Tak jest

Tak jest

- Specustawa była procedowana o miesiąc za późno. Jeszcze nie działa i dzisiaj mamy taką sytuację, że minister mówi o kwarantannie, a człowieka mogą wyrzucić z pracy - mówiła w programie "Tak Jest" posłanka Platformy Obywatelskiej, Izabela Leszczyna. - Przyznam, że nie wiem, czy ta ustawa będzie działać retroaktywnie. Natomiast mamy też coś takiego jak działanie w stanie wyższej konieczności i niewątpliwie ochrona interesu publicznego - przekonywał poseł klubu Prawo i Sprawiedliwość oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Kamil Bortniczuk.

Równie groźna jak choroba, potrafi być panika. Potrzebna jest odpowiedzialność wśród polityków, wśród rządu, wśród mediów - mówił w programie "Tak jest" w TVN24 minister Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Odniósł się też do słów wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która jego zdaniem "cynicznie wykorzystuje sytuację związaną z zagrożeniem epidemiologicznym".

Kulturoznawca, dr hab. Marcin Napiórkowski w swojej głośnej książce podzielił polskie modele patriotyzmu na "turbopatriotyzm", symbolizowany przez Marsz Niepodległości, oraz "softpatriotyzm", którego symbolem jest, zdaniem autora, czekoladowy orzeł, wykonany na 11 listopada za prezydentury Bronisława Komorowskiego. O tezach z książki rozmawiali autor, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, oraz doradca prezydenta, prof. Andrzej Zybertowicz.

Prawo i Sprawiedliwość, mimo braku poparcia Porozumienia ze swojego obozu politycznego, ma zamiar poddać pod głosowanie w Sejmie ustawę znoszącą zasadę nie płacenia składek emerytalnych po osiągnięciu przez pracownika dochodu w wysokości trzydziestokrotności średniej pensji. Posłowie Porozumienie Jarosława Gowina, są przeciwni, bo ich zdaniem uderzy to w wykwalifikowanych pracowników i prężnych przedsiębiorców. Te argumenty prezentował w programie Tak jest polityk tego ugrupowania Jan Strzeżek. Innego zdania była Julia Zimmermann z partii Razem.

Tomasz Grodzki z klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska został marszałkiem Senatu X kadencji. Poparło go 51 senatorów. - To jest zwycięstwo demokracji - powiedział nowo wybrany marszałek w pierwszym wystąpieniu po objęciu funkcji. Jaki będzie Senat pod kierownictwem marszałka z opozycji? Na te i inne pytania w Tak Jest szukali odpowiedzi politolog - dr Sławomir Sowiński i były opozycjonista - Zbigniew Janas.