Stopy procentowe bez zmian. "Kosztem będzie dużo wyższa inflacja"

Źródło:
TVN24, TVN24 BiS
Ryszard Petru: mamy spór w RPP
Ryszard Petru: mamy spór w RPPTVN24
wideo 2/9
Ryszard Petru: mamy spór w RPPTVN24

Stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie - zadecydowała w środę Rada Polityki Pieniężnej. - Kosztem braku podwyżek będzie dużo wyższa inflacja w przyszłości - powiedział na antenie TVN24 ekonomista Instytutu Myśli Liberalnej Ryszard Petru. Także związany z Lewicą ekonomista z Fundacji Kaleckiego Dariusz Standerski spodziewa się, że inflacja jeszcze wzrośnie. - Jesteśmy z wysokimi stopami procentowymi, z wysoką inflacją i dostaniemy spadek gospodarki - ocenił.

Rada Polityki Pieniężnej w październiku 2021 roku rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych. W efekcie, w ciągu roku główna, referencyjna stopa procentowa wzrosła z poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc. Rada w październiku, listopadzie - a teraz również w grudniu - zdecydowała się jednak utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.

Stopy procentowe PAP

Ryszard Petru: mamy spór w RPP

Ryszard Petru przyznał, że spodziewał się takiej decyzji Rady Polityki Pieniężnej. - Od pewnego czasu mamy spór w RPP. Część członków uważa, że trzeba podnosić stopy procentowe, bo grozi nam wysoka inflacja, a ludzie oczekują wysokiej inflacji. Zwykle jest tak, że przy tak wysokim poziomie inflacji, 17,4 proc., te podwyżki powinny być kontynuowane - mówił Ryszard Petru. Zwrócił jednak uwagę, że "mamy dominantę w Radzie, która wygrywa w Radzie i jest skłonna nie podwyższać (stóp procentowych - red.)". - Nie oszukujmy się. Wyższe stopy bardzo uderzają w społeczeństwo, a zwłaszcza w tych, którzy wzięli kredyty - mówił.

Zdaniem Petru "kosztem braku podwyżek będzie dużo wyższa inflacja w przyszłości". - Cały rok przyszyły to będzie wysoka inflacja - ocenił. Ekonomista zwrócił uwagę na późne podanie do wiadomości decyzji co do wysokości stóp procentowych, co miałoby być sygnałem, że "ewidentnie jest spór w Radzie". - W Polsce mamy inflację 17,4 proc., stopy poniżej 7 proc. Zobaczmy, jak wygląda inflacja i stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Stopy mają wartość prawie połowy inflacji, która ma tam miejsce - powiedział.

Ryszard Petru: mamy spór w RPP
Ryszard Petru: mamy spór w RPPTVN24

Dariusz Standerski: będą kolejne podwyżki cen

Natomiast związany z Lewicą ekonomista z Fundacji Kaleckiego Dariusz Standerski zwrócił uwagę, że "NBP podjął decyzję w oparciu o swoje własne prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego na przyszły rok". - W pierwszym kwartale gospodarka ma się skurczyć, a jest też prognoza, że w negatywnym scenariuszu będzie recesja w całym przyszłym roku. NBP i RPP nie chcąc pogłębiać tego spadku PKB nie zdecydowała się na te podwyżki i być może się nie zdecyduje, mimo że na początku roku prawdopodobnie czeka nas jeszcze zwyżka inflacji - ocenił.

- Rząd mówi, że zamraża ceny gazu od przyszłego roku, ale tak naprawdę czekają nas podwyżki. Zamrażając główną cenę odmraża VAT, więc trzeba będzie sobie doliczyć 23 proc. do gazu, a to będzie wpływało również na inne produkty - mówił. Zdaniem ekonomisty "jesteśmy z wysokimi stopami procentowymi, z wysoką inflacją i dostaniemy spadek gospodarki".

Dariusz Standerski o stopach procentowych
Dariusz Standerski o stopach procentowychTVN24

Rafał Benecki: szczyt wciąż przed nami

Główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki podkreślił, że nie zaskoczyła go decyzja Rady. - De facto w ubiegłym miesiącu Rada zakończyła już cykl podwyżek. Oficjalnie o tym nie mówiła, ale wiele sygnałów, które popłynęły z tego posiedzenia właśnie na taką możliwość wskazywały. Przypomnę, że w poprzednim miesiącu poznaliśmy nowe projekcje inflacyjne, tam inflacja na 2023 rok dosyć mocno wzrosła przy bardzo niekorzystnej strukturze - powiedział.

Zaznaczył, że "o jedną trzecią wzrosła inflacja bazowa, czyli taka własna, krajowa, wewnętrzna". - Powrót inflacji do celu jest bardzo wolny. Dopiero pod koniec 2025 roku - powiedział. Podkreślił, że szczyt inflacji "wciąż jest przed nami". - Rada myśli, że w przyszłym roku ta inflacja CPI będzie jednak spadać i tym się kieruje - stwierdził.

Rafał Benecki o decyzji RPP
Rafał Benecki o decyzji RPPTVN24

Strategia na "wyczekiwanie i obserwowanie"

Decyzję dotyczącą stóp procentowych skomentował też ekonomista Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. "Zgodnie z przewidywaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. To już 3 miesiąc z rzędu, kiedy RPP wstrzymuje się z podwyżkami. To prawdopodobnie koniec całego cyklu podwyżek, choć na konferencji prasowej prezesa NBP Adama Glapińskiego nie padną takie deklaracje" - czytamy w komentarzu eksperta.

"W tej chwili RPP będzie utrzymywała postawę 'wyczekiwania i obserwowania'. Prawdopodobnie, gdyby projekcja inflacyjna i wzrostu gospodarczego przygotowana przez NBP zrealizowała się, tzn. obserwowalibyśmy faktyczną recesję w I kwartale 2023 r., to cykl luzowania polityki monetarnej prawdopodobnie będzie miał swój początek w okolicach maja przyszłego roku" - komentował.

Jego zdaniem, na przestrzeni miesięcy, poprzez podwyżki stóp "jedyne co się udało osiągnąć to gruntowne zatrzymanie akcji kredytowej". "Według danych BIK popyt na kredyty mieszkaniowe w listopadzie spadł o 65% r/r. Działania Rady spowodowały również, że nowo udzielane kredyty mieszkaniowe są w większości oparte o stałą stopę procentową" - napisał.

"Działania NBP w walce z inflacją, jak od kilku miesięcy powtarzamy, nie miały racji bytu przy tak głęboko, ale też zewnętrznie zakorzenionej inflacji. Albo należało się decydować na bardziej zdecydowane ruchy na stopach procentowych, tak aby osiągnąć ich dodatnią realną wartość albo przyjąć postawę wyczekiwania i obserwacji, jak zresztą zrobił to EBC przez pierwsze miesiące po wybuchu wojny w Ukrainie" - czytamy.

Także ekonomiści banku PKO twierdzą, że to już najprawdopodobniej koniec cyklu podwyżek. "Jest decyzja! RPP trzeci raz z rzędu utrzymała stopy procentowe bez zmian – stopa referencyjna pozostała na poziomie 6,75%. Coraz bardziej prawdopodobne, że cykl podwyżek już się zakończył" - czytamy w komentarzu banku na Twitterze.

Stopy procentowe a WIBOR

Jak podkreślił z kolei analityk PIE Marcin Klucznik, to już trzecie posiedzenie RPP bez podwyżki stóp procentowych. Dodał, że w Polsce są one na podobnym poziomie jak w pozostałych państwach regionu np. Czechach (7 proc.) czy Rumunii (6,75 proc.).

Zdaniem analityka zatrzymanie cyklu podwyżek oznacza niewielki spadek stóp na rynku międzybankowym i oprocentowania kredytów hipotecznych. Wskazał, że w ciągu miesiąca WIBOR 3M spadł z 7,6 do 7,2 proc. - Stopa ta zależy od prognozowanych decyzji RPP w kolejnych 3 miesiącach. Jeszcze niedawno ekonomiści spodziewali się, że Rada podniesie stopy procentowe NBP powyżej 7 proc., co pociągało także wzrost stóp rynkowych - tłumaczył analityk.

Jak dodał, obecnie analitycy oczekują zatrzymania cyklu podwyżek – w takich warunkach WIBOR powinien być nieco wyższy od stopy NBP.

Klucznik zauważył, że dotychczasowe podwyżki stóp zatrzymały sprzedaż kredytów hipotecznych. - Kwota nowo udzielanych kredytów spadła w ciągu roku z 8,5 do 2,2 mld złotych miesięcznie – to najniższe wyniki od ponad 5 lat. Słabe wyniki w sektorze budowlanym oznaczają wyhamowanie wzrostu cen mieszkań – dalsze pogorszenie wyników deweloperów może oznaczać ograniczone przeceny - ocenił analityk PIE.

W jego opinii wznowienie cyklu w najbliższych miesiącach jest mało prawdopodobne. - Już teraz obserwujemy anemiczne wyniki sprzedaży detalicznej oraz słabnący przemysł. Na początku przyszłego roku wyniki będą jeszcze niższe - NBP spodziewa się spadku PKB o 0,8 proc. Pesymizm gospodarczy rośnie także w USA i strefie euro. Spowolnienie gospodarcze oznacza wyhamowanie inflacji – zarówno globalnie, jak i w Polsce - wskazał Klucznik.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24, TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Microsoft w poniedziałek zaprezentował nową kategorię komputerów osobistych, które zostały wyposażone w funkcje sztucznej inteligencji. Jak zauważa Reuters firma chce wykorzystać potencjał nowej technologii w całej swojej działalności i konkurować z Apple i Alphabetem, spółką-matką Google'a.

Microsoft zaprezentował nowe komputery. Z AI na pokładzie

Microsoft zaprezentował nowe komputery. Z AI na pokładzie

Źródło:
Reuters

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie otrzymał dokumenty do wniosku o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Zanim zostanie wydana decyzja, konieczne jest sprawdzenie dokumentów, czy wszystkie braki zostały już uzupełnione - przekazał urząd w komunikacie.

"Do sprawdzenia jest 2339 działek". CPK stara się o decyzję lokalizacyjną

"Do sprawdzenia jest 2339 działek". CPK stara się o decyzję lokalizacyjną

Źródło:
tvn24.pl, PAP

O prawo do dodatkowego urlopu rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie i tych, które musiały być hospitalizowane po porodzie walczyli od dawna. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt, który zakłada wydłużenie urlopu macierzyńskiego, dla obydwojga rodziców, na prostych zasadach - ma zostać zaprezentowany w piątek 24 maja.

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Aktualizacja:
Źródło:
Business Insider

Na Ukrainę trafiła już ponad połowa z około 100 samochodów przekazanych przez mieszkańców Londynu w związku z tym, że nie spełniają norm emisji spalin pozwalających na jazdę po mieście bez dodatkowych opłat - poinformowała organizacja charytatywna British-Ukrainian Aid.

Po Londynie jeździć nie mogą, więc trafią na Ukrainę

Po Londynie jeździć nie mogą, więc trafią na Ukrainę

Źródło:
PAP

Niemcy są gotowe poprzeć nowy plan USA dotyczący wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów - podała agencja Bloomberg. Dodała, że topniejące rezerwy gotówki w Unii Europejskiej i niepewny wynik amerykańskich wyborów przybliżają porozumienie w tej sprawie.

Unia Europejska coraz bliżej sięgnięcia po zamrożone rosyjskie aktywa

Unia Europejska coraz bliżej sięgnięcia po zamrożone rosyjskie aktywa

Źródło:
PAP

Prezes Trakcji Arkadiusz Arciszewski nie jest aktualnie zatrzymany, jak również nie został tymczasowo aresztowany, ani oskarżony - przekazała spółka. W komunikacie dodano, że Trakcja nie posiada dalszych informacji o przebiegu czynności procesowych. Spółka działa w sektorze budownictwa infrastruktury kolejowej, tramwajowej i drogowej.

Zatrzymanie prezesa spółki kolejowej Trakcja. Najnowsze informacje

Zatrzymanie prezesa spółki kolejowej Trakcja. Najnowsze informacje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cyberprzestępcy mają na celowniku klientów Biedronki i wysyłają fałszywe wiadomości, że dyskont rozdaje szczoteczki. To oszustwo - ostrzega firma CyberRescue.

"Biedronka rozdaje szczoteczki? To kolejne oszustwo"

"Biedronka rozdaje szczoteczki? To kolejne oszustwo"

Źródło:
tvn24.pl

Wnuczka Elvisa Presleya składa pozew o wstrzymanie sprzedaży historycznego domu piosenkarza w Memphis - Graceland - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił, że wnuczka "Króla" zarzuca oszustwo i jej zdaniem rzekoma firma stojąca za sprzedażą nie istnieje i nie ma praw do nieruchomości.

Wnuczka Elvisa walczy o słynną posiadłość Graceland i zarzuca oszustwo

Wnuczka Elvisa walczy o słynną posiadłość Graceland i zarzuca oszustwo

Źródło:
CNN

Najpóźniej we wrześniu ma ruszyć zbieranie wniosków na zakup przydomowego wiatraka. Będzie można dostać do 30 tysięcy złotych dotacji. Nie wszędzie wieje tak samo, więc nie wszędzie będzie się to tak samo opłacać. Ci co mają już turbiny, liczą zyski. Materiał Łukasza Wieczorka z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Spore pieniądze i wielkie nadzieje na energię z wiatru

Spore pieniądze i wielkie nadzieje na energię z wiatru

Źródło:
TVN24

W swojej najnowszej odsłonie chatbot ChatGPT dostał głos kobiety nazwany "Sky". Dostał i po tygodniu go stracił z powodu kontrowersji i uderzającego podobieństwa do głosu Scarlett Johansson. Sam Altman, prezes OpenAI firmy odpowiedzialnej za chatbota, broni się, że to przypadek i wykorzystano głos innej profesjonalnej aktorki. Jednak oświadczenie przedstawione przez Johansson stawia sprawę w innym świetle.

Scarlett Johansson "zszokowana i zła", po tym, jak usłyszała głos ChatGPT OpenAI. Brzmiał jak ona

Scarlett Johansson "zszokowana i zła", po tym, jak usłyszała głos ChatGPT OpenAI. Brzmiał jak ona

Źródło:
Reuters

W pierwszym kwartale 2024 roku było aż o 22 procent mniej sklepowych przestępstw kradzieży niż rok wcześniej - pisze "Rzeczpospolita". Dodaje, że wykroczeń tego typu było o 5 procent mniej rok do roku. Najwięcej wykroczeń tego typu przypada na sklepy duże, w I kwartale tego typu zdarzeń było niemal pięć razy więcej niż w mniejszych sklepach.

Duży spadek liczby kradzieży w sklepach

Duży spadek liczby kradzieży w sklepach

Źródło:
PAP

Ivan Boesky nie żyje. Zmarł w wieku 87 lat - podał Reuters, powołując się na dziennik "New York Times". Boesky był finansistą, któremu przypisywane jest powstanie mantry "chciwość jest dobra", a który następnie trafił do więzienia w związku z jednym z największych skandali Wall Street w latach 80. 

Ukuł "chciwość jest dobra". Ivan Boesky nie żyje

Ukuł "chciwość jest dobra". Ivan Boesky nie żyje

Źródło:
Reuters

Osiemnaście truskawek Kotoka, Awayukis i Pearl White za 3 tysiące złotych czy ananasy Rubyglow za 400 dolarów, to ceny owoców luksusowych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem - donosi CNN. Rekord jednak osiągnęła cena dwóch melonów gatunku Yubari King. Nabywca zapłacił za nie na licytacji blisko 176 tysięcy złotych.

Kategoria premium wśród owoców. Za niektóre trzeba słono zapłacić

Kategoria premium wśród owoców. Za niektóre trzeba słono zapłacić

Źródło:
PAP

Niemcy, Czechy, Szwecja czy Norwegia to cztery kraje, do których Polacy najczęściej wyjeżdżają na sezonowe prace - wynika z raportu Personnel Service. Stawki oferowane dla pracowników sezonowych są zróżnicowane, jednak zwykle kilkukrotnie przewyższają te oferowane w Polsce - oceniają eksperci.

Praca sezonowa za granicą. Te cztery kraje wiodą prym

Praca sezonowa za granicą. Te cztery kraje wiodą prym

Źródło:
PAP

Jeden z najważniejszych dla obywateli systemów informatycznych, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, od 10 lat pozostaje w budowie. Z kilkuletniej kontroli Najwyższej Izby Kontroli wynika, że system wymaga modernizacji, bo wciąż korzystanie z niego jest czasochłonne, a informacje w nim zawarte są nie zawsze aktualne. Do tego, jak podaje NIK w raporcie, środki z Funduszu CEPiK były wydawane na różnego rodzaju zadania, ale nie te dotyczące jego samego.

Ważny system pod lupą NIK. "Kosztowny i od 10 lat w budowie"

Ważny system pod lupą NIK. "Kosztowny i od 10 lat w budowie"

Źródło:
PAP, nik.gov.pl

Linie lotnicze Ryanair odnotowały silny wzrost rocznych zysków po podniesieniu cen biletów o ponad jedną piątą - podał portal stacji BBC. Dodał, że przewoźnik zasugerował, iż wzrost cen będzie się zmniejszał, a ceny w szczycie tego lata będą tylko "nieznacznie wyższe" niż w 2023 roku.

Zyski linii Ryanair rosną po podniesieniu cen o 20 procent

Zyski linii Ryanair rosną po podniesieniu cen o 20 procent

Źródło:
BBC

Rząd zajmie się na wtorkowym posiedzeniu nowymi przepisami, mającymi ułatwić wytaczanie pozwów zbiorowych firmom, które dopuszczają się nieuczciwych praktyk względem konsumentów. Rozwiązanie to ma funkcjonować równolegle z tym obecnie działającym. Postępowania będą mogły wszczynać, poza prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, również upoważnione do tego podmioty.

Konsumenci zyskają nową broń przeciwko nieuczciwym firmom

Konsumenci zyskają nową broń przeciwko nieuczciwym firmom

Źródło:
PAP

Zagęszczony sok jabłkowy z Ukrainy został zatrzymany na granicy i zakazano wprowadzenia go do obrotu na terenie Polski - taką decyzję podjął Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie. Jako powód wskazano "zawyżone parametry".

Sok jabłkowy z Ukrainy zatrzymany na granicy. "Zawyżone parametry"

Sok jabłkowy z Ukrainy zatrzymany na granicy. "Zawyżone parametry"

Źródło:
tvn24.pl

Rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok można dokonać tylko do 20 maja - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Formalności dopełnić muszą przede wszystkim przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Jak jednak zwraca uwagę rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, taki obowiązek mają także niektóre osoby nieprowadzące obecnie firmy.

Ostatni dzień na ważne rozliczenie

Ostatni dzień na ważne rozliczenie

Źródło:
PAP

Minister Finansów wydał ostateczną decyzję w sprawie nałożenia kary administracyjnej w wysokości 2,95 miliona złotych na spółkę STS za niedopełnienie obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Znany bukmacher ukarany milionową karą

Znany bukmacher ukarany milionową karą

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła w Polsce wygrana trzeciego stopnia w wysokości ponad 1,5 miliona złotych. Wiemy, gdzie zawarto szczęśliwy zakład.

Duża wygrana Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła

Duża wygrana Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza Electromobility Poland powołała Piotra Regulskiego na nowego prezesa spółki. To od jego decyzji będzie zależała przyszłość polskiego samochodu elektrycznego produkowanego pod marką Izera.

Piotr Regulski nowym prezesem Electromobility Poland

Piotr Regulski nowym prezesem Electromobility Poland

Źródło:
PAP

W ostatnim czasie procesy rekrutacyjne na niektóre stanowiska wydłużyły się nawet o kilka tygodni. Niekorzystne zmiany widać szczególnie w sektorze IT, na czele z programistami, którzy do niedawna przebierali w ofertach pracy - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita"

Chcesz zmienić pracę? W tym roku rekrutacja wygląda inaczej

Chcesz zmienić pracę? W tym roku rekrutacja wygląda inaczej

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

150 złotych - tyle w formie vouchera otrzymają klienci sieci sklepów Biedronka, którzy zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zostali wprowadzeni w błąd. Chodzi o akcję promocyjną "Magia rabatów". Według regulatora część konsumentów nie wiedziała, że promocja obejmuje tylko niektóre i niepełne kategorie produktów. Mamy komentarz sieci handlowej w tej sprawie.

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

Źródło:
PAP