Stopy procentowe bez zmian. "Kosztem będzie dużo wyższa inflacja"

Źródło:
TVN24, TVN24 BiS
Ryszard Petru: mamy spór w RPP
Ryszard Petru: mamy spór w RPPTVN24
wideo 2/9
Ryszard Petru: mamy spór w RPPTVN24

Stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie - zadecydowała w środę Rada Polityki Pieniężnej. - Kosztem braku podwyżek będzie dużo wyższa inflacja w przyszłości - powiedział na antenie TVN24 ekonomista Instytutu Myśli Liberalnej Ryszard Petru. Także związany z Lewicą ekonomista z Fundacji Kaleckiego Dariusz Standerski spodziewa się, że inflacja jeszcze wzrośnie. - Jesteśmy z wysokimi stopami procentowymi, z wysoką inflacją i dostaniemy spadek gospodarki - ocenił.

Rada Polityki Pieniężnej w październiku 2021 roku rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych. W efekcie, w ciągu roku główna, referencyjna stopa procentowa wzrosła z poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc. Rada w październiku, listopadzie - a teraz również w grudniu - zdecydowała się jednak utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.

Stopy procentowe PAP

Ryszard Petru: mamy spór w RPP

Ryszard Petru przyznał, że spodziewał się takiej decyzji Rady Polityki Pieniężnej. - Od pewnego czasu mamy spór w RPP. Część członków uważa, że trzeba podnosić stopy procentowe, bo grozi nam wysoka inflacja, a ludzie oczekują wysokiej inflacji. Zwykle jest tak, że przy tak wysokim poziomie inflacji, 17,4 proc., te podwyżki powinny być kontynuowane - mówił Ryszard Petru. Zwrócił jednak uwagę, że "mamy dominantę w Radzie, która wygrywa w Radzie i jest skłonna nie podwyższać (stóp procentowych - red.)". - Nie oszukujmy się. Wyższe stopy bardzo uderzają w społeczeństwo, a zwłaszcza w tych, którzy wzięli kredyty - mówił.

Zdaniem Petru "kosztem braku podwyżek będzie dużo wyższa inflacja w przyszłości". - Cały rok przyszyły to będzie wysoka inflacja - ocenił. Ekonomista zwrócił uwagę na późne podanie do wiadomości decyzji co do wysokości stóp procentowych, co miałoby być sygnałem, że "ewidentnie jest spór w Radzie". - W Polsce mamy inflację 17,4 proc., stopy poniżej 7 proc. Zobaczmy, jak wygląda inflacja i stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Stopy mają wartość prawie połowy inflacji, która ma tam miejsce - powiedział.

Ryszard Petru: mamy spór w RPP
Ryszard Petru: mamy spór w RPPTVN24

Dariusz Standerski: będą kolejne podwyżki cen

Natomiast związany z Lewicą ekonomista z Fundacji Kaleckiego Dariusz Standerski zwrócił uwagę, że "NBP podjął decyzję w oparciu o swoje własne prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego na przyszły rok". - W pierwszym kwartale gospodarka ma się skurczyć, a jest też prognoza, że w negatywnym scenariuszu będzie recesja w całym przyszłym roku. NBP i RPP nie chcąc pogłębiać tego spadku PKB nie zdecydowała się na te podwyżki i być może się nie zdecyduje, mimo że na początku roku prawdopodobnie czeka nas jeszcze zwyżka inflacji - ocenił.

- Rząd mówi, że zamraża ceny gazu od przyszłego roku, ale tak naprawdę czekają nas podwyżki. Zamrażając główną cenę odmraża VAT, więc trzeba będzie sobie doliczyć 23 proc. do gazu, a to będzie wpływało również na inne produkty - mówił. Zdaniem ekonomisty "jesteśmy z wysokimi stopami procentowymi, z wysoką inflacją i dostaniemy spadek gospodarki".

Dariusz Standerski o stopach procentowych
Dariusz Standerski o stopach procentowychTVN24

Rafał Benecki: szczyt wciąż przed nami

Główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki podkreślił, że nie zaskoczyła go decyzja Rady. - De facto w ubiegłym miesiącu Rada zakończyła już cykl podwyżek. Oficjalnie o tym nie mówiła, ale wiele sygnałów, które popłynęły z tego posiedzenia właśnie na taką możliwość wskazywały. Przypomnę, że w poprzednim miesiącu poznaliśmy nowe projekcje inflacyjne, tam inflacja na 2023 rok dosyć mocno wzrosła przy bardzo niekorzystnej strukturze - powiedział.

Zaznaczył, że "o jedną trzecią wzrosła inflacja bazowa, czyli taka własna, krajowa, wewnętrzna". - Powrót inflacji do celu jest bardzo wolny. Dopiero pod koniec 2025 roku - powiedział. Podkreślił, że szczyt inflacji "wciąż jest przed nami". - Rada myśli, że w przyszłym roku ta inflacja CPI będzie jednak spadać i tym się kieruje - stwierdził.

Rafał Benecki o decyzji RPP
Rafał Benecki o decyzji RPPTVN24

Strategia na "wyczekiwanie i obserwowanie"

Decyzję dotyczącą stóp procentowych skomentował też ekonomista Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. "Zgodnie z przewidywaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. To już 3 miesiąc z rzędu, kiedy RPP wstrzymuje się z podwyżkami. To prawdopodobnie koniec całego cyklu podwyżek, choć na konferencji prasowej prezesa NBP Adama Glapińskiego nie padną takie deklaracje" - czytamy w komentarzu eksperta.

"W tej chwili RPP będzie utrzymywała postawę 'wyczekiwania i obserwowania'. Prawdopodobnie, gdyby projekcja inflacyjna i wzrostu gospodarczego przygotowana przez NBP zrealizowała się, tzn. obserwowalibyśmy faktyczną recesję w I kwartale 2023 r., to cykl luzowania polityki monetarnej prawdopodobnie będzie miał swój początek w okolicach maja przyszłego roku" - komentował.

Jego zdaniem, na przestrzeni miesięcy, poprzez podwyżki stóp "jedyne co się udało osiągnąć to gruntowne zatrzymanie akcji kredytowej". "Według danych BIK popyt na kredyty mieszkaniowe w listopadzie spadł o 65% r/r. Działania Rady spowodowały również, że nowo udzielane kredyty mieszkaniowe są w większości oparte o stałą stopę procentową" - napisał.

"Działania NBP w walce z inflacją, jak od kilku miesięcy powtarzamy, nie miały racji bytu przy tak głęboko, ale też zewnętrznie zakorzenionej inflacji. Albo należało się decydować na bardziej zdecydowane ruchy na stopach procentowych, tak aby osiągnąć ich dodatnią realną wartość albo przyjąć postawę wyczekiwania i obserwacji, jak zresztą zrobił to EBC przez pierwsze miesiące po wybuchu wojny w Ukrainie" - czytamy.

Także ekonomiści banku PKO twierdzą, że to już najprawdopodobniej koniec cyklu podwyżek. "Jest decyzja! RPP trzeci raz z rzędu utrzymała stopy procentowe bez zmian – stopa referencyjna pozostała na poziomie 6,75%. Coraz bardziej prawdopodobne, że cykl podwyżek już się zakończył" - czytamy w komentarzu banku na Twitterze.

Stopy procentowe a WIBOR

Jak podkreślił z kolei analityk PIE Marcin Klucznik, to już trzecie posiedzenie RPP bez podwyżki stóp procentowych. Dodał, że w Polsce są one na podobnym poziomie jak w pozostałych państwach regionu np. Czechach (7 proc.) czy Rumunii (6,75 proc.).

Zdaniem analityka zatrzymanie cyklu podwyżek oznacza niewielki spadek stóp na rynku międzybankowym i oprocentowania kredytów hipotecznych. Wskazał, że w ciągu miesiąca WIBOR 3M spadł z 7,6 do 7,2 proc. - Stopa ta zależy od prognozowanych decyzji RPP w kolejnych 3 miesiącach. Jeszcze niedawno ekonomiści spodziewali się, że Rada podniesie stopy procentowe NBP powyżej 7 proc., co pociągało także wzrost stóp rynkowych - tłumaczył analityk.

Jak dodał, obecnie analitycy oczekują zatrzymania cyklu podwyżek – w takich warunkach WIBOR powinien być nieco wyższy od stopy NBP.

Klucznik zauważył, że dotychczasowe podwyżki stóp zatrzymały sprzedaż kredytów hipotecznych. - Kwota nowo udzielanych kredytów spadła w ciągu roku z 8,5 do 2,2 mld złotych miesięcznie – to najniższe wyniki od ponad 5 lat. Słabe wyniki w sektorze budowlanym oznaczają wyhamowanie wzrostu cen mieszkań – dalsze pogorszenie wyników deweloperów może oznaczać ograniczone przeceny - ocenił analityk PIE.

W jego opinii wznowienie cyklu w najbliższych miesiącach jest mało prawdopodobne. - Już teraz obserwujemy anemiczne wyniki sprzedaży detalicznej oraz słabnący przemysł. Na początku przyszłego roku wyniki będą jeszcze niższe - NBP spodziewa się spadku PKB o 0,8 proc. Pesymizm gospodarczy rośnie także w USA i strefie euro. Spowolnienie gospodarcze oznacza wyhamowanie inflacji – zarówno globalnie, jak i w Polsce - wskazał Klucznik.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24, TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Donald Trump zaapelował do światowych liderów i biznesmenów, by "budowali w Ameryce", aby uniknąć ceł. Prezydent USA dodał, że naprawa błędów "dziesięcioleci nadużyć" nie będzie łatwa.

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Źródło:
PAP

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg

Zyskująca na popularności czekolada dubajska przyczyniła się do wzrostu popytu na pistacje. To z kolei doprowadziło do wzrostu cen tych orzechów - wskazał "Financial Times". Według dziennika w ciągu roku pistacje zdrożały o jedną trzecią.

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Źródło:
PAP

Produkcja cementu to jedno z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych w Polsce. W 2022 roku odpowiadał za ponad 20 procent emisji przemysłowych - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. W dekarbonizacji sektora pomóc mają nowe technologie, takie jak wychwyt i magazynowanie CO2.

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Źródło:
PAP

W najbliższych tygodniach można spodziewać się umocnienia polskiej waluty do około 4,25 złotego za euro - uważa Mirosław Budzicki, strateg z banku PKO BP. Jego zdaniem przyczyni się do tego uspokojenie sytuacji wokół ceł i złagodzenie oczekiwań co do obniżki stóp procentowych.

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Źródło:
PAP

30-letnia Lucy Guo to najmłodsza kobieta na świecie, która sama dorobiła się miliarda dolarów - podał "Forbes". Współzałożycielka Scale AI odeszła z firmy wiele lat temu, ale zatrzymała jakże wartościowe teraz udziały.

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Źródło:
"Forbes"

Branża turystyczna w Izraelu i na terytoriach palestyńskich jest w kryzysie. Sklepikarze z Jerozolimy obwiniają wojnę, na co wskazują też dane. W 2024 roku do Izraela przyjechał niecały milion osób z zagranicy, a jeszcze w 2019 roku turystów było ponad 4,5 miliona.

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Źródło:
PAP

Nałożone przez USA cła oraz rosnące wydatki publiczne w Niemczech mogą wpłynąć na wzrost inflacji - stwierdził członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Madis Muller.

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Źródło:
PAP

Firmy z Chin są obecne w jednej trzeciej portów w Afryce. Tak duże zaangażowanie państwowych spółek daje Chińczykom większe wpływy niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie.

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Źródło:
PAP

Ukraina może być zmuszona do importowania 6,3 miliarda metrów sześciennych gazu. Zapasy surowca spadły do rekordowo niskiego poziomu - oświadczył Serhij Makohon, były szef niezależnego Operatora HTS Ukrainy.

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Źródło:
PAP

National Gallery w Londynie zorganizowało loterię. Zwycięzca spędzi noc wśród arcydzieł van Gogha, Renoira oraz Moneta. Zgłoszenia można składać do 28 kwietnia.

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Źródło:
PAP

Zegarek kieszonkowy należący do pasażera Titanica trafi na aukcję. Szacuje się, że jego cena może osiągnąć nawet 50 tysięcy funtów, czyli około 250 tysięcy złotych.

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 kwietnia 2025 roku.

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Źródło:
tvn24.pl

Chaotyczna polityka Donalda Trumpa może spowodować, że dojdzie do stabilizacji relacji Unia Europejska - Chiny. Grzegorz Stec, szef brukselskiego biura think tanku MERICS, uważa, że "teraz zmienił się kontekst i Pekin próbuje to wykorzystać".

Analityk: taki jest cel Chin

Analityk: taki jest cel Chin

Źródło:
PAP

Prawie 50 tysięcy modeli Alfa Romeo Tonale i Dodge Hornet zostało wycofanych z amerykańskiego rynku przez właściciela marek - Chryslera.

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Źródło:
Reuters

Jest rok 2025. Niemal cała Kanada jednoczy się na skutek działań administracji Trumpa. Niemal, bo jest wyjątek, jedna prowincja, która nie chce działań odwetowych i grozi separacją w razie wygranej Partii Liberalnej w wyborach federalnych 28 kwietnia - to Alberta.

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Źródło:
PAP

Międzynarodowa turystyka w USA "szybko upada", a miejsca pracy związane z tą branżą "są zagrożone" - wynika z raportu serwisu Axios, na który powołuje się stacja MSNBC. To efekt polityki Donalda Trumpa, ale nie pomaga także Marco Rubio, sekretarz stanu USA, który stwierdził, że "wizyta w Ameryce to nie prawo" a "przywilej". 

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Źródło:
MSNBC

W Pekinie odbył się pierwszy półmaraton, w którym udział wzięli nie tylko ludzie, ale także humanoidalne roboty. Wśród tych drugich wygrał Tiengong Ultra, który trasę 21 kilometrów pokonał w 2 godziny, 40 minut i 42 sekundy.

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Źródło:
PAP