Polski Czerwony Krzyż, Caritas i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazują wsparcie i organizują zbiórki na rzecz powodzian. Ale nie tylko fundacje, również prywatne firmy starają się pomagać osobom na zalanych terenach.
W poniedziałek rano ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała dotację dla obszarów dotkniętych powodzią w wysokości 21 milionów złotych.
Czytaj więcej: Dotacje i pożyczki. Ministra klimatu zapowiada wsparcie >>>
Pomoc dla powodzian - fundacje, organizacje, firmy
"W obliczu klęski żywiołowej, która ma miejsce w Polsce, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy uruchamia w tym momencie swoje środki w wysokości 40 milionów złotych na zakup środków pierwszej potrzeby" - poinformowała na swojej stronie Fundacji WOŚP.
Dodała też: "Apel nasz kierujemy do Centrum Zarządzania Kryzysowego, powołanego w zaistniałej sytuacji i stawiamy się do jego dyspozycji. W razie pilnej potrzeby jesteśmy także gotowi uruchomić zbiórkę na ten cel".
Polski Czerwony Krzyż przekazał, że "rozszerza działania ratunkowe i uruchamia specjalną zbiórkę na rzecz ofiar żywiołu".
"Zerwane tamy w Stroniu Śląskim oraz mosty w Głuchołazach skutecznie odcięły dostęp do wielu miejscowości, pogłębiając trwający kryzys. Grupy Ratownictwa PCK od doby już są na miejscu, dostarczając pomoc humanitarną dla ewakuowanych, kolejne ruszają w drogę, na pomoc poszkodowanym przez żywioł" - napisał PCK.
Wyjaśnił, że "obecnie pomoc, polegającą na transporcie pakietów z żywnością i wody oraz koców i śpiworów, opiece nad osobami ewakuowanymi i wsparciu przy tworzeniu zapór z worków z piasku zaangażowane są Grupy Ratownictwa z Czechowic–Dziedzic, Bieska Białej i Wrocławia".
"Polski Czerwony Krzyż uruchomił specjalną zbiórkę, aby zapewnić niezbędne środki na pomoc osobom dotkniętym powodzią, m.in. w Stroniu Śląskim, Kłodzku i Głuchołazach" - podała organizacja.
Caritas Polska poinformował, że "przekazuje 200 000 zł na pilną pomoc interwencyjną powodzianom".
"To środki, które trafią do diecezjalnych ośrodków Caritas na terenach dotkniętych powodzią i będą mogły być wydane na pilne potrzeby. Wystartowała ogólnopolska zbiórka finansowa na stronie caritas.pl" - napisała organizacja w komunikacie.
"Organizacje przedsiębiorców (Pracodawcy RP, Polska Rada Biznesu, BNI Polska, Corporate Connections) uruchomili akcję "Przedsiębiorcy dla Powodzian", w której przedsiębiorcy, firmy, organizacje i wszyscy ludzie dobrej woli aktywnie włączają się w akcje pomocowe dla poszkodowanych" - podano w komunikacie w mediach społecznościowych.
"Pokażmy, że jesteśmy solidarni i wspierajmy tych, którzy znaleźli się w potrzebie. Każda pomoc, nawet najmniejsza, ma ogromne znaczenie" - zaapelowały organizacje przedsiębiorców.
CZYTAJ TAKŻE: Powódź w Polsce. Relacja >>>
Również prywatne firmy angażują się w pomoc dla osób z terenów ogarniętych powodzią.
"Już w niedzielę wysłaliśmy pierwsze transporty pomocowe z wodą i żywnością do Głuchołazów, Prudnika i Kłodzka, aby pomóc mieszkańcom miejscowości walczących z wielką wodą oraz służbom ratowniczym. Robimy, co w naszej mocy, aby być blisko i pomagać w tych trudnych momentach" - przekazało tvn24.pl biuro prasowe sieci Biedronka.
"W tej chwili organizujemy transport najbardziej potrzebnych produktów: wody, pieczywa, żywności z długim terminem, środków czystości, żywności dla zwierząt. Jesteśmy również w kontakcie z Bankami Żywności – jesteśmy gotowi na uruchomienie zbiórek żywności w naszych sklepach, która trafi do najbardziej potrzebujących. Czekamy tylko na potwierdzenie gotowości do rozpoczęcia działań ze strony Banków Żywności. Cały czas obserwujemy sytuację i jesteśmy w ścisłym kontakcie z lokalnym wewnętrznym sztabem kryzysowym" - poinformowała tvn24.pl Patrycja Kamińska z dział marketingu Netto.
Z kolei Kaufland przekazał w informacji prasowej, że "planuje wesprzeć lokalne sztaby kryzysowe w Kamiennej Górze, Nysie i Prudniku, także materialnie".
"Została uruchomiona już zbiórka darów dla osób poszkodowanych w powodzi. Od samego rana w marketach Kaufland w całej Polsce przyjmowane są dary w postaci żywności, skąd następnie będą dystrybuowane do najbardziej potrzebujących wsparcia miast i punktów. Produkty z długimi datami ważności, np. makarony, kasze, konserwy, klienci mogą zostawić w specjalnie przeznaczonych do tego oznaczonych koszach ustawionych na terenie marketów" - napisała firma.
"Dziś rano do Głuchołaz dotarł pierwszy wielkogabarytowy transport wody dla mieszkańców Głuchołaz. Wczoraj powołaliśmy sztab kryzysowy, który na bieżąco monitoruje sytuację w miastach zagrożonych powodzią" - przekazał Bartłomiej Tarłowski z Grupy Muszkieterów, która jest właścicielem sieci Intermarche i Bricomarche.
Dodał, że "w godzinach porannych sztab podjął decyzję o zorganizowaniu zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla ofiar powodzi", a "zbiórka będzie prowadzona we wszystkich sklepach Intermarche oraz Bricomarche na terenie kraju".
"Także od dziś wszystkie środki zebrane w skarbonach na terenie naszych punktów sprzedaży, będą przekazywane na pomoc dla potrzebujących. Fundacja Muszkieterów, którą tworzą właściciele sklepów naszych dwóch marek, zbiera już środki finansowe na rzecz potrzebujących. Każdy może przekazać nawet najdrobniejszą kwotą na konto Fundacji Muszkieterów: 27 1090 1463 0000 0000 4673 1720. Wspieramy także naszych franczyzobiorców, których placówki znalazły się w sytuacji zagrożenia. Obecnie jest to kilka supermarketów. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, a decyzje podejmujemy na bieżąco" - poinformował Tarłowski.
"W kwestii zaangażowania ALDI w pomoc osobom dotkniętym skutkami powodzi, informujemy, że wysyłamy 20 palet wód mineralnych butelkowanych w ustaleniu z Powiatowymi Centrami Zarządzania Kryzysowego w województwie dolnośląskim" - przekazała Agata Biernacka, kierownik Działu Komunikacji i PR ALDI Polska.
Wskazała też: "Aktualnie analizujemy również możliwości zorganizowanie zbiórki w naszych sklepach dla mieszkańców tych lokalizacji, którzy zostali najbardziej dotknięci skutkami powodzi".
Pomoc dla powodzian zaoferował również Lidl. "We wszystkich sklepach Lidl zostały uruchomione zbiórki artykułów dla mieszkańców terenów dotkniętych powodzią. Zbierana będzie przede wszystkim żywność o długim terminie przydatności do spożycia oraz woda pitna. W sklepach zostaną wydzielone specjalne kosze, do których będzie można oddawać produkty" - czytamy.
"W ramach szybkiej odpowiedzi na krytyczną sytuację powodziową już w weekend zorganizowaliśmy pomoc dla mieszkańców Jeleniej Góry, Głuchołaz oraz gminy Kłodzko, a także strażaków w Prudniku i Legnicy. Teraz, w ramach kolejnego etapu naszych działań, zachęcamy klientów, by w każdym z ponad 900 sklepów włączyli się do zbiórki produktów na rzecz poszkodowanych" - mówi Aleksandra Robaszkiewicz, dyrektorka ds. Corporate Affairs i CSR w Lidl Polska.
"Już wcześniej do mieszkańców Jeleniej Góry, Głuchołaz oraz gminy Kłodzko skierowano tiry z paletami żywności, wody pitnej oraz środkami higienicznymi. Wśród przekazywanych artykułów znalazły się m.in. woda, pieczywo, konserwy, kabanosy, kasza, ryż, makarony oraz słodycze dla dzieci. Kontynuowane jest także wsparcie strażaków w Prudniku i Legnicy. Lidl Polska monitoruje też na bieżąco sytuację powodziową i jest w stałym kontakcie z przedstawicielami władz samorządowych. Partnerami zbiórki są Caritas Polska i Federacja Polskich Banków Żywności" - podaje sieć.
"Carrefour Polska, wspólnie ze swoimi partnerami, przygotowuje obecnie centralną zbiórkę produktów na rzecz powodzian, która obejmie nasze sklepy w całej Polsce. Wraz z Donateo, od wtorku 17 września rozpoczynamy także ogólnopolską akcję mikrodatków na rzecz powodzian. Zbierane podczas transakcji w kasach środki trafią do osób najbardziej potrzebujących poprzez Polską Akcję Humanitarną" - przekazało biuro prasowe sieci.
Dodało też: "Jesteśmy również w trakcie kontaktowania się z Urzędami Miast i Gmin dotkniętych powodzią, aby ustalić aktualne potrzeby rzeczowe oraz miejsce ich zbiórek".
Rafał Brzoska, założyciel i CEO InPost, powiedział redakcji biznesowej tvn24.pl, że firma od razu zaangażowała się w pomoc na rzecz powodzian i już zrealizowała pierwsze transporty.
- W ramach stowarzyszeń przedsiębiorców uruchomiliśmy zbiórkę przedsiębiorców, która już teraz przyniosła blisko cztery miliony złotych. Bardzo ważna jest pomoc materialna, na zalane tereny już jadą transporty z agregatami, chemia, żywnością i wodą. Porozumieliśmy się już formą Panattoni, która udostępniła swoje magazyny do których będzie transportowana pomoc - wyjaśnił.
Dodał też: - Grupa InPost zaoferowała przewóz pomocy z całego kraju do strefy dotkniętej powodzią. Już teraz wiem, że będziemy wozili towary z magazynów PCK do Wrocławia i później dalej lokalnie. Porozumieliśmy się z Pocztą Polską, jako dwie polskie firmy logistyczne zamierzamy razem koordynować transport towarów korzystając z magazynów i transportu obu firm. Nasz zespół Green City jest w kontakcie z władzami miast i elastycznie reaguje na zgłaszane zapotrzebowania.
- Skupiamy się na pomocy dla naszych pracowników, ale nie zapominamy o całej rzeszy ludzi, których dotknęła ta tragedia. Chcemy wykorzystać nasz potencjał magazynowy i logistyczny, by jak najskuteczniej dotrzeć do potrzebujących. Dlatego dwie polskie firmy logistyczno-kurierskie, Poczta Polska i InPost zdecydowały się połączyć swoje siły i pomagać - podkreślił Sebastian Mikosz, prezes Poczty Polskiej.
Powódź na południu i zachodzie Polski
Na południu i zachodzie Polski trwa powódź. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. W sobotę i niedzielę rano na miejscu ze sztabami kryzysowymi spotykał się tam szef rządu, na zalanych terenach byli również ministrowie spraw wewnętrznych, obrony narodowej, infrastruktury i klimatu.
Tama w Stroniu Śląskim w powiecie kłodzkim została przerwana. W Głuchołazach w powiecie nyskim napór wody zniszczył most tymczasowy. Do Stronia Śląskiego i Lądka Zdroju właściwie nie można dojechać. Pod wodą są ulice Kłodzka; głębokość wody w zalanych kwartałach w centrum miasta waha się od 50 cm do 1,5 metra. W wielu miejscach trwa ewakuacja ludności. Ze szpitala w Nysie, odciętego od miasta przez wodę, zostało ewakuowanych w niedzielę 33 pacjentów, w tym ciężarne kobiety i dzieci.
Rząd przygotowuje również pomoc finansową dla poszkodowanych. Premier zlecił ministrowi finansów przygotowanie środków na pomoc doraźną i usuwanie skutków powodzi. Wypłatę zasiłków koordynować będą wojewodowie, a wypłacać je będą gminy.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Krzysztof Świderski