Szybciej na Litwę. Zbudują obwodnicę, na którą czekali 30 lat

Z kraju

tvn24Obwodnicę Suwałk o długości blisko 13 km ma budować Budimex

Wojewoda podlaski wydał w piątek zezwolenie na budowę obwodnicy Suwałk. Drogę o długości blisko 13 km ma budować Budimex. Inwestycja ma być gotowa najpóźniej wiosną 2019 roku.

Inwestycja jest warta blisko 300 mln zł. Obwodnica Suwałk ominie miasto od zachodu oraz od północy i połączy się z istniejącą drogą krajową prowadzącą do Budziska (i granicy z Litwą).

Obwodnica Suwałk

Jak podał Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, zezwolenie obejmuje m.in. budowę dwujezdniowej drogi o długości 12,8 km i łącznicy o długości 700 metrów, obwodnicy z istniejącą drogą krajową nr 8. Powstanie też kilkanaście obiektów inżynierskich oraz np. przepusty drogowe, pełniące też funkcje przejść dla zwierząt.

Według informacji Polskiej Agencji Prasowej (PAP) z białostockiego oddziału GDDKiA, obwodnica ma być gotowa najpóźniej na wiosnę 2019 roku. Na początku lutego wykonawcy powinien być przekazany plac budowy; prace mają ruszyć w połowie miesiąca. Cała będzie mieć cementową nawierzchnię, przystosowaną do najcięższego ruchu.

Obwodnica Suwałk to jedna z kluczowych, oczekiwanych inwestycji drogowych w regionie. Jej budowa jest zapisana w kontrakcie terytorialnym między rządem a samorządem województwa podlaskiego na lata 2014-2023.

- Ten dzień zapisze się w historii naszego miasta. Tym bardziej, że na ten podpis (wojewody pod zezwoleniem na inwestycję drogową - red.) czekaliśmy długo, bo aż 30 lat. Mniej więcej tyle czasu mówi się o budowie obwodnicy. W końcu możemy powiedzieć, że nasza cierpliwość została nagrodzona - mówił w piątek dziennikarzom prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Samochodem po Europie. Zobacz ile zapłacisz na autostradach:

Samochodem po Europie. Zobacz ile zapłacisz na autostradachTVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24