Rozliczenie fuzji Orlenu z Lotosem. "Część aktywów Lotosu sprzedana poniżej wartości"

Źródło:
TVN24 Biznes
Dr Dariusz Wieczorek z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego: skutki ekonomiczne fuzji Orlenu z Lotosem
Dr Dariusz Wieczorek z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego: skutki ekonomiczne fuzji Orlenu z LotosemTVN24
wideo 2/9
Dr Dariusz Wieczorek z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego: skutki ekonomiczne fuzji Orlenu z LotosemTVN24

PKN Orlen uzyskał blisko 5 miliardów złotych z tytułu sprzedaży aktywów Lotosu w ramach środków zaradczych - poinformował w czwartek dr Dariusz Wieczorek z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Z tego ponad miliard złotych to kwota uzyskana ze sprzedaży 30 procent udziałów w Rafinerii Gdańskiej. Z wyliczeń dr. Wieczorka wynika, że strata ze sprzedaży aktywów w ramach środków zaradczych mogła wynieść 4,4 miliarda złotych.

W sierpniu 2022 roku dokonała się fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos. Płocki koncern otrzymał od Komisji Europejskiej zgodę na połączenie, wcześniej musiał jednak przedstawić środki zaradcze.

W czwartek odbyło się posiedzenie zespołu ds. wyjaśnienia okoliczności i skutków sprzedaży aktywów i majątku Grupy Lotos S.A., wywołanej przejęciem Grupy Lotos S.A. przez PKN Orlen. W posiedzeniu wziął udział m.in. dr Dariusz Wieczorek z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Wieczorek podał, jakie wpływy uzyskał do tej pory Orlen ze sprzedaży aktywów Lotosu. W prezentacji, która została wyświetlona podczas posiedzenia, napisano, że do obliczeń przyjęto kurs NBP z dnia 31 grudnia 2022 roku - 4,4018 zł za dolara amerykańskiego.

Jak zaznaczył ekspert, nie wszystkie informacje są pewne, "część z nich musiała zostać przeze mnie oszacowana na różne sposoby".

Fuzja Orlenu z Lotosem - ile zarobił Orlen?

- Na pewno wiemy, że w 2022 roku z tytułu sprzedaży aktywów w ramach środków zaradczych wpłynęło 4,579 miliarda złotych. Takiej wartości wpływy zostały uzyskane w 2022 roku - mówił Wieczorek. Jak dodał, w 2023 roku była to kwota w wysokości 366 mln zł.

- Dodając to, co wpłynęło w roku bieżącym, mamy 4,945 miliarda złotych, czyli niecałe 5 miliardów złotych - wskazał.

Jak wyjaśniał dr Dariusz Wieczorek, to kwota, która wpłynęła do Orlenu m.in. z tytułu sprzedaży 30 procent udziałów w Rafinerii Gdańskiej. Zaznaczył przy tym, że pojawiają się pewne rozbieżności co do ostatecznej kwoty sprzedaży. - Widzę tutaj pewną rozbieżność, bo PKN Orlen podaje, że 1 miliard 74 miliony złotych uzyskał z tego tytułu, natomiast Saudi Aramco informuje, że 227 milionów dolarów. Jeżeli to zestawimy ze sobą, to wskazywałoby na kurs walutowy 4,73 złotego za dolara, w grudniu kurs był poniżej 4,50, ale nie mogę wykluczyć, że tutaj są jakieś rozbieżności wynikające na przykład z różnic kursowych - tłumaczył ekspert.

Dr Dariusz Wieczorek z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego: skutki ekonomiczne fuzji Orlenu z Lotosem
Dr Dariusz Wieczorek z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego: skutki ekonomiczne fuzji Orlenu z LotosemTVN24

- Z Saudi Aramco wiemy, że sprzedaż 100 procent udziałów w spółce hurtowej, która obecnie się nazywa Aramco Fuels Poland, czyli była Lotos SPV1 - 248 milionów dolarów. To jest spółka, która posiada około jedną czwartą rynku hurtowego w Polsce. Pięćdziesiąt procent udziałów w spółce joint venture Lotos-Air, wspólnie z BP, za 10 milionów dolarów. To też wiemy z raportu Saudi Aramco, Orlen w żadnym momencie nie podał tej informacji do tej pory - mówił Wieczorek.

Jak wskazywał, Lotos Paliwa, czyli ponad 400 stacji Lotosu, sprzedano za 459 milionów dolarów. - W raporcie rocznym oraz rok temu, kiedy Orlen informował o umowach warunkowych, informowano o 610 milionach dolarów, plus/minus element zmienny. Widać tutaj dość duży minus, minus 150 milionów dolarów - przypominał.

W ocenie Wieczorka nie wiadomo, jaką kwotę ostatecznie uzyskano ze sprzedaży spółki Lotos Biopaliwa spółce Rossi Biofuel. - To wynikowo oszacowałem, dlatego że w żadnym miejscu ta informacja nie była przedstawiona, więc zapewne między 349 a 420 milionów (złotych) za spółkę Orlen uzyskał - mówił ekspert.

Do tego trzeba doliczyć Lotos Terminale zbyty na rzecz Unimotu. - Aktualnie jest mowa o 366,4 miliona złotych, natomiast Unimot informuje, że ta kwota wzrośnie do 450 na zasadzie tak zwanego earnoutu, czyli zysków z lat kolejnych. To jest normalna praktyka przy transakcjach fuzji - podkreślił dr Dariusz Wieczorek.

Z wyliczeń dr. Wieczorka wynika, że strata ze sprzedaży aktywów w ramach środków zaradczych mogła wynieść 4,4 miliarda złotych.

- Wartość aktywów objętych środkami zaradczymi, na podstawie informacji opublikowanych przez Orlen, wynosiła 10,8 miliarda złotych, natomiast jeżeli się odejmie zobowiązania związane ze zbywanymi aktywami, to wartość się zmniejsza do 9,4 miliarda złotych - wyjaśnił.

- (...) na sprzedaży majątku możemy wykazać stratę na poziomie 4,4 miliarda złotych - dodał ekspert.

Orlen o sprzedaży aktywów Lotosu

W styczniowym oświadczeniu PKN Orlen wskazywał, że "aktywa, które trafiły do Saudi Aramco, zostały wycenione na 2,3 mld zł i taka była wartość tej transakcji". "Wyceny zostały przygotowane przez niezależnych zewnętrznych doradców, a międzynarodowe banki inwestycyjne przeprowadziły na potrzeby tej transakcji tzw. fairness opinion" - zapewniano.

"Sprzedaż 30 procent rafinerii, a do tego solidnemu partnerowi to duży sukces. Gdańska rafineria jest jedną z mniejszych w regionie, a do sprzedaży wyznaczono pakiet mniejszościowy, który nie daje nad nią kontroli" - podkreślał płocki koncern.

Czytaj więcej: Orlen pochwalił się zyskiem. "Proporcje na poziomie zbliżonym do okresu sprzed wojny">>>

Spółka wielokrotnie zapewniała, że fuzja z Lotosem nie obniża bezpieczeństwa energetycznego Polski. "To właśnie współpraca z Saudi Aramco pozwala na zabezpieczenie dodatkowej ilości ropy do Polski w sytuacji trwania wojny. Pozwala również na dalsze uniezależnienie się od rosyjskich surowców" - mogliśmy przeczytać w oświadczeniu opublikowanym na początku roku.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: lotos.pl

Pozostałe wiadomości

Za chwilę będzie tak, że dowolny filmik z osobą, która idzie ulicą, będzie mógł być szybko przerobiony tak, że zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Koźbiał, badacz sztucznej inteligencji w NASK. Problem dotyczy głównie kobiet, ale narażony jest każdy. - Celem tego typu fejków mogą być szantaże, okupy, wyłudzenia – komentuje Michał Wendt, szef firmy informatycznej Elsii.

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Źródło:
tvn24.pl

Propozycja rządu zakładająca wzrost pensji minimalnej o 7,6 procent w 2025 roku to zła wiadomość - twierdzi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Jak dodaje, szybkie tempo podwyżek przyniesie wiele negatywnych skutków, w tym przerzucenie rosnących kosztów zatrudnienia na ceny produktów. 

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

Źródło:
PAP

Tak zwany podatek inflacyjny przekroczył w ubiegłym roku sto miliardów złotych - wynika z szacunków Najwyższej Izby Kontroli. To koszt utraty wartości oszczędności, w tym gotówki i pieniędzy na bankowych rachunkach, w związku z wysoką inflacją.

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina oraz Sianowa w ciągu drogi S6. Ruch jednak odbywa się ze zwężeniem do jednej jezdni na 800-metrowym odcinku, gdzie trwają ostatnie prace, a także trwa procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Procesowi budowy nowej obwodnicy towarzyszyło też wiele komplikacji.

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

Źródło:
PAP

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ostrzega, że nowe unijne cła na chińskie elektryki mogą doprowadzić do wojny handlowej, co uderzy między innymi w polski przemysł. - Ostatnie, czego potrzebujemy, to wojna handlowa, która dotknie także firmy działające w Polsce. Tego typu działania to miecz obosieczny i możemy szybko pożałować tej decyzji - mówi prezes SDCM Tomasz Bęben.

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Źródło:
PAP

Wells Fargo zwolnił grupę pracowników po kontroli związanej z zarzutami udawania służbowej aktywności przy komputerze. Według banku osoby te korzystały ze specjalnych symulatorów klawiatury. Firma w oświadczeniu podkreśliła, że "nie toleruje zachowań nieetycznych".

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

Źródło:
Bloomberg

Po wcześniejszych turbulencjach zwiększająca się oferta mieszkań na wynajem doprowadziła do stabilizacji cen - wynika z analizy Otodom oraz Polityki Insight. - To dobry okres dla najemców, bo stawki czynszów się zatrzymały, a oferta jest większa niż w poprzednim roku - zauważył Adam Czerniak, współautor raportu.

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się w piątek na objęcie przez Szymona Miderę stanowiska prezesa banku PKO BP. Zgoda KNF była warunkiem obcięcia funkcji prezesa przez Miderę, powołanego 26 marca na stanowisko wiceprezesa zarządu banku.

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Średnie wynagrodzenie w przetwórstwie przemysłowym wynosi niemal 7,8 tysiąca złotych brutto, w budownictwie ponad 8,1 tysiąca złotych, a w branży wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną jest to niemal 11,1 tysiąca złotych brutto - wynika z "Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym" przygotowanego przez Grafton Recruitment.

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 czerwca do 14 lipca kierowców podróżujących po autostradzie A2 i przejeżdżających przez Słubice mogą czekać utrudnienia w ruchu w związku z Euro 2024 w Niemczech - ostrzega policja. "U naszych zachodnich sąsiadów będą prowadzone wzmożone kontrole podróżnych" - przypomina.

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

Źródło:
tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej będzie mogła zostać objęta dofinansowaniem do 30 tysięcy złotych w ramach programu "Moja Elektrownia Wiatrowa", który rusza w poniedziałek, 17 czerwca.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to trzy czwartego stopnia. Każda z nich po niemal 232 tysiące złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 14 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed otwieraniem linków dołączonych do fałszywych informacji o ogromnych podwyżkach cen energii. Resort zwrócił uwagę, od 1 lipca będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Polska Izba Handlu protestuje przeciw skali podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Zdaniem organizacji będzie to dewastujące dla tysięcy placówek handlowych.

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

Nowy raport potwierdza odczucia wielu potencjalnych nabywców domów i określa niektóre duże miasta jako "niemożliwie niedostępne" - wskazał portal stacji CNN. Podał też listę 10 metropolii, na które z finansowego punktu widzenia praktycznie nie można sobie pozwolić.

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Źródło:
CNN

Wszystkie stacje własne spółki MOL Polska są już po rebrandingu, tym samym 70 procent sieci operuje pod marką MOL, a kolejnym krokiem będzie rebranding przeszło stu stacji franczyzowych - poinformował MOL w komunikacie prasowym. Spółka będzie też rozwijać sieć punktów koncepcyjnych Fresh Corner z jedzeniem dla kierowców.

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

Źródło:
PAP

Inflacja w maju 2024 roku wyniosła 2,5 procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent. Dane są zgodne z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Udziałowcy Tesli zatwierdzili gigantyczny pakiet wynagrodzeń w wysokości 56 miliardów dolarów dla Elona Muska. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie, obecnie na miejscu numer 3, powiększy swój wyceniany na 200 mld dolarów majątek. Jednocześnie po drugiej stronie Atlantyku rozgorzała burza wokół pakietu wynagrodzeń dla Kena Murphy'go, prezesa Tesco, który ma otrzymać dodatkowe 10 milionów funtów.

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Źródło:
Reuters, The Guardian

Chińska platforma sprzedażowa Shein może mieć problem z dostaniem się do indeksu największych spółek notowanych w Wielkiej Brytanii. To ciąg dalszy kłopotów platformy po tym, jak kolejne europejskie rządy zapowiadają regulacje, mające ukrócić jej działalność. Zajęcie się "nieuczciwą konkurencją" ze strony chińskich platform zapowiada także Polska.

Kolejne kłopoty Shein w Europie. "To byłaby zdrada wobec pracowników i planety"

Źródło:
tvn24.pl

Dopłaty do kupna używanych samochodów elektrycznych powinny ruszyć jesienią 2024 roku - podała prezeska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorota Zawadzka-Stępniak. Dodała, że na ten cel ma trafić blisko 1,6 miliarda złotych.

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Źródło:
PAP