Posłowie z klubu Prawa i Sprawiedliwości zgłosili kandydatury Iwony Dudy i Gabrieli Masłowskiej do Rady Polityki Pieniężnej. Tak wynika z druków zamieszczonych na stronie Sejmu. Iwona Duda do sierpnia tego roku pełniła funkcję prezesa zarządu PKO BP, Gabriela Masłowska to obecna posłanka.
Dwa miejsca przysługujące Sejmowi pozostają nieobsadzone. Pod koniec stycznia br. grupa posłów PiS zgłosiła Gabrielę Masłowską na kandydatkę do RPP. Jednak na początku lutego Masłowska zrezygnowała z kandydowania. W oświadczeniu złożonym do sekretariatu marszałek Sejmu napisała, że wycofuje swoją kandydaturę z przyczyn osobistych.
Kim jest Gabriela Masłowska?
Gabriela Masłowska była posłanką na Sejm IV, V, VI, VII, VIII kadencji. Jest także posłanką PiS obecnej kadencji Sejmu, zasiada w komisji finansów publicznych.
Masłowska w latach 1974-1976 była asystentką w Instytucie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W latach 1976-1980 pracowała jako nauczyciel akademicki na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prowadząc wykłady z ekonomii.
"W 1982 r. uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych i podjęła pracę w Katedrze Ekonomiki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, gdzie jako adiunkt wykładała ekonomię gospodarki rynkowej. Była też kierownikiem Studium Rozwoju Obszarów Wiejskich prowadzonego we współpracy z uczelniami z Francji, Belgii i Włoch. W latach 2006-2015 prowadziła wykłady w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu z polityki gospodarczej" - napisano w zgłoszeniu.
Kim jest Iwona Duda?
Iwona Duda w latach 2021-2022 była prezesem PKO Banku Polskiego, a wcześniej, w latach 2020-2021 sprawowała funkcję prezesa Alior Banku.
Od ponad 20 lat związana z rynkiem finansowym. Pełniła funkcję doradcy Prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz członka rady nadzorczej Banku Ochrony Środowiska.
Rada Polityki Pieniężnej - skład
Na początku września br. Senat powołał Joannę Bożenę Tyrowicz do Rady Polityki Pieniężnej. Senat uzupełnił skład RPP w związku z rezygnacją złożoną przez Rafała Surę, który został powołany pod koniec lipca do Zarządu NBP.
W skład RPP wchodzi jej przewodniczący, czyli prezes NBP, oraz 9 członków, powoływanych w równej liczbie przez Prezydenta RP, Sejm oraz Senat.
Ustawa o NBP przewiduje, że ustalenia RPP podejmowane są przy obecności co najmniej pięciu członków, w tym jej przewodniczącego.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes