TVN24 | Polska

Samorządowcy o konsekwencjach wprowadzenia Polskiego Ładu

TVN24 | Polska

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP
Trzaskowski: rząd PiS-u proponuje pełzającą centralizację 
TVN24 Trzaskowski: rząd PiS-u proponuje pełzającą centralizację 

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ocenił w środę na konferencji na temat konsekwencji wprowadzenia Polskiego Ładu, że "rządzący chcą ograniczyć naszą władzę i zabrać nam pieniądze" - Nie chcemy się zgodzić, żeby wszystkie decyzje były scentralizowane i żeby trzeba było liczyć za każdym razem na łaskę Jarosława Kaczyńskiego albo jakiegoś ministra - dodał. W konferencji wzięli także udział przedstawiciele innych samorządów, między innymi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

W środę na dziedzińcu stołecznego ratusza odbyła się konferencja prasowa na temat konsekwencji wprowadzenia Polskiego Ładu. Wzięli w niej udział samorządowcy z całej Polski, między innymi prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, a także burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan oraz wójt gminy Płużnica Marcin Skonieczka.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Trzaskowski: rządzący chcą ograniczyć naszą władzę i zabrać nam pieniądze 

Trzaskowski podkreślał, że między "tą cyniczną władzą a obywatelami zostały tylko niezależne samorządy". - I dlatego rządzący chcą zrobić absolutnie wszystko, żeby ograniczyć naszą władzę, prerogatywy, a przede wszystkim zabrać nam pieniądze - dodał. Wyjaśniał, że nie chodzi tu o to, by zabrać pieniądze burmistrzowi czy prezydentowi, ale obywatelom. - Dlatego, że dzisiaj duża część pieniędzy wydawanych jest blisko obywateli - powiedział.

- A my dokładnie wiemy, jak te pieniądze wydawać, dlatego że z obywatelami po prostu na ten temat codziennie rozmawiamy - zapewnił prezydent stolicy. - Co proponuje rząd PiS-u? Pełzającą centralizację. Chce doprowadzić do sytuacji, w której to tylko minister będzie mógł decydować, czy jakaś konkretna dzielnica będzie mogła wzrastać, czy jakaś konkretna ulica w Sopocie, Wołominie czy w Warszawie będzie remontowana, gdzie zostaną zasadzone drzewa - a nie samorządowiec, nie wójt, burmistrz czy prezydent - powiedział.

Według prezydenta Warszawy "ta centralizacja ma doprowadzić do tego, że pieniądze będą zabierane obywatelom i obywatelkom naszych miast i miasteczek, i wsi". - I dlatego się temu tak mocno sprzeciwiamy. Dlatego nie chcemy się zgodzić, żeby właściwie wszystkie decyzje były scentralizowane i żeby trzeba było liczyć za każdym razem na łaskę [Jarosława - przyp. red.] Kaczyńskiego albo na łaskę jakiegoś ministra, który podług kryteriów całkowicie niejasnych, politycznych, będzie rozdawał pieniądze według swojego uznania - mówił.

- Apelujemy, żeby rząd wziął pod uwagę nasze postulaty - oświadczył Trzaskowski. Zapowiedział jednocześnie, że samorządowcy z całej Polski, spotkają się 13 października, żeby wyrazić swój protest.

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości