Polska gospodarka w pierwszym kwartale 2022 roku urosła o 8,5 procent rok do roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny w szybkim szacunku. Dla porównania, w czwartym kwartale 2021 roku Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł o 7,3 procent w ujęciu rocznym.
Ekonomiści spodziewali się wzrostu PKB o 8 proc. rok do roku i 1,7 proc. kwartał do kwartału. O tym, że "w pierwszym kwartale wzrost PKB przyspieszył prawdopodobnie do 8 procent" mówił na początku maja podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
GUS podał we wtorkowym komunikacie, że według szybkiego szacunku Produkt Krajowy Brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w pierwszym kwartale 2022 roku zwiększył się realnie o 8,5 proc. rok do roku wobec spadku o 0,6 proc. w analogicznym okresie 2021 roku.
"W pierwszym kwartale 2022 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) wzrósł realnie o 2,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 9,1 proc." - czytamy.
GUS zastrzegł, że dane mają charakter wstępny i "mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką rewizji stosowaną w kwartalnych rachunkach narodowych, w momencie opracowywania pierwszego regularnego szacunku PKB za 1 kwartał 2022 r., który zostanie opublikowany w dniu 31.05.2022 r.".
PKB Polski w pierwszym kwartale 2022 - komentarze
Ekonomiści mBanku określili nowe dane mianem świetnego wyniku. "Świetny wynik PKB za I kwartał 2022: 8,5 proc. r/r (szacowaliśmy 8,3 proc.). Na szczegóły musimy poczekać do końca miesiąca. Nasza prognoza na cały rok to 4,8 proc. Pod wysoką liczbą wyraźnie opadająca ścieżka dynamik rocznych (rys). Pierwszy kwartał to lusterko wsteczne: nie ekstrapolować!" - napisali w komentarzu na Twitterze.
"Sam I kwartał to solidne +2,4 proc. kw/kw i tym samym polska gospodarka jest o jeden krok od powrotu do wieloletniego trendu" - zwrócili uwagę ekonomiści Banku Pekao.
Przedstawiciele Polskiego Instytutu Ekonomicznego zauważyli, że choć bieżące dane sugerują niezłe pierwsze półrocze, to należy oczekiwać spowolnienia. "Polska gospodarka wzrosła w I kwartale o 8,5 proc., a bieżące dane sugerują także niezłe pierwsze półrocze. Niemniej spowolnienie w drugiej części roku będzie wyraźnie – tempo wzrostu PKB spadnie poniżej 3 proc." - ocenili.
PIE prognozuje, że skokowy wzrost inflacji oraz większe koszty obsługi kredytów uderzą w wydatki konsumpcyjne w drugim półroczu. "Dodatkowo część przedsiębiorstw zamrozi projekty inwestycyjne z uwagi na niedobory materiałów oraz niepewność gospodarczą" - dodano. "GUS dalej raportować będzie wysokie wyniki przemysłu i budownictwa. Należy zastanowić się czy bieżące dane nie zawyżają aktywności. GUS raportuje dużo niższy wzrost cen materiałów budowalnych czy energii niż podmioty prywatne. Może to prowadzić do rewizji PKB" - zwrócili uwagę przedstawiciele PIE.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock