"Najwyższa w historii podwyżka podatków". Polski Ład w ogniu krytyki

Autor:
mp,
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Polski Ład. Zmiany podatkowe z podpisem prezydenta
Polski Ład. Zmiany podatkowe z podpisem prezydentaTVN24
wideo 2/7
TVN24Polski Ład. Zmiany podatkowe z podpisem prezydenta

Polski Ład budzi kontrowersje. Nowe przepisy, które w znacznej części wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku, są największą w historii podwyżką podatków dla przedsiębiorców - ocenia Konfederacja Lewiatan. Z kolei organizacja Business Centre Club alarmuje, że wynajmujący i najemcy stracą na Polskim Ładzie.

Prezydent Andrzej Duda w tym tygodniu podpisał ustawę o zmianach podatkowych przewidzianych w Polskim Ładzie. Krytyczne stanowisko wobec nadchodzących zmian prezentuje Konfederacja Lewiatan. "Od nowego roku pogorszą się warunki funkcjonowania firm, zwiększą się koszty prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzone zostaną nowe obowiązki związane z rozliczeniem podatkowym oraz zapłatą składek na ubezpieczenie zdrowotne" - powiedział, cytowany w komunikacie, Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polski Ład. Zmiany podatkowe w ogniu krytyki przedsiębiorców

Jego zdaniem "przedsiębiorców czeka wiele problemów związanych z prawidłowym wypełnieniem obowiązków podatkowych oraz koniczność poniesienia bardzo wysokich kosztów przygotowania się do nowych zasad rozliczeń".

Zdaniem Konfederacji Lewiatan kolejne miesiące będą bardzo trudne dla osób odpowiedzialnych w firmach za prawidłowe rozliczenie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i urzędem skarbowym. "Wiele przepisów budzi poważne wątpliwości interpretacyjne, są bardzo skomplikowane i nieprecyzyjne. Krótkie, 6-tygodniowe vacatio legis, nie pozwoli na właściwe przygotowanie systemów, procedur i pracowników" - czytamy w komunikacie organizacji.

"Polski Ład to kolejny przykład ustawy uchwalonej w ekspresowym tempie, bez szacunku i uwagi dla zastrzeżeń i postulatów przedsiębiorców. Wiele wskazuje na to, że objaśnianie Polskiego Ładu potrwa wiele miesięcy, niewykluczone że niebawem do Sejmu trafi kolejna nowelizacja ustaw podatkowych, poprawiająca wadliwe przepisy Polskiego Ładu" - przewidują przedsiębiorcy. Konfederacja Lewiatan jest polską organizacją biznesową, która skupia 4100 firm zatrudniających łącznie ponad 1 mln osób.

Mieszkania na wynajem - zmiany

Organizacja Business Centre Club zwróciła uwagę, że jedna z kluczowych zmian niewątpliwie jednoznacznie pogarszająca sytuację podatników dotyczy opodatkowania wynajmujących nieruchomości. "Swoboda wyboru sposobu rozliczenia działalności zostanie ograniczona a jednocześnie pozbawia się tę grupę prawa do zaliczenia w koszty amortyzacji" - wskazano.

"Zmiany zakładają pozostawienie opodatkowania dochodów z najmu, jeżeli umowy nie są zawierane w ramach działalności gospodarczej wyłącznie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, czyli podatku od przychodu bez możliwości pomniejszenia wpływów z najmu o między innymi koszty wykończenia, remontów lokalu, kosztów kredytu hipotecznego. Stawka podatkowa jest wprawdzie niższa (8,5 proc. do 100 000 zł przychodu, 12,5 proc. powyżej tej kwoty) jednak podstawa jest znacząco wyższa. Z opodatkowania dochodu będą mogli skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy" - wyjaśnił Wojciech Pławiak, ekspert BCC ds. sporów podatkowych.

Pławik wskazał, że druga zmiana również ogranicza dotychczasowe prawa podatnika. "Polski Ład zniesie możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych budynków i lokali mieszkalnych. Nawet zatem jeśli zdecydujemy się na najem w ramach działalności gospodarczej to zniknie nam istotna pozycja kosztowa, która dotychczas czyniła tę formę opodatkowania atrakcyjną w niektórych konfiguracjach" - podkreślił przedstawiciel BCC.

"Pocieszeniem może być jedynie zachowana możliwość stosowania dotychczasowych zasad opodatkowania przez 2022 rok. Przez cały rok wynajmujący mają jeszcze możliwość wybory najkorzystniejszej formy opodatkowania i dokonywania odpisów amortyzacyjnych" - dodał.

Zdaniem Wojciecha Pławiaka "faktyczne podniesienie podatków dotknie nie tylko wynajmujących, ale także drugą stronę umów najmu". W jego ocenie skutkiem zmian może być podwyżka czynszów w celu rekompensaty zwiększonego ciężaru podatku.

BCC to organizacja zrzeszająca indywidualnych pracodawców. Istnieje od 1991 roku. Jak wynika z informacji dostępnych na jej stronie, członkowie klubu zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, przychody firm to ponad 200 mld zł, a siedziby rozlokowane są w blisko 250 miastach.

Polski Ład. Ustawy podatkowe z podpisem Andrzeja Dudy

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach podatkowych przewidzianych w Polskim Ładzie.

Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Przypomniano, że wprowadza ona zmiany w 26 ustawach.

Do najistotniejszych zmian wprowadzonych ustawą zaliczono m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych do 30 000 zł; podwyższenie do 120 000 zł kwoty, po której przekroczeniu ma zastosowanie stawka podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 32 procent.

Zmiany, z pewnymi wyjątkami, mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

Autor:mp, mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości