Powódź w Polsce. Relacja

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP
Nysa walczy z falą powodziową
Nysa walczy z falą powodziowąTVN24
wideo 2/35
Nysa walczy z falą powodziowąTVN24

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że w wyniku powodzi w czterech województwach: dolnośląskim, opolskim, lubuskim i śląskim zawieszono zajęcia w ponad 530 szkołach, przedszkolach i placówkach. Resort podał też, że samorządy mogą ubiegać się o środki na odbudowę szkolnej infrastruktury. Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. W Opolu i Wrocławiu obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Między zbiornikami Topola i Kozielno runął przepust wody.

W tvn24.pl przekazujemy najnowsze informacje na temat sytuacji pogodowej w kraju i za granicą:

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 22:09

    W wyniku podwyższonego stanu wód na rzece Osobłoga w Krapkowicach, na drodze krajowej nr 45 doszło do podmycia drogi i zapadnięcia jezdni. Jak poinformowała GDDKiA w Opolu, droga w miejscu zdarzenia jest zablokowana.

  • 22:09

    Nie przewidujemy na ten moment decyzji o ewakuacji - powiedział na antenie TVP prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Jak dodał, jego zdaniem, sytuacja jest o niebo lepsza niż w 1997 roku, a mieszkańcy miasta już zabezpieczają się na wypadek zalania.

  • 21:47

    Wracamy do Nysy i relacji Wojciecha Bojanowskiego. Mieszkańcy miasta, z pomocą wojska, wzmacniają wał. - Wydaje się, ż ta akcja tutaj będzie trwała przez całą noc, to jest walka o własne miasto, dobytek, ci ludzie są zdeterminowani, żeby tę walkę wygrać - mówił reporter.

  • 21:36

    Nie policzyliśmy jeszcze wniosków od mieszkańców o wsparcie finansowe, ale jest ich mnóstwo – powiedziała Renata Surma, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej. Ich zliczanie zacznie się we wtorek.

  • 21:34

    W mieście wciąż nie ma internetu i prądu, woda dostarczana jest w 5-litrowych pojemnikach i beczkowozami - powiedział zastępca burmistrza Wlenia (pow. lwówecki) Piotr Szymański. W miasteczku trwa wielkie sprzątanie po powodzi, czyszczone są budynki i kanalizacja.

  • 21:31

    Żołnierze walczą o przetrwanie wału w Nysie. Relacja Wojciecha Bojanowskiego

  • 21:28

    W Nysie "trwa walka z czasem", sytuacja pogarsza się. Relacja Małgorzaty Marczok

  • 21:22

    Najgorsza sytuacja w kraju i 44 tysiące mieszkańców. Ratują miasto

    W Nysie w województwie opolskim panuje najgorsza sytuacja powodziowa w kraju - przekazał w poniedziałek wieczorem komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Na miejscu są strażacy, Straż Graniczna i wojsko. Mieszkańcy Nysy ratują miasto także własnymi siłami. O godzinie 20 lokalne władze wezwały ich do rozpoczęcia "akcji wzmacniania wałów rzeki przy moście Kościuszki" workami z piaskiem. Miastu grozi zalanie właśnie z powodu ryzyka przerwania wałów. Po południu, po ogłoszeniu przez burmistrza stanu ewakuacji i apelu o znalezienie bezpiecznego schronienia na wyżej położonych terenach, wielu mieszkańców wyjechało z jedzeniem i wodą samochodami na wiadukt i tam postanowiło czekać na rozwój wypadków. Nysa ma ponad 44 tysiące mieszkańców.

  • 21:19

    Z powodu ryzyka przerwania wałów do ewakuacji wezwano mieszkańców Nysy na Opolszczyźnie. Tymczasem mieszkańcy tego miasta zajmują się umacnianiem wału, przerzucają worki z piaskiem. Jak mówiła przebywająca na miejscu reporterka TVN24 Małgorzata Marczok, "trwa walka z czasem".

    Mieszkańcy Nysy przerzucają worki z piaskiem, aby umocnić wał

  • 20:51

    Powódź 2024. Fala kulminacyjna na Odrze - gdzie jest. Kiedy dotrze do Wrocławia

  • 20:38

    Służby skupiają się na zatamowaniu uszkodzonego wału w Nysie

  • 20:26

    Szef MON mówił o prognozach dla Opola i Wrocławia: Fala kulminacyjna zbliża się do Opola. Jutro będzie kluczowy dzień dla tego miasta. Ze źródeł wojskowych meteorologicznych wynika, że fala do Wrocławia ma dotrzeć w czwartek w południe. Umacnianie wałów następuje również we Wrocławiu, w jego okolicach. Jest zaangażowana straż pożarna, inne służby. 

  • 20:19

    Kosiniak-Kamysz mówił o pojawiającej się dezinformacji: żadna operacja z potencjalnym wysadzaniem wałów nie jest prowadzona. 

  • 20:17

    Szef MON: każdy rodzaj pomocy jest na wagę złota. Dzisiaj jest czas solidarności i braterstwa

  • 20:14

    Szef MON: na dzisiaj od razu do wypłaty jest 10 tysięcy złotych dla powodzian, będzie kolejne wsparcie przygotowywane

  • 20:12

    Kosiniak-Kamysz apeluje do samorządowców: im szybciej dacie sygnał, gdzie są potrzebni żołnierze i inne służby, tym szybciej będziemy na to odpowiadać

  • 20:11

    Kosiniak-Kamysz: wszystkie siły i środki Żandarmerii Wojskowej również są uruchomione do pomocy

  • 20:09

    Szef MON: Wszystkie działania podjęte przed weekendem, powodują, że zasoby ludzkie i sprzęt jest dostępny tam, gdzie zagrożenie jest największe. Oczywiście żywioł jest bezwzględny

    Stan klęski żywiołowej. Szef MON o tym, co to oznacza

  • 20:07

    Szef MON o sytuacji w Nysie: Podczas odprawy sytuacja była analizowana. Tam trwa regulacja spuszczania wody ze zbiorników, żeby umożliwić ewakuację. 

  • 20:05

    Kosiniak-Kamysz: Mieliśmy sytuację, że nawet jak śmigłowiec poleciał, ktoś odmówił ewakuacji. Proszę o szacunek wobec osób, które niosą pomoc. Proszę o podporządkowanie się poleceniom

  • 20:04

    - Głuchołazy zostały podzielone w niedzielę na dwie części. Mówię, że stałem się burmistrzem dwóch miast, prawobrzeżnych Głuchołaz i lewobrzeżnych Głuchołaz. Lewobrzeżne Głuchołazy są całkowicie odcięte od wody. Nie ma mostów. Mosty zostały zabrane przez wodę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz.

    Burmistrz Głuchołaz: miasto zostało podzielone na dwie części

  • 20:03

    Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w "Kropce nad i": apelujemy o stosowanie się do zaleceń służb, samorządowców. 

  • 20:00

    Michał Piszko, burmistrz Kłodzka w "Faktach po Faktach" w TVN24: Woda de facto z większej części zalanej miasta zeszła. Mieszkańcy jak i firmy, które zostały zalane, sprzątają. Dzisiaj wydałem komunikat. Poprosiłem mieszkańców, którzy zostali poszkodowani, aby wszystkie rzeczy, które nadają się do wyrzucenia, wyrzucano przed posesję, ewentualnie przed wejście, aby nie tarasować za bardzo szlaków komunikacyjnych. Jutro przystąpimy do systemowego usuwania tych odpadów. Mamy już przygotowane kontenery jak również maszyny, czyli koparko-ładowarki, które będą zniszczone rzeczy zabierać. 

    Burmistrz Kłodzka: naprawianie szkód zajmie pięć-sześć lat

  • 19:55

    Wiceszef MSWiA pytany był o sytuację w Opolu i Wrocławiu: Z analiz, które przeprowadziły Wody Polskie, jest małe prawdopodobieństwo zalania tych dwóch miast. Niemniej jednak, będziemy obserwować to, co się dzieje w Czechach, jakie będzie miał następstwo zbiornik, który został uszkodzony. Jeżeli okaże się, że ta sytuacja może skutkować zasadniczo na zbiornik raciborski, może być prawdopodobieństwo zalewania części miast. Na razie takich obaw nie ma

  • 19:49

    Leśniakiewicz odniósł się do pęknięcia tamy w Ostrawie w Czechach i tego, co to może oznaczać dla Polski. Jak mówił, dokonano analizy. Według informacji od kierownictwa Wód Polskich ilość wody, która będzie się wydostawała z tego zbiornika nie będzie skutkowała na przyjmowanie wody przez zaporę w Raciborzu. 

  • 19:43

    Prognozy meteorologów były niedoszacowane? Wiceszef MSWiA: mówiliśmy o tym, że będzie znaczący opad deszczu i może to skutkować różnymi sytuacjami. 

  • 19:40

    Leśniakiewicz: nie jest prawdą, że zbiorniki mogły być bardziej opróżnione. Ilość wody w krótkim okresie czasu była na tyle znacząca, że mamy takie sytuacje, jak obecnie

  • 19:37

    Leśniakiewicz: to typowe sytuacje powodzi górskich

  • 19:36

    Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz w "Faktach po Faktach" w TVN24 o sytuacji w Nysie: trwa próba załatania wału.

  • 19:14

    Trzy kolejne ofiary śmiertelne powodzi w Czechach. W rzece Krasovka koło Bruntalu w niedzielę znaleziono martwą kobietę, a w poniedziałek odnaleziono ciało kolejnej ofiary w Karniowie wewnątrz zalanego mieszkania. Trzecia ofiara została znaleziona w strumieniu.

  • 18:57

    W poniedziałkowe popołudnie w województwie lubuskim przekroczenia stanów alarmowych nadal były notowane na dwóch wodowskazach na Bobrze i jednym na Kwisie. Poziom tych rzek nadal rośnie, ale jak dotąd nie ma poważnych podtopień – poinformował dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Sławomir Pawlak.

  • 18:56

    W Zachodniopomorskiem nie przewidujemy żadnych niebezpiecznych zjawisk, podtopień, czy zalań – przekazał w poniedziałek wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski. Podkreślił też, że region jest gotowy na ewentualną zmianę sytuacji hydrologicznej. W Szczecinie trwa zbiórka darów dla ofiar powodzi

  • 18:56

    Prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz mówił w "Tak jest" w TVN24, że jeśli chodzi o sytuację przeciwpowodziową w Raciborzu, "dzięki temu, że pracuje zbiornik Racibórz Dolny, mamy sytuację w miarę opanowaną". - Od kilkudziesięciu godzin ten zrzut wody, który jest w zbiorniku, jest kontrolowany, w związku z czym te ilości mieszczą się na międzywalu, więc sytuacja może nie jest taka jak zawsze, bo jest znacznie poważniejsza, ale tym niemniej jest to sytuacja kontrolowana - dodał. 

    Jak przypomniał, od kilkudziesięciu godzin zbiornik jest napełniany. Jego pojemność wynosi 185 milionów metrów sześciennych wody. 

    CZYTAJ W KONKRECIE24: Zbiornik Racibórz Dolny. "Wybudowany przez PiS"? Jak było z tą inwestycją

  • 18:37

  • 18:35

    Akcja ratowania wału na rzece w Nysie

  • 18:27

    Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry mówił w "Tak jest" w TVN24 o sytuacji w mieście. - Sytuacja jest już opanowana. Woda nam się nie przelewa przez wały. Przelewała się przez wały na ulicy Wiejskiej (…) Wał nie został przerwany, ale to była tak duża woda, o wiele wyższa niż w 1997 roku - powiedział. 

    Dodał, że "mieliśmy ponad 5 metrów wysokości nurtu rzeki w Bobrze, w Kamiennej - ponad 4 metry". - To też przekraczało o ponad 100 procent wysokość alarmową, jaka może być w rzecze Kamienna - mówił prezydent.

  • 18:19

    Kolejne dwie osoby zginęły w Austrii w związku z trwającą tam powodzią. Obaj mężczyźni zginęli w swoich domach. W Dolnej Austrii sytuacja powodziowa nadal jest krytyczna.

  • 18:18

    Wczoraj na tereny objęte powodzią została wysłana partia zestawów Starlink, które zapewnią łączność w miejscach, gdzie została ona zerwana - poinformował w poniedziałek wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Jak dodał, mają one posłużyć do komunikacji w sprawach dotyczącej ewakuacji i niesienia pomocy.

  • 18:18

    W Parlamencie Europejskim w Strasburgu w środę rano zamiast debaty z premierem Węgier Vikotrem Orbanem na temat węgierskiej prezydencji odbędzie się debata na temat powodzi, które nawiedziły Europę Środkową i Wschodnią, w tym Polskę.

  • 18:17

    Tak w poniedziałek, 16 września, wyglądało ujście Nysy Kłodzkiej do Odry

  • 18:17

    Główny Inspektor Farmaceutyczny Łukasz Pietrzak poinformował na poniedziałkowej konferencji, że najgorsza sytuacja, jeśli chodzi o zamknięte apteki jest na terenie województwa opolskiego.

    - Najgorsza sytuacja jest w województwie opolskim. Chociażby w Głuchołazach mamy sześć z siedmiu zamkniętych placówek aptecznych. Również w Nysie 11 aptek zostało podtopionych lub zalanych - zaznaczył Pietrzak. Dodał, że w województwie dolnośląskim nie funkcjonuje kilkanaście aptek.

    Podkreślił, że nie ma informacji, żeby jakakolwiek placówka apteczna na terenie województwa małopolskiego i śląskiego była zamknięta. Przekazał, że są też apteki, które mają skrócone godziny pracy, ponieważ nie mają prądu.

  • 18:15

    Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak poinformował w poniedziałek, że w związku z powodziami podpisał zarządzenie, które pozwala pacjentowi skorzystać z pomocy dowolnego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a NFZ to sfinansuje.

  • 18:14

    - Jesteśmy dzisiaj po zespole zarządzania kryzysowego. W Ministerstwie Zdrowia podjęliśmy decyzję o tym, żeby zabezpieczyć szczepienia przeciw tężcowi z rezerwy przeciwepidemicznej, również mamy dostępne szczepionki przeciwko durowi brzusznemu, bo jest to bakteria salmonella, która może wywołać poważne zachorowania, a ona po prostu jest w glebie. Mamy również zabezpieczone szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A - mówił główny inspektor sanitarny Paweł Grzesiowski.

  • 18:07

    "Wyrzuć bez względu na stan opakowania". Ważny apel RCB i GIS

  • 18:07

    Główny inspektor sanitarny Paweł Grzesiowski mówił w "Tak jest" w TVN24, że "w tej chwili takich miejsc, gdzie wodociągi zostały wyłączone czy uszkodzone, jest relatywnie niewiele". - Tam woda dostarczana jest w beczkowozach lub butelkowana, oczywiście jeśli jest w ogóle jakiś dojazd do miejscowości - dodał. 

    - Z naszej strony zalecenie jest jednoznaczne. Jeśli jesteśmy w terenie zalanym, nie powinniśmy korzystać z wody innej niż takiej, która jest sprawdzona pod względem czystości - mówił. 

  • 18:01

    Służby ratunkowe potwierdziły siódmą ofiarę śmiertelną powodzi na wschodzie Rumunii. Rząd zapowiada wprowadzenie stanu alarmowego w najbardziej dotkniętych okręgach Gałacz i Vaslui.

  • 17:49

    Ministra zdrowia Izabela Leszczyna skierowała do Wrocławia i Opola dwa dodatkowe zespoły Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - poinformował w poniedziałek dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego dr Marcin Podgórski.

    Jak mówił, zespoły lotniczego ratownictwa medycznego są pomocne w dotarciu do ewakuowanych osób, gdy helikopter nie może lądować.

  • 17:31

    Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń poinformował na posiedzeniu sztabu kryzysowego we Wrocławiu, że zmniejszają się opady i w górnej części rzek ich stan opada, ale "fala przepływa na północ i z tym są związane pewne kolejne zagrożenia". Podkreślił, że szczegóły fali pozna w ciągu około dwóch godzin, kiedy otrzyma kolejną prognozę, którą zestawi z prognozą IMGW.

    Awiżeń podkreślił, że najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: kłodzkim, karkonoskim razem z Jelenią Górą, ząbkowickim, wałbrzyskim z Wałbrzychem, kamiennogórskim. - Dlatego poprosiłem dodatkowo o wpisanie do obszaru klęski żywiołowej powiat lwówecki i dzierżoniowski - dodał. Powiat świdnicki i kolejne powiaty są aktualnie analizowane - zaznaczył.

  • 17:25

    Powódź w Nysie

  • 17:25

    Nysa, ul. Jagiellońska

  • 17:24

    Mieszkańcy Nysy parkują na wiadukcie z obawy przed wodą

  • 17:21

    Minister finansów Andrzej Domański zapowiedział wprowadzenie 0 proc. stawki VAT dla darowizn towarów i usług przekazanych w ramach pomocy poszkodowanym w powodzi.

  • 17:20

    Nysa. Sznury samochodów na wiadukcie. Mieszkańcy chronią się przed falą powodziową

  • 17:19

    Napełniany obecnie zbiornik Racibórz Dolny daje największą różnicę między powodzią z 1997 roku, a powodzią z 2024 roku, zabezpieczając miasta poniżej niego – mówił w poniedziałek w Raciborzu szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

    Na polecenie prezydenta przyjechałem tutaj przede wszystkim po to, by odebrać komplet informacji związanych z tym, w jakim stanie aktualnie znajduje się ten zbiornik i przygotowanie do przeciwdziałania tej fali, której spodziewamy się w najbliższym czasie – powiedział.

    Siewiera ocenił, że zbiornik Racibórz Dolny, którego budowa rozpoczęła się w 2013 r. i zakończyła w 2020 r. i którą realizowały kolejne rządy, "to wielka inwestycja, przeprowadzona dokładnie tak, jak oczekuje tego prezydent Rzeczypospolitej Polskiej".

  • 17:17

    Pomoc dla powodzian od rządu. Jak złożyć wniosek?

  • 17:04

    MEN poinformowało, że dzieci i uczniowie z rodzin poszkodowanych powodzią mogą korzystać ze wsparcia dostępnego w "Rządowym programie pomocy dzieciom i uczniom w formie zasiłku losowego na cele edukacyjne, pomocy uczniom w formie wyjazdów edukacyjno-terapeutycznych oraz pomocy dzieciom i uczniom w formie zajęć opiekuńczych i zajęć terapeutyczno-edukacyjnych w latach 2022-2024". Przewiduje on m.in. zasiłek, wyjazd terapeutyczny lub zajęcia terapeutyczno-edukacyjne.

  • 17:03

    Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że według informacji przekazanych przez kuratorów oświaty w poniedziałek do godz. 14 w wyniku powodzi w czterech województwach: dolnośląskim, opolskim, lubuskim i śląskim,zajęcia zawieszono w ponad 530 szkołach, przedszkolach i placówkach. Najwięcej, jak poinformowano, w województwie dolnośląskim – 329; w woj. opolskim zawieszono prace w ponad 170 placówkach oświatowych.

    Podkreślono, że kuratorzy oświaty na prośbę ministra edukacji na bieżąco monitorują sytuację i są w stałym kontakcie z resortem.

  • 17:01

    Jeśli woda w Odrze przekroczy 6,2 m, zalany zostanie polder z dwoma wsiami – powiedział starosta oławski Marek Szponar. Na razie z możliwości ewakuacji skorzystało niewiele osób. W powiecie trwają przygotowania na przyjście fali powodziowej. Prognozy są niejednoznaczne.

  • 16:55

    Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas spotkania powodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu zaapelował do samorządowców: jeżeli są jakiekolwiek wnioski o zwiększenie liczby żołnierzy, strażaków, kogokolwiek do układania worków, potrzebujemy tylko sygnału. W odwodzie są kolejne jednostki. Skierowaliśmy nie tylko Wojska Obrony Terytorialnej, ale również żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej, 11 Dywizji Kawalerii Pancernej są już na przykład na Opolszczyźnie. Te wnioski są natychmiast spełniane, tylko muszą dotrzeć za pośrednictwem wojewodów do MON, czy to sztabu generalnego. 

  • 16:47

    Szef rządu zapowiedział wprowadzenie zakazu przebywania na wałach przeciwpowodziowych tam, gdzie występuje zagrożenie powodziowe. Jak przekazał, odpowiednie decyzje prawne w tej sprawie zostaną podjęte po posiedzeniu sztabu kryzysowego.

  • 16:43

    Premier Donald Tusk przekazał podczas zebrania sztabu kryzysowego we Wrocławiu, że szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaoferowała do dyspozycji Polski Unijny Mechanizm Ochrony Ludności (EU Civil Protection Mechanism).

    Wskazał, że w ramach tego mechanizmu można aplikować o różnego typu pomoc, np. o sprzęt czy ludzi. - Minister (ds. UE Adam) Szłapka to kompletuje. Na razie radzimy sobie i nie ma potrzeby korzystania z pomocy międzynarodowej, ale jeśli by się okazało, że może zaistnieć potrzeba pomocy specyficznej, gdzie mamy jakiś deficyt lub problem, proszę natychmiast dawać znać, by szybko trafiło to do naszego ministra spraw europejskich - powiedział Tusk.

  • 16:41

    Prezydent miasta Jacek Sutryk podczas spotkania powodziowego sztabu kryzysowego w tym mieście: z jednej strony zarządzamy sytuacją przeciwpowodziową a z drugiej emocjami. Wczoraj podjąłem decyzji o ogłoszeniu alarmu przeciwpowodziowego. Scenariusz szósty, który wdrażamy, zakłada maksymalny przepływ w rzece na poziomie 3 tysięcy 131 metrów sześciennych na sekundę. Mam nadzieję, że tego nie będzie. Mieszkańcy są przez nas wyposażani w kilku miejscach w piasek i worki. 

  • 16:34

    47 policjantów jest w drodze na południe kraju, aby pomóc w walce z żywiołem – przekazała w poniedziałek rzeczniczka pomorskiej policji kom. Karina Kamińska. Od soboty z żywiołem walczy również 61 strażaków ratowników z Pomorza.

  • 16:33

    Państwa członkowskie poszkodowane przez powódź, w tym Polska, będą mogły liczyć na pomoc finansową z Funduszu Solidarności.

    - Jak dotąd nie otrzymaliśmy wniosków o wsparcie w ramach Funduszu Solidarności. Nie jest to zaskoczeniem, bo jest to instrument pomocy po katastrofie i państwa członkowskie mają 12 tygodni od dnia poniesienia pierwszych szkód, żeby złożyć taki wniosek do Komisji Europejskiej - powiedział w Brukseli rzecznik KE Stefan de Keersmaecker.

    Po otrzymaniu takiego wniosku KE ocenia go i może przekazać go do Parlamentu Europejskiego, który głosuje za przyznaniem wsparcia.

  • 16:31

    Minister nauki Dariusz Wieczorek zaapelował w poniedziałek na platformie X do władz uczelni o udostępnienie akademików dla osób potrzebujących oraz o rozpatrywanie w trybie pilnym wniosków o zapomogi dla studentów z terenów objętych powodzią.

  • 16:29

    Powódź. Media: pękła tama w Czechach, 35 kilometrów od granicy Polski. Co to oznacza dla Polski? Pytanie od Donalda Tuska

  • 16:29

    Caritas Diecezji Kieleckiej uruchomiła w Kielcach dwa punkty zbiórki darów dla mieszkańców południa Polski dotkniętych powodzią. 

    Dary można przynosić do dwóch punktów uruchomionych w Centrum Integracji Społecznej przy ul. Jana Pawła II 5b oraz w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przy ul. Wiśniowej 6. Podobny punkt od wtorku będzie działał przed budynkiem Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

  • 16:21

    - Zgodnie z poleceniami w dniu wczorajszym zostało uruchomione Centrum Koordynacji Operacji Powietrznych. Mamy do dyspozycji 24 śmigłowce -14 do działań ratowniczych i 10 do patrolowania. W chwili obecnej odbywa się 9 lotów patrolowych i 10 lotów ewakuacyjnych - mówił szef KGP. 

  • 16:18

    Szef KGP mówił też o zablokowanych drogach. - To jest 49 dróg w czterech województwach. Drogi krajowe - 15 dróg, to jest Katowice, Poznań, Wrocław i Opole, wojewódzkie - 34 drogi - Katowice, Wrocław, Opole, jedno przejście graniczne w Gołkowicach - wymienił.

  • 16:08

    Komendant główny policji nadinsp. Marek Boroń na spotkaniu powodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu poinformował, że w obecnej dobie ewakuowano 277 osób. Natomiast od początku działań to jest 3241 osób. 

    - Niestety mamy cztery ofiary śmiertelne. Jest to mężczyzna w miejscowości Bielsko-Biała, mężczyzna w miejscowości Krosnowice, kobieta w miejscowości Lądek-Zdrój i mężczyzna z miejscowości Nysa - przekazał. 

  • 15:56

    Wylała rzeka - Grzymalin powiat legnicki

  • 15:54

    Odbiorcy na terenie trzech województw: dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego otrzymali ostrzeżenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, że kontakt z wodą powodziową może zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt.

  • 15:51

    Stronie Śląskie. Zawalenie budynku Straży Miejskiej. Nagranie

  • 15:51

    Premier Donald Tusk poinformował, że około godz. 17 będzie rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o mechanizmie pomocy dla krajów ogarniętych powodzią. Dodał, że wcześniej odbędzie krótką rozmowę z premierem Słowacji Robertem Fico.

  • 15:43

    Czechy. Pękła tama w Ostrawie, kilkadziesiąt kilometrów od granicy Polski

  • 15:43

    Podtopienia w miejscowości Wleń po wylaniu rzeki Bóbr

  • 15:27

    Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego zwrócił także uwagę, że woda powodziowa niesie ze sobą bardzo różne zanieczyszczenia i drobnoustroje. Wymienił m.in. bakterie kałowe i pałeczki okrężnicy.

    - W sytuacji kontaktu z tą wodą, trzeba zwracać baczną uwagę na swój stan zdrowia. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek objawy, zwłaszcza żołądkowe – objawy zatrucia, wymioty, biegunka, podwyższona temperatura – to należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem – zaapelował.

    Powiedział, że jeśli woda powodziowa zalała prywatną studnię, to nie wolno z niej korzystać.

  • 15:26

    Służby sanitarno-epidemiologiczne cały czas działają na terenach poszkodowanych powodzią. W tej chwili skupiamy się głównie na tym, by zapewnić dostęp do wody pitnej i żywności – przekazał rzecznik GIS Marek Waszczewski.

    Jak mówił, na bieżąco wysyłane są alerty RCB m.in. ostrzegające przed piciem wody i wskazujące, że najlepiej korzystać jedynie z tej butelkowanej.

    - W niektórych miejscach ludzie powoli będą wracali do domów. Pamiętajmy, żeby w żadnym wypadku nie spożywać produktów, które były zalane falą powodziową – podkreślił. Zagrożenie mogą powodować także produkty spożywcze, które przechowywaliśmy w lodówkach czy zamrażarkach, a wskutek przerw w dostawie prądu urządzenia te były nieczynne.

  • 15:21

    W 2018 roku strażacy z Polski pomagali szwedzkim kolegom w gaszeniu pożarów lasów. Wówczas polskie wozy strażackie były witane przez ludność z transparentami, na których wyrażano podziękowania przyjaciołom z Polski.

    Do tej historii odniósł się również na X były dowódca akcji gaśniczej w regionie Dalarna Johan Szymanski. "Jesteśmy gotowi pomóc, zwłaszcza aby odwzajemnić się za ich (Polaków) wsparcie i pomoc w 2018 roku" - napisał Szymanski.

  • 15:21

    Minister ds. obrony cywilnej Szwecji Carl-Oskar Bohlin zaoferował Polsce pomoc w walce z powodzią. Rząd w Sztokholmie może przekazać m.in. zapory, worki z piaskiem oraz pompy.

    "W ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności i korzystając z rezerw narodowych, Szwecja jest gotowa nieść pomoc krajom, które ucierpiały i znajdują się w trudnej sytuacji" - napisał Bohlin na platformie X.

    Minister przypomniał, że w Polsce przerwana została jedna z tam i są ofiary śmiertelne żywiołu.

  • 15:12

    Polscy policjanci patrolujący brzegi Odry przy przejściu granicznym Chałupki – Bohumin pomogli wyjść z rzeki koniowi, który płynął w jej silnie wezbranym nurcie. Zwierzę pochodziło z czeskiej hodowli. Całe i zdrowe wróciło do właścicieli.

  • 15:11

    Zgodnie z przewidywaniami fala powodziowa na Dunaju dotarła już na Węgry. Poziom wody w Budapeszcie stale rośnie. Premier Viktor Orban odwołał w poniedziałek wszystkie wyjazdy zagraniczne i postawił całą administrację w stan gotowości.

  • 15:10

    Zarząd Województwa Świętokrzyskiego chce przekazać 1 milion złotych samorządom, które najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Do województw dolnośląskiego i opolskiego trafi także woda mineralna o wartości 100 tysięcy złotych.

  • 14:49

    Tusk mówi o pomocy doraźnej dla powodzian w wysokości 10 tys. zł.

  • 14:45

    Tusk: ogłosiliśmy stan klęski żywiołowej od dzisiaj na 30 dni w części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

  • 14:44

    Donald Tusk na konferencji we Wrocławiu: będziemy robili wszystko, żeby jak najlepiej koordynować nasze działania. 

  • 14:37

    Tomasz Nowicki pytany, jaka jest teraz możliwość dojazdu do Lądka Zdroju, mówił, że "dotychczas jedyną drogą dojazdową była droga od strony czeskiej, od południa przez miejscowość Jawornik". - Natomiast wiemy już, że jest przejezdna droga od strony drogi do Bystrzycy Kłodzkiej poprzez miejscowość Romanowo, Trzebieszowice - dodał. 

  • 14:24

    Burmistrz Lądka Zdroju Tomasz Nowicki mówił po południu na antenie TVN24, że w miejscowości są problemy z łącznością. - Mamy nieduży agregat tutaj - dodał.

    - Ściągnęliśmy informatyka, który ma wiedzę techniczną i spowodował, że mamy możliwość łącznie się światłowodowo, bo nie mieliśmy jeszcze do niedawana prądu - powiedział. 

    - Wczoraj dramatycznie wołałem o pomoc, ponieważ byliśmy całkowicie odcięci od świata. Mieliśmy sporo osób, które udało nam się cudem ewakuować w dosyć krótkim czasie przed falą powodziową - powiedział. 

    - Przewidzieliśmy najgorsze. Udało się mieszkańców ewakuować. Natomiast ci mieszkańcy zostali z nami. Mają swoje potrzeby. Chcą w tych trudnych okolicznościach w miarę godnie żyć. Natomiast stracili dobytek. Potrzebujemy właściwie wszystkiego w tej chwili. Wody pitnej, pożywienia, ale co najważniejsze, potrzebujemy beczkowozów, które będą rozwoziły wodę pitną i techniczno-sanitarną. Nie mamy takiego sprzętu - mówił burmistrz. 

    "Byliśmy całkowicie odcięci od świata. Potrzebujemy właściwie wszystkiego"

  • 14:14

    Reporter TVN24 Paweł Łukasik rozmawiał z jednym z mieszkańców okolic Kłodzka, który rozpoczął sprzątanie po powodzi. Jak relacjonował mężczyzna, okna były zakryte wodą. Dodał, że szyby w części okien potłukły się. 

    - W 1997 roku woda była na podobny poziomie - mówił. 

    "Okna były zakryte wodą". Sprzątanie po powodzi

  • 14:12

    Stan klęski został wprowadzony na okres 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia.

    Obejmuje: 

    - w województwie dolnośląskim – powiaty kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę;

    - w województwie opolskim – powiaty głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim;

    - w województwie śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.

  • 14:04

    Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego - rozporządzenie ukazało się w Dzienniku Ustaw.

  • 13:41

    W niedzielę spowodowane powodzią problemy z dostawą prądu występowały na 1,3 tys. stacji transformatorowych. Dziś rano miałyśmy już z panią minister Hennig-Kloską informację o tysiącu - powiedziała w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska.

  • 13:37

    Kolejowy ruch regionalny do stacji w Chałupkach (Śląskie) odblokowały w poniedziałek przed południem PKP Polskie Linie Kolejowe. Ze względu na sytuację w Czechach nadal nie jest możliwy wjazd pociągów do tego kraju ani przez Chałupki, ani przez Zebrzydowice.

  • 13:35

    Gwałtownie pogorszyła się sytuacja powodziowa w Ostrawie w Czechach. Woda przerwała w kilku miejscach wały przeciwpowodziowe i przed południem wdarła się na ulice dzielnicy Przivoz na prawym brzegu Odry. Szacuje się, że może być niezbędna ewakuacja nawet tysiąca osób.

  • 13:33

    W Lublinie, Chełmie, Zamościu i Białej Podlaskiej rozpoczęły się w poniedziałek zbiórki darów dla mieszkańców obszarów dotkniętych powodzią. Potrzebna jest m.in. woda pitna i środki czystości.

    Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zachęcił mieszkańców do udziału w zbiórce, która prowadzona jest na terenie miasteczka ruchu drogowego przy Al. Zygmuntowskich 4. Dziś akcja potrwa do godz. 18, natomiast od wtorku do piątku prowadzona będzie w godz. 7-18; w sobotę w godz. 10-14.

    Mieszkańcy Chełma mogą przynosić wsparcie na parking przy Urzędzie Miasta dziś do godz. 20.

    W Białej Podlaskiej koce, ręczniki, sucha żywność, woda pitna i środki czystości ofiarowane przez mieszkańców są składowane w magazynach Zakładu Gospodarki Lokalowej przy ul. S. Żeromskiego 5. Jak podał prezydent miasta Michał Litwiniuk, w poniedziałek akcja potrwa do godz. 21, a we wtorek odbędzie się w godz. 7-21.

    W Zamościu najpilniejsze artykuły zbierane są do wtorku w siedzibie Straży Miejskiej w ratuszu.

  • 13:31

    Caritas Archidiecezji Gdańskiej rozpoczął zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla osób dotkniętych powodzią na południu kraju. Zbieramy wodę w zgrzewkach, żywność długoterminową, środki czystości, a także przedmioty potrzebne do porządkowania po powodzi – powiedział dyrektor gdańskiego Caritasu ks. Andrzej Wiecki.

    Działają trzy punkty, do których można przynosić najpotrzebniejsze produkty: w Centrum Pomocowym Caritasu im. św. o. Pio przy ul. Jęczmiennej w Gdyni, w Centrum Pomocowym Caritasu im. św. Jana Pawła II przy ul. Fromborskiej w Gdańsku i w Centrum Wolontariatu Caritasu przy ul. Jesionowej w Gdańsku.

  • 13:26

    Jesteśmy gotowi do uzbierania odpowiedniej kwoty na pomoc osobom poszkodowanym powodzią - zapewnił w poniedziałek wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański (Lewica). Wiceminister wskazał, że rząd dysponuje środkami na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

    Wiceminister przekazał, że w poniedziałek spotka się z wiceszefem MSWiA Maciejem Duszczykiem w sprawie wniosku o wypłatę środków Unii Europejskiej z Funduszu Solidarności, który służy wspieraniu odbudowy po klęskach żywiołowych. - Zdaję sobie sprawę, że to będzie kilkanaście milionów euro, ale one będą przeznaczone na kwestie pomocy straży pożarnej i jednostkom, które dzisiaj walczą z powodzią - stwierdził. Zapowiedział również, że w ciągu najbliższych 12 tygodni rząd wystąpi o kolejne fundusze UE.

  • 13:19

    W Dreźnie w Saksonii na wschodzie Niemiec wody rzeki Łaby podnoszą się. W poniedziałek rano poziom wody wyniósł 5,62 m. Przewiduje się, że we wtorek rano Łaba przekroczy 6 m, a w środę wieczorem osiągnie najwyższy poziom.

    Portal Tagesschau wskazał, że obecnie większość zawalonej części mostu Caroli w Dreźnie znajduje się pod wodą.

  • 13:16

    Po konsultacji z szefami klubów rady miejskiej prezydent Suwałk (Podlaskie) Czesław Renkiewicz zadecydował, że samorząd przekaże pomoc finansową dla zalanej w wyniku powodzi Nysy – poinformował w poniedziałek magistrat. Nie podano, jaka to będzie kwota.

    - Będziemy chcieli wesprzeć miasto finansowo. Obecnie praktycznie całe jest zalane. Nie ma tam prądu, nie działają żadne sieci. Od rana próbuję nawiązać kontakt z władzami Nysy – powiedział Renkiewicz. 

    Dodał, że pieniądze przekazane z budżetu Suwałk Nysa będzie mogła przeznaczyć na najpilniejsze potrzeby. - Określimy formę współpracy na podstawie stosownego porozumienia – podkreślił prezydent Suwałk.

  • 13:11

    Powódź 2024. Premier Donald Tusk: mamy zapewniony miliard złotych na pomoc po powodzi

Autorka/Autor:ek,js/kg

Źródło: tvn24.pl, TVN24., PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Krzysztof Świderski

Pozostałe wiadomości

Powódź w Polsce trwa. Mieszkańcy Nysy walczą ramię w ramię ze służbami o to, by ich miasto nie zostało zalane. Umacniają workami z piaskiem, a nawet kostką brukową wał przy moście Kościuszki. Muszą go utrzymać, by woda nie zalała ulic. - Są zdeterminowani i walka potrwa całą noc - mówią obecni na miejscu reporterzy Wojciech Bojanowski i Małgorzata Marczok. - W Nysie panuje najgorsza sytuacja powodziowa w kraju - oceniał wcześniej w poniedziałek wieczorem Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. Nysa ma ponad 44 tysiące mieszkańców.

Będą walczyć całą noc. Mieszkańcy i służby bronią wału w Nysie. Woda zagraża miastu

Będą walczyć całą noc. Mieszkańcy i służby bronią wału w Nysie. Woda zagraża miastu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Fala powodziowa na Odrze dociera do Oławy i wkrótce będzie we Wrocławiu. W poniedziałek wieczorem przekroczyła na wodowskazie w Brzegu poziom 620 centymetrów i zapadła decyzja o otwarciu polderu zalewowego Oława-Lipki. Starszy kapitan Michał Wójtowicz, oficer prasowy powiatowej PSP w Oławie, przekazał w rozmowie z tvn24.pl, że dwie wsie - Stary Górnik i Stary Otok - znajdą się przynajmniej częściowo pod wodą prawdopodobnie w ciągu kilkunastu godzin. Ze wsi Stary Górnik na ewakuację zdecydowały się "zaledwie dwie rodziny". O mieszkańcach Starego Otoku nie miał informacji. Nie wykluczył, że niektórzy ewakuowali się na własną rękę, ale podkreślił, że większość postanowiła zostać ze swoim dobytkiem i czekać.

Polder zalewowy pod Wrocławiem otwarty. Dwie wsie zagrożone zalaniem. Ludzie nie chcieli się ewakuować

Polder zalewowy pod Wrocławiem otwarty. Dwie wsie zagrożone zalaniem. Ludzie nie chcieli się ewakuować

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Powódź w południowej i zachodniej Polsce przybiera na sile. Najtrudniejsza sytuacja występuje na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku. Ochronę przed nadciągającą wodą może dać zbiornik Racibórz Dolny, który w niedzielę rano zaczął przejmować wodę z Odry. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera ocenił, że działanie tego zbiornika daje "największą różnicę" między powodzią z 1997 roku a tą obecną. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach podał, że do godziny 16 zbiornik ściął falę wezbraniową Odry, przyjmując około 108 milionów metrów sześciennych wody. To tyle, ile można by było wlać w 108 Stadionów Narodowych w Warszawie.

Wszystkie oczy na ten zbiornik. Robi "największą różnicę"

Wszystkie oczy na ten zbiornik. Robi "największą różnicę"

Źródło:
PAP

- Wszyscy, którzy się odważą na haniebne, ohydne czyny, złodziejstwo wobec tych, którzy są poszkodowani, którzy musieli opuścić swoje domostwa, zostaną surowo ukarani - zapowiedział w "Kropce nad i" szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Przekazał też, że Żandarmeria Wojskowa włączyła się do pomocy w ochronie dobytku osób dotkniętych powodziami. Podkreślił, że informacje, jakoby planowano wysadzać wały przeciwpowodziowe "to ordynarne kłamstwo" i dezinformacja.

"Wszyscy, którzy się odważą, zostaną surowo ukarani"

"Wszyscy, którzy się odważą, zostaną surowo ukarani"

Źródło:
TVN24

Premier Donald Tusk pytał podczas posiedzenia sztabu kryzysowego o to, jak uszkodzenie wału przeciwpowodziowego w czeskiej Ostrawie, blisko polskiej granicy, może wpłynąć na sytuację w naszym kraju. - Ta woda rozlewa się na Ostrawę. Ta woda nie przyjdzie do Polski, jest to bardzo trudna sytuacja dla strony czeskiej - odpowiedziała prezeska Wód Polskich Joanna Kopczyńska.

Odra zalewa Ostrawę w Czechach. Co to oznacza dla Polski? Reakcja podczas sztabu kryzysowego

Odra zalewa Ostrawę w Czechach. Co to oznacza dla Polski? Reakcja podczas sztabu kryzysowego

Źródło:
TVN24

Sytuacja pogodowa stabilizuje się, ale sytuacja hydrologiczna wciąż jest trudna. W wielu miejscach są przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze. Eksperci podkreślają, że największym zagrożeniem jest teraz przemieszczająca się fala kulminacyjna na Odrze.

Fala kulminacyjna na Odrze. Gdzie jest

Fala kulminacyjna na Odrze. Gdzie jest

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

W komunikatach służb widać skalę dramatu. W historiach konkretnych ludzi - jego bezmiar. Mosty można odbudować, domy - wyremontować. Na nowe marzenia na razie za wcześnie.

"Wszystkie nasze marzenia wypłynęły stąd, zostały zniszczone"

"Wszystkie nasze marzenia wypłynęły stąd, zostały zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Wśród miast, które najbardziej ucierpiały podczas powodzi, są Kłodzko oraz Głuchołazy. - Jeżeli będzie pomoc z Unii lub od rządu, to w ciągu pięciu, sześciu lat będziemy w stanie zniwelować to, co w ciągu pięciu, sześciu godzin zniszczyła woda - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Michał Piszko, burmistrz Kłodzka. Burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz opowiadał, że w niedzielę miasto zostało podzielone na dwie części.

"Pięć, sześć lat na zniwelowanie tego, co w ciągu pięciu, sześciu godzin zniszczyła woda"

"Pięć, sześć lat na zniwelowanie tego, co w ciągu pięciu, sześciu godzin zniszczyła woda"

Źródło:
TVN24

Na południu i zachodzie Polski trwa powódź. Wicepremier oraz szef resortu obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił się z apelem do pracodawców w sprawie ochotników, którzy działają w OSP i WOT. - Prosimy o zwolnienie ich z pracy. Prosimy o to, żeby nie musieli przychodzić, jeżeli biorą udział w akcji, a są z różnych województw - powiedział Kosiniak-Kamysz podczas spotkania powodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu.

"Prosimy o zwolnienie ich z pracy". Apel wicepremiera

"Prosimy o zwolnienie ich z pracy". Apel wicepremiera

Źródło:
tvn24.pl

Budowa suchego zbiornika Racibórz Dolny trwała siedem lat i kosztowała dwa miliardy złotych. Opozycja twierdzi: "zbiornik Racibórz mógł powstać dlatego, że do władzy przyszedł PiS" - i wprowadza w błąd opinię publiczną. Przypominamy, jak przebiegała ta budowa.

Zbiornik Racibórz Dolny "wybudowany przez PiS"? Jak było z tą inwestycją

Zbiornik Racibórz Dolny "wybudowany przez PiS"? Jak było z tą inwestycją

Źródło:
Konkret24

Poziom wody w wielu rzekach Polski przekracza stan alarmowy. Najtrudniejsza sytuacja występuje na południowym zachodzie. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne najwyższego stopnia.

Stan wody w rzekach w Polsce. Tu są przekroczone stany alarmowe

Stan wody w rzekach w Polsce. Tu są przekroczone stany alarmowe

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nad Polską nadal przemieszcza się strefa opadów. Sprawdź, gdzie prognozowane są najobfitsze opady deszczu.

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW-PIB

Otrzymałam wnioski od polskich władz w zakresie uchylenia immunitetu Michała Dworczyka, Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i Adama Bielana - przekazała szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. Dodała, że zostaną one teraz przesłane do Komisji Prawnej PE. Korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski wyjaśnia, że tym samym rozpoczęta zostaje procedura w tej sprawie w PE.

Wnioski w sprawie immunitetów czterech polskich europosłów. Rusza procedura

Wnioski w sprawie immunitetów czterech polskich europosłów. Rusza procedura

Źródło:
TVN24, Wirtualna Polska

Policjanci zatrzymali 31-latkę. Jak ustalili, sprzątała ona domy, jednocześnie okradając ich właścicieli. Z budynków miały znikać pieniądze, złota biżuteria czy zegarki. Okazało się też, że kobieta była poszukiwana.

Sprzątała domy i je okradała

Sprzątała domy i je okradała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dotychczas żaden z zakładów ZPC Otmuchów, w tym główny położony w Nysie, nie został zalany - przekazała spółka w komunikacie. Jak dodano, do tej pory nie odnotowano istotnych strat finansowych, jednakże ryzyko zalania zakładów w Otmuchowie i Nysie nadal jest wysokie.

Zakłady ZPC Otmuchów mogą zostać zalane. Jest oświadczenie spółki

Zakłady ZPC Otmuchów mogą zostać zalane. Jest oświadczenie spółki

Źródło:
PAP

Bohaterowie pierwszej linii frontu. Nie ma w tym określeniu przesady, bo ich służba w czasie walki z żywiołem wymaga odwagi i poświęcenia - i wiąże się z realnym ryzykiem. Ratują, ewakuują, zabezpieczają i jeszcze długo nie będą mogli odpocząć.

Strażacy, ratownicy, policjanci i żołnierze razem wobec żywiołu. Stawiają czoła nie tylko wielkiej wodzie

Strażacy, ratownicy, policjanci i żołnierze razem wobec żywiołu. Stawiają czoła nie tylko wielkiej wodzie

Źródło:
Fakty TVN

Nikt nie jest w stanie nam zagwarantować, że ten przelew się nie poszerzy, nie pójdzie większa masa wody na zbiornik Kozielno. Bardzo proszę mieszkańców o zgłaszanie konieczności ewakuacji, a tam, gdzie można samemu opuścić - bez kontaktu z wodą - swoje domy, swoje mieszkania, o ewakuację natychmiastową i przeniesienie się w bezpieczne części miasta - apeluje burmistrz Paczkowa na Opolszczyźnie.

Zniszczony zbiornik Topola. Paczków zalany po raz drugi

Zniszczony zbiornik Topola. Paczków zalany po raz drugi

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Właścicielom pensjonatu w Lądku-Zdroju udało się ewakuować przed powodzią, ale mierzą się teraz ze skutkami kataklizmu. - To było całe ich życie. W jedno popołudnie wszystko legło w gruzach - mówi nam pani Anna, siostra poszkodowanego.

Stracili dom i źródło zarobku. "Brat się rozpłakał, kiedy mnie usłyszał"

Stracili dom i źródło zarobku. "Brat się rozpłakał, kiedy mnie usłyszał"

Źródło:
tvn24.pl

Alert RCB. W części południowo-zachodniej Polski zagrożeniem dla ludzi i zwierząt może być kontakt z wodą powodziową. Eksperci Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wysłali SMS-owy alert do odbiorców sieci komórkowych na terenie trzech województw.

"Wyrzuć bez względu na stan opakowania"

"Wyrzuć bez względu na stan opakowania"

Źródło:
RCB, PAP

"Dwa dni po kilkanaście godzin stali w ulewie, w lesie, ręcznie wyciągając wszystko, co niósł żywioł. Gdyby nie oni, bez wody pitnej byłyby dziś całe Zabobrze i część śródmieścia" - przekazał Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Dwie doby walczyli o ujęcia wody. "Jelenia Góra kłania się im nisko"

Dwie doby walczyli o ujęcia wody. "Jelenia Góra kłania się im nisko"

Źródło:
TVN24

Komendant Główny Policji nadinspektor Marek Boroń na spotkaniu powodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu poinformował, że od początku działań ewakuowano 3241 osób. - Niestety, mamy cztery ofiary śmiertelne - przekazał.

Komendant Główny Policji: niestety, mamy cztery ofiary śmiertelne powodzi   

Komendant Główny Policji: niestety, mamy cztery ofiary śmiertelne powodzi   

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Dno i skarpa nowego zbiornika retencyjnego w Krakowie "uległy zdeformowaniu". Ażurowe płyty, które stanowiły dno, wyglądają, jakby się zapadły. Okoliczności wyjaśnia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, a miejscy urzędnicy uspokajają: ten zbiornik nie ma jeszcze znaczenia dla ochrony przeciwpowodziowej.

Pusty zbiornik retencyjny w Krakowie "uległ deformacji"

Pusty zbiornik retencyjny w Krakowie "uległ deformacji"

Źródło:
TVN24

W niedzielę (15 września) doszło do zawalenia budynku policji i straży miejskiej w Stroniu Śląskim (Dolny Sląsk). Budynek został zniszczony przez wodę, która wdarła się do miasta.

Tak runął budynek straży miejskiej i policji. Nagranie

Tak runął budynek straży miejskiej i policji. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Do 10 tysięcy złotych natychmiastowej pomocy doraźnej dla osoby samotnej lub rodziny - to jedna z form wsparcia, która przysługuje powodzianom. Oprócz tego osoby poszkodowane przez powodzie będą mogły liczyć na 100 tysięcy złotych na remont mieszkania lub odbudowę pomieszczeń gospodarczych oraz 200 tysięcy złotych na odbudowę budynków mieszkalnych. Oto jak złożyć wniosek.

Rządowa pomoc dla powodzian. Jak złożyć wniosek?

Rządowa pomoc dla powodzian. Jak złożyć wniosek?

Źródło:
PAP

Pociąg PKP Intercity, jadący z Warszawy Wschodniej w kierunku Łodzi, został obrzucony kamieniami. Jak zapewnił rzecznik przewoźnika, uszkodzenia były niewielkie i nie zagrażały dalszej jeździe. Skład zostanie naprawiony.

Pociąg obrzucony kamieniami

Pociąg obrzucony kamieniami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tragicznym wypadku na Trasie Łazienkowskiej zginął 37-latek, który jechał autem z żoną i dwójką dzieci. Wjechał w nich rozpędzony volkswagen, którym podróżowało pięć osób. Kobieta z tego samochodu trafiła w stanie ciężkim do szpitala. Trzem mężczyznom nic się nie stało, byli pijani. Trwają poszukiwania czwartego. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że miał sądowy zakaz prowadzenia i był notowany.

Wjechali w auto rodziny z dziećmi. Jeden z nich uciekł po wypadku. Nagranie i nowe informacje

Wjechali w auto rodziny z dziećmi. Jeden z nich uciekł po wypadku. Nagranie i nowe informacje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W weekend kierowca SUV-a ściął sygnalizator na przejściu dla pieszych na Wybrzeżu Szczecińskim, potrącił dwie osoby i uciekł. Strażnicy miejscy udzieli pomocy poszkodowanym, opisali też szczegóły.

Potrącił dwie osoby, "wysiadł z samochodu, ocenił szkody, a potem wsiadł i odjechał". Policja szuka sprawcy wypadku

Potrącił dwie osoby, "wysiadł z samochodu, ocenił szkody, a potem wsiadł i odjechał". Policja szuka sprawcy wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Utrudnienia drogowe w czterech województwach. Sytuacja powodziowa w południowej części kraju utrudnia transport. Zamknięte są drogi, przejścia graniczne, mosty i wiadukty. Choć wiele odcinków udało się uruchomić, nadal część z takich miejsc pozostaje nieprzejezdna.

Powódź 2024. Zamknięte drogi, mosty i przejścia graniczne

Powódź 2024. Zamknięte drogi, mosty i przejścia graniczne

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/PAP

Na terenach objętych powodziami doszło do poważnych strat w produkcji roślinnej oraz paszach. Najbardziej ucierpiały województwa opolskie i dolnośląskie - przekazał szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski. Minister podkreślił też, że resort zamierza zwiększyć środki na fundusz strat, wspierający gospodarstwa dotknięte klęskami.

Minister rolnictwa o "poważnych zniszczeniach"

Minister rolnictwa o "poważnych zniszczeniach"

Źródło:
PAP

Opłata sklepów za marnowaną żywność wzrośnie z 10 do 50 groszy za kilogram - wynika z projektu ustawy przygotowanego przez resort rolnictwa. Projektowane przepisy zakładają również surowe kary za niewniesienie takiej opłaty oraz niezrealizowanie kampanii edukacyjno-informacyjnych.

Wyższe opłaty za marnowanie żywności. Trwają prace nad projektem

Wyższe opłaty za marnowanie żywności. Trwają prace nad projektem

Źródło:
PAP
Miała pięć lat. Gdy wróciła do domu, chowała chleb w ubraniach. "A co ja będę jeść jutro?"

Miała pięć lat. Gdy wróciła do domu, chowała chleb w ubraniach. "A co ja będę jeść jutro?"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Amerykańskie media podają, że podejrzanym o próbę zamachu na Donalda Trumpa na jego polu golfowym w niedzielę jest Ryan Wesley Routh. 58-letni Amerykanin pochodzący z Karoliny Północnej ma burzliwą przeszłość.

Kolejna próba zamachu na Donalda Trumpa. Co wiadomo o podejrzanym

Kolejna próba zamachu na Donalda Trumpa. Co wiadomo o podejrzanym

Źródło:
BBC, Reuters, New York Times, CNN, tvn24.pl