Co wybrać - IKE czy ZUS? Ekspert wyjaśnia

Źródło:
TVN24 Biznes
Ekspert o likwidacji OFE
Ekspert o likwidacji OFETVN24
wideo 2/8
Ekspert o likwidacji OFETVN24

Niebawem uczestnicy Otwartych Funduszy Emerytalnych będą musieli zdecydować o przekazaniu środków z OFE albo na Indywidualne Konto Emerytalne, albo do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Pomysł, żeby to przenieść do IKE i "sprywatyzować" nie jest zły, gdyby nie ta opłata przekształceniowa, która psuje atmosferę – powiedział na antenie TVN24 Maciej Samcik, prowadzący blog "Subiektywnie o finansach".

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o przekształceniu OFE - ma wejść w życie 1 czerwca 2021 r. Czas na składanie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS został wyznaczony od 1 czerwca 2021 r. do 2 sierpnia 2021 r., a przekształcenie OFE w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte prowadzące IKE nastąpi 28 stycznia 2022 r.

Przy przeniesieniu środków do IKE zostanie pobrana jednorazowa opłata przekształceniowa na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w łącznej wysokości 15 proc. wartości aktywów OFE. W przypadku ZUS-u – takiej opłaty nie ma. 

Czy likwidacja OFE jest konieczna?

- OFE, w których są tylko akcje, które zostały zdemontowane przez Platformę Obywatelską – przez poprzedni rząd, nie mają racji bytu. Tu jakiś ruch trzeba zrobić - ocenił Samcik.

Po co jest opłata przekształceniowa?

Na pytanie, czy rząd, poprzez opłatę w wysokości 15 proc. środków zgromadzonych w OFE, chce położyć rękę na naszych pieniądzach, ekspert odpowiedział: - Niewątpliwie tak to wygląda. Gdyby rząd miał dobre intencje, toby powiedział tak: drogi narodzie, przekształcamy twoje pieniądze z OFE w pieniądze na koncie, które się nazywa IKZE - nie IKE, tylko IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – red.).

Dlaczego IKE, a nie IKZE?

Wyjaśnił, że "IKZE to inny rodzaj konta emerytalnego, taki, w którym podatek płaci się dopiero od wypłacanych pieniędzy". - Czyli gdyby pieniądze trafiły na IKZE, a nie na IKE, to wtedy nie byłoby 15 procent dla rządu, tylko byłoby 10 procent zryczałtowanego podatku wtedy, gdy te pieniądze byśmy wypłacali z IKZE – wytłumaczył Samcik.

- Rząd wybrał IKZE, bo może położyć łapkę na tych 15 procentach teraz, a nie kiedyś. A jak wiadomo, rząd potrzebuje pieniędzy natychmiast. (...) To nie pozostawia wątpliwości, że tutaj jedynym pewnym wygranym ma być rząd – powiedział.

IKE czy ZUS - plusy i minusy

Jak wyjaśnił Samcik, w przypadku wybrania IKE, "do tych pieniędzy nie będzie się można dostać natychmiast" i będzie to możliwe "po osiągnięciu wieku emerytalnego". - Alternatywa jest taka, że nie idziemy do IKE – zgłaszamy weto w dwumiesięcznym okienku i mówimy, że nie chcemy iść do IKE, a rząd ma przesunąć te pieniądze do ZUS-u - objaśniał.

Dodał, że Polacy mają średnio w OFE zgromadzonych "mniej więcej 10 tysięcy złotych". - Jeśli przesuwamy je do IKE, tak jak nam sugeruje rząd, to tracimy 15 procent z tego i mamy szanse, że te pieniądze przez najbliższych 20 lat będą pracowały na rynku kapitałowym. Natomiast przesuwając je do ZUS-u, mamy gwarancję, że te pieniądze rząd natychmiast wyda na bieżące emerytury, ale w zamian dostaniemy obietnicę, że w przyszłości wypłaci nam emeryturę – tłumaczył ekspert.

Dodał, że "ta obietnica jest waloryzowana, a ta waloryzacja jest wysoka". - Jeśli ktoś wierzy w ZUS, jeśli ktoś wierzy, że państwo nigdy go nie może oszukać, to wtedy powinien wybrać ZUS, bo waloryzacja w ZUS-ie jest pewna jak w banku i jest wysoka. Pod warunkiem, że ta waloryzacja z obietnicy kiedyś zmieni się w prawdziwe pieniądze. Co ważne, emerytura w ZUS jest dożywotnia – podkreślił.

- Zostając w IKE, przestajemy mieć pewność co do kwot, bo w IKE nie ma waloryzacji, a akcje, które tam są mogą drożeć, mogą tanieć. W dłuższej perspektywie powinny drożeć. Nie ma waloryzacji, nie ma dożywotniej emerytury. Jest wypłata przez 10 lat i zostaje nam prawdziwy pieniądz w kasie. (...) Tutaj mamy o 15 procent mniej, ale o 15 procent mniej prawdziwego pieniądza – powiedział Samcik.

Ponadto pieniądze zgromadzone w IKE mają być prywatne i dziedziczone - w przeciwieństwie do środków w ZUS. Wypłata środków z IKE ma być możliwa po osiągnięciu wieku emerytalnego i będzie wolna od jakiegokolwiek podatku.

Ekspert o różnicy między IKE a ZUS
Ekspert o różnicy między IKE a ZUSTVN24

ZOBACZ PROJEKT USTAWY

CZYTAJ WIĘCEJ>>> Były minister finansów o rewolucji w emeryturach: rząd chce jak najszybciej opodatkować te środki Opozycja krytykuje reformę OFE. "I tak się traci, i tak się traci"

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Autorka/Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Dla pracodawców to najważniejsza zapowiedź obecnie rządzącej koalicji. Obecne rozwiązanie jest nieracjonalne - przekonuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o zapowiadane przez Donalda Tuska przejęcie przez ZUS płacenia zasiłku chorobowego od pierwszego dnia L4. "Trwają analizy skutków finansowych" - wyjaśnia w odpowiedzi na pytania o losy projektu resort rodziny i pracy.

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Ceny produktów spożywczych w ostatnich latach poszybowały w górę. Podwyżki nie ominęły również lodów. Najbardziej podrożały rożki, za które obecnie płacimy o 45 procent więcej niż jeszcze dwa lata temu - wynika z danych aplikacji PanParagon.

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP

Wkrótce rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu (SCT). W związku z tym na ulicach Warszawy pojawią się samochody ze specjalnymi oznaczeniami. Warto jednak podkreślić, że zielone naklejki, umieszczane na przedniej szybie pojazdów, będą obowiązkowe tylko w niektórych przypadkach. Kogo obejmą nowe regulacje? 

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Źródło:
tvn24.pl

Otrzymaliśmy informacje, że ceny sprzętu Xiaomi mogą być ustalane w wyniku niedozwolonego porozumienia - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W związku z tym zostało wszczęte w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Przeszukano siedzibę Xiaomi Polska i dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad przygotowaniem nowego modelu ugód dla osób spłacających mieszkaniowe kredyty frankowe - przekazał na konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Jak podkreślił, nowa propozycja będzie bardziej atrakcyjna w porównaniu do poprzedniej koncepcji opracowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Źródło:
PAP

Najbliższy czwartek, 30 maja, to dzień wolny od pracy. To oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Przerwa w realizacji przelewów

Przerwa w realizacji przelewów

Źródło:
tvn24.pl

Czasem moglibyśmy uniknąć przykrych zdarzeń, jeżeli zrezygnowalibyśmy z danej wyprawy - mówił w programie "Dzień na świecie" na antenie TVN24 BiS dyrektor departamentu konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jakub Wawrzyniak. Zwracał uwagę, że przed wyjazdem zagranicznym trzeba dobrze się przygotować. Zdradził również, z jakimi nietypowymi prośbami o pomoc zgłaszają się Polacy do konsulatów.

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Źródło:
TVN24 BiS

Na bardzo konkurencyjnym rynku sprzedaży internetowej już w pierwszym roku działalności znika 5 procent podmiotów. Po dziesięciu latach nadal działa zaledwie 37 procent - można przeczytać we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Lotniczej postanowiła odwołać Michała Fijoła ze stanowiska prezesa spółki, powierzając jednocześnie jego obowiązki wiceprezesowi Bartoszowi Piechocie - przekazała PGL. Zarząd opuścił także członek zarządu do spraw finansowo-ekonomicznych Paweł Urbaniak.

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Źródło:
PAP

- Jeżeli marszałek Szymon Hołownia i jego ugrupowanie nie poprą projektu w sprawie Kredytu zero procent, to szansa, że zostanie on wdrożony, radykalnie spada - stwierdził w poniedziałek w radiowym wywiadzie minister finansów Andrzej Domański.  

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Źródło:
tvn24.pl

Za dwa tygodnie z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zniknie ponad siedem milionów aut - wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Chodzi o tak zwane martwe dusze, czyli samochody, które od dłuższego czasu nie mają ważnych badań technicznych ani ubezpieczenia OC.

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Źródło:
tvn24.pl

Podejmujemy wszelkie działania, zmierzające do uratowania spółki PKP Cargo - poinformował w poniedziałek dziennikarzy wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Dodał, że w ostatnich latach nie spotkał się na polskiej kolei z taką skalą patologii, jaka miała miejsce w spółce.

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Źródło:
PAP

W poniedziałek poznaliśmy zwycięzców 13. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, nazywanej "biznesowymi Oscarami". Laureatami zostali Radosław Kulesza, współzałożyciel i prezes szkoły Giganci Programowania, Władysław Grochowski, założyciel i prezes Arche, oraz Sylwia Gregorczyk-Abram, Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz z Fundacji Wolne Sądy. Nagroda Specjalna została przyznana śp. Mariuszowi Walterowi, jednemu z twórców TVN.

"Biznesowe Oscary" rozdane

"Biznesowe Oscary" rozdane

Źródło:
tvn24.pl

Sojusz zakupowy Auchan i Intermarche w Polsce. Dwie wielkie sieci handlowe chcą utworzyć wspólną strukturę, która będzie negocjować dostawy produktów spożywczych i niespożywczych przez najbliższe 10 lat. Spółki wystąpiły w tej sprawie o zgodę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformowano w poniedziałek we wspólnym komunikacie.

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Źródło:
PAP

W kwietniu 2024 roku 43 zakłady zadeklarowały zwolnienie 2,3 tysiąca pracowników - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w kwietniu 2023 roku 38 zakładów deklarowało zwolnienie 1,5 tysiąca pracowników.

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Źródło:
PAP