Minister do protestujących: rolnicy wymagają wsparcia finansowego, bo taka jest sytuacja

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Minister Siekierski o protestach rolników
Minister Siekierski o protestach rolnikówTVN24
wideo 2/10
Minister Siekierski o protestach rolnikówTVN24

Trwa ogólnopolski protest rolników. Działania zaplanowano w ponad 260 miejscach w Polsce. - To jest ostatnia chwila, żeby nie dobić tego ducha w polskim narodzie, który jeszcze jest, bo już za moment młodych rolników nie znajdziemy na produkcję rolną - mówi jeden z rolników protestujących w Medyce w województwie podkarpackim. Rolnicy sprzeciwiają się wprowadzaniu Zielonego Ładu oraz napływowi towarów z Ukrainy. Do protestujących przyjechał minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. - Rolnicy protestują, bo są w trudnej sytuacji - zaznaczył. Dodał, że wie, że to utrudnia życie. - Prosiliśmy rolników, aby te protesty były jak najmniej uciążliwe - powiedział.

Protesty rolników rozpoczęły się w piątek przed południem, część z nich ruszyła już o godzinie 8. Utrudnienia w ruchu pojazdów, czy komunikacji w miastach mogą trwać do godziny 18. W przypadku przejść granicznych planowane są nawet miesięczne blokady.

Protestującym towarzyszą takie hasła jak "Od myszy do cesarzy, wszyscy żyją z gospodarzy", "Głód poczujesz, rolnika uszanujesz" czy "Zielony Ład = Ekoterroryzm".

- Zielony Ład jest nie do przyjęcia przez polskich rolników, ekoschematy są tak samo nie do przyjęcia przez polskich rolników. Do tej pory wszystko było fajnie, klarownie, uprawialiśmy. Przecież rolnik nie będzie przyjeżdżał do domu i nie będzie jeszcze biurokracji uprawiał, nie będzie siedział nad komputerem - mówi jeden z rolników, który bierze udział w proteście przed polsko-ukraińskim przejściem granicznym w Medyce.

Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie – osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

- To jest ostatnia chwila, żeby nie dobić tego ducha w polskim narodzie, który jeszcze jest, bo już za moment młodych rolników nie znajdziemy na produkcję rolną. Jak ktoś odchodzi od rolnictwa, to już do niego nie wróci, ułoży sobie życie w innym stylu - wtóruje inny rolnik.

Siekierski: będę apelował o to, aby zakończyć blokadę

Do protestujących w Międzyrzecu przyjechał minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. - Rolnicy protestują, bo są w trudnej sytuacji - wyjaśnił.

- Musimy ich zrozumieć, bo zbliża się wiosna, nie mają pieniędzy na nawozy, na środki ochrony roślin, a o oni chcą produkować. To jest także w interesie nas wszystkich, także konsumentów. Stąd moim obowiązkiem, jako ministra rolnictwa, jest przyjechać tu, słuchać, rozmawiać - powiedział. Zaznaczył, że spotkał się z rolnikami, przedstawicielami związków zawodowych przed protestami. - Rozmawialiśmy o tym, jak to przygotować, żeby to była uspokojone. Żeby nie było nadmiernych blokad, które utrudniałyby funkcjonowanie transportu, funkcjonowanie po prostu ludzi. Prosiłem protestujących, aby mówili dlaczego protestują, aby było zrozumienie w społeczeństwie - podkreślił Siekierski. - Wczoraj rozmawiałem z ministrem finansów, wcześniej z Komisją Europejską Rozmawiałem też na temat reguł wymiany handlowej. Chcemy mieć informacje jakie są wartości napływu towarów na rynek polski. Gdzie jest zagrożony rynek? Gdzie jest naruszenie stabilizacji tego rynku? To nam pozwoli podjąć działania, które ograniczą te trudne warunki - wskazał. Dodał, że trwają rozmowy z Komisją Europejską o likwidacji "nie zawsze racjonalnych wymogów z zakresie zazielenienia". - Rolnicy wiedzą jak produkować, kiedy siać nawozy, nie trzeba tym sterować z poziomu Unii. Dajmy szansę rolnikom, trzeba rolników rozumieć. Chcę o tych sprawach mówić na rządzie w przyszłym tygodniu. Rolnicy wymagają wsparcia finansowego, bo taka jest sytuacja - podkreślił. - Będę apelował o to, aby zakończyć blokadę, bo muszą ruszyć transporty, ludzie jadą do pracy, Wiemy, że to utrudnia życie. Prosiliśmy rolników, aby te protesty były jak najmniej uciążliwe - powiedział.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski na proteście rolników o prowadzonych rozmowach
Minister rolnictwa Czesław Siekierski na proteście rolników o prowadzonych rozmowachTVN24

Minister rolnictwa w Sejmie o protestach rolników

Czesław Siekierski do ogólnopolskiego protestu rolników odnosił się wcześniej w Sejmie

- W kierownictwie resortu uważamy, że rolnicy protestują w słusznej sprawie, protestują nie tylko w swoim imieniu, ale także protestują w imieniu konsumentów, bo chcą zabezpieczyć żywność dla społeczeństwa, stąd te ich działania są bardzo racjonalne. Rolnicy wiedzą jak produkować, nie pouczajmy rolników, wsłuchajmy się w głos rolników. My słuchamy rolników, rozmawiamy z rolnikami - powiedział Siekierski podczas konferencji prasowej.

Rolnicy sprzeciwiają się wprowadzaniu Zielonego Ładu, napływowi towarów z Ukrainy i zwracają uwagę na spadek opłacalności produkcji. NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" w mediach społecznościowych udostępniło mapę protestów rolniczych. Lista z planowanymi protestami liczyła ponad 260 miejsc w całej Polsce.

Protest rolników - gdzie można spodziewać się utrudnień

Protest rolniczy rozpoczął się m.in. w Poznaniu. Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację od organizatorów, z której wynikało, że "przed budynkiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się największy w Polsce protest rolniczy z udziałem ponad 1000 ciągników". W stolicy Wielkopolski utrudnień można się spodziewać nie tylko przed urzędem wojewódzkim przy alei Niepodległości, ale też na odcinku między ul. Niezłomnych i Parkiem Cytadela.

Miasto zapewniało, że normalnie ma odbywać się ruch tramwajowy, ale utrudnienia dla kierowców spodziewane są też w centrum i na drogach dojazdowych do Poznania z 12 kierunków. W województwie komunikacyjne problemy mogą dotknąć podróżnych m.in. w okolicach Gniezna, Koła, Konina, Piły, Leszna, Kościana, Kalisza, Słupcy, Szamotuł, Śremu, Środy Wielkopolskiej, Kępna, Ostrowa Wlkp., Pleszewa, Rawicza, Złotowa i Wrześni.

W województwie zachodniopomorskim utrudnienia możliwe są w kilkunastu miejscach, m.in. na drodze ekspresowej S10 na odcinku od Wapnicy do Recza i Kalisza Pomorskiego, ale też na drogach w okolicach Myśliborza, Pyrzyc, Chociwla i Węgorzyna. W Koszalinie utrudniony przejazd może dotyczyć wjazdu od strony Biesiekierza drogą wojewódzką 112 i dalej trasą do placu podożynkowego oraz w stronę centrum.

W województwie pomorskim kierowcy mogą mieć problem z przejazdem w Egiertowie drogą krajową numer 20, ale też między Czarlinem i Gdańskiem na DK91 oraz Starogardem Gdańskim na DK22 i na odcinku z Prabut do Kwidzyna na DW521. W Gdańsku mogą napotkać problemy w rejonie ul. Okopowej przy urzędzie wojewódzkim.

W województwie podlaskim zapowiadano utrudnienia dla podróżujących m.in na drogach w Wojszkach, Turośni Dolnej, Brańsku, Sokołach, Kolonii Zabłudów, Knyszynie, Jeżewie Starym, Suchowoli, Sztabinie, Marianowie i w rejonie Piątnicy koło Łomży. Protest w godzinach 10-15 zaplanowano również przy urzędzie wojewódzkim w Białymstoku. Według organizatorów, może wziąć w nim udział 200-300 osób. "Program zgromadzenia obejmuje możliwość zaparkowania na ul. Mickiewicza przy Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim ciągników wraz z maszynami rolniczymi oraz używanie syren strażackich" - mogliśmy przeczytać w piśmie Podlaskiej Izby Rolniczej, które otrzymaliśmy na Kontakt24.

W województwie lubuskim oprócz możliwych utrudnień na przejściach granicznych problemem może być m.in. przejazd w ciągu dnia przez Zieloną Górę - od cmentarza przy ul. Wrocławskiej przez rondo Michała Kaziowa do placu Bohaterów oraz ul. Bohaterów Westerplatte między Ułańską i Kupiecką i przez rondo PCK do cmentarza.

W województwie kujawsko-pomorskim na sześciu drogach dojazdowych do Torunia spodziewane są spowolnienia ruchu, m.in. na DK80, DK10, DK91 i DW553, oprócz wyjazdu z miasta w kierunku Poznania. W Bydgoszczy blokowana może być ul. Jagiellońska przy urzędzie wojewódzkim oraz wjazd z pięciu kierunków - od strony Nakła, Koronowa, Osielska, Białych Błot i Torunia. We Włocławku utrudnienia mogą dotknąć podróżujących do centrum na trasach od strony Brześcia Kujawskiego, Izbicy Kujawskiej i Chojny oraz w okolicach rond przy ul. Wiejskiej, Chopina, Witosa, Okrzei i zakładów azotowych Anwil.

W województwie mazowieckim kierowcy mogą m.in. zostać zatrzymani przez rolników przy Mińsku Mazowieckim - między Trzebuczą, fragment A2 i DK92 przez Kałuszyn do Stojadeł i stąd przez DK50 do ronda Arynów. Utrudnienia mogą dotknąć też podróżujących DK61 od Kacic koło Pułtuska przez Serock i Wierzbicę do Jabłonnej.

W województwie świętokrzyskim do utrudnień w ruchu może dojść w Kielcach. Przed urząd wojewódzki mają przyjechać rolnicy z całego regionu. W okolicach Sandomierza utrudnienia mogą spotkać kierowców na DK77 i DK79, ale też w Łoniowie, Pińczowie, Ożarowie i Kazimierzy Wielkiej.

W województwie lubelskim problemy z poruszaniem się po drogach mogą dotknąć miejscowości: Chodel, Kraczewice Prywatne, Ryki, Wisznice, Łomazy, Tarnogród, Tarnawa Mała, Michów, Międzyrzec Podlaski, Łucka Kolonia, Szczebrzeszyn oraz dojazdów i przejść granicznych w Hrebennem, Hrubieszowie i Dorohusku. Utrudniony lub uniemożliwiony może być też ruch na mostach przez Wisłę w Kamieniu i Annopolu.

We Wrocławiu kierowcy mogą oczekiwać trudności w pobliżu osiedla Psie Pole na dwóch z trzech pasów al. Jana III Sobieskiego i na Wschodniej Obwodnicy Wrocławia - od ronda przy Kiełczowie do ronda przy Łanach. Oprócz tego w około 30 miejscach Dolnego Śląska podróż może być utrudniona. Tylko na DK8 zapowiedziano osiem blokad m.in. od wjazdu na Autostradową Obwodnicę Wrocławia przez Kłodzko do Kudowy-Zdrój. Utrudnienia spodziewane są też na wiadukcie nad autostradą A4 na wysokości węzła Kostomłoty i na S5 między Prusicami a Trzebnicą.

W województwie śląskim problemy komunikacyjne mogą dotknąć podróżujących DK44 między gliwickim centrum handlowym Europa Centralna a sklepem Auchan w Mikołowie, węzłem tej drogi w Tychach do ronda przy KWK "Piast" w Bieruniu i dalej na DK1 w kierunku Pszczyny - do węzła z ul. Sikorskiego. W Pawłowicach utrudnienia spodziewane są na DK81 - między stacją paliw Uniwar do Ochabów.

W Małopolsce utrudnienia mogą pojawić się w ciągu dnia m.in. na krakowskim rondzie Matecznym, na wjazdach do miasta w Pobiedniku Wielkim i Wieliczce, i między rondem Hoovera a Kryspinowem, gdzie przejazd ciągników może utrudnić dojazd na lotnisko w Balicach. W Bochni, Brzesku, Miechowie i Rogoźniku na Podhalu kierowcy mogą trafić na blokady dróg, w Nowym Sączu na przejazd traktorów między rondami Solidarności i św. Jana Pawła II, a w Oświęcimiu na DK44 do Zatoru.

Krakowska policja poinformowała po godz. 11.00, że dwie kolumny maszyn rolniczych jadą w kierunku dużych rond w Krakowie. Kolumna z miejscowości Pobiednik Wielki jest już w Nowej Hucie, wkrótce dotrze do rond Mogilskiego i Grzegórzeckiego. Druga kolumna zmierza od strony Bochni, przez Wieliczkę do ronda Matecznego.

W województwie podkarpackim kierowcy mogą spodziewać się utrudnień przy rzeszowskim urzędzie wojewódzkim. W całym województwie kierowcy mogą trafić na osiem blokad - m.in. na DK94 w Jarosławiu, przy wjeździe i zjeździe z autostrady A4, na węźle Gorliczyna - od DK94 do DW835. Trudności z przejazdem mogą być także w Jaśle i Krośnie na DK28. Traktory mają pojawić się też w Medyce i wyjechać na ulice Sędziszowa Małopolskiego, skąd pojadą w kierunku Ropczyc. W powiecie leżajskim kierujący mogą spodziewać się utrudnień w rejonie skrzyżowania DK77 z drogą na stację paliw w Wierzawicach, a w Narolu - na drodze 865.

Protesty rolników 9 lutego
Protesty rolników 9 lutegoTVN24

Protesty rolników w całej Polsce miały już miejsce 24 stycznia br.

Dlaczego rolnicy protestują?

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz wskazywał w środę podczas rozmów w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że wszyscy rolnicy zgadzają się co do trzech głównych postulatów: nie chcą wdrożenia Zielonego Ładu, importu produktów rolnych z Ukrainy i domagają się wsparcia hodowli zwierząt.

Czytaj także: Ciągniki blokują drogi w całej Unii. Dlaczego rolnicy protestują?

Minister rolnictwa Czesław Siekierski wskazywał podczas środowych rozmów z przedstawicielami wojewódzkich izb rolniczych, że postulaty rolników zostały zgłoszone do Komisji Europejskiej. Szef MRiRW wyraził nadzieję, że Bruksela zweryfikuje część elementów swojej polityki. Przypomniał, że we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła podczas debaty w europarlamencie, że Komisja Europejska wycofuje projekt zakładający ograniczenie stosowania pestycydów w rolnictwie w UE.

Ponadto pod koniec marca br. w Warszawie mają się odbyć polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe. Konsultacje mają dotyczyć m.in. kwestii produktów rolnych, które trafiają do Polski. Do tego dochodzą kwestie firm transportowych z Ukrainy.

Rolnicy protestują w całej Europie. Instytut Gospodarki Rolnej poinformował, że pod koniec stycznia br. odbyło się pierwsze spotkanie w sprawie zorganizowania międzynarodowej demonstracji rolników w Brukseli. Protest jest planowany na 4 czerwca.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Chorwacja oczekuje w 2024 roku rekordowego sezonu turystycznego. Jak podał portal Dnevnik, w tym roku 70 firm umożliwia bezpośrednie dotarcie nad Adriatyk z ponad 500 kierunków. W ten sposób nawiązano do zainaugurowanego bezpośredniego połączenia lotniczego na linii Warszawa - Split.

"Ulubiony wakacyjny kierunek Polaków" liczy na rekord. Nowe połączenia

"Ulubiony wakacyjny kierunek Polaków" liczy na rekord. Nowe połączenia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Orange Polska kontynuuje wyłączanie starszej technologii 3G w naszym kraju. Proces wkrótce ma objąć kolejne regiony. Operator opublikował harmonogram wyłączeń do końca 2024 roku.

Orange zapowiada kolejne zmiany. Opublikowano mapę

Orange zapowiada kolejne zmiany. Opublikowano mapę

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Kraków-Balice jako pierwszy port lotniczy w Polsce uruchomiło procedurę na zakup dziesięciu nowoczesnych systemów kontroli bezpieczeństwa bagaży kabinowych. Takie informacje przekazały władze małopolskiego portu w mediach społecznościowych. Pojawienie się urządzeń będzie oznaczało duże ułatwienia dla podróżnych.

To może być pierwsze takie lotnisko w Polsce. Duże ułatwienia dla pasażerów na horyzoncie

To może być pierwsze takie lotnisko w Polsce. Duże ułatwienia dla pasażerów na horyzoncie

Źródło:
tvn24.pl

Tesla, której prezesem jest miliarder Elon Musk, wezwie do serwisu właścicieli blisko 4 tysięcy samochodów w USA. Chodzi o posiadaczy futurystycznego modelu Cybertruck. Problemem okazało się mocowanie gumowej podkładki na pedale gazu.

Tesla wezwie do serwisu posiadaczy futurystycznego modelu

Tesla wezwie do serwisu posiadaczy futurystycznego modelu

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała przepisy, które mogą doprowadzić do zakazu w USA popularnej chińskiej aplikacji TokTok i wycofania jej ze sklepów z aplikacjami. Teraz ustawą zajmie się Senat. TikTok to aplikacja do udostępniania krótkich filmów wideo. "To niefortunne" - tak o głosowaniu w cieniu przyznania pomocy dla Ukrainy, piszą przedstawiciele TikToka na platformie X.

TikTok może zostać zakazany. Nowe przepisy coraz bliżej

TikTok może zostać zakazany. Nowe przepisy coraz bliżej

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Obecnie w rządzie trwają prace nad wprowadzeniem bonu senioralnego, czyli nowej formy wsparcia kierowanej do osób starszych oraz ich rodzin. Warto jednak pamiętać, że emeryci i renciści mogą też wnioskować o kilka innych zasiłków oraz dodatków, które pozwolą podreperować domowy budżet. Jakie formy pomocy przysługują seniorom w 2024 roku?

Bon senioralny i nie tylko. Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby starsze?

Bon senioralny i nie tylko. Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby starsze?

Źródło:
ZUS, MRPiPS

Zapowiedź wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw wywołała burzę. Eksperci są podzieleni, a politycy przepychają się w social mediach. Dla części to nadmierny wpływ państwa na rynek, dla drugich walka o zdrowie Polaków. Pomiędzy nimi są stacje benzynowe, dla których zakaz może spowodować spadek blisko 50 procent dochodów.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Eksperci podzieleni

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Eksperci podzieleni

Źródło:
tvn24.pl

Wakacje już niedługo, a to oznacza, że wiele osób planuje letni wypoczynek. Miliony Polaków wybierają zorganizowane wycieczki z biurami podróży. Warto przed wybraniem touroperatora sprawdzić, czy jest to rzetelny partner, z którym spokojnie możemy się wybrać na wymarzony urlop. Z pomocą przychodzi strona internetowa Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. 

Planujesz wyjazd z biurem podróży? Te rzeczy warto sprawdzić

Planujesz wyjazd z biurem podróży? Te rzeczy warto sprawdzić

Źródło:
tvn24.pl, UFG

Na stacjach paliw w Polsce w ostatnich dniach obserwowaliśmy niewielkie zmiany cen. Eksperci zwrócili jednak uwagę, że rośnie liczba punktów, na których benzyna bezołowiowa 95 jest droższa od oleju napędowego. Są też prognozy dotyczące kosztów tankowania w najbliższym tygodniu.

"Mijanka" w cenach paliw. Eksperci o rosnącej liczbie stacji

"Mijanka" w cenach paliw. Eksperci o rosnącej liczbie stacji

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Brytania odrzuciła wstępną propozycję Komisji Europejskiej w sprawie nowej umowy ułatwiającej mobilność młodzieży po brexicie. Bruksela chciała, aby osoby w wieku 18-30 lat mogły podejmować studia i pracę na Wyspach Brytyjskich na określony czas bez konieczności ubiegania się o wizę. Zarówno rząd w Londynie, jak i opozycja oświadczyły, że nie mają w planie przywracać swobody przepływu osób z UE. Zamiast tego Wielka Brytania woli zawierać umowy z wybranymi krajami.

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 8 milionów złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 20 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 20 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 20 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Tankowiec, który zaopatruje w paliwo statki tak zwanej rosyjskiej floty cieni, powiązany jest z rosyjskim oligarchą i łotewskim magnatem naftowym - poinformowała w sobotę szwedzka telewizja SVT. Statek jest zakotwiczony na Morzu Bałtyckim na wschód od Gotlandii.

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Źródło:
PAP

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Blisko 15 tysięcy osób skorzystało do tej pory z możliwości szybkiego wyrobienia paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina w Warszawie. W sobotę mija rok od uruchomienia usługi w stołecznym porcie - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort podał najczęstsze kierunki odlotów z paszportem tymczasowym.

Szybkie paszporty. Skorzystało kilkanaście tysięcy podróżnych

Szybkie paszporty. Skorzystało kilkanaście tysięcy podróżnych

Źródło:
tvn24.pl

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Polska podpisała umowę z Bankiem Światowym na sfinansowanie programu Czyste Powietrze. Budżet programu ma zostać zasilony kwotą 250 milionów euro, co stanowi równowartość blisko 1,1 miliarda złotych.

Czyste Powietrze. Nowe źródło finansowania programu

Czyste Powietrze. Nowe źródło finansowania programu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT na przełomie kwietnia i maja mają otrzymać pierwszy z 11 zamówionych samolotów typu Boeing 737 MAX 8. Dwie kolejne maszyny mają trafić do spółki w okresie wakacyjnym. Takie informacje przekazał prezes PLL LOT Michał Fijoł.

LOT na zakupach. Wkrótce mają się pojawić pierwsze maszyny

LOT na zakupach. Wkrótce mają się pojawić pierwsze maszyny

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister Sławomir Nitras chce, aby Polski Związek Badmintona oraz związana z nim Fundacja Narodowy Badminton zwróciły ponad 1,4 miliona złotych z publicznych środków. We wpisie na X Nitras napisał, że "środki z budżetu ministerstwa sportu służą upowszechnianiu i wspieranie sportu. Nie mogą być wykorzystywane w kampanii wyborczej polityków PiS".

Minister sportu nakazał zwrot 1,4 miliona złotych. Za pikniki z badmintonem

Minister sportu nakazał zwrot 1,4 miliona złotych. Za pikniki z badmintonem

Źródło:
Ministerstwo Sportu i Turystyki, Wirtualna Polska

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl