Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Źródło:
tvn24.pl
Co robić, gdy burza złapie nas w trasie?
Co robić, gdy burza złapie nas w trasie?TVN Turbo
wideo 2/9
Co robić, gdy burza złapie nas w trasie?TVN Turbo

Co roku liczna grupa Polaków planuje wypoczynek za granicą, decydując się na samodzielną organizację podróży. W takich przypadkach samochód staje się ich preferowanym środkiem transportu. Decydując się na taki krok warto pamiętać o ryzykach związanych z podróżowaniem poza granicami Polski. Należy się upewnić, czy polisa ubezpieczeniowa, jaką posiadamy, obejmuje nie tylko nasz cel podróży, ale również kraje, przez które będziemy przejeżdżać.

Według danych Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych co roku kierowcy pojazdów z polską rejestracją są sprawcami ponad 60 tysięcy wypadków drogowych poza granicami naszego kraju. W 2023 roku liczba ta nawet zbliżyła się do 70 tysięcy.

Dlatego warto przed wyjazdem za grniacę upewnić się, że ubezpieczenie, które posiadamy będzie funkcjonowało nie tylko w kraju docelowym, ale także w tych, przez które przejżdżamy.

System Zielonej Karty

Polisa OC wykupiona u ubezpieczyciela działającego w Polsce chroni także za granicą, jednak nie wszędzie - tłumaczy Biuro Rzecznika Finansowego w poradniku "Ubezpieczenia przy wyjazdach za granicę samochodem - o czym trzeba pamiętać?"

W ramach europejskiego Systemu Zielonej Karty funkcjonuje porozumienie wielostronne, na mocy którego ubezpieczenie OC zawarte w jednym kraju obowiązuje także na terytorium krajów należących do Systemu Zielonej Karty, a więc we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w Islandii, Norwegii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii, a ponadto w Andorze, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze oraz Serbii.

System Zielonej Karty zapewnia więc wypłatę odszkodowań z ubezpieczenia OC za szkody transgraniczne, dzięki czemu zmotoryzowani nie są zmuszeni do nabywania ubezpieczenia OC w krajach przez nich odwiedzanych.

Jednakże, w przypadku wyjazdu do niektórych krajów europejskich i innych położonych stosunkowo niedaleko Europy wymagany jest Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego powszechnie zwany "Zieloną Kartą". Jeżeli więc planujemy podróż samochodem do takich krajów jak Albania, Macedonia Północna, Mołdawia lub Ukraina, a także do Azerbejdżanu, Iranu, Turcji, Maroka czy Tunezji należy koniecznie sprawdzić czy do naszej polisy OC została dołączona "Zielona Karta". Jeżeli nie, a będziemy jej potrzebować podczas naszej podróży, to należy zwrócić się do naszego ubezpieczyciela OC, aby ją wykupić. Minimalny okres na jaki można wykupić "Zieloną Kartę" to 14 dni, a jej cena zależy od kraju wyjazdu i rodzaju pojazdu.

Formularz, który trzeba mieć

Jak podaje RF w większości państw Unii Europejskiej w przypadku zwykłej kolizji, bez ofiar i rannych, nie ma obowiązku wzywania policji. Wystarczy wspólne spisanie zgłoszenia szkody.

Można przy tym posłużyć się formularzem Wspólnego Oświadczenia o Zdarzeniu Drogowym - uniwersalnym wzorem dokumentu, który posiada wiele wersji językowych i co ważne jest on opracowany i honorowany przez europejskich ubezpieczycieli. Znajdziemy go na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, warto więc na wszelki wypadek wydrukować go przed podróżą. Przyda się zarówno gdy będziemy sprawcą, jak i poszkodowanym w kolizji.

Czy polisa AC zadziała?

Rzecznik Finansowy wskazuje, że ubezpiecznie auto casco (AC) w wersji minimalnej dotyczy tylko zdarzeń na terenie Polski, a w standardowej zazwyczaj obejmuje całe terytorium Unii Europejskiej.

"W wariantach rozszerzonych zakres terytorialny może obejmować ponadto obszar Andory, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Islandii, Liechtensteinu, Macedonii Północnej, Monako, Norwegii, San Marino, Serbii, Szwajcarii, Turcji (czasami tylko części europejskiej), Wielkiej Brytanii; a czasami również kraje poza Europą: Algierię, Izrael, Iran, Maroko czy Tunezję. Zwracamy jednak uwagę, że niektórzy ubezpieczyciele wyłączają całkowicie z zakresu ochrony ubezpieczenia AC wybrane państwa (np.: Białoruś, Mołdawia, Rosja, Ukraina)" - wskazano.

Do tego w przypadku ubezpieczeń AC powszechnie spotyka się wyłączenia terytorialne ochrony związane z ryzykami kradzieżowymi. Dotyczy to zazwyczaj takich krajów jak: Albania, Białoruś, Ukraina, Rosja, Mołdawia, Kazachstan, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan.

W większości przypadków polisę AC także można rozszerzyć.

W poradniku wskazano, że "ogólną zasadą w ubezpieczeniach auto casco jest to, że szkodę powstałą za granicą można zlikwidować tylko w Polsce". W przypadku gdy auto zostanie uszkodzone tak bardzo, że nie będzie nadawało się do dalszej jazdy, to ubezpieczyciel zapewni naprawdę pojazdu za granicą, ale tylko do stopnia, który umożliwi bezpieczny powrót do Polski. Resztę napraw trzeba będzie dokonać po powrocie. Owszem zdarzają się warianty ubezpieczenia AC, które zezwalają na pełną likwidację szkód za granicą, ale są kosztowne. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że jeśli musimy naprawić auto za granicą, to nie na własną rękę w lokalnym warsztacie. Trzeba skontaktować się z ubezpieczycielem by uzgodnić zakres napraw, by potem nie było problemu z likwidacją szkody z polisy.

Ubezpieczenie auto assistance

Rzecznik Finansowy wskazuje, że podczas zagranicznych wojaży własnym autem przydatne może się okazać ubezpieczenie auto assistance. To pakiet różnego rodzaju usług pomocowych, np.: usprawnienie pojazdu, holowanie po awarii/wypadku, transport/nocleg podróżnych, samochód zastępczy, parking, za które zapłaci ubezpieczyciel.

Zazwyczaj sprzedawane jest w pakiecie z OC i AC, ale jeśli takiego nie wykupiliśmy, to możemy nabyć je także osobno.

Ubezpieczenie Auto Assistance można zawierać na okres 1 roku, lecz występują także oferty krótkoterminowe (7, 15 lub 30 dni) skierowane głównie do wyjeżdżających za granicę. Niektórzy ubezpieczyciele ograniczają możliwość zakupu auto assistance od wieku samochodu, np. nie ubezpieczają pojazdów starszych niż 15 lat.

"Wybierając ubezpieczenie auto assistance z myślą o podróży zagranicznej powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na takie jego elementy jak: zakres terytorialny (z reguły ograniczony do UE i krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego), limit holowania pojazdu (często wyrażony w odległości liczonej w km), możliwość naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia, zakres pomocy drogowej, dostępność auta zastępczego oraz innych przydatnych za granicą usług pomocowych tj.: pomoc tłumacza, pomoc medyczna czy prawna. W zależności od naszych potrzeb ubezpieczeniowych warto też sprawdzić czy możliwe jest rozszerzenie zakresu ubezpieczenia auto assistance na okres i kraje planowanej podróży zagranicznej i się odpowiednio doubezpieczyć" - czytamy w poradniku.

W ocenie RF nie tylko warto posiadać polisę Auto Assistance, ale także wiedzieć jak zgłosić problem. Zazwyczaj należy zadzwonić do centrum pomocy ubezpieczyciela, więc przed podróżą lepiej zapisać numer naszej polisy oraz telefon kontaktowy do niego, niż potem szukać w nerwowej sytuacji.

Zadbaj nie tylko o auto, ale też o siebie

W poradniku zwrócono także uwagę na konieczność zadbania nie tylko o polisę zapewniającą pomoc w razie szkody komunikacyjnej. Należy pamiętać także o ubezpieczeniach dla uczestników podróży, które ochronią nas i naszych bliskich przed finansowymi konsekwencjami niefortunnych zdarzeń, które nie są związane z podróżą autem.

"Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. Co prawda karta Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia bezpłatne leczenie w ramach publicznego systemu opieki w krajach UE i EFTA oraz Wielkiej Brytanii, jednak w zależności od danego kraju nie pokrywa szeregu kosztów nie mieszczących się koszyku świadczeń gwarantowanych w ramach publicznej służby zdrowia (np. współpłacenia za leki lub niektóre procedury medyczne, żywienia podczas leczenia, przewozu karetką pogotowia)" - wskazuje RF.

Do tego warto pamiętać, że karta EKUZ nie obejmuje zwrotu kosztów transportu do ojczyzny, a te mogą być bardzo wysokie. W przypadku ubezpieczeń turystycznych poza pokryciem kosztów leczenia za granicą otrzymamy także: ubezpieczenie kosztów transportu i ratownictwa, jak i ubezpieczenie bagażu, w tym sprzętu sportowego.

"Ubezpieczenia turystyczne można nabyć nawet w przeddzień wyjazdu, a oferta rynkowa jest na tyle szeroka, że pozwala na dobre dopasowanie do potrzeb osób wyjeżdżających i ich portfeli" - wskazano.

Czytaj także: Ubezpieczenie turystyczne. Ile kosztuje i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Autorka/Autor:jw/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Za opóźniony lub odwołany lot przysługuje rekompensata w wysokości od 250 do 600 euro, natomiast przy opóźnieniach pociągu kwota 25 lub 50 procent ceny biletu - wyjaśnia Renata Yanisiv, koordynator ECK Polska. W przypadku noclegów reklamować można każdą niezgodność z umową lub ofertą hotelu.

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Źródło:
PAP

Globalna awaria oprogramowania powinna przypomnieć nam wszystkim, że trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy - napisał w sobotę na platformie X wicepremier, szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odnosząc się do piątkowej awarii systemów Microsoft.

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

Źródło:
PAP

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju kilka serii leku na receptę o nazwie Konaten. Powodem decyzji jest uzyskanie wyniku poza specyfikacją jakościową.

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Pod koniec lipca ceny paliw mogą być najniższe w tym roku - przewidują eksperci portalu e-petrol.pl. Kierowcom sprzyja zahamowanie wzrostu notowań ropy na światowych rynkach, a także umacniający się złoty.

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Źródło:
PAP

"Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami o cenach energii" - pisze Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodając, że nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd. "To kolejna fala ataków, która ma na celu sianie strachu w społeczeństwie i wyłudzanie danych oraz pieniędzy" - ostrzega resort klimatu.

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na objęcie przez Artura Olecha stanowiska prezesa zarządu PZU - przekazano w piątkowym komunikacie. W trakcie posiedzenia komisja wyraziła także zgodę między innymi na powołanie Bartosza Kubika na prezesa BOŚ, a także Mirosława Czekaja na prezesa BGK.

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl

Z 5,6 tysiąca firm, które dotychczas dostały żądanie zwrotu covidowej pomocy, część już to zrobiła, ale sporo spraw jest w sądzie. Wezwania otrzyma jeszcze około tysiąc firm - pisze w piątek "Puls Biznesu".

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Źródło:
PAP

Daniel Obajtek w trzy lata zarobił w Orlenie nieco ponad 9 milionów złotych - wynika z oświadczenia, jakie złożył jako europoseł. Co ciekawe, zgodnie z deklaracją, europoseł PiS nadal pobiera sporą pensję z węgierskiej spółki budowlanej Bayer Construct Zrt.

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Źródło:
tvn24.pl

Na balkonach jedni palą, drudzy głośno rozmawiają i przeklinają, inni - próbują rozpalać grill. - Niektórzy zapominają, że mieszkamy we wspólnocie, w bloku - stwierdza jedna z sąsiadek. W arsenale środków przeciwko uciążliwym sąsiadom są m.in. listy do wspólnoty i petycje słane do Ministerstwa Zdrowia.

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym półroczu 2024 roku liczba firm sprzedających na targowiskach spadła o cztery tysiące. To efekt między innymi ekspansji dyskontów i oferty internetu - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Źródło:
PAP

10 kilometrów za około dwa złote - tyle kosztuje przejazd "robotaxi", czyli autonomiczną taksówką, w Chinach - podał portal stacji CNN. Podkreślił jednak, że sprzeciw wobec nowej usługi nabiera na sile i jest to jeden z popularniejszych tematów w mediach.

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza PKO BP zmieniła zdanie w sprawie udzielenia absolutorium za ubiegły rok dwóm byłym członkom zarządu. W trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia pozytywnie oceniono pracę Piotra Mazura oraz Andrzeja Kopyrskiego. 

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA nie udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu spółki z wykonania ich obowiązków w roku obrotowym 2023 - przekazało w czwartek biuro prasowe PZU. Wcześniej rada nadzorcza rekomendowała tę decyzję, tłumacząc to informacjami, wskazującymi na szereg nieprawidłowości w spółce w ubiegłym roku.

Były zarząd PZU bez absolutorium

Były zarząd PZU bez absolutorium

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Koniec samochodów spalinowych w Europie za 11 lat, w 2035 roku. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała w czwartek, że zamierza utrzymać cele neutralności klimatycznej samochodów. Jednym z nich jest zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych. "Ten cel zostanie utrzymany" - zapewniła szefowa KE.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl