Zmiany podatkowe zawarte w Polskim Ładzie stają się faktem. Ustawa we wtorek po południu została opublikowana w Dzienniku Ustaw RP. Większość zmian wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku. Zgodnie z wyliczeniami rządu w portfelach niemal 18 milionów Polaków ma zostać więcej pieniędzy. Wątpliwości budzą zmiany dla przedsiębiorców, między innymi nowy sposób rozliczania składki zdrowotnej.
Chodzi o ustawę z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. W ubiegły poniedziałek podpis pod ustawą złożył prezydent Andrzej Duda. We wtorek po południu nowe przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw RP.
"#PolskiŁad / #PolskinieŁad został opublikowany w @Dziennik_Ustaw, co oznacza ze największa od 30 lat rewolucja sprawdzająca chaos w podatkach jest już pewna! Pozostał nieco ponad miesiąc na zapoznanie się z tym cudem legislacyjnym" - skomentował na Twitterze Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego (pisownia oryginalna).
Zmiany, z pewnymi wyjątkami, wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku.
Polski Ład. Zmiany w podatkach
Zdaniem ministra finansów Tadeusza Kościńskiego rozwiązania zawarte w ustawie mają poprawić komfort życia w Polsce i sprawić, że gospodarka nabierze rozpędu. "Polski Ład to obok historycznej obniżki podatków również wiele rozwiązań dla przedsiębiorców. Kolejnym elementem są działania, które zmobilizują do uczciwego płacenia składek i podatków, bez szukania przed nimi ucieczki" - komentował szef MF w ubiegłotygodniowym komunikacie.
Z szacunków resortu finansów wynika, że od przyszłego roku 9 mln osób ma przestać płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i około dwóch trzecich emerytów.
"Kwota wolna od podatku wyniesie 30 tysięcy złotych, czyli będzie na europejskim poziomie. Podatek w wysokości 32 proc. płacić będzie o połowę mniej osób niż obecnie. Więcej pieniędzy zostanie w portfelach niemal 18 mln Polaków" - zapewniło MF. Według resortu przedsiębiorcy będą mogli korzystać z nowych proinwestycyjnych rozwiązań, które wzmocnią ich inwestycje i rozwój, a tym samym innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki.
Do najistotniejszych zmian wprowadzonych ustawą zaliczono m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych do 30 000 zł; podwyższenie do 120 000 zł kwoty, po której przekroczeniu ma zastosowanie stawka podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 32 procent.
Polski Ład. Komentarze pracodawców
Konfederacja Lewiatan alarmowała wcześniej, że nowe przepisy "są największą w historii podwyżką podatków dla przedsiębiorców". "Od nowego roku pogorszą się warunki funkcjonowania firm, zwiększą się koszty prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzone zostaną nowe obowiązki związane z rozliczeniem podatkowym oraz zapłatą składek na ubezpieczenie zdrowotne" - mówił, cytowany w komunikacie, Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.
Organizacja Business Centre Club zwracała uwagę, że jedna z kluczowych zmian niewątpliwie jednoznacznie pogarszająca sytuację podatników dotyczy opodatkowania wynajmujących nieruchomości. "Swoboda wyboru sposobu rozliczenia działalności zostanie ograniczona a jednocześnie pozbawia się tę grupę prawa do zaliczenia w koszty amortyzacji" - wskazywał BCC.
Rada Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP apelowała do Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy podatkowej Polskiego Ładu. Przedsiębiorcy zwracali uwagę między innymi na naruszenie trybu prowadzenia konsultacji społecznych.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock