Stopa bezrobocia we wrześniu 2022 roku wyniosła 5,1 proc. wobec 5,2 proc. w sierpniu po korekcie - podał Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła we wrześniu 801,7 tys. wobec 806,9 tys. osób w sierpniu.
Pod koniec września GUS informował, że we wrześniu i w październiku dokona rewizji miesięcznej stopy bezrobocia rejestrowanego w okresie od grudnia 2021 do sierpnia 2022 roku.
GUS podał wówczas, że zaplanowana w 2022 r. rewizja miesięcznej stopy bezrobocia dla grudnia 2021 r. oraz miesięcy od stycznia do sierpnia 2022 r. uwzględniać będzie ostateczne dane dotyczące liczby osób pracujących poza rolnictwem indywidualnym uzyskane ze sprawozdawczości przedsiębiorstw i jednostek sfery budżetowej oraz ostateczne wyniki Powszechnego Spisu Rolnego 2020 dotyczące liczby osób pracujących w gospodarstwach indywidualnych.
Z danych GUS wynika, że we wrześniu 2022 roku najwyższe bezrobocie było w województwie podkarpackim - 8,7 proc., a najniższe w wielkopolskim - 2,8 proc.
"Aktualizacja danych o pracujących w rolnictwie"
"Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, GUS dokonał rewizji miesięcznej stopy bezrobocia rejestrowanego od grudnia 2021 do sierpnia 2022. Po rewizji stopa jest wyższa dla Polski ogółem o 0,3 - 0,5 pkt. proc. względem wcześniej opublikowanych danych" - napisali ekonomiści mBanku na Twitterze.
Dodali też: "Rewizja nie dotyczyła samej liczby bezrobotnych (licznik) tylko liczby aktywnych zawodowo (mianownik). Jak czytamy w komunikacie: Na zmiany wartości stopy bezrobocia w wyniku rewizji zasadniczy wpływ miała aktualizacja danych o pracujących w rolnictwie".
"Oczekujemy niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia w IV kwartale. GUS wskazuje, że we wrześniu zwolnienia grupowe przeprowadziły 167 firm – dla porównania rok temu było ich 345. Zwolnienia grupowe dotyczyły 16,7 tys. pracowników – oznacza to spadek o 41% względem poprzedniego roku" - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny.
"Uwzględnienie wyników spisu rolnego zaowocowało rewizją w górę stopy bezrobocia za ostanie 2 lata o ok. 0,5 pp. Szacowana przez GUS liczba osób pracujących w rolnictwie spadła o połowę do ok. 1 mln. Dane te nie obejmują jednak najpewniej Ukraińców pracujących w tym sektorze" - wyjaśnili analitycy PKO BP.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock