ArcelorMittal Poland zdecydował o czasowych postojach linii walcówki w zakładzie w Sosnowcu. "Decyzja ta jest podyktowana trudną sytuacją rynkową" - poinformowano w komunikacie. Pierwszy postój rozpocznie się w sobotę i ma potrwać tydzień.
Koncern ArcelorMittal Poland poinformował w komunikacie, że "po przeprowadzeniu dogłębnych analiz wszystkich opcji firma podjęła decyzję o postojach linii walcówki w sosnowieckim oddziale, które będą miały miejsce w czwartym kwartale br.". Zgodnie z zapowiedziami pierwszy postój rozpocznie się w najbliższą sobotę, 18 listopada, a zakończy 26 listopada.
Wytwarzana w sosnowieckim oddziale walcówka jest wykorzystywana m.in. do produkcji sprężyn stosowanych w materacach, stalowych lin, śrub, gwoździ i wkrętów, ale także wózków sklepowych, amortyzatorów i wycieraczek samochodowych, stelaży foteli w wózkach dziecięcych, węży ogrodowych, siatek ogrodzeniowych, metalowych półek do lodówek czy wzmocnień opon.
"Żaden z pracowników nie zostanie zwolniony"
- Podczas postoju 18-26 listopada nie planujemy tak zwanego postojowego – pracownicy będą w tym czasie odbierać zaległy urlop lub wykonywać planowane w tym oddziale prace remontowo-utrzymaniowe - poinformowała Polską Agencję Prasową Marzena Rogozik z biura komunikacji ArcelorMittal Poland.
Firma zapewniła, że żaden pracownik zakładu w Sosnowcu nie straci zatrudnienia.
- Żaden z pracowników oddziału w Sosnowcu nie zostanie zwolniony - znaleźliśmy rozwiązania dla objętych tym postojem pracowników walcowni walcówki. 132 osoby będą miały zmieniony system pracy z cztero- na trzyzmianowy, a 41 osób zostanie oddelegowanych do pracy w walcowni dużej w Dąbrowie Górniczej - dodała Rogozik.
ArcelorMittal Poland wyjaśnia
Firma ArcelorMittal Poland wyjaśniła, że decyzja o postojach w zakładzie w Sosnowcu "jest podyktowana trudną sytuacją rynkową".
Według danych Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej w Katowicach, w pierwszym półroczu br. polska produkcja stali zmniejszyła się o około 20 proc. (w samym czerwcu o 33 proc.) wobec analogicznego okresu przed rokiem. Z kolei krajowe zużycie wyrobów stalowych spadło o 19 proc.
Spadek produkcji stali w Polsce w pierwszym półroczu 2023 roku należał do najgłębszych w Europie - po Francji, gdzie zanotowano spadek produkcji o 29 proc.
Średnio w Unii Europejskiej produkcja spadła w tym czasie o 11 proc., do 66 mln ton. Wykorzystanie zdolności produkcyjnych przemysłu stalowego w UE było na poziomie 62 proc. Wzrost produkcji stali wśród krajów europejskich (o 12 proc.) zanotowała jedynie Finlandia.
Największy producent stali
ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce - skupia blisko połowę potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. W jego skład wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie.
Do grupy należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock