Polska gospodarka ostro zwolniła. "Najgorsze wyniki w Europie"

Źródło:
TVN24 Biznes
Beata Stelmach o kondycji polskiej gospodarki
Beata Stelmach o kondycji polskiej gospodarkiTVN24
wideo 2/10
Beata Stelmach o kondycji polskiej gospodarkiTVN24

Polska gospodarka skurczyła się w ostatnich miesiącach 2022 roku. Produkt krajowy brutto (PKB) w czwartym kwartale spadł o 2,4 procent kwartał do kwartału. - Widzimy, że gospodarka spowalnia. Nasza gospodarka po tych wynikach za czwarty kwartał ma najgorsze wyniki w Europie - powiedziała w "Jeden na jeden" w TVN24 Beata Stelmach, ekonomistka, była wiceminister spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska.

Ze wstępnych danych GUS wynika, że produkt krajowy brutto (PKB) Polski w czwartym kwartale 2022 roku wzrósł o 2,0 proc. rok do roku. W ujęciu kwartalnym gospodarka skurczyła się o 2,4 proc. - Ostatnie dwa lata w polskiej gospodarce były fantastyczne, bardzo szybko udało się nam wyjść z pandemii i wrócić na tę ścieżkę rozwoju sprzed pandemii. Natomiast dzisiaj (...) widzimy, że gospodarka spowalnia. Nasza gospodarka po tych wynikach za czwarty kwartał ma najgorsze wyniki w Europie - komentowała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 ekonomistka Beata Stelmach. Jak wynika z danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat, Polska w ujęciu kwartalnym zanotowała największy spadek w całej UE.

- Oczywiście jest to pewną konsekwencją tego, że bardzo szybko się rozwijała, i zwłaszcza 2022 rok był bardzo dobry. W pierwszym kwartale mieliśmy wzrost ponad 8-procentowy, chociaż oparty był na niestabilnych fundamentach, dlatego że wzrost gospodarczy był oparty o bardzo wysoką konsumpcję prywatną. To były nagromadzone oszczędności z czasów pandemii, a jednocześnie kumulowane były zapasy przez przedsiębiorców, trochę wyciągających wnioski z tego, jak w czasie pandemii były zerwane łańcuchy dostaw - tłumaczyła.

Ekonomistka zwracała uwagę, że "w momencie, w którym zaczęła się rozpędzać inflacja, kiedy ceny nośników energii, ceny energii w ogóle zaczęły rosnąć, okazało się, że przez inflację, gospodarstwa domowe zaczynają szukać oszczędności". Jednocześnie zauważyła, że towarzyszył temu spadek inwestycji. - Tutaj przydałoby się nam KPO - podkreśliła Stelmach.

"To się przekłada również na cały rynek giełdowy"

Była wiceszefowa MSZ była pytana o brak pewności inwestowania w Polsce i m.in. zamieszanie wokół Orlenu, który nie zgodził się na kontrolę NIK. - To jest bardzo przykre, bardzo bolesne - mówiła Beata Stelmach, dodając, że "Orlen jest jedną z naszych największych, najważniejszych spółek notowanych na rynku giełdowym".

- Kiedy budowaliśmy giełdę - odwołam się do okresu sprzed 30 lat - i budowaliśmy nasz rynek kapitałowy, chcieliśmy, żeby to był wzorcowo utworzony, od samych podstaw rynek, który przyciągnie inwestorów. Kapitał, który będzie przejrzysty, transparentny, który będzie hołdował temu, że wszyscy mają jednakowe prawo do informacji, jednakowy dostęp do informacji, że spółki giełdowe będą się dzieliły informacjami, które mają wpływ cenę. Dzięki temu zbudowaliśmy ogromne zaufanie do giełdy, przyciągnęliśmy kapitał, inwestycje portfelowe, zarówno krajowe i zagraniczne - wskazywała.

- Jeżeli popatrzymy na Orlen i jaki jest brak przejrzystości, jakie są informacje, które burzą zaufanie do tej spółki, to się przekłada również na cały rynek giełdowy. To jest właśnie osłabienie tego zaufania do naszego rynku, a kapitał szuka miejsca tam, gdzie zarobi najlepiej, i gdzie najbezpieczniej - podkreślała ekonomistka.

Stelmach w tym kontekście była też pytana o sytuację na rynku paliwowym na początku roku, kiedy gwałtownie spadły hurtowe ceny paliw w PKN Orlen, co zbiegło się w czasie z podwyżką stawki VAT na paliwa silnikowe z 8 do 23 proc. Samorządowcy zrzeszeni w Ruchu Tak Dla Polski zapowiadali złożenie wniosków do UOKiK-u o sprawdzenie, czy Orlen nie dopuścił się nadużywania pozycji dominującej i zawyżania cen paliwa w ostatnich tygodniach ubiegłego roku. Urząd prowadzi w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. UOKiK skierował pytania w tej sprawie nie tylko do PKN Orlen, ale również do innych spółek zajmujących się hurtowym obrotem paliwami płynnymi - Aramco Fuels Poland oraz BP Europe SE.

- Proszę zwrócić uwagę na cały ten bałagan, szum informacyjny, brak dostępu do informacji, nie transparentność, nieprzejrzystość to wszystko sprawia, że już nie tylko obserwatorzy i opinia publiczna jest zagubiona, ale przede wszystkim inwestorzy tracą zaufanie i po prostu się odsuwają od polskiej giełdy - oceniła była wiceminister spraw zagranicznych.

Zwracała przy tym uwagę, że "giełda jest po to, żeby była miejscem, gdzie spotykają się, ci którzy ten kapitał chcą powierzyć i tych, którzy chcą ten kapitał zainwestować. - Jeżeli minister aktywów (państwowych Jacek Sasin - red.), który jest odpowiedzialny za spółki, nadzór nad spółkami kontrolowanymi, bądź z udziałem Skarbu Państwa, dzieli się informacjami, które tak naprawdę mogą być informacjami poufnymi, to wychodzi już nie tylko poza standardy, ale wychodzi poza prawo. To jest bardzo niepokojące, że my te standardy burzymy - mówiła.

Wystąpienia prezesa NBP Adama Glapińskiego

Prowadząca rozmowę Agata Adamek zwracała też uwagę na konferencje prasowe prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. - Nie miałabym nic przeciwko temu, aby prezes banku centralnego spotykał się na śniadaniach prasowych z mediami, w celach zarówno relacyjnych, jak i wymiany informacji, edukacyjnych. Wtedy można sobie rozmawiać o historii, odwoływać się do swoich doświadczeń. Natomiast prezes banku centralnego jest urzędnikiem, który ma określony mandat i powinien się komunikować z rynkiem w ramach tego mandatu - podkreśliła Beata Stelmach.

- Źle się to nie tylko ogląda, ale się dzieje, jeżeli burzymy standardy - dodała. Jak wskazywała na konferencjach prasowych prezesa Narodowego Banku Polskiego powinniśmy "otrzymać informacje odnośnie tego, jakie były motywy do podejmowania decyzji Rady Polityki Pieniężnej, jakie są argumenty za kolejnymi, i jakie są wytyczne na kolejny okresy".

Ekonomistka zwracała uwagę, że "do tego dochodzą informacje, że niektórzy członkowie Rady Polityki Pieniężnej nie mają dostępu do raportów analitycznych Narodowego Banku Polskiego". Na uwagę, że się to ostatnio poprawiło, odpowiedziała: "Co to znaczy poprawiło? To w ogóle nie miało prawa mieć miejsca". - To świadczy o tym, że instytucje państwa zamiast stać na straży porządku, do którego są dedykowane, wchodzą w politykę, wchodzą w buty polityków - oceniła.

Podkreśliła też, że "prezes Narodowego Banku Polskiego nie powinien publicznie łajać mediów, ani środowiska ekonomistów, które krytykuje jego decyzje".

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Darczyńcy przekazali komitetowi Super PAC, który wspiera Joe Bidena w wyścigu prezydenckim, że zamrozili wsparcie w wysokości około 90 milionów dolarów. To jeden z najbardziej wyrazistych przykładów negatywnych skutków słabego występu prezydenta Bidena w debacie pod koniec czerwca - podał "New York Times".

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Źródło:
"New York Times"

Posłowie zdecydowali się przyjąć bez poprawek Prawo komunikacji elektronicznej oraz ustawę wprowadzającą jego przepisy. Ustawy trafią teraz do Senatu. - To ważny dzień, rynek telekomunikacyjny dostał dziś swoją konstytucję. To dobra wiadomość dla każdego obywatela, wprowadzamy bowiem wiele ważnych zmian, które pozytywnie wpłyną na nasze życie w kontekście wykorzystywania technologii - powiedział wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

Rewolucyjne zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Jest decyzja Sejmu

Rewolucyjne zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Piątkowe problemy z dostępem do strony internetowej Sejmu były skutkiem ataku DDoS. Miał on doprowadzić do tego, żeby nie było łączności ze stroną Sejmu przez urządzenia korzystające z karty SIM - przekazał marszałek izby Szymon Hołownia.

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Źródło:
PAP

W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą oczekiwać obniżek cen paliw na stacjach - wynika z prognoz analityków portalu e-petrol.pl. Benzyna i olej napędowy oraz opałowy mogą potanieć w hurcie o kilka złotych na metrze sześciennym. Według analityków benzyna powinna kosztować 6,35-6,46 zł/l, a diesel 6,38-6,49 zł/l.

Dobre prognozy dla kierowców

Dobre prognozy dla kierowców

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że według jej wstępnej oceny platforma X naruszyła unijny akt o usługach cyfrowych w obszarach związanych między innymi z weryfikacją kont na platformie, przejrzystością reklam i dostępem naukowców do danych.

Bruksela kontra platforma X. "Naruszyła unijny akt"

Bruksela kontra platforma X. "Naruszyła unijny akt"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 70 milionów złotych. W Polsce odnotowano cztery wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 12 lipca 2024 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

W drugim kwartale 2024 roku ceny mieszkań na rynku wtórnym w pięciu miastach - Warszawie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu - wzrosły od 10 do 31 procent rok do roku - dowiadujemy się z raportu Barometr Metrohouse i Credipass. Wskazano przy tym, że liczba dostępnych lokali wzrosła, a zainteresowanie kupców spadło.

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Źródło:
PAP

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie narażenia firmy na szkodę w wysokości 84 milionów złotych oraz wyrządzenia szkody w kwocie 2,6 miliona złotych - poinformowały w piątek Lasy Państwowe. Jak podano, chodzi o zakup i okoliczności produkcji nowych mundurów dla pracowników.

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING, mBank, Raiffeisen - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi w najbliższy weekend. W niektórych przypadkach lepiej wyposażyć się w zapas gotówki.

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Źródło:
tvn24.pl

Z podberlińskiej fabryki Tesli zniknęło kilkadziesiąt tysięcy kubków - podają niemieckie media, powołując się na nagranie ze spotkania dyrektora zakładu z jego pracownikami. Portal tygodnika "Spiegel" odnotował, że słowa dyrektora André Thieriga, który sugerował, że pracownicy dopuszczają się kradzieży, wywołały "mieszane reakcje" wśród załogi.

"Burzliwe zebranie" w wielkiej fabryce. Zniknęło 65 tysięcy kubków do kawy

"Burzliwe zebranie" w wielkiej fabryce. Zniknęło 65 tysięcy kubków do kawy

Źródło:
Deutsche Welle, Spiegel, tvn24.pl

Pod koniec XXI wieku liczba ludności w Polsce spadnie do poziomu około 19,4 milionów osób - wynika z raportu ONZ "World Population Prospects 2024". Pierwsze oznaki rozpoczynającej się depopulacji będą widoczne już w 2030 roku. Ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w tym kontekście we wpisie na platformie X zacytowała słowa hymnu Polski i przestrzegła, by "traktować te mądre słowa naszego Hymnu z najwyższą powagą".

Populacja Polski spadnie prawie o połowę. Niepokojące prognozy ONZ

Populacja Polski spadnie prawie o połowę. Niepokojące prognozy ONZ

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura Regionalna w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez byłego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka - poinformował w piątek prokurator Mariusz Marciniak. Jak przekazał w rozmowie z TVN24 wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka, politykowi grozi utrata immunitetu.

Minister Gróbarczyk wiedział, ale nie powiedział. Prokuratura wszczyna śledztwo

Minister Gróbarczyk wiedział, ale nie powiedział. Prokuratura wszczyna śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Nowa podaż mieszkań zaczęła przewyższać popyt, przez co spółki coraz częściej oferują klientom bonusy oraz rabaty. Na promocje można liczyć także na rynku wtórnym - wynika z doniesień "Pulsu biznesu". W siedmiu największych miastach oferta lokali deweloperskich urosła ostatnio aż o 30 procent.

Rabaty i bonusy przy zakupie mieszkania. Deweloperzy walczą o klientów

Rabaty i bonusy przy zakupie mieszkania. Deweloperzy walczą o klientów

Źródło:
PAP

W popularnych tureckich kurortach jest w tym sezonie "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach" - donoszą lokalne media. "Branża turystyczna w regionie Morza Egejskiego zmaga się z trudnym sezonem" - pisze Türkiye Today. W rozmowie z portalem tureccy hotelarze wskazują powody, dla których klienci wybierają inny kierunek.

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

Źródło:
euromonitor.com, Gazete Oksijen, Euronews, Türkiye Today, tvn24.pl

Po spadkach w latach 2020 i 2021 spowodowanych pandemią COVID-19 populacja Unii Europejskiej wzrosła drugi rok z rzędu, ale nie w przypadku Polski - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Odnotowaliśmy bowiem największy spadek ludności spośród wszystkich państw członkowskich. 

Ubywa nas. To najgorszy wynik spośród krajów UE

Ubywa nas. To najgorszy wynik spośród krajów UE

Źródło:
tvn24.pl