- Druga połowa 2025 roku to może być moment na obniżkę stóp procentowych - ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk w rozmowie z TOK FM.
Litwiniuk zapytany o perspektywę obniżek stóp procentowych, odpowiedział: "Myślę, że na pewno nie w tym roku. Przyszły rok nie jest wykluczony, ale bardziej skłaniałbym się do poglądu, że druga połowa roku to będzie ten moment".
Takiego scenariusza spodziewają się również ekonomiści.
"Nasz bazowy scenariusz zakłada pierwszą obniżkę stóp w lipcu 2025 i jest wypośrodkowaniem pomiędzy otoczeniem makroekonomicznym, które wg nas otwierałoby przestrzeń do szybszego ruchu (marzec 2025), a wyrażaną dotychczas wyraźną niechęcią większości członków RPP do obniżek stóp" - oceniają ekonomiści PKO BP w porannej nocie.
"Bardziej otwarta postawa Prezesa w tym zakresie zwiększa prawdopodobieństwo ruchu już na początku 2025, jednak wg nas konieczne do niego byłoby jeszcze przedłużenie działań osłonowych w zakresie cen energii" - dodali.
Stopy procentowe w Polsce
Na ostatnim posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku.
Oto wysokość stóp procentowych:
- stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej; - stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej; - stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej; - stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej; - stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.
- Dopiero w 2026 roku inflacja ma szansę powrócić do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym - podkreślił prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał, że obniżka stóp procentowych "może nastąpić wcześniej".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Aleksiej Witwicki / Forum