Co wybrać - IKE czy ZUS? Ekspert wyjaśnia

Źródło:
TVN24 Biznes
Ekspert o likwidacji OFE
Ekspert o likwidacji OFETVN24
wideo 2/8
Ekspert o likwidacji OFETVN24

Niebawem uczestnicy Otwartych Funduszy Emerytalnych będą musieli zdecydować o przekazaniu środków z OFE albo na Indywidualne Konto Emerytalne, albo do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Pomysł, żeby to przenieść do IKE i "sprywatyzować" nie jest zły, gdyby nie ta opłata przekształceniowa, która psuje atmosferę – powiedział na antenie TVN24 Maciej Samcik, prowadzący blog "Subiektywnie o finansach".

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o przekształceniu OFE - ma wejść w życie 1 czerwca 2021 r. Czas na składanie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS został wyznaczony od 1 czerwca 2021 r. do 2 sierpnia 2021 r., a przekształcenie OFE w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte prowadzące IKE nastąpi 28 stycznia 2022 r.

Przy przeniesieniu środków do IKE zostanie pobrana jednorazowa opłata przekształceniowa na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w łącznej wysokości 15 proc. wartości aktywów OFE. W przypadku ZUS-u – takiej opłaty nie ma. 

Czy likwidacja OFE jest konieczna?

- OFE, w których są tylko akcje, które zostały zdemontowane przez Platformę Obywatelską – przez poprzedni rząd, nie mają racji bytu. Tu jakiś ruch trzeba zrobić - ocenił Samcik.

Po co jest opłata przekształceniowa?

Na pytanie, czy rząd, poprzez opłatę w wysokości 15 proc. środków zgromadzonych w OFE, chce położyć rękę na naszych pieniądzach, ekspert odpowiedział: - Niewątpliwie tak to wygląda. Gdyby rząd miał dobre intencje, toby powiedział tak: drogi narodzie, przekształcamy twoje pieniądze z OFE w pieniądze na koncie, które się nazywa IKZE - nie IKE, tylko IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – red.).

Dlaczego IKE, a nie IKZE?

Wyjaśnił, że "IKZE to inny rodzaj konta emerytalnego, taki, w którym podatek płaci się dopiero od wypłacanych pieniędzy". - Czyli gdyby pieniądze trafiły na IKZE, a nie na IKE, to wtedy nie byłoby 15 procent dla rządu, tylko byłoby 10 procent zryczałtowanego podatku wtedy, gdy te pieniądze byśmy wypłacali z IKZE – wytłumaczył Samcik.

- Rząd wybrał IKZE, bo może położyć łapkę na tych 15 procentach teraz, a nie kiedyś. A jak wiadomo, rząd potrzebuje pieniędzy natychmiast. (...) To nie pozostawia wątpliwości, że tutaj jedynym pewnym wygranym ma być rząd – powiedział.

IKE czy ZUS - plusy i minusy

Jak wyjaśnił Samcik, w przypadku wybrania IKE, "do tych pieniędzy nie będzie się można dostać natychmiast" i będzie to możliwe "po osiągnięciu wieku emerytalnego". - Alternatywa jest taka, że nie idziemy do IKE – zgłaszamy weto w dwumiesięcznym okienku i mówimy, że nie chcemy iść do IKE, a rząd ma przesunąć te pieniądze do ZUS-u - objaśniał.

Dodał, że Polacy mają średnio w OFE zgromadzonych "mniej więcej 10 tysięcy złotych". - Jeśli przesuwamy je do IKE, tak jak nam sugeruje rząd, to tracimy 15 procent z tego i mamy szanse, że te pieniądze przez najbliższych 20 lat będą pracowały na rynku kapitałowym. Natomiast przesuwając je do ZUS-u, mamy gwarancję, że te pieniądze rząd natychmiast wyda na bieżące emerytury, ale w zamian dostaniemy obietnicę, że w przyszłości wypłaci nam emeryturę – tłumaczył ekspert.

Dodał, że "ta obietnica jest waloryzowana, a ta waloryzacja jest wysoka". - Jeśli ktoś wierzy w ZUS, jeśli ktoś wierzy, że państwo nigdy go nie może oszukać, to wtedy powinien wybrać ZUS, bo waloryzacja w ZUS-ie jest pewna jak w banku i jest wysoka. Pod warunkiem, że ta waloryzacja z obietnicy kiedyś zmieni się w prawdziwe pieniądze. Co ważne, emerytura w ZUS jest dożywotnia – podkreślił.

- Zostając w IKE, przestajemy mieć pewność co do kwot, bo w IKE nie ma waloryzacji, a akcje, które tam są mogą drożeć, mogą tanieć. W dłuższej perspektywie powinny drożeć. Nie ma waloryzacji, nie ma dożywotniej emerytury. Jest wypłata przez 10 lat i zostaje nam prawdziwy pieniądz w kasie. (...) Tutaj mamy o 15 procent mniej, ale o 15 procent mniej prawdziwego pieniądza – powiedział Samcik.

Ponadto pieniądze zgromadzone w IKE mają być prywatne i dziedziczone - w przeciwieństwie do środków w ZUS. Wypłata środków z IKE ma być możliwa po osiągnięciu wieku emerytalnego i będzie wolna od jakiegokolwiek podatku.

Ekspert o różnicy między IKE a ZUS
Ekspert o różnicy między IKE a ZUSTVN24

ZOBACZ PROJEKT USTAWY

CZYTAJ WIĘCEJ>>> Były minister finansów o rewolucji w emeryturach: rząd chce jak najszybciej opodatkować te środki Opozycja krytykuje reformę OFE. "I tak się traci, i tak się traci"

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Autorka/Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP