Minister do protestujących: rolnicy wymagają wsparcia finansowego, bo taka jest sytuacja

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Minister Siekierski o protestach rolników
Minister Siekierski o protestach rolnikówTVN24
wideo 2/10
Minister Siekierski o protestach rolnikówTVN24

Trwa ogólnopolski protest rolników. Działania zaplanowano w ponad 260 miejscach w Polsce. - To jest ostatnia chwila, żeby nie dobić tego ducha w polskim narodzie, który jeszcze jest, bo już za moment młodych rolników nie znajdziemy na produkcję rolną - mówi jeden z rolników protestujących w Medyce w województwie podkarpackim. Rolnicy sprzeciwiają się wprowadzaniu Zielonego Ładu oraz napływowi towarów z Ukrainy. Do protestujących przyjechał minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. - Rolnicy protestują, bo są w trudnej sytuacji - zaznaczył. Dodał, że wie, że to utrudnia życie. - Prosiliśmy rolników, aby te protesty były jak najmniej uciążliwe - powiedział.

Protesty rolników rozpoczęły się w piątek przed południem, część z nich ruszyła już o godzinie 8. Utrudnienia w ruchu pojazdów, czy komunikacji w miastach mogą trwać do godziny 18. W przypadku przejść granicznych planowane są nawet miesięczne blokady.

Protestującym towarzyszą takie hasła jak "Od myszy do cesarzy, wszyscy żyją z gospodarzy", "Głód poczujesz, rolnika uszanujesz" czy "Zielony Ład = Ekoterroryzm".

- Zielony Ład jest nie do przyjęcia przez polskich rolników, ekoschematy są tak samo nie do przyjęcia przez polskich rolników. Do tej pory wszystko było fajnie, klarownie, uprawialiśmy. Przecież rolnik nie będzie przyjeżdżał do domu i nie będzie jeszcze biurokracji uprawiał, nie będzie siedział nad komputerem - mówi jeden z rolników, który bierze udział w proteście przed polsko-ukraińskim przejściem granicznym w Medyce.

Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie – osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

- To jest ostatnia chwila, żeby nie dobić tego ducha w polskim narodzie, który jeszcze jest, bo już za moment młodych rolników nie znajdziemy na produkcję rolną. Jak ktoś odchodzi od rolnictwa, to już do niego nie wróci, ułoży sobie życie w innym stylu - wtóruje inny rolnik.

Siekierski: będę apelował o to, aby zakończyć blokadę

Do protestujących w Międzyrzecu przyjechał minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. - Rolnicy protestują, bo są w trudnej sytuacji - wyjaśnił.

- Musimy ich zrozumieć, bo zbliża się wiosna, nie mają pieniędzy na nawozy, na środki ochrony roślin, a o oni chcą produkować. To jest także w interesie nas wszystkich, także konsumentów. Stąd moim obowiązkiem, jako ministra rolnictwa, jest przyjechać tu, słuchać, rozmawiać - powiedział. Zaznaczył, że spotkał się z rolnikami, przedstawicielami związków zawodowych przed protestami. - Rozmawialiśmy o tym, jak to przygotować, żeby to była uspokojone. Żeby nie było nadmiernych blokad, które utrudniałyby funkcjonowanie transportu, funkcjonowanie po prostu ludzi. Prosiłem protestujących, aby mówili dlaczego protestują, aby było zrozumienie w społeczeństwie - podkreślił Siekierski. - Wczoraj rozmawiałem z ministrem finansów, wcześniej z Komisją Europejską Rozmawiałem też na temat reguł wymiany handlowej. Chcemy mieć informacje jakie są wartości napływu towarów na rynek polski. Gdzie jest zagrożony rynek? Gdzie jest naruszenie stabilizacji tego rynku? To nam pozwoli podjąć działania, które ograniczą te trudne warunki - wskazał. Dodał, że trwają rozmowy z Komisją Europejską o likwidacji "nie zawsze racjonalnych wymogów z zakresie zazielenienia". - Rolnicy wiedzą jak produkować, kiedy siać nawozy, nie trzeba tym sterować z poziomu Unii. Dajmy szansę rolnikom, trzeba rolników rozumieć. Chcę o tych sprawach mówić na rządzie w przyszłym tygodniu. Rolnicy wymagają wsparcia finansowego, bo taka jest sytuacja - podkreślił. - Będę apelował o to, aby zakończyć blokadę, bo muszą ruszyć transporty, ludzie jadą do pracy, Wiemy, że to utrudnia życie. Prosiliśmy rolników, aby te protesty były jak najmniej uciążliwe - powiedział.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski na proteście rolników o prowadzonych rozmowach
Minister rolnictwa Czesław Siekierski na proteście rolników o prowadzonych rozmowachTVN24

Minister rolnictwa w Sejmie o protestach rolników

Czesław Siekierski do ogólnopolskiego protestu rolników odnosił się wcześniej w Sejmie

- W kierownictwie resortu uważamy, że rolnicy protestują w słusznej sprawie, protestują nie tylko w swoim imieniu, ale także protestują w imieniu konsumentów, bo chcą zabezpieczyć żywność dla społeczeństwa, stąd te ich działania są bardzo racjonalne. Rolnicy wiedzą jak produkować, nie pouczajmy rolników, wsłuchajmy się w głos rolników. My słuchamy rolników, rozmawiamy z rolnikami - powiedział Siekierski podczas konferencji prasowej.

Rolnicy sprzeciwiają się wprowadzaniu Zielonego Ładu, napływowi towarów z Ukrainy i zwracają uwagę na spadek opłacalności produkcji. NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" w mediach społecznościowych udostępniło mapę protestów rolniczych. Lista z planowanymi protestami liczyła ponad 260 miejsc w całej Polsce.

Protest rolników - gdzie można spodziewać się utrudnień

Protest rolniczy rozpoczął się m.in. w Poznaniu. Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację od organizatorów, z której wynikało, że "przed budynkiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się największy w Polsce protest rolniczy z udziałem ponad 1000 ciągników". W stolicy Wielkopolski utrudnień można się spodziewać nie tylko przed urzędem wojewódzkim przy alei Niepodległości, ale też na odcinku między ul. Niezłomnych i Parkiem Cytadela.

Miasto zapewniało, że normalnie ma odbywać się ruch tramwajowy, ale utrudnienia dla kierowców spodziewane są też w centrum i na drogach dojazdowych do Poznania z 12 kierunków. W województwie komunikacyjne problemy mogą dotknąć podróżnych m.in. w okolicach Gniezna, Koła, Konina, Piły, Leszna, Kościana, Kalisza, Słupcy, Szamotuł, Śremu, Środy Wielkopolskiej, Kępna, Ostrowa Wlkp., Pleszewa, Rawicza, Złotowa i Wrześni.

W województwie zachodniopomorskim utrudnienia możliwe są w kilkunastu miejscach, m.in. na drodze ekspresowej S10 na odcinku od Wapnicy do Recza i Kalisza Pomorskiego, ale też na drogach w okolicach Myśliborza, Pyrzyc, Chociwla i Węgorzyna. W Koszalinie utrudniony przejazd może dotyczyć wjazdu od strony Biesiekierza drogą wojewódzką 112 i dalej trasą do placu podożynkowego oraz w stronę centrum.

W województwie pomorskim kierowcy mogą mieć problem z przejazdem w Egiertowie drogą krajową numer 20, ale też między Czarlinem i Gdańskiem na DK91 oraz Starogardem Gdańskim na DK22 i na odcinku z Prabut do Kwidzyna na DW521. W Gdańsku mogą napotkać problemy w rejonie ul. Okopowej przy urzędzie wojewódzkim.

W województwie podlaskim zapowiadano utrudnienia dla podróżujących m.in na drogach w Wojszkach, Turośni Dolnej, Brańsku, Sokołach, Kolonii Zabłudów, Knyszynie, Jeżewie Starym, Suchowoli, Sztabinie, Marianowie i w rejonie Piątnicy koło Łomży. Protest w godzinach 10-15 zaplanowano również przy urzędzie wojewódzkim w Białymstoku. Według organizatorów, może wziąć w nim udział 200-300 osób. "Program zgromadzenia obejmuje możliwość zaparkowania na ul. Mickiewicza przy Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim ciągników wraz z maszynami rolniczymi oraz używanie syren strażackich" - mogliśmy przeczytać w piśmie Podlaskiej Izby Rolniczej, które otrzymaliśmy na Kontakt24.

W województwie lubuskim oprócz możliwych utrudnień na przejściach granicznych problemem może być m.in. przejazd w ciągu dnia przez Zieloną Górę - od cmentarza przy ul. Wrocławskiej przez rondo Michała Kaziowa do placu Bohaterów oraz ul. Bohaterów Westerplatte między Ułańską i Kupiecką i przez rondo PCK do cmentarza.

W województwie kujawsko-pomorskim na sześciu drogach dojazdowych do Torunia spodziewane są spowolnienia ruchu, m.in. na DK80, DK10, DK91 i DW553, oprócz wyjazdu z miasta w kierunku Poznania. W Bydgoszczy blokowana może być ul. Jagiellońska przy urzędzie wojewódzkim oraz wjazd z pięciu kierunków - od strony Nakła, Koronowa, Osielska, Białych Błot i Torunia. We Włocławku utrudnienia mogą dotknąć podróżujących do centrum na trasach od strony Brześcia Kujawskiego, Izbicy Kujawskiej i Chojny oraz w okolicach rond przy ul. Wiejskiej, Chopina, Witosa, Okrzei i zakładów azotowych Anwil.

W województwie mazowieckim kierowcy mogą m.in. zostać zatrzymani przez rolników przy Mińsku Mazowieckim - między Trzebuczą, fragment A2 i DK92 przez Kałuszyn do Stojadeł i stąd przez DK50 do ronda Arynów. Utrudnienia mogą dotknąć też podróżujących DK61 od Kacic koło Pułtuska przez Serock i Wierzbicę do Jabłonnej.

W województwie świętokrzyskim do utrudnień w ruchu może dojść w Kielcach. Przed urząd wojewódzki mają przyjechać rolnicy z całego regionu. W okolicach Sandomierza utrudnienia mogą spotkać kierowców na DK77 i DK79, ale też w Łoniowie, Pińczowie, Ożarowie i Kazimierzy Wielkiej.

W województwie lubelskim problemy z poruszaniem się po drogach mogą dotknąć miejscowości: Chodel, Kraczewice Prywatne, Ryki, Wisznice, Łomazy, Tarnogród, Tarnawa Mała, Michów, Międzyrzec Podlaski, Łucka Kolonia, Szczebrzeszyn oraz dojazdów i przejść granicznych w Hrebennem, Hrubieszowie i Dorohusku. Utrudniony lub uniemożliwiony może być też ruch na mostach przez Wisłę w Kamieniu i Annopolu.

We Wrocławiu kierowcy mogą oczekiwać trudności w pobliżu osiedla Psie Pole na dwóch z trzech pasów al. Jana III Sobieskiego i na Wschodniej Obwodnicy Wrocławia - od ronda przy Kiełczowie do ronda przy Łanach. Oprócz tego w około 30 miejscach Dolnego Śląska podróż może być utrudniona. Tylko na DK8 zapowiedziano osiem blokad m.in. od wjazdu na Autostradową Obwodnicę Wrocławia przez Kłodzko do Kudowy-Zdrój. Utrudnienia spodziewane są też na wiadukcie nad autostradą A4 na wysokości węzła Kostomłoty i na S5 między Prusicami a Trzebnicą.

W województwie śląskim problemy komunikacyjne mogą dotknąć podróżujących DK44 między gliwickim centrum handlowym Europa Centralna a sklepem Auchan w Mikołowie, węzłem tej drogi w Tychach do ronda przy KWK "Piast" w Bieruniu i dalej na DK1 w kierunku Pszczyny - do węzła z ul. Sikorskiego. W Pawłowicach utrudnienia spodziewane są na DK81 - między stacją paliw Uniwar do Ochabów.

W Małopolsce utrudnienia mogą pojawić się w ciągu dnia m.in. na krakowskim rondzie Matecznym, na wjazdach do miasta w Pobiedniku Wielkim i Wieliczce, i między rondem Hoovera a Kryspinowem, gdzie przejazd ciągników może utrudnić dojazd na lotnisko w Balicach. W Bochni, Brzesku, Miechowie i Rogoźniku na Podhalu kierowcy mogą trafić na blokady dróg, w Nowym Sączu na przejazd traktorów między rondami Solidarności i św. Jana Pawła II, a w Oświęcimiu na DK44 do Zatoru.

Krakowska policja poinformowała po godz. 11.00, że dwie kolumny maszyn rolniczych jadą w kierunku dużych rond w Krakowie. Kolumna z miejscowości Pobiednik Wielki jest już w Nowej Hucie, wkrótce dotrze do rond Mogilskiego i Grzegórzeckiego. Druga kolumna zmierza od strony Bochni, przez Wieliczkę do ronda Matecznego.

W województwie podkarpackim kierowcy mogą spodziewać się utrudnień przy rzeszowskim urzędzie wojewódzkim. W całym województwie kierowcy mogą trafić na osiem blokad - m.in. na DK94 w Jarosławiu, przy wjeździe i zjeździe z autostrady A4, na węźle Gorliczyna - od DK94 do DW835. Trudności z przejazdem mogą być także w Jaśle i Krośnie na DK28. Traktory mają pojawić się też w Medyce i wyjechać na ulice Sędziszowa Małopolskiego, skąd pojadą w kierunku Ropczyc. W powiecie leżajskim kierujący mogą spodziewać się utrudnień w rejonie skrzyżowania DK77 z drogą na stację paliw w Wierzawicach, a w Narolu - na drodze 865.

Protesty rolników 9 lutego
Protesty rolników 9 lutegoTVN24

Protesty rolników w całej Polsce miały już miejsce 24 stycznia br.

Dlaczego rolnicy protestują?

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz wskazywał w środę podczas rozmów w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że wszyscy rolnicy zgadzają się co do trzech głównych postulatów: nie chcą wdrożenia Zielonego Ładu, importu produktów rolnych z Ukrainy i domagają się wsparcia hodowli zwierząt.

Czytaj także: Ciągniki blokują drogi w całej Unii. Dlaczego rolnicy protestują?

Minister rolnictwa Czesław Siekierski wskazywał podczas środowych rozmów z przedstawicielami wojewódzkich izb rolniczych, że postulaty rolników zostały zgłoszone do Komisji Europejskiej. Szef MRiRW wyraził nadzieję, że Bruksela zweryfikuje część elementów swojej polityki. Przypomniał, że we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła podczas debaty w europarlamencie, że Komisja Europejska wycofuje projekt zakładający ograniczenie stosowania pestycydów w rolnictwie w UE.

Ponadto pod koniec marca br. w Warszawie mają się odbyć polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe. Konsultacje mają dotyczyć m.in. kwestii produktów rolnych, które trafiają do Polski. Do tego dochodzą kwestie firm transportowych z Ukrainy.

Rolnicy protestują w całej Europie. Instytut Gospodarki Rolnej poinformował, że pod koniec stycznia br. odbyło się pierwsze spotkanie w sprawie zorganizowania międzynarodowej demonstracji rolników w Brukseli. Protest jest planowany na 4 czerwca.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Według wstępnej oceny nowe amerykańskie cła mogą zmniejszyć polski PKB o 0,4 procent, czyli w ostrożnym uproszczeniu straty przekroczą 10 miliardów złotych - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Większość członków Rady Polityki Pieniężnej zmieniła swoje nastawienie w polityce pieniężnej - przekazał w trakcie konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Źródło:
tvn24.pl

W 900 duńskich sklepach spożywczych pojawią się oznaczenia na produktach z USA, które zdrożały z powodu wojny handlowej zapoczątkowanej przez prezydenta Donalda Trumpa - zapowiedział koncern Coop Danmark.

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Źródło:
PAP

- Chociaż w Polsce nie produkuje się samochodów przeznaczonych na rynek amerykański, wartość komponentów wytwarzanych w Polsce i montowanych w tych pojazdach szacuje się na około 350 milionów euro rocznie - poinformował prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) Jakub Faryś. Zwrócił uwagę, że Polska może pośrednio odczuć skutki ceł. Premier Donald Tusk zapowiedział w mediach społecznościowych spotkanie z przedstawicielami branży.

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ogłoszone przez Trumpa cła są "bombą" wymierzoną w światowy system handlowy, która może doprowadzić do recesji w USA i światowego spowolnienia - powiedział Gary Hufbauer, były urzędnik Departamentu Skarbu i ekspert Peterson Institute for International Economics. Dodał, że w jego ocenie podejście prezydenta USA nie ma sensu.

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił w środę nowe taryfy na produkty importowane do USA. Nazwał to "dniem wyzwolenia" i stwierdził, że jego działania przywrócą równowagę między Stanami a innymi krajami. Jednak, jak zauważa CBS News, zmęczeni inflacją Amerykanie będą niedługo musieli sięgnąć jeszcze głębiej do portfeli. Wiele produktów bowiem zdrożeje.

Te produkty podrożeją przez cła

Te produkty podrożeją przez cła

Źródło:
CBS News

Ponad 68 tysięcy osób weźmie udział w konkursie o 569 miejsc pracy w Agencji Celnej we Włoszech. W 11 lokalizacjach w całym kraju odbyły się już wstępne egzaminy. Rekordowa liczba kandydatów ubiega się o stanowiska asystentów do spraw pobierania opłat.

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wprowadzające cła na towary importowane do USA ze 180 państw. Stawki są zróżnicowane i zaczynają się od 10 procent. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump ogłosił w środę wprowadzenie ceł na towary sprowadzane do USA. Stawki są zróżnicowane, na przykład na Chiny nałożono 34 procentowe dodatkowe cła, a na Unię Europejską 20-procentowe. Zaskakuje, że na liście jest dotknięta wojną Ukraina, która została objęta 10-procentowym cłem, a nie ma na niej Rosji. Jak Biały Dom to tłumaczy?

Dodatkowe cła na Ukrainę, ale nie na Rosję. Jak tłumaczy to Biały Dom

Dodatkowe cła na Ukrainę, ale nie na Rosję. Jak tłumaczy to Biały Dom

Źródło:
tvn24.pl/Newsweek

- Francja jest przygotowana na nadchodzącą wojnę handlową - oznajmiła rzeczniczka rządu Sophie Primas, odnosząc się do decyzji Stanów Zjednoczonych o nałożeniu 20-procentowych ceł na produkty z Unii Europejskiej. Primas zapowiedziała, że w kwietniu Francja podejmie działania we współpracy z UE.

"Trump myśli, że jest panem świata"

"Trump myśli, że jest panem świata"

Źródło:
PAP

W życie weszły amerykańskie 25-procentowe cła na na importowane samochody i lekkie ciężarówki. Częściowo wyłączone zostały auta z Meksyku i Kanady. Dodatkowy podatek od importu części samochodowych i komputerów ma zostać wdrożony 3 maja.

Amerykańskie cła na samochody weszły w życie

Amerykańskie cła na samochody weszły w życie

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej zostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie - poinformował bank centralny. Ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w kwietniu pozostały na dotychczasowym poziomie. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat zwraca jednak uwagę, że dość dobre dane na temat inflacji w marcu sprawiły, że przewidywany moment obniżki coraz bardziej się przybliża, co wpływa na WIBOR. Ekspert wyliczył, ile może wynieść rata w kolejnych miesiącach.

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym w Polsce, proponujący wprowadzenie całorocznego czasu letniego. Zdaniem autorów likwidacja zmiany czasu wpłynęłaby pozytywnie na zdrowie Polaków.

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński gigant Xiaomi zapowiedział współpracę z policją w dochodzeniu dotyczącym tragicznego wypadku z udziałem samochodu SU7, wyposażonego w system autonomicznej jazdy - przekazał dziennik "South China Morning Post". W zdarzeniu, do którego doszło w sobotę, życie straciły trzy osoby.

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Źródło:
PAP

Biały Dom szacuje koszty, jakie Stany Zjednoczone poniosłyby w związku z zarządzaniem Grenlandią, gdyby to terytorium, obecnie zależne od Danii, znalazło się pod amerykańską kontrolą – podał w środę "Washington Post".

USA liczą koszty. "Zapłacimy więcej"

USA liczą koszty. "Zapłacimy więcej"

Źródło:
PAP

Portal Moscow Times poinformował w środę, że łączny majątek 146 rosyjskich miliarderów przewyższa oszczędności zgromadzone przez wszystkich pozostałych mieszkańców kraju. Dane pochodzą z dorocznej listy miliarderów magazynu 'Forbes'."

146 osób ma więcej niż reszta obywateli

146 osób ma więcej niż reszta obywateli

Źródło:
PAP

Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Krzysztof Trofiniak złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska - podała spółka w komunikacie. Zarząd PGZ działa obecnie w czteroosobowym składzie.

Prezes polskiego giganta rezygnuje

Prezes polskiego giganta rezygnuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Najem krótkoterminowy za pośrednictwem wyspecjalizowanych platform mocno zyskuje na popularności w Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu w 2024 roku odnotowano jego wzrost o 18,8 procent w porównaniu do roku 2023. W trzecim kwartale najpopularniejsze pod tym względem były trzy regiony, znajdujące się w Chorwacji, Hiszpanii i Francji.

Fala rozlewa się na całą Europę. Duży wzrost

Fala rozlewa się na całą Europę. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Przebywająca w stolicy Ukrainy Kijowie niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock wykluczyła możliwość wznowienia projektu gazociągu Nord Stream 2, który miałby dostarczać Europie rosyjski gaz. Moskwa zasugerowała ostatnio wznowienie projektu.

Niemiecka ministra zabrała głos w sprawie Nord Stream 2

Niemiecka ministra zabrała głos w sprawie Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Na południowej granicy kraju w związku z zagrożeniem pryszczycą wprowadzone zostały rygorystyczne kontrole weterynaryjne - przekazał w środę w Sejmie minister rolnictwa Czesław Siekierski. Na dziesięciu przejściach granicznych służby weterynaryjne prowadzą dyżury, rozstawiono bramki i maty dezynfekcyjne.

"Rygorystyczne kontrole" na granicach

"Rygorystyczne kontrole" na granicach

Źródło:
PAP

Eksploatacja reaktora jądrowego Maria została wstrzymana na czas od 1 kwietnia do 8 maja - poinformowało tvn24.pl Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Z końcem marca wygasło zezwolenie Państwowej Agencji Atomistyki umożliwiające działalność tego obiektu.

Jedyny taki reaktor w Polsce. Przestał działać

Jedyny taki reaktor w Polsce. Przestał działać

Źródło:
tvn24.pl

Skarga Ryanaira w sprawie pomocy publicznej przyznanej polskiemu LOT-owi została oddalona przez Sąd Unii Europejskiej. Pieniądze miały zrekompensować polskiemu przewoźnikowi straty poniesione w związku z pandemią COVID-19.

Ryanair przegrywa w sądzie

Ryanair przegrywa w sądzie

Źródło:
PAP

Zamknięta część popularnych szlaków na Maderze i tak jest odwiedzana przez turystów, w tym Polaków - wynika z informacji portugalskich mediów. Przeskakują przez ogrodzenie, łamiąc w ten sposób zakazy. Narażają się jednocześnie na duże koszty, jeśli będą musieli skorzystać z pomocy.

Polacy ryzykują zdrowiem i życiem. Grożą im duże kary

Polacy ryzykują zdrowiem i życiem. Grożą im duże kary

Źródło:
PAP

Ceny jaj z powodu ptasiej grypy mogą wzrosnąć - przyznał wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski. Przypomniał, że problem z dostępnością jaj ma kilka państw, na przykład Stany Zjednoczone, które zwróciły się już o pomoc do kilku krajów - również do Polski.

Ceny tego produktu mogą wzrosnąć. "Sytuacja jest dynamiczna"

Ceny tego produktu mogą wzrosnąć. "Sytuacja jest dynamiczna"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Amerykanie masowo grają na giełdzie, a wielu się zadłuża, by kupować akcje. Polityka administracji USA może jednak doprowadzić do zapaści na Wall Street. Zachowania Trumpa są nieobliczalne, a rynki kapitałowe są bardzo czułe na takie decyzje - powiedział rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

"To jest randka w ciemno, a taka randka rzadko się udaje"

"To jest randka w ciemno, a taka randka rzadko się udaje"

Źródło:
PAP