TVN24 Biznes | Z kraju

Ustawa podatkowa Polskiego Ładu. Przedsiębiorcy chcą weta prezydenta

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Wdówik o Polskim Ładzie: dwa obszary wymagają korekty
Wdówik o Polskim Ładzie: dwa obszary wymagają korektyTVN24
wideo 2/7
TVN24Wdówik o Polskim Ładzie: dwa obszary wymagają korekty

Prezydent Andrzej Duda powinien zawetować ustawę podatkową Polskiego Ładu - twierdzi Rada Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP. Przedsiębiorcy zwracają uwagę między innymi na naruszenie trybu prowadzenia konsultacji społecznych. Radę Przedsiębiorczości tworzą największe stowarzyszenia przedsiębiorców.

"W obliczu jaskrawego naruszenia wywodzonej z Konstytucji zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, oraz w związku z naruszeniem trybu prowadzenia konsultacji społecznych w Radzie Dialogu Społecznego, apelujemy do Pana Prezydenta o zawetowanie ustawy podatkowej z tzw. Polskiego Ładu" - napisano.

Polski Ład. Krytyka przedsiębiorców

Według Rady Przedsiębiorczości ustawa ta stanowi jedną z największych zmian podatkowych ostatnich 30 lat, a proponowane przepisy zawierają ponad 100 nowych rozwiązań podatkowych zawartych w nowelizacji dwudziestu sześciu ustaw.

"Tak rozległe zmiany powinny być przygotowane w ramach szerokiego dialogu, popartego pogłębioną analizą skutków projektowanych zmian, a także wprowadzane z długim vacatio legis – pozwalającym przedsiębiorcom i firmom przygotować się na wchodzące w życie zmiany" - czytamy w komunikacie.

Jak dodają przedsiębiorcy, chcą oni uczciwie płacić podatki, jednak powinny one być możliwie proste i przejrzyste.

"Tymczasem, niska jakość wprowadzanych przepisów oraz wątpliwości interpretacyjne jeszcze bardziej zwiększą niepewność w prowadzeniu działalności gospodarczej. Państwo nie powinno wykorzystywać swojej dominującej pozycji w procesie legislacyjnym i zastawiać na podatników pułapek w postaci niejasnych przepisów prawa" - dodano.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Apel o weto

Zdaniem Rady Przedsiębiorczości, w przypadku tak licznych zmian, jakie przewiduje Polski Ład, podatnicy będą mieli na przygotowanie się do nich mniej niż dwa miesiące i w dodatku będą to miesiące przypadające na bardzo wymagający dla każdej firmy okres przełomu roku.

Według rady, odmowa podpisu pod ustawą będzie sygnałem świadczącym o poczuciu odpowiedzialności za przyszłość rozwoju gospodarczego kraju i szansą na rozpoczęcie procesu legislacyjnego na nowo, bez zupełnie niezrozumiałej presji czasowej.

Radę Przedsiębiorczości tworzą: ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości