Polska gospodarka ostro zwolniła. "Najgorsze wyniki w Europie"

Źródło:
TVN24 Biznes
Beata Stelmach o kondycji polskiej gospodarki
Beata Stelmach o kondycji polskiej gospodarkiTVN24
wideo 2/10
Beata Stelmach o kondycji polskiej gospodarkiTVN24

Polska gospodarka skurczyła się w ostatnich miesiącach 2022 roku. Produkt krajowy brutto (PKB) w czwartym kwartale spadł o 2,4 procent kwartał do kwartału. - Widzimy, że gospodarka spowalnia. Nasza gospodarka po tych wynikach za czwarty kwartał ma najgorsze wyniki w Europie - powiedziała w "Jeden na jeden" w TVN24 Beata Stelmach, ekonomistka, była wiceminister spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska.

Ze wstępnych danych GUS wynika, że produkt krajowy brutto (PKB) Polski w czwartym kwartale 2022 roku wzrósł o 2,0 proc. rok do roku. W ujęciu kwartalnym gospodarka skurczyła się o 2,4 proc. - Ostatnie dwa lata w polskiej gospodarce były fantastyczne, bardzo szybko udało się nam wyjść z pandemii i wrócić na tę ścieżkę rozwoju sprzed pandemii. Natomiast dzisiaj (...) widzimy, że gospodarka spowalnia. Nasza gospodarka po tych wynikach za czwarty kwartał ma najgorsze wyniki w Europie - komentowała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 ekonomistka Beata Stelmach. Jak wynika z danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat, Polska w ujęciu kwartalnym zanotowała największy spadek w całej UE.

- Oczywiście jest to pewną konsekwencją tego, że bardzo szybko się rozwijała, i zwłaszcza 2022 rok był bardzo dobry. W pierwszym kwartale mieliśmy wzrost ponad 8-procentowy, chociaż oparty był na niestabilnych fundamentach, dlatego że wzrost gospodarczy był oparty o bardzo wysoką konsumpcję prywatną. To były nagromadzone oszczędności z czasów pandemii, a jednocześnie kumulowane były zapasy przez przedsiębiorców, trochę wyciągających wnioski z tego, jak w czasie pandemii były zerwane łańcuchy dostaw - tłumaczyła.

Ekonomistka zwracała uwagę, że "w momencie, w którym zaczęła się rozpędzać inflacja, kiedy ceny nośników energii, ceny energii w ogóle zaczęły rosnąć, okazało się, że przez inflację, gospodarstwa domowe zaczynają szukać oszczędności". Jednocześnie zauważyła, że towarzyszył temu spadek inwestycji. - Tutaj przydałoby się nam KPO - podkreśliła Stelmach.

"To się przekłada również na cały rynek giełdowy"

Była wiceszefowa MSZ była pytana o brak pewności inwestowania w Polsce i m.in. zamieszanie wokół Orlenu, który nie zgodził się na kontrolę NIK. - To jest bardzo przykre, bardzo bolesne - mówiła Beata Stelmach, dodając, że "Orlen jest jedną z naszych największych, najważniejszych spółek notowanych na rynku giełdowym".

- Kiedy budowaliśmy giełdę - odwołam się do okresu sprzed 30 lat - i budowaliśmy nasz rynek kapitałowy, chcieliśmy, żeby to był wzorcowo utworzony, od samych podstaw rynek, który przyciągnie inwestorów. Kapitał, który będzie przejrzysty, transparentny, który będzie hołdował temu, że wszyscy mają jednakowe prawo do informacji, jednakowy dostęp do informacji, że spółki giełdowe będą się dzieliły informacjami, które mają wpływ cenę. Dzięki temu zbudowaliśmy ogromne zaufanie do giełdy, przyciągnęliśmy kapitał, inwestycje portfelowe, zarówno krajowe i zagraniczne - wskazywała.

- Jeżeli popatrzymy na Orlen i jaki jest brak przejrzystości, jakie są informacje, które burzą zaufanie do tej spółki, to się przekłada również na cały rynek giełdowy. To jest właśnie osłabienie tego zaufania do naszego rynku, a kapitał szuka miejsca tam, gdzie zarobi najlepiej, i gdzie najbezpieczniej - podkreślała ekonomistka.

Stelmach w tym kontekście była też pytana o sytuację na rynku paliwowym na początku roku, kiedy gwałtownie spadły hurtowe ceny paliw w PKN Orlen, co zbiegło się w czasie z podwyżką stawki VAT na paliwa silnikowe z 8 do 23 proc. Samorządowcy zrzeszeni w Ruchu Tak Dla Polski zapowiadali złożenie wniosków do UOKiK-u o sprawdzenie, czy Orlen nie dopuścił się nadużywania pozycji dominującej i zawyżania cen paliwa w ostatnich tygodniach ubiegłego roku. Urząd prowadzi w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. UOKiK skierował pytania w tej sprawie nie tylko do PKN Orlen, ale również do innych spółek zajmujących się hurtowym obrotem paliwami płynnymi - Aramco Fuels Poland oraz BP Europe SE.

- Proszę zwrócić uwagę na cały ten bałagan, szum informacyjny, brak dostępu do informacji, nie transparentność, nieprzejrzystość to wszystko sprawia, że już nie tylko obserwatorzy i opinia publiczna jest zagubiona, ale przede wszystkim inwestorzy tracą zaufanie i po prostu się odsuwają od polskiej giełdy - oceniła była wiceminister spraw zagranicznych.

Zwracała przy tym uwagę, że "giełda jest po to, żeby była miejscem, gdzie spotykają się, ci którzy ten kapitał chcą powierzyć i tych, którzy chcą ten kapitał zainwestować. - Jeżeli minister aktywów (państwowych Jacek Sasin - red.), który jest odpowiedzialny za spółki, nadzór nad spółkami kontrolowanymi, bądź z udziałem Skarbu Państwa, dzieli się informacjami, które tak naprawdę mogą być informacjami poufnymi, to wychodzi już nie tylko poza standardy, ale wychodzi poza prawo. To jest bardzo niepokojące, że my te standardy burzymy - mówiła.

Wystąpienia prezesa NBP Adama Glapińskiego

Prowadząca rozmowę Agata Adamek zwracała też uwagę na konferencje prasowe prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. - Nie miałabym nic przeciwko temu, aby prezes banku centralnego spotykał się na śniadaniach prasowych z mediami, w celach zarówno relacyjnych, jak i wymiany informacji, edukacyjnych. Wtedy można sobie rozmawiać o historii, odwoływać się do swoich doświadczeń. Natomiast prezes banku centralnego jest urzędnikiem, który ma określony mandat i powinien się komunikować z rynkiem w ramach tego mandatu - podkreśliła Beata Stelmach.

- Źle się to nie tylko ogląda, ale się dzieje, jeżeli burzymy standardy - dodała. Jak wskazywała na konferencjach prasowych prezesa Narodowego Banku Polskiego powinniśmy "otrzymać informacje odnośnie tego, jakie były motywy do podejmowania decyzji Rady Polityki Pieniężnej, jakie są argumenty za kolejnymi, i jakie są wytyczne na kolejny okresy".

Ekonomistka zwracała uwagę, że "do tego dochodzą informacje, że niektórzy członkowie Rady Polityki Pieniężnej nie mają dostępu do raportów analitycznych Narodowego Banku Polskiego". Na uwagę, że się to ostatnio poprawiło, odpowiedziała: "Co to znaczy poprawiło? To w ogóle nie miało prawa mieć miejsca". - To świadczy o tym, że instytucje państwa zamiast stać na straży porządku, do którego są dedykowane, wchodzą w politykę, wchodzą w buty polityków - oceniła.

Podkreśliła też, że "prezes Narodowego Banku Polskiego nie powinien publicznie łajać mediów, ani środowiska ekonomistów, które krytykuje jego decyzje".

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Rosyjska "flota widmo" przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik "Corriere della Sera". Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Źródło:
PAP

Eksperci nie są zgodni co do tego, jak powinien zostać zrealizowany komponent kolejowy planowany w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Koncepcji "piasty i szprych" broni między innymi jej twórca Patryk Wild. Przeciwnego zdania jest Piotr Rachwalski, ekspert w zakresie transportu publicznego, który wskazuje głównie na potrzebę budowy "igreka".

Piasty, szprychy, igreki. "Tak to wygląda, kiedy się rysuje kreski na mapie"

Piasty, szprychy, igreki. "Tak to wygląda, kiedy się rysuje kreski na mapie"

Źródło:
PAP

PGNiG, jako spółka Skarbu Państwa, nawet rozumiejąc specyfikę działań rynkowych, powinna brać na cel ochronę interesów odbiorców - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. W ten sposób odniósł się do sytuacji Spółdzielni Mleczarskiej w Łużnej, której sprawę wysokich rachunków za gaz opisaliśmy. Wiceszef MKiŚ przekazał też, że rząd chce zamrozić cenę błękitnego paliwa dla małych i średnich firm.

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano najnowsze oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Znalazły się w nim informacje o oszczędnościach i dochodach, a także polisy na życie premiera według stanu na koniec 2023 roku.

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

Podatek wyrównawczy może objąć maksymalnie siedem tysięcy podmiotów – powiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman. Projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakłada wprowadzenie unijnych przepisów przewidujących minimalny poziom opodatkowania dla międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Źródło:
PAP

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP

Jedna z najbardziej niezwykłych kolekcji monet trafi na sprzedaż. Owiana mgłą tajemnicy, bowiem niewiele osób miało do niej dostęp, a potomkowie duńskiego przedsiębiorcy, który kolekcję stworzył, musieli czekać ponad 100 lat, by móc nią dysponować. Teraz mogą wzbogacić się o dziesiątki milionów dolarów.

Najcenniejsza kolekcja monet, jaka trafi pod młotek. Czekano 100 lat

Najcenniejsza kolekcja monet, jaka trafi pod młotek. Czekano 100 lat

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. To jeden z wyjątków przewidzianych w ustawie.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

W Chile skrócono tydzień pracy z 45 do 44 godzin. To pierwszy etap rozłożonego na pięć lat procesu mającego ostatecznie doprowadzić do 40-godzinnego tygodnia pracy w 2028 roku – podał wydawany w Santiago dziennik "La Tercera".

Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO Bank Polski zwraca uwagę na fałszywe wiadomości, w których oszuści podszywają się pod tę instytucję. Nie należy otwierać załącznika, możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem - przestrzega bank.

Wielki bank ostrzega przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

Wielki bank ostrzega przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

Cezary Kocik ma zostać nowym prezesem mBanku. Rada nadzorcza w piątek przyjęła rekomendację Komisji do spraw Wynagrodzeń i Nominacji w tej sprawie - podał mBank w raporcie giełdowym. Kocik miałby objąć stanowisko po zakończeniu pełnienia funkcji przez obecnego prezesa - Cezarego Stypułkowskiego.

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, do końca kwietnia należy złożyć wniosek o 800 plus. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu.

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Warszawa-Radom przez miniony rok obsłużyło ponad 130 tysięcy pasażerów. Jak poinformowała rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych Anna Dermont, port pracuje nad zwiększeniem oferty i rozwinięciem siatki połączeń lotniczych.

Lotnisko w Radomiu podsumowało rok działalności

Źródło:
PAP

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

Wczorajszy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący kredytów frankowych sprawi, że znajdzie się jeszcze więcej chętnych do dochodzenia swoich praw przed sądami - przewiduje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl radca prawny Mateusz Płudowski. Dodał, że dotyczy to przede wszystkim klientów, którzy już spłacili swoje zobowiązania i nie mogą liczyć na ofertę ugody ze strony banków. Najważniejszą kwestią uregulowaną przez SN jest określenie daty przedawnienia roszczeń zarówno banków, jak i konsumentów. - Wiele spraw będzie się kończyło brakiem możliwości odzyskania przez bank wypłaconego kapitału - ocenia.

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Źródło:
tvn24.pl

Bon energetyczny i ceny prądu w drugiej połowie 2024 roku, rewizja Krajowego Planu Odbudowy oraz wieloletni plan finansowy państwa. To trzy projekty, którymi już w przyszłym tygodniu może się zająć rząd. Tak wynika z zapowiedzi Macieja Berka, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów.

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Poczty Polskiej zamierza w tym roku zmniejszyć liczbę stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Dodał, że kończące się umowy zlecenia, czy umowy o pracę na czas określony, nie będą przedłużane.

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Źródło:
PAP

Największe sieci paliwowe w Polsce ruszają ze specjalnymi promocjami z okazji zbliżającej się majówki. Z obniżek skorzystamy między innymi na stacjach Orlen, BP, Moya, Shell, Circle K, a także MOL. Ile wyniosą majówkowe rabaty i jak z nich skorzystać?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski oraz Bank Pekao zaplanowały prace serwisowe w najbliższy weekend. Klienci muszą przygotować się na przerwy w dostępie do niektórych usług.

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu - przekazał na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, szczegółowe dane za ubiegły rok zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Źródło:
PAP