Nowe zjawisko, Polska korzysta. "Nastąpiło odbicie"

Źródło:
PAP
Mark Brzezinski o współpracy gospodarczej Polski i USA
Mark Brzezinski o współpracy gospodarczej Polski i USA
Mark Brzezinski o współpracy gospodarczej Polski i USA

Nasz kraj korzysta na tak zwanym reshoringu - uważają eksperci. Ich zdaniem do Polski będą płynąć nowe inwestycje związane z przenoszeniem centrów produkcyjnych bliżej rynków docelowych, między innymi w sektorze półprzewodników i elekromobilności.

Jak zauważyła Monika Grzelak, zastępca dyrektora departamentu inwestycji w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), pandemia i wywołane nią przerwy w łańcuchu dostaw obnażyły słabości dotychczasowego modelu inwestowania - lokalizacji fabryk, również z kluczowych sektorów, w krajach Azji Południowo-Wschodniej. - W wyniku tych wydarzeń wiele przedsiębiorstw dokonało przewartościowania, czego efektem jest tak zwany reshoring lub nearshoring, czyli dywersyfikacja łańcucha dostaw polegająca na otwieraniu nowych centrów (zakładów) produkcyjnych bliżej rynków docelowych - wyjaśniła Monika Grzelak.

Polskie atuty

Według niej z tego trendu korzysta Polska, zarówno jako kraj, w którym lokowane są nowe inwestycje, jak również miejsce reinwestycji polegających na zwiększaniu mocy produkcyjnych już istniejących zakładów, przenoszeniu do polskich fabryk części procesów uznanych za najbardziej kluczowe, czy otwieraniu centrów badawczo-rozwojowych. - Oczywistym atutem Polski jest bliskość geograficzna dla firm zachodnioeuropejskich i po części amerykańskich, ale bardzo istotny jest również wysoki poziom wykształcenia i dostępność wysoko wykwalifikowanych pracowników. Dodatkowo Polska oferuje inwestorom stabilność i bezpieczeństwo energetyczne, co przy obecnej sytuacji międzynarodowej jest bardzo ważnym czynnikiem – podkreśliła Grzelak. Zgodnie z danymi PAIH w latach 2020-2023 przy wsparciu Agencji podjęto decyzję o lokalizacji w Polsce 355 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 17 mld euro. Najwięcej pochodziło z USA, Niemiec, Chin i Korei Południowej. Na koniec stycznia 2024 r. w portfolio agencji znajdowało się 151 aktywnych projektów inwestycyjnych o deklarowanej łącznej wartości w wysokości ponad 10 mld euro. - Jest jednak jeszcze za wcześnie, by powiedzieć, które z nich zostaną zrealizowane. Trudno także przewidzieć jakie nowe projekty pojawią się w najbliższym czasie - zastrzegła Grzelak.

Odbicie w inwestycjach

Dodała, że o atrakcyjności Polski jako miejscu inwestycji świadczy m.in. niewielki spadek liczby projektów inwestycyjnych spowodowany przez pandemię - w 2020 roku wyniósł 1,6 proc. (dane za fDi Report 2021), co było jednym z najlepszych wyników w Europie.

- Jeżeli zaś spojrzymy na projekty wspierane przez PAIH, w latach 2021-2023 nastąpiło odbicie w wartościach inwestycji, które z każdym rokiem rosły, aż do rekordowych 7,3 mld euro w 2023 r. – poinformowała przedstawicielka Agencji. Według PAIH dobrym przykładem nearshoringu jest inwestycja Intela ogłoszona w czerwcu zeszłego roku. Koncern zapowiedział zbudowanie pod Wrocławiem Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników o wartości 4,6 mld dolarów.

- Wraz z pozostałymi inwestycjami amerykańskiego giganta technologicznego w Niemczech, Irlandii czy Francji wpisuje się ona w proces dywersyfikacji dostaw w kluczowym sektorze półprzewodników, jednocześnie stanowiąc największą zagraniczną inwestycję bezpośrednią pod względem wartości w historii Polski – zaznaczyła Grzelak. Dodała, że PAIH spodziewa się napływu nowych inwestycji z sektora półprzewodników i nowych technologii, a także kontynuacji w kolejnych latach nearshoringu w branży elektromobilności.

Polska cieszy się największym zainteresowaniem

Z globalnych badań firmy doradczej EY wynika, że w latach 2020-2023 odsetek firm deklarujących rozważanie lub rozpoczęcie działalności w Europie wzrósł z 27 proc. do 67 proc. Z kolei według raportu Maersk z 2023 r., Polska cieszy się największym zainteresowaniem wśród europejskich firm rozważających reshoring. Na nasz kraj jako preferowaną lokalizację wskazała jedna czwarta respondentów. - Te dane znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obserwujemy przyspieszenie rozwoju przemysłu w naszym regionie. Przybywa zamówień, a firmy podnoszą swoje moce i inwestują technologie – poinformował PAP Wojciech Obst z PSI Polska, dostawcy systemów IT wykorzystywanych zarówno przez polskie i zagraniczne firmy. Jak wskazał, dezorganizacja łańcuchów dostaw spowodowana lockdownami w czasie pandemii widoczna była przede wszystkim w obszarze elektroniki, co mocno wpłynęło na wiele gałęzi produkcji, od elektroniki użytkowej po motoryzację. W 2021 r. kryzys w dostawach chipów spowodował znaczny spadek produkcji samochodów, co wpłynęło na wzrost ich cen. I chociaż sytuacja od tego czasu się poprawiła, dostępność półprzewodników nie wróciła do przedpandemicznej normy. - Produkcja półprzewodników skupia się w Azji, a 90 procent chipów mniejszych niż 10 nanometrów wytwarzanych jest w Tajwanie. Ze względów geopolitycznych taka koncentracja to potencjalna tykająca bomba. W przypadku nagłego ograniczenia dostaw, zachodni świat może znaleźć się w poważnym kryzysie – zaznaczył Obst. Według Obsta z powodu tych zagrożeń Europa stała się w ostatnich latach magnesem dla nowych inwestycji w sektorze elektroniki i elektrotechniki, a Polska jest wśród krajów, które najbardziej na tym trendzie skorzystają.

- Nasz kraj przyciąga uwagę nie tylko Intela, ale także takich firm jak Samsung, czy Daikin - wskazał.

Siła napędowa dla gospodarki i innowacji

Obst zaznaczył, że zaawansowane technologicznie zakłady produkcyjne, w tym te przeznaczone do produkcji chipów, stanowią potężne motory napędowe wzrostu gospodarczego kraju. Ich rola wykracza zaś poza samo tworzenie nowych miejsc pracy, bowiem oferują zatrudnienie na specjalistycznych stanowiskach, stając się inkubatorami innowacji i technologicznych przełomów, dzięki znacznym inwestycjom w badania i rozwój. - Maksymalne wykorzystanie przez Polskę szans jakie daje reshoring wymaga robotyzacji, automatyzacji i wykorzystania nowoczesnego oprogramowania. Pozwoli to zmniejszyć koszty produkcji i zwiększyć efektywność, co jest kluczowe w warunkach globalnej konkurencji. Im wyższy będzie poziom ucyfrowienia naszej gospodarki, tym lepszą pozycję osiągniemy na rynku – podsumował Obst. Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest spółką skarbu państwa, która zajmuje się zwiększaniem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do kraju oraz umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorstw. Działa zarówno w Polsce, jak i na świecie za pośrednictwem zagranicznych biur handlowych.

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Finał negocjacji pomiędzy Volkswagenem a związkami zawodowymi. Zarząd spółki wycofał się z żądania obniżki płac o 10 procent i zobowiązał się, że nie będzie natychmiastowego zamykania zakładów i zwolnień. Jednak w dłuższej perspektywie firma zlikwiduje 35 tysięcy stanowisk pracy.

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Źródło:
Reuters

Mlekovita oraz Milkpol spełniły warunki w postępowaniu i złożyły najkorzystniejsze oferty zakupu masła, które chce sprzedać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - wynika z informacji opublikowanej w piątek na stronie Agencji.

Kto kupi rządowe masło?

Kto kupi rządowe masło?

Źródło:
PAP

Marcin Romanowski - podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania - korzysta z azylu politycznego na Węgrzech, udzielonego mu przez rząd Viktora Orbana. Mimo kontrowersji, polityk wciąż pobiera poselską pensję. Zajrzeliśmy do jego oświadczenia majątkowego, aby sprawdzić, co wiadomo o jego finansach.

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Petru podpisał umowę zlecenie na pracę w Wigilię w jednym z warszawskich dyskontów - tak wynika z wpisu opublikowanego przez polityka koalicyjnego klubu Polski 2050 na platformie X. Petru wcześniej wypowiadał się przeciwko wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego 24 grudnia.

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Źródło:
tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec poinformował w piątek o wynikach audytów w Rządowym Centrum Legislacji i instytutach podległych kancelarii premiera z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych przez instytucje, podmioty, które były obdzielane przez premiera Mateusza Morawieckiego środkami publicznymi - mówił szef KPRM.

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W listopadzie sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa niż przed rokiem o 3,1 procent. W porównaniu z październikiem 2024 roku odnotowano spadek sprzedaży detalicznej o 1,2 procent.

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

Źródło:
PAP

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Uwaga na SMS-y lub e-maile o konieczności uregulowania drobnej niedopłaty za paczkę bądź zaktualizowania swoich danych, by ją dostarczono - alarmuje zespół CERT Polska, działający w instytucie NASK. Zamieszone w nich linki często kierują do stron, które są łudząco podobne do serwisów firm kurierskich.

Powrót oszustw na "niedostarczoną paczkę". Ostrzeżenie

Powrót oszustw na "niedostarczoną paczkę". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP