Strajk na włoskich lotniskach. Odwołane rejsy z i do Polski

Z kraju

Ekspert o liczbie pasażerów obsłużonych w polskich portach lotniczychTVN24 BiS
wideo 2/4

Na utrudnienia w najbliższych dniach muszą przygotować się pasażerowie podróżujący do Włoch. Powodem jest strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Wśród odwołanych połączeń są rejsy z i do polskich portów.

"Otrzymaliśmy powiadomienie o ogólnokrajowym strajku kontrolerów ruchu lotniczego we Włoszech, od wtorku, 14 stycznia do czwartku, 16 stycznia" - czytamy w wiadomości wysłanej klientom przez Wizz Air.

"W razie jakichkolwiek zmian otrzymasz powiadomienie SMS-em i/lub e-mailem, ale zalecamy sprawdzanie statusu lotu na naszej stronie lub w aplikacji Wizz Air, aby zweryfikować status rejsu przed wyjazdem na lotnisko" - radzą przedstawiciele linii.

Jednocześnie przewoźnik zapewnił, że pracuje nad tym, by zminimalizować zakłócenia w podróżach. Komunikat tej treści zamieszczono również na stronie internetowej węgierskiej linii lotniczej.

Informacja o strajku widnieje również na stronie niemieckiej Lufthansy. "Kontrolerzy ruchu lotniczego we Włoszech zaplanowali strajk w dniu 14 stycznia 2020 roku. W rezultacie Lufthansa Group odwołała kilka lotów po południu 14 stycznia. Przed podróżą sprawdź status swojego lotu" - czytamy.

Loty do Włoch odwołane

Kilkadziesiąt lotów zaplanowanych na wtorek odwołał irlandzki Ryanair. Głównie chodzi o połączenia do Bolonii, Mediolanu oraz Rzymu.

"Wszyscy klienci, których dotyczy problem, zostali już powiadomieni SMS-em i e-mailem z informacją o możliwości bezpłatnego zmiany terminu lotu lub zwrotu pieniędzy" - czytamy w komunikacie irlandzkiego przewoźnika. "Jeśli nie otrzymałeś wiadomości e-mail lub SMS, spodziewamy się, że twój lot odbędzie się zgodnie z planem" - dodano.

Na liście odwołanych połączeń znalazło się dziesięć rejsów z i do polskich portów:

- FR8311 Gdańsk - Bergamo,

- FR2722 Kraków - Bari,

- FR6877 Kraków - Bergamo,

- FR7305 Kraków - Cagliari,

- FR9663 Kraków - Rzym-Ciampino,

- FR7304 Cagliari - Kraków,

- FR9662 Rzym-Ciampino - Kraków,

- FR8312 Bergamo - Gdańsk,

- FR2723 Bari - Kraków,

- FR6876 Bergamo - Kraków.

Nie ma informacji o odwołanych lotach w kolejnych dniach.

Oprócz Wizz Aira i Ryanaira bezpośrednie rejsy do Włoch mają w swojej ofercie również Polskie Linie Lotnicze LOT oraz Alitalia.

Popularny kierunek

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że Włochy to trzeci najpopularniejszy kierunek podróży z polskich portów. W pierwszym półroczu 2019 roku w polskich lotniskach obsłużono blisko 1,2 miliona pasażerów lecących na Półwysep Apeniński.

Na pierwszym miejscu znalazła się Wielka Brytania - nieco ponad 4 miliony, na drugim zaś Niemcy - około 2,3 miliona pasażerów.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock