Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek zapowiedział wsparcie inwestycyjne dla samorządów w wysokości ponad 23 miliardów złotych. - Część rządowego programu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych - jest odpowiedzią na kryzys spowodowany epidemią - mówił w Nidzicy szef rządu.
W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki wziął udział w konferencji na temat "Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych". Szef rządu podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w Nidzicy w województwie warmińsko-mazurskim, zapowiedział uruchomienie Programu Inwestycji Strategicznych.
- Dziś jest szczególny dzień, kiedy możemy otworzyć nową księgę inwestycji lokalnych - mówił premier. - Rządowy program Polski Ład, Program Inwestycji Strategicznych o wielkości powyżej 23 miliardów złotych, to program jedyny i największy przez ostatnie 30 lat, w czasach wolnej Polski - dodał.
- To program, który ma szansę zmienić oblicze naszych miast, wiosek, miasteczek, województw, powiatów, gmin. To wspaniały program, który jednocześnie pokazuje, że niezależnie od różnych problemów, które nas dotykają, idziemy do przodu, że potrafimy budować finansowanie, które daje nam perspektywę rozwoju - stwierdził premier Morawiecki.
Szef rządu wskazywał, że dofinansowanie z programów ma otrzymać ponad 2780 gmin, powiatów, miast i miasteczek.
Premier przekonywał, że program ten przyczyni się do równomiernego rozwoju w całym kraju, podczas gdy wcześniej - według niego - "mieliśmy Polskę dwóch prędkości". - Jak często lokalna prasa zaczyna się od artykułów, w których czytamy, że "mieszkańcy czekają na": czekają na drogę, która połączy dwie miejscowości, na połączenie kolejowe, na szkołę, na salę gimnastyczną. Tak wyglądało to przez dziesięciolecia. Myślę, że dostrzegacie państwo, że dziś jest inaczej, a wraz z tym Rządowym Programem Polski Ład ta rzeczywistość będzie jeszcze zupełnie inna - powiedział szef rządu.
Premier zapewnił, że "Polski Ład, który jest programem obniżki podatków dla ogromnej większości Polaków, będzie korzystny także dla tych najbogatszych, tworzy perspektywy sprawiedliwego rozwoju, perspektywy nowych, wysoko płatnych miejsc pracy, wyższych zarobków netto, emerytur bez podatku, dróg w miejscach, których nawet nie myślano, że pojawią się drogi, doinwestowanej służby zdrowia, doinwestowanego systemu oświaty".
Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - co to?
Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.
Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 roku. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek jednostek samorządu terytorialnego, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.
Polski Ład - Rafał Trzaskowski komentuje
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w połowie października w "Faktach po Faktach" w TVN24 komentował, co dla Warszawy oznaczałoby wprowadzenie przez rząd Polskiego Ładu. Trzaskowski był pytany o to, czy według niego Polski Ład to "mega pomysł" czy tak, jak uważa większość samorządowców - "mega podatek".
- Oczywiście, że to jest mega podatek. Sam rząd zapisał, że 145 miliardów stracą samorządy. To jest cyniczna polityka. To jest po pierwsze kompletna zmiana ustroju Polski, dlatego że 50 procent podatków w Warszawie, które wypracowują warszawianki i warszawiacy w pocie czoła, zostaje w Warszawie, na rozwój. Te pieniądze PiS w części chce zabrać i scentralizować system - mówił.
Jego zdaniem, po zmianach "jakiś minister" zawsze będzie decydować np. o tym, gdzie ma być remontowana droga, albo gdzie mają być sadzone drzewa.
Na początku miesiąca przedstawiciele różnych samorządów, m.in. prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i prezydent Sopotu Jacek Karnowski, zorganizowali konferencję prasową na temat konsekwencji wprowadzenia Polskiego Ładu.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: ZDJĘCIA ORGANIZATORA