Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Źródło:
tvn24.pl
Co robić, gdy burza złapie nas w trasie?
Co robić, gdy burza złapie nas w trasie?TVN Turbo
wideo 2/9
Co robić, gdy burza złapie nas w trasie?TVN Turbo

Co roku liczna grupa Polaków planuje wypoczynek za granicą, decydując się na samodzielną organizację podróży. W takich przypadkach samochód staje się ich preferowanym środkiem transportu. Decydując się na taki krok warto pamiętać o ryzykach związanych z podróżowaniem poza granicami Polski. Należy się upewnić, czy polisa ubezpieczeniowa, jaką posiadamy, obejmuje nie tylko nasz cel podróży, ale również kraje, przez które będziemy przejeżdżać.

Według danych Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych co roku kierowcy pojazdów z polską rejestracją są sprawcami ponad 60 tysięcy wypadków drogowych poza granicami naszego kraju. W 2023 roku liczba ta nawet zbliżyła się do 70 tysięcy.

Dlatego warto przed wyjazdem za grniacę upewnić się, że ubezpieczenie, które posiadamy będzie funkcjonowało nie tylko w kraju docelowym, ale także w tych, przez które przejżdżamy.

System Zielonej Karty

Polisa OC wykupiona u ubezpieczyciela działającego w Polsce chroni także za granicą, jednak nie wszędzie - tłumaczy Biuro Rzecznika Finansowego w poradniku "Ubezpieczenia przy wyjazdach za granicę samochodem - o czym trzeba pamiętać?"

W ramach europejskiego Systemu Zielonej Karty funkcjonuje porozumienie wielostronne, na mocy którego ubezpieczenie OC zawarte w jednym kraju obowiązuje także na terytorium krajów należących do Systemu Zielonej Karty, a więc we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w Islandii, Norwegii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii, a ponadto w Andorze, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze oraz Serbii.

System Zielonej Karty zapewnia więc wypłatę odszkodowań z ubezpieczenia OC za szkody transgraniczne, dzięki czemu zmotoryzowani nie są zmuszeni do nabywania ubezpieczenia OC w krajach przez nich odwiedzanych.

Jednakże, w przypadku wyjazdu do niektórych krajów europejskich i innych położonych stosunkowo niedaleko Europy wymagany jest Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego powszechnie zwany "Zieloną Kartą". Jeżeli więc planujemy podróż samochodem do takich krajów jak Albania, Macedonia Północna, Mołdawia lub Ukraina, a także do Azerbejdżanu, Iranu, Turcji, Maroka czy Tunezji należy koniecznie sprawdzić czy do naszej polisy OC została dołączona "Zielona Karta". Jeżeli nie, a będziemy jej potrzebować podczas naszej podróży, to należy zwrócić się do naszego ubezpieczyciela OC, aby ją wykupić. Minimalny okres na jaki można wykupić "Zieloną Kartę" to 14 dni, a jej cena zależy od kraju wyjazdu i rodzaju pojazdu.

Formularz, który trzeba mieć

Jak podaje RF w większości państw Unii Europejskiej w przypadku zwykłej kolizji, bez ofiar i rannych, nie ma obowiązku wzywania policji. Wystarczy wspólne spisanie zgłoszenia szkody.

Można przy tym posłużyć się formularzem Wspólnego Oświadczenia o Zdarzeniu Drogowym - uniwersalnym wzorem dokumentu, który posiada wiele wersji językowych i co ważne jest on opracowany i honorowany przez europejskich ubezpieczycieli. Znajdziemy go na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, warto więc na wszelki wypadek wydrukować go przed podróżą. Przyda się zarówno gdy będziemy sprawcą, jak i poszkodowanym w kolizji.

Czy polisa AC zadziała?

Rzecznik Finansowy wskazuje, że ubezpiecznie auto casco (AC) w wersji minimalnej dotyczy tylko zdarzeń na terenie Polski, a w standardowej zazwyczaj obejmuje całe terytorium Unii Europejskiej.

"W wariantach rozszerzonych zakres terytorialny może obejmować ponadto obszar Andory, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Islandii, Liechtensteinu, Macedonii Północnej, Monako, Norwegii, San Marino, Serbii, Szwajcarii, Turcji (czasami tylko części europejskiej), Wielkiej Brytanii; a czasami również kraje poza Europą: Algierię, Izrael, Iran, Maroko czy Tunezję. Zwracamy jednak uwagę, że niektórzy ubezpieczyciele wyłączają całkowicie z zakresu ochrony ubezpieczenia AC wybrane państwa (np.: Białoruś, Mołdawia, Rosja, Ukraina)" - wskazano.

Do tego w przypadku ubezpieczeń AC powszechnie spotyka się wyłączenia terytorialne ochrony związane z ryzykami kradzieżowymi. Dotyczy to zazwyczaj takich krajów jak: Albania, Białoruś, Ukraina, Rosja, Mołdawia, Kazachstan, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan.

W większości przypadków polisę AC także można rozszerzyć.

W poradniku wskazano, że "ogólną zasadą w ubezpieczeniach auto casco jest to, że szkodę powstałą za granicą można zlikwidować tylko w Polsce". W przypadku gdy auto zostanie uszkodzone tak bardzo, że nie będzie nadawało się do dalszej jazdy, to ubezpieczyciel zapewni naprawdę pojazdu za granicą, ale tylko do stopnia, który umożliwi bezpieczny powrót do Polski. Resztę napraw trzeba będzie dokonać po powrocie. Owszem zdarzają się warianty ubezpieczenia AC, które zezwalają na pełną likwidację szkód za granicą, ale są kosztowne. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że jeśli musimy naprawić auto za granicą, to nie na własną rękę w lokalnym warsztacie. Trzeba skontaktować się z ubezpieczycielem by uzgodnić zakres napraw, by potem nie było problemu z likwidacją szkody z polisy.

Ubezpieczenie auto assistance

Rzecznik Finansowy wskazuje, że podczas zagranicznych wojaży własnym autem przydatne może się okazać ubezpieczenie auto assistance. To pakiet różnego rodzaju usług pomocowych, np.: usprawnienie pojazdu, holowanie po awarii/wypadku, transport/nocleg podróżnych, samochód zastępczy, parking, za które zapłaci ubezpieczyciel.

Zazwyczaj sprzedawane jest w pakiecie z OC i AC, ale jeśli takiego nie wykupiliśmy, to możemy nabyć je także osobno.

Ubezpieczenie Auto Assistance można zawierać na okres 1 roku, lecz występują także oferty krótkoterminowe (7, 15 lub 30 dni) skierowane głównie do wyjeżdżających za granicę. Niektórzy ubezpieczyciele ograniczają możliwość zakupu auto assistance od wieku samochodu, np. nie ubezpieczają pojazdów starszych niż 15 lat.

"Wybierając ubezpieczenie auto assistance z myślą o podróży zagranicznej powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na takie jego elementy jak: zakres terytorialny (z reguły ograniczony do UE i krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego), limit holowania pojazdu (często wyrażony w odległości liczonej w km), możliwość naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia, zakres pomocy drogowej, dostępność auta zastępczego oraz innych przydatnych za granicą usług pomocowych tj.: pomoc tłumacza, pomoc medyczna czy prawna. W zależności od naszych potrzeb ubezpieczeniowych warto też sprawdzić czy możliwe jest rozszerzenie zakresu ubezpieczenia auto assistance na okres i kraje planowanej podróży zagranicznej i się odpowiednio doubezpieczyć" - czytamy w poradniku.

W ocenie RF nie tylko warto posiadać polisę Auto Assistance, ale także wiedzieć jak zgłosić problem. Zazwyczaj należy zadzwonić do centrum pomocy ubezpieczyciela, więc przed podróżą lepiej zapisać numer naszej polisy oraz telefon kontaktowy do niego, niż potem szukać w nerwowej sytuacji.

Zadbaj nie tylko o auto, ale też o siebie

W poradniku zwrócono także uwagę na konieczność zadbania nie tylko o polisę zapewniającą pomoc w razie szkody komunikacyjnej. Należy pamiętać także o ubezpieczeniach dla uczestników podróży, które ochronią nas i naszych bliskich przed finansowymi konsekwencjami niefortunnych zdarzeń, które nie są związane z podróżą autem.

"Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. Co prawda karta Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia bezpłatne leczenie w ramach publicznego systemu opieki w krajach UE i EFTA oraz Wielkiej Brytanii, jednak w zależności od danego kraju nie pokrywa szeregu kosztów nie mieszczących się koszyku świadczeń gwarantowanych w ramach publicznej służby zdrowia (np. współpłacenia za leki lub niektóre procedury medyczne, żywienia podczas leczenia, przewozu karetką pogotowia)" - wskazuje RF.

Do tego warto pamiętać, że karta EKUZ nie obejmuje zwrotu kosztów transportu do ojczyzny, a te mogą być bardzo wysokie. W przypadku ubezpieczeń turystycznych poza pokryciem kosztów leczenia za granicą otrzymamy także: ubezpieczenie kosztów transportu i ratownictwa, jak i ubezpieczenie bagażu, w tym sprzętu sportowego.

"Ubezpieczenia turystyczne można nabyć nawet w przeddzień wyjazdu, a oferta rynkowa jest na tyle szeroka, że pozwala na dobre dopasowanie do potrzeb osób wyjeżdżających i ich portfeli" - wskazano.

Czytaj także: Ubezpieczenie turystyczne. Ile kosztuje i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Autorka/Autor:jw/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Serwis BBC Travel przygotował zestawienie 25 najlepszych miejsc z całego świata, które warto odwiedzić w 2025 roku. W tych lokalizacjach turyści mają poczuć się mile widziani i nie zostać przytłoczeni liczbą przyjezdnych. Na czele rankingu znalazła się Dominika.

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Źródło:
PAP, BBC

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

Unijni ministrowie finansów zawarli w trzech punktach wspólne stanowisko dotyczące relacji transatlantyckich. - Zakłada ono potrzebę utrzymania partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi, jedności w relacjach oraz wzmocnienie gospodarki Wspólnoty - przekazał szef resortu finansów Andrzej Domański.

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Źródło:
PAP

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Według greckich władz Rosja może odpowiadać za serię niedawnych cyberataków na sieć sektora publicznego - podał serwis eKathimerini. Administracja zapewniła, że nie doszło do wycieku danych.

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który ruszył 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Nie dziwię się, że rodzice są wkurzeni - mówi nam z kolei jedna z mam, która za żłobek płaci ponad dwa tysiące złotych.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rząd przyjął projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia - poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Ministra wyjaśniła, że regulacje będą dotyczyć rynku e-papierosów. Nowe przepisy mają wprowadzać zakaz ich sprzedaży osobom niepełnoletnim, dotyczą także produktów, które nie zawierają nikotyny.

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Przełom roku to w firmach czas ustalania planu urlopów. Jak wyjaśnia radczyni prawna Monika Wieczorek, pracodawca musi w tym zakresie uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Zaznaczyła, że w wyjątkowych lub nagłych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Wszystkie kontynenty będą musiały przyspieszyć przejście na zerową emisję netto i poradzić sobie z rosnącym ciężarem zmiany klimatu - powiedziała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas 55. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. - Porozumienie paryskie nadal jest największą nadzieją dla ludzkości - podkreśliła.

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

Źródło:
PAP

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU powołało we wtorek Andrzeja Klesyka, byłego prezesa ubezpieczyciela, w skład rady nadzorczej spółki.

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Złoty we wtorek, dzień po objęciu przez Donalda Trumpa urzędu prezydenta USA, nie zmienił znacznie notowań względem euro i marginalnie osłabił się względem dolara.

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował we wtorek, że przygotowywane jest rozporządzenie w sprawie precyzyjnego określenia, co jest schronem. Podkreślił też, że umieszczanie tak zwanych miejsc ukrycia w nowych blokach może oznaczać kilkuprocentowy wzrost cen mieszkań.

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

Źródło:
PAP

Tuż po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA nowo utworzony specjalny Departament Wydajności Państwa (DOGE), na którego czele ma stać miliarder Elon Musk, został pozwany przez wiele podmiotów - poinformował w poniedziałek "Washington Post".

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Źródło:
PAP

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny