Sinice w Bałtyku. Ale Polacy nie rezygnują z urlopów nad morzem


Niektóre plaże na polskim wybrzeżu są zamknięte z powodu sinic. Tak intensywnych zakwitów naukowcy nie widzieli od ponad dekady. To jednak nie przekłada się na rezygnacje z wakacji nad Bałtykiem. - Odwołane rezerwacje są sporadyczne - uważa Kamila Miciuła z serwisu Nocowanie.pl. W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele Polskiej Izby Turystyki. - Obłożenie pensjonatów i hoteli jest wysokie, podobnie jak w roku poprzednim - mówi nam Iwona Nasiłowska.

Z powodu sinic w najgorszym momencie zamkniętych było ponad 50 kąpielisk na polskim wybrzeżu. Teraz, ponad tydzień po pojawieniu się bakterii, nadal zakaz kąpieli obowiązuje m.in. w Trójmieście, Helu i Mechelinkach.

Rezygnacje sporadyczne

Tak silnego rozkwitu sinic naukowcy nie widzieli od 12 lat. Jednak zdaniem Kamili Miciuły z serwisu Nocowanie.pl szkodliwe sinice nie odstraszają Polaków, którzy długie urlopy planują ze znacznym wyprzedzeniem. - Najbardziej zorganizowani turyści rezerwują noclegi już na początku roku, trudno wtedy przewidzieć pogodę czy inne utrudnienia. Często jest to długo wyczekiwany urlop, więc sytuacje, że rezerwacje zostają odwołane lub skracane, są sporadyczne - uważa Miciuła. Dodaje, że w ostatnim czasie "delikatnie spadło zainteresowanie Sopotem i Gdańskiem". - Może to wynikać z pojawiających się sinic, bo te miasta częściej wybierane są na krótsze wyjazdy, na przykład przedłużone weekendy. Rezerwacje dokonywane są wtedy z mniejszym wyprzedzeniem i turystom łatwiej zmienić plany - tłumaczy.

Bez wpływu?

Również Grzegorz Kołodziej z serwisu Nocleg.pl uważa, że niepokojący wzrost liczby zamkniętych z powodu sinic kąpielisk w Polsce nie ma aż tak dużego wpływu na rezerwacje noclegów nad morzem. - Tylko w kilku miejscowościach, takich jak Łeba, Jastrzębia Góra czy Jastarnia, odnotowaliśmy nieznaczny spadek rezerwacji noclegów. Tam właśnie woda jest nieprzydatna do kąpieli - mówi Grzegorz Kołodziej i dodaje, że Polacy rzadko rezygnują z zaplanowanego urlopu, bo wiąże się to ze stratą pieniędzy. - Rezerwacja najczęściej wiąże się z wpłatą zadatku, który nad morzem średnio wynosi 28 proc. wartości rezerwacji. W związku z tym goście częściej decydują się na skrócenie swojego pobytu niż całkowitą anulację. Odwołanie rezerwacji stanowi bowiem dużą stratę - zarówno dla gościa, jak i hotelarzy - dodaje.

Basen w hotelu

Zdaniem Kamili Miciuły niska liczba odwołanych rezerwacji wynika również z tego, że nad morzem istnieje coraz więcej możliwości odpoczynku i rekreacji. - Turyści tak łatwo nie rezygnują z wypoczynku nad morzem, szczególnie że w tym roku dopisuje pogoda. Z naszych statystyk wynika, że w lipcu tego roku turyści wysłali o 47 procent więcej zapytań o nocleg niż przed rokiem. Turyści najczęściej w lipcu pytali o nocleg nad morzem we Władysławowie, Łebie, Krynicy Morskiej - wylicza. O to, aby turyści nie rezygnowali z wakacyjnych planów, coraz mocniej dbają też właściciele obiektów, zapewniając dodatkowe atrakcje. - Nie chcą stracić gości i pieniędzy - mówi Grzegorz Kołodziej i dodaje, że w wiele obiektów posiada w swojej ofercie usługi wellness i SPA, a goście korzystają z udogodnień bezpłatnie lub za niewielką opłatą. - Dodatkowo niektóre hotele nawiązują współpracę z miejscami, które oferują liczne atrakcje w mieście i w ramach noclegu przekazują gościom bezpłatną kartę rabatową, która uprawnia do zniżek w restauracjach oraz do korzystania w wielu atrakcji turystycznych. Dlatego goście opalają się na plaży, a po powrocie korzystają z basenu czy sauny w obiekcie - dodaje Kołodziej.'

W podobnym tonie wypowiada się Iwona Nasiłowska, kierownik biura wykonawczego Polskiej Izby Turystyki. - Trzeba pamiętać, że turyści wybierają pobyt nad Bałtykiem nie tylko ze względu na możliwość kąpieli w morzu. Do dyspozycji jest bogata infrastruktura, hotelarze poszerzają ofertę o możliwość korzystania z wielu atrakcji niezależnych od stanu wody w Bałtyku. Oferują na przykład dostęp do basenów krytych i odkrytych, aquaparków, centrów odnowy biologicznej, czy gabinetów SPA. Można również uprawiać turystykę aktywną. Polska Izba Turystyki na chwilę obecną nie dysponuje danymi, które wskazywałyby na odwoływanie rezerwacji, czy skracanie pobytu nad polskim morzem z powodu sinic - mówi nam Nasiłowska.

Wolimy za granicą

Jarosław Kałucki z Travelplanet.pl zauważa, że w tym sezonie Polacy dużo częściej niż w kraju wolą spędzać urlop za granicą. Jednak stoją za tym inne przyczyny niż intensywny zakwit sinic.

- Wakacje zagraniczne wcale nie są o niebo droższe. Sześciodniowy pobyt nad Bałtykiem w trzygwiazdkowym hotelu z dwoma posiłkami i dojazdem własnym kosztuje obecnie od 1100 do 1500 zł. Za podobne pieniądze, ale z dolotem w cenie, można spędzić nie 6, a 7 dni w identycznym standardzie w Egipcie, Turcji, Maroku, a za około 1600 złotych od osoby – w Albanii, Tunezji, Bułgarii - mówi Jarosław Kałucki. Dodaje, że zagraniczne wakacje są w tym roku około 150–200 zł tańsze od ubiegłorocznych. Zdaniem Kałuckiego dodatkowym impulsem do wyboru wczasów za granicą jest niestabilna pogoda w kraju. - Akurat obecnie mamy w Polsce falę upałów, ale przecież początek wakacji powitał turystów gwałtowną obniżką temperatur i wielodniowymi ulewami - mówi Kałucki. Dodaje, że według analiz Travelplanet sporządzonych na podstawie pomiarów temperatur oraz opadów w ciągu ostatniej dekady prawdopodobieństwo wystąpienia opadów w lipcu i sierpniu na polskim wybrzeżu to 3 do 4 dni deszczowych w tygodniu. - Nad morzem Śródziemnym czy Czarnym taka liczba dni deszczowych odnotowywana jest w miesiącu - zaznacza.

Uwaga na sinice

Sinice wytwarzają niebezpieczne toksyny, dlatego należy wystrzegać się kąpieli w wodzie, gdzie są one obecne. Jeśli jednak się na to zdecydujemy, to musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Jak mówił Tomasz Augustyniak, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, kiedy napijemy się wody o dużym stężeniu sinic, możemy mieć problemy żołądkowe, takie jak biegunki i wymioty.

- Grożą nam konsekwencje zdrowotne, bo te cyjanobakterie produkują szereg różnych toksyn, szczególnie przy ich rozpadzie. Pod koniec własnego życia, mogą wydzielać neurotoksyny, hepatotoksyny i dermatotoksyny, czyli wpływać na ośrodkowy układ nerwowy, łącznie z porażeniami mięśni przy większej ilości i częstszym dostaniu się ich do organizmu. Hepatotoksyny mogą uszkodzić naszą wątrobę, a dermatotoksyny tylko po samym wejściu do wody mogą spowodować świąd, pokrzywkę i różne wypryski - mówił we wtorek w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.

Autor: msz//sta / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Prawie miliard do zgarnięcia pod choinkę. "Najbardziej niezwykły rok"

Prawie miliard do zgarnięcia pod choinkę. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP