóp procentowych. Ostatnie wypowiedzi członków Rady sygnalizują, że do marca 2024 r. stopy mogą zostać utrzymane na niezmienionym poziomie, w przypadku referencyjnej jest to 5,75 proc.

Stopa referencyjna NBPPAP

Decyzja w sprawie stóp procentowych

"Wynik posiedzenia jest raczej oczywisty – stopy procentowe pozostaną bez zmian, a komunikacja będzie, podobnie jak przed miesiącem, wskazywała na wysoką niepewność co do polityki fiskalnej i regulacyjnej przyszłego rządu i związane z tym ryzyka dla dezinflacji. Taka narracja wyraźnie była widoczna w wypowiedziach przedstawicieli RPP w ostatnich tygodniach" - oceniają ekonomiści Banku Santander.

"Naszym zdaniem rynek wciąż wycenia zbyt dużą skalę obniżek stóp NBP w przyszłym roku, a jednocześnie prawdopodobnie nie docenia ryzyka lekkiego zwiększenia przyszłorocznego deficytu budżetowego, jeśli większościowa koalicja parlamentarna zdecyduje się na realizację części obietnic wyborczych. Ostatnie komentarze członków RPP były utrzymane w jastrzębim tonie, a prezes NBP może potwierdzić jastrzębi ton na przyszłotygodniowym posiedzeniu" - dodali.

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział po listopadowym posiedzeniu Rady, że po wcześniejszym dostosowaniu poziomu stóp łącznie o 100 pb. przestrzeń do ewentualnych obniżek w krótkim okresie wyraźnie się zmniejszyła. Dodał, że kluczowa dla dalszych przewidywań będzie marcowa projekcja NBP.

Na rolę marcowej projekcji wskazała również po ostatnim posiedzeniu członkini RPP Gabriela Masłowska, która wyraziła jednocześnie nadzieję, że dojdzie do dalszych obniżek stóp w 2024 r. W ocenie Ludwika Koteckiego najbardziej prawdopodobny termin powrotu do dyskusji o poziomie stóp procentowych to marzec przyszłego roku. Zdaniem Przemysława Litwiniuka przynajmniej do marca stopy w Polsce pozostaną bez zmian.

Z kolei Henryk Wnorowski powiedział pod koniec listopada PAP Biznes, że uporczywość inflacji w Polsce daje mocne przesłanki do strategii "higher for longer" dla stóp procentowych, a jeśli kolejne projekcje pokażą tempo dezinflacji zbliżone do zakładanego obecnie, to przestrzeni do obniżek stóp nie będzie przez dłuższy czas.

Obawę o rosnącą dynamikę realnych płac i coraz większą presję popytową, co może znacznie spowolnić dezinflację, wyraził z kolei Ireneusz Dąbrowski.

Relatywnie najbardziej gołębio wybrzmiał w listopadzie członek RPP Wiesław Janczyk, który powiedział PAP Biznes, że przestrzeń do obniżki stóp procentowych występuje i jest znacząca, zarówno w 2024 r. jak i później.

Opis dyskusji z listopadowego posiedzenia RPP zostanie opublikowany w piątek.

Konferencja prasowa członków zarządu NBP

W poniedziałek o godz. 15.30 odbędzie się konferencja prasowa członków zarządu NBP. W piątkowym zaproszeniu nie podano tematu konferencji. Ostatnia konferencja członków zarządu NBP miała miejsce 10 listopada (dotyczyła sporu w zarządzie NBP oraz kwestii ewentualnego postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu), a wziął w niej udział prezes NBP oraz pięciu innych członków, w tym dwoje wiceprezesów NBP.

Z danych makro, od wtorku (3. roboczy dzień miesiąca) można spodziewać się publikacji szacunku stopy bezrobocia resortu rodziny i polityki społecznej.

Kluczowe ustawy w Sejmie

W środę i czwartek kontynuowane będzie pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji.

Wstępny harmonogram obrad przewiduje na środę pierwsze czytanie poselskiego (większość koalicyjna) projektu ustawy o mrożeniu cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 r., zawierającego także przepisy liberalizujące energetykę wiatrową i przywracające od lipca przyszłego roku obligo giełdowe dla energii elektrycznej. W związku z kontrowersjami dotyczącymi niektórych zapisów projektu okrzyknięto go "ustawą wiatrakową". Po pierwszym czytaniu, w środę na godz. 14.30, zaplanowano wspólne posiedzenie sejmowych komisji, które na projekt mają nałożyć poprawki.

Z kolei we wtorek od 17.00 sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatrywać będzie rządowy i poselski (koalicyjny) projekt ustawy o wydłużeniu wakacji kredytowych. Projekt Polski2050-TD zakłada w 2024 r. wakacje kredytowe raz na kwartał dla osób, których stosunek wydatków na raty do średniego miesięcznego dochodu z trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku przekracza 40 proc. Tak jak dotychczas będzie możliwe zawieszenie spłaty rat kredytu tylko jednego kredytu złotowego, w przypadku gdy kredytobiorca będzie miał więcej niż jeden kredyt hipoteczny.

Również we wtorek sejmowe komisje rozpatrywać będą rządowy projekt ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, umożliwiającej zachowanie płynności Polskiej Grupy Górniczej.

Informacje o IPO Murapolu

Zgodnie z harmonogramem IPO Murapolu w środę podana zostanie informacja o ostatecznej cenie akcji oferowanych dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych, ostatecznej liczbie akcji oferowanych w ofercie oraz ostatecznej liczbie akcji oferowanych poszczególnym kategoriom inwestorów.

Według prospektu emisyjnego cena maksymalna akcji Murapolu w IPO została ustalona na 35 zł, a oferta obejmie do 14.280.000 istniejących akcji, stanowiących do 35 proc. kapitału zakładowego spółki. Oferta obejmuje wyłącznie sprzedaż istniejących akcji. Ostateczna cena akcji dla inwestorów indywidualnych będzie nie wyższa niż cena maksymalna. 13 grudnia ma nastąpić przydział oferowanych akcji, a ok. 15 grudnia oczekiwany jest pierwszy dzień obrotu akcjami spółki na GPW.

SN zajmie się sprawą frankowiczów

W środę Sąd Najwyższy ma zająć się pytaniem o skutki nieważności umów o kredyty frankowe i sposób wyliczenia kwot należnych do zwrotu kredytobiorcom. Pytanie, którym w środę ma zająć się SN, brzmi: czy "w przypadku uznania za nieważną umowy kredytu udzielonego w walucie polskiej, indeksowanego do waluty obcej, spłaconego przez kredytobiorców, kwotę ewentualnego wzbogacenia kredytodawcy należy wyliczyć uwzględniając wyłącznie nominalną wysokość rat kredytu, czy też należy uwzględnić oprocentowanie rat według stopy referencyjnej właściwej dla kredytów indeksowanych do waluty obcej albo właściwej dla kredytów złotowych"?

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: udmurd/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

Magazyn podróżniczy "Afar" ogłosił rok 2025 "rokiem podróży bez tłumów". Dlatego też w swoich propozycjach na kolejne miesiące zwrócił uwagę na nieco mniej popularne, można by powiedzieć - niedoceniane kierunki wakacyjnych wojaży. Z miejsc w Europie polecane są między innymi Belgrad i grecka wyspa Chios.

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

Źródło:
PAP

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpania ukarała pięć tanich linii lotniczych grzywnami w łącznej wysokości 179 milionów euro za nadużycia, w tym za pobieranie opłat za bagaż podręczny - podaje BBC. Linie lotnicze zapowiadają odwołania się od kar.

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Źródło:
BBC

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 23 listopada.

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

Austria coraz częściej zastępuje aluminiowe znaki drogowe drewnianymi. Dotychczas rozwiązanie to wprowadzano w wybranych regionach, a teraz drewniane oznaczenia pojawią się także w Wiedniu. Głównym celem jest ochrona środowiska.

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Źródło:
PAP

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Do różnych możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji można teraz dołączyć szpiegowanie widzów kinowych. Jak informuje portal Daily Mail, brytyjska sieć kin Vue wykorzystuje AI do śledzenia nawyków widzów. Ma to pomóc we wzroście sprzedaży biletów.

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Źródło:
PAP

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd w Oslo widzi w nowych inwestycjach w branżę paliwową szansę na pobudzenie gospodarki i wzmocnienie kursu swojej waluty. Planuje przeznaczyć na nie w przyszłym roku rekordową kwotę ćwierć biliona koron, czyli 23 miliardów dolarów.

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP