Mastercard przekaże 1,9 miliona dolarów na programy wspierające uchodźców z Ukrainy. - Przede wszystkim zależy nam na tym, żeby Ukrainki mogły jak najszybciej wrócić do normalnego życia - powiedział w rozmowie z TVN24 BiS podczas konferencji Impact'22 Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny Mastercard w Polsce. Jak poinformował, pierwszy grant w wysokości 1,5 miliona dolarów trafi do Fundacji Impact.
Jak przekazano w środowym komunikacie, "poprzez zaangażowanie filantropijne w wysokości 1,9 miliona dolarów, Mastercard Center for Inclusive Growth wesprze programy promujące długoterminową stabilność i dobrostan przybyłych do Polski Ukraińców. Pierwszy grant trafi do Fundacji Impact, wspierającej kobiety-przedsiębiorczynie".
- Przede wszystkim zależy nam na tym, żeby Ukrainki mogły jak najszybciej wrócić do normalnego życia. Oczywiście na tę chwilę, na terenie Polski, bo nie mogą wrócić do swojego kraju i nie wiemy, jak długo to potrwa - powiedział w rozmowie z TVN24 BiS Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny Mastercard w Polsce.
- Dlatego koncentrujemy się na tym, po pierwsze, w grancie 1,5 miliona dolarów, który trafi do Fundacji Impact, żeby wesprzeć je w zdobyciu nowej pracy, zakładaniu firm na terenie Unii Europejskiej oraz w niektórych przypadkach również opiece nad dziećmi - dodał.
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy
Mastercard podał w komunikacie, że celem dotacji przekazywanej na rzecz programu Fundacji Impact "Odbudowa ukraińskich firm – przedsiębiorczość kobiet" jest umożliwienie kobietom z Ukrainy założenia firmy lub wznowienia kariery zawodowej w Polsce. Zwrócono przy tym uwagę na dane Światowego Forum Ekonomicznego, z których wynika, że od początku rosyjskiej inwazji połowa Ukraińców straciła pracę i tylko 2 proc. z nich znalazło tymczasowe źródło utrzymania.
Firma Mastercard zapowiedziała, że w ciągu 18 miesięcy 50 tys. przybyłych do Polski osób z Ukrainy, w szczególności kobiet, otrzyma m.in. dostęp do szkoleń biznesowych online, pomoc w zatrudnieniu na polskim rynku pracy oraz objęcie opieką społeczną, w tym opieką nad dziećmi i wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego oraz wsparcie w rozpoczęciu działalności gospodarczej.
Jak przekazał Ciołkowski, druga część, czyli grant w wysokości 400 tysięcy dolarów, będzie w całości dedykowany pomocy dzieciom. - Jego celem będzie na przykład podczas zbliżających się wakacji zapewnienie im opieki i dobrych wakacji - wyjaśnił dyrektor generalny Mastercard w Polsce.
Mastercard zapewnia, że wciąż będzie wspierać organizacje pozarządowe, rządy i instytucje finansowe "w prowadzeniu działań na rzecz zażegnania kryzysu, dbając o to, by fundusze oraz inne formy pomocy trafiały w ręce tych, którzy potrzebują ich najbardziej".
Straż Graniczna poinformowała w środę, że od 24 lutego br. z Ukrainy do Polski wjechało 3,296 mln osób. Z Polski do Ukrainy w tym czasie wyjechało 1,160 mln osób.
Źródło: TVN24 Biznes