Restauracje i bary już wkrótce będą musiały podawać informację o zawartości alkoholu w napojach. W poniedziałek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w tej sprawie. "Dzięki temu konsument będzie mógł dokonać świadomego wyboru" - wyjaśnili autorzy przepisów.
W poniedziałek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia.
Nowy obowiązek dla restauracji i pubów
Rozporządzenie wprowadzi obowiązek podawania informacji o zawartości alkoholu w piwie czy winie. "Dzięki temu konsument będzie mógł dokonać świadomego wyboru spośród napojów o zawartości alkoholu wyższej niż 1,2 proc. objętościowych np. w restauracji, pubie" - wyjaśniono w ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu.
Resort rolnictwa zwrócił wagę, że "obecnie konsumenci przywiązują wagę do zdrowego stylu życia, diety i ograniczania spożycia składników niekorzystnie oddziałujących na organizm". "Brak informacji o zawartości alkoholu w odniesieniu do napojów o zawartości alkoholu wyższej niż 1,2 proc. objętościowych oferowanych do sprzedaży w gastronomii stanowi utrudnienie w wyborze produktu przez konsumenta" - dodano.
Z powyższego obowiązku wyłączono drinki lub koktajle, sporządzane w miejscu sprzedaży na bezpośrednie życzenie konsumenta. "Poszczególne lokale (bary, restauracje), mają określone receptury dla tego typu napojów alkoholowych oferowanych konsumentom, na podstawie których można wyliczyć końcową zawartość alkoholu w danym drinku. Jednak takie teoretyczne wyliczenie nie oznacza, że dany drink czy koktajl będzie mieć dokładnie taką zawartość alkoholu. Wynika to np. z różnych proporcji zastosowanych składników i użytej ilości lodu na życzenie konsumenta finalnego zgodnie z jego preferencjami" - wyjaśniono w OSR.
Jednocześnie rozporządzenie zniesie obowiązek podawania informacji o wykazie składników dla napojów o zawartości alkoholu wyższej niż 1,2 proc. objętościowych, "które są oferowane do sprzedaży konsumentowi finalnemu lub zakładom żywienia zbiorowego bez opakowania lub w przypadku pakowania takich napojów w pomieszczeniu sprzedaży na życzenie konsumenta finalnego lub ich pakowania do bezzwłocznej sprzedaży".
Rozporządzenie precyzuje też, na jakich warunkach można umieścić w oznakowaniu napoju spirytusowego określenie "nalewka". "Przepisy te mają na celu lepsze informowanie konsumentów o cechach produktu, a także ochronę renomy tego określenia odnoszącego się do wyrobów tradycyjnie wytwarzanych w Polsce na bazie alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego, destylatu pochodzenia rolniczego lub napoju spirytusowego, który powstaje w procesie maceracji części roślin lub owoców" - wyjaśnił resort rolnictwa.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock