Z kraju

Dziś otwarcie nowego odcinka A1. Zobacz, jak wygląda betonowa autostrada

Z kraju

Jak wygląda nowy odcinek autostrady A1?
Jak wygląda nowy odcinek autostrady A1?

Dziś nastąpiło otwarcie wschodniej obwodnicy Łodzi. Nowy odcinek drogi jest fragmentem autostrady A1 więc pozwoli nie tylko na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z Łodzi, ale także połączy szybkie trasy między Wrocławiem, Warszawą i Trójmiastem. Wykonawcy zdecydowali się zastosować do jego budowy beton.

Długo oczekiwane otwarcie odcinka Stryków-Tuszyn ma rozwiązać problemy związane z przejazdem przez Łódź, zwłaszcza te, które występują w okresie wakacyjnym. - Ruch z południa Polski w kierunku morza będzie mógł omijać miasto - podkreślał niedawno wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Otwarcie wschodniej obwodnicy Łodzi nastąpi 1 lipca Google Maps

Betonowa droga

Według podpisanych umów, nowy odcinek A1 miał być gotowy w sierpniu. Z powodu zbliżających się Światowych Dni Młodzieży, Generalna Dyrekcja Dróg i Krajowych poprosiła trzy firmy realizujące inwestycję o szybsze zakończenie prac.

Co ciekawe, nowy odcinek A1 jest wykonany z betonu. Jak tłumaczył Maciej Zalewski z GDDKiA w Łodzi, dzięki użyciu tej technologii nawierzchnia powinna wytrzymać bez prac remontowych 30-40 lat. Dzięki inwestycji, kierowcy jadący na południe, będą mogli przejechać obok zakorkowanej Łodzi i sprawnie dostać się aż do Piotrkowa Trybunalskiego - w Tuszynie nowy odcinek połączy się z istniejącym już fragmentem A1.

Przestój na budowie

Prace na odcinku nie obyły się bez problemów - od czerwca 2013 roku przez kilka miesięcy nie było wiadomo, kto wybuduje na obiekty inżynierskie, jak wiadukty czy mosty. Przestój na budowie rozpoczął się, kiedy z placu budowy zeszła firma Strabag. Nie mogła ona porozumieć się co do wynagrodzenia za prace z głównym wykonawcą - Polimeksem Mostostalem.

Zakończenie robót planowano początkowo na drugą połowę 2013 roku, ale budowa opóźniła się o 10 miesięcy w związku z koniecznością wprowadzenia zmian do założeń projektowych. Polimex-Mostostal miał wybudować tę drogę za 1,158 mld zł.

Autostrada A1 już gotowa:

Autostrada A1 już gotowa
Autostrada A1 już gotowa

Autor: mb//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości